Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest i povijesne teme

Povijest i povijesne teme Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2017., 19:37   #1841
Quote:
prostetnic kaže: Pogledaj post
1. Ja sam po ocu Bunjevac iz Hrvatske, i cijeli sam se život izjašnjavao kao Hrvat. Moje prezime se spominje više puta na ovom forumu, ima "ić" i slavensko je. Prefiks je turskog porijekla, što govori o vremenu kad je prezime nastalo.
2. Prvi moj predak spomenut u literaturi (potkraj 15. stoljeća) ima isto to moje prezime i romansko osobno ime.
3. Moja je baka ponekad znala koristiti meni nerazumljive riječi, za koje se je kasnije ispostavilo da su romanskog porijekla a nisu bile talijanske.
4. Živio sam vani i bio dio istraživanja Y-kromosomske DNK. Ja sam I2, a moji ruski i poljski kolege bili su R1a.
5. Scenarij po kojem su prastanovnici ovog prostora izvršili masovno samoubojstvo kad je nekih 50-100.000 Slavena navalilo, pa da se njihov trag u nama više ne vidi, mi se ne čini uvjerljivim.
6. Etnogeneza europskih naroda se je zbivala tijekom 19. stoljeća, ovdje i kasnije. Pa su tako gotovo svi vođe ilirskog pokreta bili stranci da bi u konačnici postali najžešći Hrvati. Etnogeneza je jedno a davno porijeko drugo.
7. Možemo izmisliti i neko drugo ime za Vlahe ako to ime nekoga smeta.
Ovdje ćeš naći neke od tih riječi.
I nemoj ist palentu iz padele, stavi je sebi na pladanj.
Old 19.08.2017., 19:42   #1842
Quote:
Pa su tako gotovo svi vođe ilirskog pokreta bili stranci
Zato su mu i dali tako besmisleno ime.
Old 19.08.2017., 20:07   #1843
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Zato su mu i dali tako besmisleno ime.
Dobar point! E sad pitajmo se što je bio njihov cilj? Hrvatsko domoljublje ili rušenje AU monarije i stvaranje "Novog poretka"?
Old 19.08.2017., 21:02   #1844
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Dobar point! E sad pitajmo se što je bio njihov cilj? Hrvatsko domoljublje ili rušenje AU monarije i stvaranje "Novog poretka"?
Vrijedi promisliti o tome. Vuk proglašava "Srbi svi i svuda", a oni ništa... Poker face.
Old 19.08.2017., 21:44   #1845
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Vrijedi promisliti o tome. Vuk proglašava "Srbi svi i svuda", a oni ništa... Poker face.
I uništiše hrvatski jezik u ime nekakvog ilirstva, jugoslavenstva i q. bi ga znao čega još.

U što me najviše smeta kad vidim kako su uvjerili naše naivne jezičare da su nam oni nekako spasili hrvatske jekavce. Da nije bilo njih, Lastovčani i Dubrovčani bi postali Srbi.
Old 20.08.2017., 12:46   #1846
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ovdje ćeš naći neke od tih riječi.
I nemoj ist palentu iz padele, stavi je sebi na pladanj.
Da, te i rijeci i slicne.
Old Jučer, 21:00   #1847
Potpuno se slazem s gornjim komentarima o jeziku. Po ocu sam Bunjevac ali po majci Zagorec, tamo sam se rodio, odrastao, dio sam te kulture i jezika. Cijenim oboje ali se ipak smatram Zagorcem - jer tamo sam doma a ocevo rodno selo je tek dio nekih davnih ljetnih praznika, uspomena i par dana boravka tamo godisnje (u zadnje vrijeme).

Danasnji standardni hrvatski jezik nastao je naporom covjeka koji se je zvao Ludwig Gay, bio je Nijemac i u njegovoj se kuci govorilo njemacki. Zagorec sam, znam tko je bio. Poslije je sam sebe nazvao Ljudevit Gaj. U susretu sa svojim susjedima, pa i kumicama s placa, dosao je do zakljucak da je kajkavski prljav i inferioran jezik, o cakavsitini i stokavskoj ikavici vjerojatno nije znao nista. Pa je naisao na perfidnog Karadzica koji ga je uvjerio da zajednicki jezik mora bit jezik 'najstarije nase knjizevnosti', odnosno ijekavica zbog Dubrovnika, a pritom je smatrao Dubrovnik srpskim.

Gay je imao je potporu ostalih stranaca u ilirskom pokretu, a budale nisu znale da ih je Karadzic namagarcio. Koliko je meni poznato, izvorni hrvatski govori su u daleko najvecem dijelu ikavski ili ekavski, u verzijama stokavstine, kajkavstine i cakavstine. Kad me je otac u ona zla, relativno nedavna doba ucio kako prepozati Srbina u mijesanim krajevima, rekao mi je sa su oni ijekavci a Hrvati ikavci te ekavci.

U mojoj obitelji je bilo ili 'mleko' ili 'mliko', nikad 'mlijeko', a tako vjerujem i u vecine Hrvata. I onda se je pojavio, u novije doba, fenomen koji ja zovem 'ljekavica', a radi se o ovome:

Jer ne znaju dobro izgovoriti 'mlijeko' ili 'lijepo', mnogi govore 'mljeko' ili 'ljepo'.

Ja polomim jezik s bilo cime osim 'mleko', a pisem standardnim jezikom samo zato da me svi razumiju i jer je to, nazalost, svrsena stvar. Privatno sam izraziti kajkavac i ekavac.

Standardni jezik je potrebna stvar, narocito u vrlo dijalektalnoj zemlji poput Hrvatske, ali sumnjam da je ovaj koji imamo najbolji izbor. Ali, kako rekoh, stvar je gotova.
Old Jučer, 21:12   #1848
Quote:
Kad me je otac u ona zla, relativno nedavna doba ucio kako prepozati Srbina u mijesanim krajevima, rekao mi je sa su oni ijekavci a Hrvati ikavci te ekavci.
Očito da Karadžić nije samo Gaja uspio namagarčiti već i nama ostalima nametnuti stereotip o srpskoj (i)jekavici. Do Karadžića nijedan (i)jekavac nije bio Srbin. U Vojvodini su se pravoslavni Hercegovci samoinicijativno ekavizirali kako bi se uklopili. Ali slažem se u osnovi s tvojim izlaganjem.

Odličan rad koji se dotiče te problematike: http://hrcak.srce.hr/index.php?show=...ak_jezik=68919
Old Danas, 02:00   #1849
Već je objašnjeno da imamo jekavski čakavce (Lastovo), kao i kajkavce (okolica Zlatara, središnje Zagorje). Imamo i šćakavce istočno od rijeke Bosne.
Poanta je jednostavna; jekavski je jedan od refleksa jata, Hrvati ga imaju više jer se kod njih jat duže odrzao, a negdje se i dan danas održava (npr. većina kajkavskih krajeva, sjeverna Ustra i Slavonija), kao zatvoreno e (glas između i i e).
Srbi su, pod bugarskim utjecajem vrlo rano postali ekavci, što se dobro vidi i po hercegovačkim kolonistima po Vojvodini u Sumadiji, a i danas po vojvođanskim Srbima iz BiH.
Sve ekavci.
Među Hrvatima je jat obično jednoslozan, pa je tako dugo jat obično samo dugo je ([jee]), a ne i-e (što je bila ideja starije grafije po uzoru na Čehe, a koja se zadržala u NDH).
Ije se javlja u nekim džepovima, a i današnji Srbi u Hrvatskoj su pretežito jekavci, a ne ijekavici...
S time da su oni potomci stanovnika istočne Hercegovine (uz asimilirane domaće Hrvate), gdje se ijekavizacija tek kasnije javlja (prije Turaka je bio ikavsko-jekavski dijalekt, koji je dodatno izmjenjen širenjem Nenamjića u 13. stoljeću i pravoslavizacijom pod njima i pod Turcima )....
Odgovori s citatom
Old Danas, 02:23   #1850
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Već je objašnjeno da imamo jekavski čakavce (Lastovo), kao i kajkavce (okolica Zlatara, središnje Zagorje). Imamo i šćakavce istočno od rijeke Bosne.
Poanta je jednostavna; jekavski je jedan od refleksa jata, Hrvati ga imaju više jer se kod njih jat duže odrzao, a negdje se i dan danas održava (npr. većina kajkavskih krajeva, sjeverna Ustra i Slavonija), kao zatvoreno e (glas između i i e).
Srbi su, pod bugarskim utjecajem vrlo rano postali ekavci, što se dobro vidi i po hercegovačkim kolonistima po Vojvodini u Sumadiji, a i danas po vojvođanskim Srbima iz BiH.
Sve ekavci.
Među Hrvatima je jat obično jednoslozan, pa je tako dugo jat obično samo dugo je ([jee]), a ne i-e (što je bila ideja starije grafije po uzoru na Čehe, a koja se zadržala u NDH).
Ije se javlja u nekim džepovima, a i današnji Srbi u Hrvatskoj su pretežito jekavci, a ne ijekavici...
S time da su oni potomci stanovnika istočne Hercegovine (uz asimilirane domaće Hrvate), gdje se ijekavizacija tek kasnije javlja (prije Turaka je bio ikavsko-jekavski dijalekt, koji je dodatno izmjenjen širenjem Nenamjića u 13. stoljeću i pravoslavizacijom pod njima i pod Turcima )....
Kako su to Bugari jakavci uticali na Srbe da postanu ekavci, kad su Srbi do 20. veka bili uglavnom ijekavci?
Velmoza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:22.