Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2017., 12:11   #61
Netko je dobro ispalio ovde ,izgleda katolicizam i odmetnistvo od majke crkve pogubne posljedice imaju po neke.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 09:45   #62
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Isus je jako kratko živio i loše.
Obično ljudi koji se suprostave vladajućoj oligarhiji žive kratko; ne trebaš biti genij da shvatiš zašto. A niti to pokušavati povezati s odnosom prema roditeljima, nije to jedini faktor koji odlučuje o duljini i kvaliteti života.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 15:11   #63
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Obično ljudi koji se suprostave vladajućoj oligarhiji žive kratko; ne trebaš biti genij da shvatiš zašto. A niti to pokušavati povezati s odnosom prema roditeljima, nije to jedini faktor koji odlučuje o duljini i kvaliteti života.
Zanemarujes sto doticni nije postovao ni roditelje a ni mrtve ..
Nego ides u razvodnjavanje vodice a znam i zasto meta je netko drugi...
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 20:11   #64
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Zanemarujes sto doticni nije postovao ni roditelje a ni mrtve ..
Nego ides u razvodnjavanje vodice a znam i zasto meta je netko drugi...
Strawman klasični. Sasvim je jasno na što sam ciljao, upravo to što piše. Prije bavljenja mistikom, numerologijom itd. bi mogao najprije pokušati shvatiti stvari na najjednostavnijoj razini.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 20:41   #65
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Strawman klasični. Sasvim je jasno na što sam ciljao, upravo to što piše. Prije bavljenja mistikom, numerologijom itd. bi mogao najprije pokušati shvatiti stvari na najjednostavnijoj razini.
Jesi kao i ona zabrana kucanja na vrata jako si shvatio.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 23:14   #66
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Jesi kao i ona zabrana kucanja na vrata jako si shvatio.
I koja je poanta zapovjedi o poštivanju oca i majke?

Najprije to čekam, onda možeš skakati s teme na temu koliko hoćeš.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 23:34   #67
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
I koja je poanta zapovjedi o poštivanju oca i majke?

Najprije to čekam, onda možeš skakati s teme na temu koliko hoćeš.
Bolje je pitanje što sam ja htio s temom uopće,a to ćeš shvatiti nakon što pročitaš malo više od uvodna posta.

A sigurno nije poenta da tko poštuje oca i majku da će zasigurno živjeti 100 godina kvalitetni život jer može mu cigla na glavu pasti ili da pogine u ratu itd

A ja ne skačem nisam skakač a niti sam pijun nečiji prije bi bilo da sam lovac ili možda top.


I je li što si ubacio u igru numerologiju i mistiku u ovoj temi ?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 09:30   #68
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Bolje je pitanje što sam ja htio s temom uopće,a to ćeš shvatiti nakon što pročitaš malo više od uvodna posta.

A sigurno nije poenta da tko poštuje oca i majku da će zasigurno živjeti 100 godina kvalitetni život jer može mu cigla na glavu pasti ili da pogine u ratu itd

A ja ne skačem nisam skakač a niti sam pijun nečiji prije bi bilo da sam lovac ili možda top.


I je li što si ubacio u igru numerologiju i mistiku u ovoj temi ?
Numerologiju i mistiku ubacuješ ti, pa rekoh gdje je sad nestala. Ili gdje je nestalo bar ono najprizemnije tumačenje iz vjeronauka u osnovnoj školi, ak već nema te uzvišene mistike.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 10:29   #69
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
I koja je poanta zapovjedi o poštivanju oca i majke?

Najprije to čekam, onda možeš skakati s teme na temu koliko hoćeš.
Poanta je u tome da mraš poštivati i sprovoditi u praksu sve želje koje ti imaju roditelji.
Uključujući i uništavanje psiho-komaraca
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...1&postcount=16

Moja majka živi sama u kući, već 6 godina, otkad je udovica. Počeo sam primijećivati od prošle godine da joj živci idu k vragu. Najprije je počela ne-pozdravljati susjede. S time da sada ne govori ni sa jednim bližim niti daljnjim susjedom. Svi su joj loši po nečemu: ovaj je lopov, ovaj je bludnik, ovaj je lud, ovaj je varalica. Najgore što je od ovog ljeta zabranima meni da pozdravljam bilo kojeg susjeda. Čak mi je zaprijetila da me neće pustiti u kuću. Ali, ja ne budi lud, svima sam u okolini objasnio da mi je majka nešto u kur..... Tako da stvarno s nikim nemam kontakta , ako znam da me ona može primijetiti. Srećom da je ne živim u toj kući. A ovoga su ljeta počele neke čudne boljke. Majka mi se žali na rojeve komaraca po kući koji nju napadaju, ponajviše po licu. Uvjek je imala uključena 2 aparata protiv komaraca, ali uzalud. Ne daju joj spavati preko noći. Potrošila je puste sprejeve protiv komaraca, te tablete za crnu jamu. Ali komarci je i dalje napadaju. Ali ja te komarce nisam nikad vidio. Možda samo par komada. A ona tvrdi da ih ima na rojeve. Savjetovao sam joj posjetu psihijatru, a ona je mene iskritizirala da sam slijep i da ne vidim komarce. Iste riječi mi je rekla i za susjede. To je neka paranoja koja je uzrokovana životom na osami. Ali ona ne može nikoga smisliti da bi živio kod nje. Iako kuća ima čak 3 stana, ona koristi jednog, a podstanare ne može isto smisliti.

Prva i osnovna stvar u poštivanju roditelja je u odriješivanju kese. Isus ne traži od nas riječi , nego djela. A djela se rade tako da se najprije odriješi kesa.
Tako ti je moja baka tražila da jedan moj rođak, samac od 32 godine i profesor na fakultetu DADE OTKAZ ! I da se potpuno posveti njegovanju svoje stare bake.
Naime, ona je s njim živjela i njemu je ostavila stan. Ali kada je slomila kuk, i završila nepokretna , on ju je smjestio u dom. Baka je smatrala da to nije human odnos. Dakle i moja baka kao i baka moga prijatelja su smatrale da on mora dati otkaz i nju njegovati.
Jer se on mora za baku žrvovati jer mu je ostavila stan.

O tome stoji zapisano: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=127
Ima jedna istinita priča vezana za našeg pokojnog seoskog svećenika i pokojog nadbiskupa zadarskog Prenđe:
Naš seoski svećenik je često (između ostalog) kritizirao djecu koja su svoje roditelje smjestila u starački dom. Njegovo je mišljenje bilo da djeca s time krše 4. Zapovijed Božju koja kaže: „Poštuj oca i majku, ako želiš biti dugovječan na zemlji“. Naš je svećenik zahtijevao da se djeca moraju brinuti za svoje roditelje, a ne da ih smještaju u staračke domove. „To je dužnost koja nema alternativu. Smještaj roditelja u dom je veliki grijeh“. Tko zna koliko je puta ove riječi ponovio naš seoski svećenik na kraju nedjeljne mise. Jednog dana ga je „ubila u pojam“ jedna starija vjernica. Ova je bila u posjeti domu umirovljenika, gdje je bila smještena njezina nepokretna susjeda. Ova joj je rekla, za nju jednu vrlo tužnu i zbunjujuću stvar: „Ova žena kraj prozora je majka našeg nadbiskupa“. Ona u to nikako nije mogla povjerovati, već je kasnije išla do prostorija medicinskih sestara, da to provjeri. Na njezinu veliku žalost, to je bila istina: „U ovom staračkom domu je smještena i majka našeg nadbiskupa. Da bude stvar gora, ona ima još nekoliko djece i svi su redom jako dobro situirani. Nitko se nije potrudio da se brine za staru majku, kada je ušla u duboku starost“. Kada je to saznao naš seoski svećenik, ostao je „bez teksta“. Nikad više nije spomenuo u svojim propovijedima 4. Zapovijed Božju. Osim toga, drastično je smanjio broj kritika što je imao običaj javno upućivati grješnim pojedincima. Meni samo nije jasno što je htio naš svećenik, a vezano za majku nadbiskupa. Nije valjda mislio da bi bilo dobro da se nadbiskup brine za svoju staru majku. Ali kako to raditi? Neće je valjda smjestiti u svoj ured, pa da se za nju brine. Onda ne bi mogao biti nadbiskup, jer bi cijeli dan bio zauzet hranjenjem jedne starice. Da je našao neku časnu sestru, koja će njemu pomagati, onda bi to bilo isto kao da je u staračkom domu. Opet se ne bi on za nju brinuo, nego netko drugi. Ovako je majka imala punu skrb. Ovaj slučaj potvrđuje da se neke stvari iz biblije ne smiju doslovno shvatiti. Čak i onda kada se radi o 10 Zapovijedi. Svaki slučaj je specifičan i svaki ima neki svoj optimum. A ponekad imamo i situaciju da svaki svećenik drukčije tumači bibliju. Neki puta onako kako njemu odgovara.

Zadnje uređivanje krena : 03.08.2017. at 10:48.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 11:49   #70
To je iskrivljeni kršćanski prijevod, kao prvo. Zato tolike zabune i nerazumijevanja.
Što veli Tora? Veli- "kaved et abika v'et imeka l'maan jaarikun jomeka al hadama ašer JHVH eloheka noten lah
Brzinski prijevod bi bio "poštuj tvog oca i tvoju majku kako bi ti se produžili dani na toj zemlji koju ti je JHVH Bog tvoj dao."
E sad, prva riječ kaved znači i slaviti, častiti, dati težinu i čak označuje jetra kao organ na kojemu je težina kad se donose odluke.
Sad bi prijevod išao- "pročasti, proslavi tvog oca i tvoju majku..."
Dobro je primjećeno da se poštovanje treba zaslužiti. Ali ovdje nije riječ o pukom štovanju roditelja nego iskazivanje časti ili proslavljivanje. Ima veze s težinom jer teško je svojim životom proslaviti svoje roditelje. To znači biti bolji od njih, ne ponavljat njihove greške nego učiti na njima i napraviti bolje.
A tu može ići i štovanje, čisto zbog toga jer bez njih ne bi bilo ni tebe. Dakle, oni- kakvi god bili, su zaslužni da bi ti uopće i živio.To se ne može negorati.
Neki ne moraju voljeti svoje roditelje jer, ruku na srce, mnogi upropaste život svojoj djeci. Ali teret je opet na djeci da se ne podaju lošem utjecaju koji potiče od toga nego smognu snage napraviti bolje, izbrisati ljagu s njihovih imena.
Važno je napomenuti kako ona djeca koja su odrasla kao siročad kod drugih ljudi ili u obdaništima imaju cijeli život rupu u duši jer nikad ne doznaju tko su im pravi roditelji.
Na djeci nije da sude svojim roditeljima, u stvari nitko nema pravo suditi druge- to je Božji posao. Zašto ne suditi druge? Jer nikad ne znaš tko će tebi tako. I ak ti bude neće ti biti drago. A to je esencija cijele Tore- ne čini drugima ono što nećeš da drugi čine tebi.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 12:20   #71
O da, imai ono "da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji."
Hm, samo poštivanje roditelja ti neće baš produžiti život. O čemu je riječ?
Tora veli "produžit če ti se dani ". Koja je tu začkoljica?
Nije baš puko produživanje dana ili duži život nego će ti dani biti ispunjeni-jaarikun od korjena arak-staviti u red.
Zaključak: kad daješ roditeljima slavu tvoj je život uređen.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.

Zadnje uređivanje shaganappi : 04.08.2017. at 12:24. Reason: spelovanje
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 20:20   #72
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
To je iskrivljeni kršćanski prijevod, kao prvo. Zato tolike zabune i nerazumijevanja.
Što veli Tora? Veli- "kaved et abika v'et imeka l'maan jaarikun jomeka al hadama ašer JHVH eloheka noten lah
Brzinski prijevod bi bio "poštuj tvog oca i tvoju majku kako bi ti se produžili dani na toj zemlji koju ti je JHVH Bog tvoj dao."
E sad, prva riječ kaved znači i slaviti, častiti, dati težinu i čak označuje jetra kao organ na kojemu je težina kad se donose odluke.
Sad bi prijevod išao- "pročasti, proslavi tvog oca i tvoju majku..."
Dobro je primjećeno da se poštovanje treba zaslužiti. Ali ovdje nije riječ o pukom štovanju roditelja nego iskazivanje časti ili proslavljivanje. Ima veze s težinom jer teško je svojim životom proslaviti svoje roditelje. To znači biti bolji od njih, ne ponavljat njihove greške nego učiti na njima i napraviti bolje.
A tu može ići i štovanje, čisto zbog toga jer bez njih ne bi bilo ni tebe. Dakle, oni- kakvi god bili, su zaslužni da bi ti uopće i živio.To se ne može negorati.
Neki ne moraju voljeti svoje roditelje jer, ruku na srce, mnogi upropaste život svojoj djeci. Ali teret je opet na djeci da se ne podaju lošem utjecaju koji potiče od toga nego smognu snage napraviti bolje, izbrisati ljagu s njihovih imena.
Važno je napomenuti kako ona djeca koja su odrasla kao siročad kod drugih ljudi ili u obdaništima imaju cijeli život rupu u duši jer nikad ne doznaju tko su im pravi roditelji.
Na djeci nije da sude svojim roditeljima, u stvari nitko nema pravo suditi druge- to je Božji posao. Zašto ne suditi druge? Jer nikad ne znaš tko će tebi tako. I ak ti bude neće ti biti drago. A to je esencija cijele Tore- ne čini drugima ono što nećeš da drugi čine tebi.
Google boy jesi bar jedno slovo naucio konacno Iz Hebrejskoga ?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 22:12   #73
To je sve što ima reći takav judaistički stručnjak kakvim se prikazuješ.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 22:39   #74
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
To je sve što ima reći takav judaistički stručnjak kakvim se prikazuješ.
Google boy bi se pravio kao znalac pastajući izgovore a ne zna jedno jedinio slovo Hebrejskoga a uz to decidirano tvrdi krivi prevod.To je sve što imam reći.

Tek kad nešto prestaneš tvrditi s obzirom da nemaš pojma s pojmom dokazano sto puta ovde onda ću se osvrnuti na neke tuđe interpretacije koje ovde guraš kao apsolutno ispravne koje isto nema blage veze s zdravom pameti.
Interpretacije je samo intepretacija i zahtjeva analizu,mogu se pozabaviti s istom ali na ovakav način NE
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 01:08   #75
Znam nešto malo hebrejskog i to najviše ćitajući židovska tumačenja o Tori. I koristim google, naravno, brži je od kupovanja knjiga kojih također dosta imam a i napravljen je da ga pametni koriste a ne izbjegavaju.
Ne predstavljam se kao znalac uopće, to je tvoja zastava kojom svaki čas mašeš i onda provaljuješ baš svakakve teorije pod istinite.
Kad shvatiš da si ti onaj o kojemu se govori da vidi trun u oku drugoga a ne vidi stablo u svom onda napadaj slobodno. Ovako kako činiš do sad ti ne dam.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.

Zadnje uređivanje shaganappi : 05.08.2017. at 01:09. Reason: a
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 01:16   #76
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post

Ne predstavljam se kao znalac uopće, to je tvoja zastava kojom svaki čas mašeš i onda provaljuješ baš svakakve teorije pod istinite.
Zakoči. On nije židov. On je samo filozof.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 01:34   #77
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Zakoči. On nije židov. On je samo filozof.
Zarad takvih "filozofa", riječ - filozofirati, .. jedino na Balkanu ima posprdni značaj.
arthura is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 01:44   #78
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Zakoči. On nije židov. On je samo filozof.
Svi smo mi filozofi, manje-više.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 02:20   #79
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Svi smo mi filozofi, manje-više.
Nismo. I ovisi s kim pričaš.

Mudrost je to što se traži. Dijamant ima svoju cijenu ali mudrost nema.

Zazovi mudrost imenom... vjeruj neće ti se odazvati samo tako.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 05:13   #80
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
O da, imai ono "da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji."
Hm, samo poštivanje roditelja ti neće baš produžiti život. O čemu je riječ?
Tora veli "produžit če ti se dani ". Koja je tu začkoljica?
Nije baš puko produživanje dana ili duži život nego će ti dani biti ispunjeni-jaarikun od korjena arak-staviti u red.
Zaključak: kad daješ roditeljima slavu tvoj je život uređen.
Zapovjedi su u pitanju i to apsolutne zapovjedi boga apsoluta ,nema tu tumačenja niti ih je ikad bilo do nedevno kad se spašava nešto apologetikom od zastarivanja jer su ljudi prokljuvili djelo ljudi u novije vrijeme.
Zadzaba apologetika Rabina to nitko više ne hebe dva posto.
Tora je zastarijela već prije 2000 godina tako da znaš gdje si.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:52.