Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2017., 10:12   #81
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Zapovjedi su u pitanju i to apsolutne zapovjedi boga apsoluta ,nema tu tumačenja niti ih je ikad bilo do nedevno kad se spašava nešto apologetikom od zastarivanja jer su ljudi prokljuvili djelo ljudi u novije vrijeme.
Zadzaba apologetika Rabina to nitko više ne hebe dva posto.
Tora je zastarijela već prije 2000 godina tako da znaš gdje si.
O Tori mi zasigurno neće propovijedati kojekavi neznabošci jer ju ne ne znaju i ne cijene i ne kuže koliko su kršćani izvitoperili riječ Božju.
Viš, Tora ne može zastarjeti niti proći koliko god bi neznabošci htjeli jer je izvor nepresušne mudrosti za ljude otvorenih očiju i zdravog razuma.
Ja znam gdje sam a ti si slobodno traži mjesto negdje drugdje makar mislim da si već našao pa nek ti bude.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 10:30   #82
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Nismo. I ovisi s kim pričaš.

Mudrost je to što se traži. Dijamant ima svoju cijenu ali mudrost nema.

Zazovi mudrost imenom... vjeruj neće ti se odazvati samo tako.
Jesmo, neovisno s kim pričam. Svatko imalo pametniji nađe tračak mudosti tamo gdje drugi ne vide.
Mudrost nalaze Bogu ponizni i ne hvastaju se njome nego ju pokažu pametnim riječima. Nju ne treba zvati, dođa sama i ispuni ti dušu mirom a srce napuni toplinom.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 10:49   #83
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
O Tori mi zasigurno neće propovijedati kojekavi neznabošci jer ju ne ne znaju i ne cijene i ne kuže koliko su kršćani izvitoperili riječ Božju.
Kako su to kršćani izvitoperili Riječ Božju? To nitko nije u stanju.
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 10:51   #84
Što je s nama koji poštujemo (i volimo) oca i majku ne zato da dugo živimo i ne zato da nam bude dobro na zemlji (dakle, ne iz sebičnih razloga) već ih poštujemo zato što su ljudska bića koja su nas rodila i brinula se o nama kako su znala i umjela a volimo ih zato što ih volimo (zna li itko uzrok ljubavi?)?

Mogu li vjernici tako razmišljati ili oni moraju poštivati roditelje iz straha od kazne?

I što bi bilo kada bi Bog odjednom objavio drugačiju zapovjed: Ne smiješ poštovati oca i majku da bi ti bilo dobro na zemlji i da bi dugo živio?

Bi li svi vi prestali poštovati roditelje jer je Bog izdao naređenje?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 11:34   #85
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Što je s nama koji poštujemo (i volimo) oca i majku ne zato da dugo živimo i ne zato da nam bude dobro na zemlji (dakle, ne iz sebičnih razloga) već ih poštujemo zato što su ljudska bića koja su nas rodila i brinula se o nama kako su znala i umjela a volimo ih zato što ih volimo (zna li itko uzrok ljubavi?)?

Very good point.

Quote:
Mogu li vjernici tako razmišljati ili oni moraju poštivati roditelje iz straha od kazne?
Vjernici tako i čine, bošci kao i nebošci, jer su ljudska bića pa ih vole jer ih vole.

Ali religije sve izvitopere i unerede. One od ljudskosti prave sebičnu materijalističku kalkulaciju: budi dobar pa će ti Bog upisati dobit na računu.

Ne dobro radi samoga dobra, nego bogata nagrada ili pošteda od teške kazne. Tako religije sa svojim nagrađujućim/kažnjavajućim Jahvom/Isusom/Allahom zagade: činjenje dobra radi samog dobra, ljubav iz lubavi, samilost iz samilosti. Jer moraju dobro uhranjeni svećenici i ostali profesionalni apologeti dobro živjet od prodaje magle.

Quote:
I što bi bilo kada bi Bog odjednom objavio drugačiju zapovjed: Ne smiješ poštovati oca i majku da bi ti bilo dobro na zemlji i da bi dugo živio?
Onda bi Crkva postala izlišna, a kler morao se primit konkretnog rada.

Quote:
Bi li svi vi prestali poštovati roditelje jer je Bog izdao naređenje?
Isus naređuje da mrziš (grčki "mizos") svoje roditelje, ako se želiš spasiti od njegova pakla gdje plaču i škrguću zubima....
Sumnjam da to ima neke veze s vezom, al tek da spomenem...
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 12:45   #86
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Što je s nama koji poštujemo (i volimo) oca i majku ne zato da dugo živimo i ne zato da nam bude dobro na zemlji (dakle, ne iz sebičnih razloga) već ih poštujemo zato što su ljudska bića koja su nas rodila i brinula se o nama kako su znala i umjela a volimo ih zato što ih volimo (zna li itko uzrok ljubavi?)?
Dio s postivanjem je super (to je i cilj) a dio bukvalnog tumacenja je i dalje problem.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Mogu li vjernici tako razmišljati ili oni moraju poštivati roditelje iz straha od kazne?
Ako imaju adekvatne mentalne kapacitete, mogu.

Ako nemaju i primitivnijeg su stanja svijesti ne mogu, pa imaju motivaciju.

Koju neki prevode ovako, neki onako a neki tumace bukvalno pa ne vide bit.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 12:49   #87
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Ako imaju adekvatne mentalne kapacitete, mogu.
Ako nemaju i primitivnijeg su stanja svijesti ne mogu, pa imaju motivaciju.
Hoćeš reći da su religije namijenjene "primitivcima, djetinjastima i kalkulantima, takvog stanja svijesti" - pa se isplati varati ih Božjim obećanjima rajem i prijetnjama paklom i mukama, da ih se prisili strahom da "budu dobri"?

Ja ne bih tako rekao.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 12:49   #88
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
:

Jer moraju dobro uhranjeni svećenici i ostali profesionalni apologeti dobro živjet od prodaje magle.
Ne mislim da je tako jednostavno. Mi smo ipak ljudi modernog doba i imamo iskustva ljudi modernih vremena, a religijske knjige pisane su prije 2000 i više godina. Skloni smo projicirati našu svakodnevnicu na svakodnevnicu ljudi davnih vremena, pa čak mnogi misle da je prije bilo bolje i da su ljudi bili bolji.

Uzeti ću primjer kojeg imamo i danas - obrezivanje djevojčica. Može li obrezana djevojčica, ako uopće preživi, iskreno voljeti i poštovati svoje roditelje? Pitanje nije retoričko jer treba imati na umu da će ta obrezana djevojčica sutra svoju kćer voditi na obrezivanje.

Ili malo manje drastičan običaj - udaja za čovjeka kojeg ti roditelji odaberu?

Treba imati na umu da su ondašnja vremena bila vrlo okrutna vremena, a da nam, u pravilu, najviše okrutnosti *serviraju* upravo naši najbliži, roditelji, braća ......

A opet, sutra se isti ti ljudi *pretvore* u svoje roditelje koji prema svojoj djeci postupaju na jednak, okrutan, način.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 12:55   #89
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post

a dio bukvalnog tumacenja je i dalje problem.

Ako imaju adekvatne mentalne kapacitete, mogu.

Ako nemaju i primitivnijeg su stanja svijesti ne mogu, pa imaju motivaciju.

Koju neki prevode ovako, neki onako a neki tumace bukvalno pa ne vide bit.
Ah to bukvalno tumačenje, gdje su ona divna vremena kada su samo svećenici smjeli čitati i tumačiti Bibliju. Zato je Biblija bila samo na latinskom a prvi tip koji se usudio prevesti ju na engleski završio je, ako se ne varam, na lomači.

To tvoje o bukvalnom tumačenju dobro bi došlo ispod ovog:

Isus naređuje da mrziš (grčki "mizos") svoje roditelje, ako se želiš spasiti od njegova pakla gdje plaču i škrguću zubima....

Ali to je napisao Nepoznati, ne ja.

Ako pročitaš moj post napisan prije ovog vidjeti ćeš da ne mislim da se radi o svijesti već o običajima odnosno okrutnosti doba.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 13:50   #90
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ah to bukvalno tumačenje, gdje su ona divna vremena kada su samo svećenici smjeli čitati i tumačiti Bibliju. Zato je Biblija bila samo na latinskom a prvi tip koji se usudio prevesti ju na engleski završio je, ako se ne varam, na lomači.
Nejasno je koji je tvoj problem i svrha ovog komentara.

Postavila si pitanje i dobila odgovor.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 14:10   #91
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da su religije namijenjene "primitivcima, djetinjastima i kalkulantima, takvog stanja svijesti" - pa se isplati varati ih Božjim obećanjima rajem i prijetnjama paklom i mukama, da ih se prisili strahom da "budu dobri"?

Ja ne bih tako rekao.
Vidim da ti jos uvijek nedostaje distinkcija izmedju "religije" i duhovnih ucenja.
Kao i mnogima.

Na diskusiju oko tvojih proizvoljnih interpretacija i iskrivljavanja prethodno napisanog nije smisleno ulagati energiju.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 14:15   #92
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post

svrha ovog komentara.
Svrha i ovog i ostalih mojih kometara je da napišem što o nečemu mislim i da pitam što drugi o nekoj temi misle.

Ne vidim koju bi drugu svrhu, i moji i tuđi, komentari inače mogli imati.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 16:34   #93
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
O Tori mi zasigurno neće propovijedati kojekavi neznabošci jer ju ne znaju i ne cijene i ne kuže koliko su kršćani izvitoperili riječ Božju.
Viš, Tora ne može zastarjeti niti proći koliko god bi neznabošci htjeli jer je izvor nepresušne mudrosti za ljude otvorenih očiju i zdravog razuma.
Ja znam gdje sam a ti si slobodno traži mjesto negdje drugdje makar mislim da si već našao pa nek ti bude.
Nisu to "samo" neznaBošci već notorni antiteisticki bezBožnici ... dokaz:
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ja sam više od toga boga i mojsija, ja sam čovjek ...
Stoga, uzalud su te "rasprave" s njima.

No spustimo se trenutak na Zemlju, .. nije li znakovito da je Donald Trump (inauguracijski prisegnut na dvije Biblije) tako brzo, do zuba, naoružao sve Arape oko Izraela?
Ima li tu onda i Božje volje a ne samo Trumpove?
Kad tamo uskoro nastane 'dar-mar' - hoće li ovi medjugalakticki glupani optužiti i Boga da je antisemit jer je pomogao semitskim Arapima a odmogao fake-jew's-ima?!
arthura is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 16:43   #94
Budi bar fer pa cijelu recenicu citiraj a ne mesarski isjeci pa staviti samo dio da obmanes ljude diskreditirajuci mene s time kao sagovornika.Lijepo je i argumentirano koji je i razlog pa postavi sve da se vidi..

Taj primitivni bog za mene je prevazidjen kao i za 70% Izraelaca u Izraelu koji takav pogled smatraju za to davno vrijeme i to je to.
A i u Tori pise da je to plemenski bog s instant trajanjem.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 16:53   #95
Jahve = "plemenski bog s instant trajanjem" ...reci to bezBožniće nekom Hasidu, Mizrahu, Sefardu ... itd ... pa ostani ziv ako uspijes.
Mojsije je onomad dao sasjeći tisuće "takvih" okupljenih oko "Zlatnog teleta"!
arthura is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 17:12   #96
Jahve je Tetgramaton na nivou zivotinje zato je u Malcuth svjjetu no da bi vi to shvatili trebate religijoznu zivotinju izbaciti iz sebe.

A ti koji bi ubijali radi religijskih razlicitosti mogu dunuti u rog od ovna jer su pobjedjeni.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 17:13   #97
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Jesmo, neovisno s kim pričam. Svatko imalo pametniji nađe tračak mudosti tamo gdje drugi ne vide.
Mudrost nalaze Bogu ponizni i ne hvastaju se njome nego ju pokažu pametnim riječima. Nju ne treba zvati, dođa sama i ispuni ti dušu mirom a srce napuni toplinom.
Neovisno s kim pričaš?, 'alo, uskrsnuće s ove strane, jel se čujemo'

Znaš, lako će se s pametnim riječima, nego djela, kolega, pametna djela su ono po čemu ljudi obično zakažu i zato im zakaže i mudrost. Zato ne pričamo o ljudskoj mudrosti već Božjoj. A on je rekao što?, prisjeti se, ne da On hoda za ljudima nego oni trebaju za Njim, zapisano je tražite ga dok stignete jer možda ga i pronađete.

A poštivanje roditelja je što ako ne agape, načelno nešto, iziskuje kulturu ponašanja i to.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 17:18   #98
Quote:
arthura kaže: Pogledaj post
Jahve = "plemenski bog s instant trajanjem" ...reci to bezBožniće nekom Hasidu, Mizrahu, Sefardu ... itd ... pa ostani ziv ako uspijes.
Mojsije je onomad dao sasjeći tisuće "takvih" okupljenih oko "Zlatnog teleta"!
Vidiš? Odgonetnut je misterij. Pleme je zapravo bilo to koje je imalo instant trajanje.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 17:24   #99
Izrael je unija koncept Echad koje ce objediniti cijelu zemlju, plemena ce nestati biti ce svi jedan narod kao i na pocetku prije nego Elohim ih razdvojio i svi ce govoriti istim jezikom.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 17:27   #100
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Vidiš? Odgonetnut je misterij. Pleme je zapravo bilo to koje je imalo instant trajanje.
Ima još mnooogo potomaka cestitih iskonskih 12 Plemena .. istina je, da su trenutno u demografskoj manjini u odnosu na ovo 'nakalemljeno' 13. uglavnom bezBoznicko "pleme" koje je, eto, uvjereno da im je uspjelo ukrasti zidovstvo ... al' ostavimo "to" Bogu da ureduje ... epilog se, sudeći po Trumpovim potezima, izgleda neće trebati dugo čekati.

Zadnje uređivanje arthura : 05.08.2017. at 17:39.
arthura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:55.