Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2010., 06:53   #41
Ukoliko imate jos kakvih linkova, savjeta za literaturu, dobrih majstora, arhitekta, bilo sto vezano za ovu temu samo dajte.

Ako trebaš arhitekta, javi se na PM. Pozdrav.
viridiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 17:45   #42
Kupio sam staru kamenu kuču u Istri od 100m2 (u tlocrtu 50m2, pa x 2). Molim savjet: ima li netko ideju koliko bi okvirno koštalo novo krovište? Navodno treba napraviti i nekakav vijenac koji će držati zidove skupa, da ne bi pucali, itd. Zatim, trebam napraviti i deku izmedju prizemlja i kata. Nisam odlučio da li betonsku ili drvenu. Molim savjet i eventualno koliki bi bio izdatak i za ovo. Hvala!!!
grupenrajder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 07:11   #43
što se tiče deke, nikako betonska, eventualno ytong strop. Al najbolje da staviš spregnutu konstrukciju (EPS-lagani beton ili dvostruka šperploča) sa sidrenjem u kamene zidove - sve preko drvenih greda. Koliko košta nisam sigurna, sigurno više od klasične AB deke, al to je ispravno rješenje za razliku od AB ploče na kamenim zidovima.
viridiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 07:13   #44
što se tiče krovišta i viejnca, cijenu ne znam, treba pitati lokalne majstore. Savjetujem da nađeš statičara koji se bavi obnovom starih kamenih kuća i da ti to riješi drugačije a ne s AB serklažom na vrhu zida jer to je opet koma rješenje. AB se ne stavlja na klasične kamene zidove.
viridiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 18:09   #45
Puno hvala. Naime ovu preporuku za betonski vijenac smo dobili od statičara i arhitekta koji obnavljaju stare kamene kuće. Ako imate još kakve sugestije oko izolacije ili obnove tipične stare kamene kuće svakako javite. Kako se mi spremamo u taj zahvat vjerojatno ćemo imati puno osobnih iskustava koje ćemo rado podijeliti sa svima kojima bude potrebno.
grupenrajder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 14:17   #46
vijenac

Quote:
viridiana kaže: Pogledaj post
što se tiče krovišta i viejnca, cijenu ne znam, treba pitati lokalne majstore. Savjetujem da nađeš statičara koji se bavi obnovom starih kamenih kuća i da ti to riješi drugačije a ne s AB serklažom na vrhu zida jer to je opet koma rješenje. AB se ne stavlja na klasične kamene zidove.
tko to kaže da se ne radi vijenac ispod krov. uz dužno poštovanje prema kamenu vijenac je potreban i statičari su u pravu. a vijenac se ne mora vidjeti, iako kod istarske kuće se oni i vide. dalmatinske kuće nemaju vijence, ali zato imaju birane kamene ploče i rogove upuštene u zidove, a istarske imaju pokrov crijepom odozgo, tavalonima od ispod, kod bogatijih vlasnika (u prošlosti), kada su rogovi izvedeni i horizontalno a ne vertikalno što je inače uobičajeno rješenja danas. statička rješenja bez vijenca sa tzv. šivanjem su vrlo, vrlo skupa a i na fasadi se vide tragovi šivanja
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 21:14   #47
kamene kuće

evo ova je kuća trebala i dobila novi statički izračunat vijenac
http://img121.imageshack.us/img121/2791/kamenakuap.jpg
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 06:30   #48
Nisam rekla da ne treba vijenac i da je jedina poanta u tome da se vijenac ne vidi. Rekla sam da je AB vijenac nekompatibilan s kamenim zidom.
viridiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 08:22   #49
Danas vlada moda "starih " kamenih kuća, pa ljudi pretjeruju i kombiniraju materijale i stilove tako da to uglavnom ispadne "kupus".Kod takvih zahvata treba biti jako oprezan i ako želiš autentičnost onda je i poštivati, a ne mješati
stilove za koje ti misliš da su za to područje.Vjeruj mi vidio sam svakakve kombinacije ,ljudi svašta vide po raznim časopisima to zamiksaju ,a onda ajme majko.Dalmatinska gradnja je skromna i nenametljiva.Usput oprez s arhitektima i raznim "dizajnerima".Često im je racionalnost i štedljivost nepoznat pojam (ipak uglavnom rade na postotak) i znaju patiti od viška taština ,a manjka stručnoti.
Antonio cimavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 10:32   #50
kamena kuća

antonio tako je
ne govorimo o pomodarstvu i izmišljotinama novih kamenih kuća nego o građevinama naših didova u kojima su rogovi bili hrastići neodređenih dimenzija, jer i nije bilo drugih, umjesto letava su stavljali pruće, a krovovi su bili kameni vapom prmazivani. danas na žalost (moje mišljenje) ima svašta, od sveprisutne PVC stolarije do umjetnog kamena ( bolje rečeno dekorativnih betona), laminata umjesto brodskih podova. međutim i ja moram graditi za investitore koji plaćaju, a o ukusu -treba osnivati neprofitne udruge koje bi pomagale u očuvanju naših bunja, ograda, gomila i tovarušica, svega onoga što su naši stari stvarali od stoljeća sedmog.
Da se ne zavaravamo ne može svatko raditi sa kamenom jer i već način klesanja i ugradnje pokazuje geografsko porijeklo autora
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 10:43   #51
http://img696.imageshack.us/img696/5...rijerekons.jpg

ova slika je nastala prije gornje, dakle u začetku gradnje. imali smo sreće jer je bilo spaljenog kamena u rezervi
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 14:06   #52
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
antonio tako je
ne govorimo o pomodarstvu i izmišljotinama novih kamenih kuća nego o građevinama naših didova u kojima su rogovi bili hrastići neodređenih dimenzija, jer i nije bilo drugih, umjesto letava su stavljali pruće, a krovovi su bili kameni vapom prmazivani. danas na žalost (moje mišljenje) ima svašta, od sveprisutne PVC stolarije do umjetnog kamena ( bolje rečeno dekorativnih betona), laminata umjesto brodskih podova. međutim i ja moram graditi za investitore koji plaćaju, a o ukusu -treba osnivati neprofitne udruge koje bi pomagale u očuvanju naših bunja, ograda, gomila i tovarušica, svega onoga što su naši stari stvarali od stoljeća sedmog.
Da se ne zavaravamo ne može svatko raditi sa kamenom jer i već način klesanja i ugradnje pokazuje geografsko porijeklo autora
Upravo tako, po načinu klesanja možeš prepoznati pučkog meštra koji je ponikao iz tok kraja ,onog pod talijanskim utjecajem koji su pravilno klesali i slagali ,meštre koji su radili s Benkovačkim klesancima i novokomponirane većinom s kontinenta koji misle da je dovoljno kamen otući i složiti bez osječaja za mjeru i propociju koja čini nekog meštra pravim.
Antonio cimavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 23:20   #53
Evo da vam se javim kako sam obečala sa svojom trenutnom situacijom. Bila sam na sastanku sa dva lokalna građevinara i ovako mi savjetuju. Budući je moja kuća s početka prošlog stoljeća, dakle nije baš jako stara, deku čine grede od borovine koje su potpuno uništene tako da nisu za iskoristiti. Oba savjetuju da ili stavim betonsku deku ili moram potpuno izmijeniti sve grede i napraviti drvenu deku s glazurom. Krovište treba također potpuno izmijeniti sve drvene dijelove, dok bi se dolje stavili novi crijepovi a gore stare kupe. Drugi je protiv tih starih kupa i inzistira na svim novim kupama. Također je pitanje septičke jame. Dok jedan sugerira klasičnu septičku jamu 3x4x3, drugi predlaže ugrađivanje plastičnog tanka. imate li kakve sugestije što je bolje? isto tako naša kamena kuća je ožbukana kao i sve ostale istarske pa će i moja tako ostati. kako će se dodatni aneks dograditi trebat će ga ožbukati. čula sam da postoje žbuke koje imitiraju staru žbuku. ima li tko ideju gdje se to može nabaviti i ima li tko kakvih savjeta
grupenrajder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 12:08   #54
1. stucco veneziano a naši bi konzervatori rekli stucco ragusano je način klasičnog spravljanja žbuka s time da se u završni sloj stavlja neravnomjerna količina ciglene prašine
2. ne znam koju kvalitetu žbuke želiš pa kad se dogovoriš sa majstorima o poslu priupitaj ponovo. znam da u istri igra fina malta pa i "malta fina" kao gotova i pripremljena za ugradnju a i mureksin ima dobre uradke
3. Za provu uzeo sam uzorke drobljenih agregata -pijeska kod Rovinjskih sela i vidim da je mrak materijal sa i bez cementa- prirodno je
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 06:25   #55
Quote:
grupenrajder kaže: Pogledaj post
Evo da vam se javim kako sam obečala sa svojom trenutnom situacijom. Bila sam na sastanku sa dva lokalna građevinara i ovako mi savjetuju. Budući je moja kuća s početka prošlog stoljeća, dakle nije baš jako stara, deku čine grede od borovine koje su potpuno uništene tako da nisu za iskoristiti. Oba savjetuju da ili stavim betonsku deku ili moram potpuno izmijeniti sve grede i napraviti drvenu deku s glazurom. Krovište treba također potpuno izmijeniti sve drvene dijelove, dok bi se dolje stavili novi crijepovi a gore stare kupe. Drugi je protiv tih starih kupa i inzistira na svim novim kupama. Također je pitanje septičke jame. Dok jedan sugerira klasičnu septičku jamu 3x4x3, drugi predlaže ugrađivanje plastičnog tanka. imate li kakve sugestije što je bolje? isto tako naša kamena kuća je ožbukana kao i sve ostale istarske pa će i moja tako ostati. kako će se dodatni aneks dograditi trebat će ga ožbukati. čula sam da postoje žbuke koje imitiraju staru žbuku. ima li tko ideju gdje se to može nabaviti i ima li tko kakvih savjeta
Prvi i najvažniji savjet - nemoj da ti izvođači savjetuju kako ćeš statički sanirati kuću. Pitaj statičara, po mogućnosti nekog koji ima iskustva i osjećaja za kamenu arhitekturu.
viridiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 10:56   #56
upit

dobili smo jednu istarsku kamenu kuću na poklon....ima li tko informaciju o kakvoj agenciji koja ti renovira sve i sa njom se potpiše ugovor o najmu.. kažu da ima takvih agencija ali još nismo došli ni do jedne..zahvaljujem na svakoj informaciji..
hibasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 11:41   #57
Quote:
hibasic kaže: Pogledaj post
dobili smo jednu istarsku kamenu kuću na poklon....ima li tko informaciju o kakvoj agenciji koja ti renovira sve i sa njom se potpiše ugovor o najmu.. kažu da ima takvih agencija ali još nismo došli ni do jedne..zahvaljujem na svakoj informaciji..
probaj sa ovima:
http://www.villasforum.com/

ali generalno, ne bih pretjerano polagao nadu u njihov interes (i drugih agencija, da se razumijemo), zato jer je i tu došlo do pada interesa za ulaganje..
kapetan morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 20:05   #58
Viridiana

nov sam na forumu. htio bi te kontaktirati ali neznam kako (što je to PM)?
Lotemito is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 23:23   #59
Evo kako sam obečala javljam se sa novim informacijama. Radovi su u tijeku kuća je sada dobila dvije nove deke, a štalice koje su bile u ruševnom stanju su nanovo zazidane. Još krov i stolarija pa će konačno kuća zatvorena. Sada sam naravno u nedoumici oko podova u prizemlju kuće. Rado bih stavila neki lokalni kamen a na kat seljački pod. Malo sam obeshrabrena pričama o lošem održavanju kamenih podova a i ne znam koji odabrati. Molim vas za vaše savjete o kamenu za pod u istarskim kućama kao i metodama održavanja. Unaprijed zahvaljujem
grupenrajder is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 06:30   #60
Lotemito.
Imaš poruku, pogledaj pod Privatne poruke gore desno na ekranu.
viridiana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:48.