Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2017., 10:49   #3801
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Hvala Seul, to je upravo točno to kako sam si zamislio čitajući razne forume i iskustva. Nažalost stručnu literaturu još nemam vremena istražiti.

U biti mi je glavno bilo samo da znam da li barem do neke male mjere mogu regulirati temperaturu zavrtanjem protoka. Da mi samo 2-3 stupnja bude hladnije u spavaćoj. Da se mene pita, ne treba ni to, ali ženi je to bitno
Jasno mi je da uz dobru izolaciju i veliku termalnu masu temperature ne mogu biti velike razlike, ali to mi ni ne treba.

Jedan glavni termostat će svakako biti u dnevnom boravku na mjestu daleko od nekih sekundarnih eventualnih izvora topline.

Pod će biti laminat. Nije idealan kao keramika možda, ali ipak ljepše izgleda i daje neki podsvjestan osjećaj "topline". Pristala bi žena i na keramiku u imitaciji drveta, ali koliko sam vidio, to je osjetno skuplje od laminata.
cuj keramika imitacija drveta gres plocice imas po povoljnoj srednjoj i jako skupoj cijeni. Nekad samo boja a sve ostalo isto znaci 100 kn razlike po kvadratu. Ja doma imam srednju/visu srednju klasu i ekipa uopce ne skuzi da su plocice kada udje u stan misli da je parket ili laminat. Prednost plocica je da ih sada postavis i biti ce iste i kad umres. Laminat ces par puta mjenjati sto osim para zahtjeva i micanje svog namjestaja i sve sto ide s tim. Za kuhinju i dnevni si stavi keramiku a po sobama laminat jer se manje koriste i manje se haba. Eventualno kuhinja i blagovaona i neko predsoblje keramika a bas dnevni gdje gledas tv laminat; ne znam ti koncept kuce.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 13:47   #3802
Hvala na savjetu za podne obloge. Tako sam i bio zaprvo zamislio, donja etaža, hodnik + dnevni/blagovaona/kuhinja keramika. Vidjet ću još sa boljom polovicom, kada za to dođe vrijeme, za možda 2 godine
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 13:50   #3803
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetu za podne obloge. Tako sam i bio zaprvo zamislio, donja etaža, hodnik + dnevni/blagovaona/kuhinja keramika. Vidjet ću još sa boljom polovicom, kada za to dođe vrijeme, za možda 2 godine
Pa ak za 2 tek ides raditi pod zasto pricamo o podnom danas?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 14:38   #3804
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa ak za 2 tek ides raditi pod zasto pricamo o podnom danas?
Zato što kad dođe vrijeme ne želim tada u zadnji čas ispitivati i nadati se da će netko odgovoriti.
Također, strojar izrađuje projekt, kao i električar, tako da bi bilo dobro da odmah to stave u plan, a ne da kasnije mrljam.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 23:23   #3805
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
cuj keramika imitacija drveta gres plocice imas po povoljnoj srednjoj i jako skupoj cijeni. Nekad samo boja a sve ostalo isto znaci 100 kn razlike po kvadratu. Ja doma imam srednju/visu srednju klasu i ekipa uopce ne skuzi da su plocice kada udje u stan misli da je parket ili laminat. Prednost plocica je da ih sada postavis i biti ce iste i kad umres. Laminat ces par puta mjenjati sto osim para zahtjeva i micanje svog namjestaja i sve sto ide s tim. Za kuhinju i dnevni si stavi keramiku a po sobama laminat jer se manje koriste i manje se haba. Eventualno kuhinja i blagovaona i neko predsoblje keramika a bas dnevni gdje gledas tv laminat; ne znam ti koncept kuce.
Ne znam samo kakva je to prednost. Pa nedaj mi boze da mi kuca za trideset godina unutra izgleda isto Oni koji su osamdesetih trpali one zelene plocice, lamperije i sta znam ne, bas je prednost sto je to jebeno zaljepljeno za pod, pa ti treba hiltica da odradis novi pod ili u tih trideset godina radis neki popravak radi instalacije. Recimo nesto se desi i moras razvaliti komad dnevne, gdje za 15 godina imas takve plocice? Za zamijeniti laminat pa makar i bio jos dobar trebas apsolutno nikakvog znanja, a trud je minimalan i mozes sve sam. Samo platiti postavljanje plocica po cijeloj kuci
A ovi sto su 80ih napravili kucu bas im je negdje jebeno danas zivjeti u tom stajlingu
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 06:35   #3806
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
.....
A ovi sto su 80ih napravili kucu bas im je negdje jebeno danas zivjeti u tom stajlingu
Zadireš u zonu osobnog ukusa i shvaćanja ljepote!
Imam hrastovu lamperiju i na podu pločice! Što imaš protiv toga?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 07:49   #3807
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Ne znam samo kakva je to prednost. Pa nedaj mi boze da mi kuca za trideset godina unutra izgleda isto Oni koji su osamdesetih trpali one zelene plocice, lamperije i sta znam ne, bas je prednost sto je to jebeno zaljepljeno za pod, pa ti treba hiltica da odradis novi pod ili u tih trideset godina radis neki popravak radi instalacije. Recimo nesto se desi i moras razvaliti komad dnevne, gdje za 15 godina imas takve plocice? Za zamijeniti laminat pa makar i bio jos dobar trebas apsolutno nikakvog znanja, a trud je minimalan i mozes sve sam. Samo platiti postavljanje plocica po cijeloj kuci
A ovi sto su 80ih napravili kucu bas im je negdje jebeno danas zivjeti u tom stajlingu
Cuj obicno kada sebi gradis kucu ili renoviras stan napravis onako kako tebi pase. Taj styling; A on se mozda ne svidja drugim generacijama ukucana ili novim kupcima. A za njih te bas briga; kad riknes ili prodas - nek rade sto zele.
A i mjenjat podne obloge svako malo pa micat cijeli namjestaj i dekomodirat se- hvala ne bih. A i kosta; danas mozda imas no za 10 godina mozda neces imat para a obloga se izraubala.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 08:13   #3808
Zato ja ostavljam 5 kvadrata pločica u rezervi

Ima li tko iskustva s ovim: http://www.podnogrijanje.com/sobni_t...omputherm_q8rf

Čini mi se zgodno.
Mogu sad uzeti dva termostata, a ako će mi trebat uzet još koji.
Znam da svi kažete da neće, al...imam ja i cijevi za radijatore ispod glazure
Curiosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 10:45   #3809
Quote:
Curiosum kaže: Pogledaj post
Zato ja ostavljam 5 kvadrata pločica u rezervi

D
I ja i to od svih vrsta koje sam upotrijebio iz svih prostorija.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 18:17   #3810
Curiosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 18:57   #3811
RAZDJELNIK PODNO I RADIJATORSKO GRIJANJE

Pozdrav,
koju pumpu sa miješajućim ventilima koristite kada imate u jednome ormariću kombinaciju radijatorskog grijanja i podnog grijanja 4/5?
zvonko4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 16:16   #3812
Eto mene opet

Trebam li za podno grijanje kupovati jaču pumpu nego za radijatorsko?
Treba li mi za prizemlje, odnosno cijevi metar iznad pumpe 25-60 (25/1-6) ili mi je dovoljna 25-40 (25/1-4).
Dva majstora i dva trgovca su mi to rekli, al nekak mi to smrdi
Ne vidi smisao u kupovini pumpe koja može dizati na 6 metara ako je visina samo metar.
Zar je otpor PE-RT cijevi tako visok? Imam oko 700 metara cijevi u 9 krugova.
Curiosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 17:25   #3813
Brkaš/drkaš pojam koliko pumpa može dignuti (tlačiti) sa cirkulacijom.
Na pumpu našerafiš cijev, digneš ju okomito i pumpa digne vodu 6 metara.
Taj podatak ne znači niš!
Spojiš pumpu "u krug" - izlaz iz pumpe preko crijeva od 100m pa ponovo na usis i voda če cirkulirati, ako nema zraka u krugu. Sad digneš tu cijev pedesetak metara u zrak i voda će isto cirkulirati, normalno ako nema na vrhu zraka.
Kak to? Pa ovo je samo cirkulacija koliko digneš u visinu toliko pada.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 19:15   #3814
Fala!
A ne brkam ja. Ilbar mislim da ne brkam.
Meni se čini da oni brkaju/drkaju, ali možda sam u krivu pa pitam.

Meni se čini da mi je za podno u prizemlju sasvim dovoljna 25-40 odnosno 25/1-6 jer je napravljena da gura vodu do 4 metra u visinu.
Ta je, naravno, slabija od 25-60 koja može gurat na 6 metara (nazivno jer meni desetljećima gura vodu na 8 metara bez problema.

Budući da su ove za veće visine jače, majstori mi kažu da je bolje da si za podno ugradim jaču.
Budući da je meni pumpa predviđena da gura vodu do 6 metara desetljećima gurala vodu na 8 metara...ne vidim potrebu.
Ok...i ja volim malko predimenzionirat i bolje da je malo više nego na knap (pa ću i za prvi kat stavit 25-60), al baš toliko?!
Uzeo bih Wilo Yonos Pico 25/1-4 za podno u prizemlju i Wilo Yonos Pico 25/1-6 za prvi kat. Drugi kat će gurat Grundfosica koja je do sad gurala kroz cijelu kuću...nek se malo odmori

Eto brkanja/drkanja i
Curiosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 08:52   #3815
Gledam malko odgovore koje sam dobio u zadnje vrijeme i...uglavnom mema odgovora
Sve politički pamfleti

Pitam "jel dobro ovako" i dobijem dijelove teorijskih osnova.
Pitam "može li onako" i dobijem pametovanje.
Pitam " jel dovoljno ovo il mora jače" i dobijem mješavinu svega.
Pitam "moram li skupo il može proč nešto jeftinije" i dobijem odgovor da sam proučim i kupim si prema zaključku.
Pitam "gdje mogu nešto pogledati i/ili probati" i dobijem protupitanje "šta će ti to?"
I tako redom.

Svaka čast nekima koji su pomogli, al ti su na ovom forumu (ne mislim na temu o podnom grijanju nego ukupno) u manjini.
Prema svim napisima i mnogim savjetima u sandučić, ispada da se ovaj forum pretvara u ispušni ventil za frustrirane i mjesto za traženje mušterija za obavljanje posla (vjerojatno je većina dobila poruke o fušerima na forumu i ponude za povoljno i brzo obavljanje vrhunskog posla.

Curiosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 14:22   #3816
Koliko metara cijevi, koliko kvadrata je prizemlje? Kod podnog pumpa mora izvrtiti dvostruko vise vode nego kod radijatorskog. Zato je svakako preporuka 25-60 pumpa, jer ta brojka znaci i kapacitet vode koju moze izvrtiti u satu. Najcesci problem ljudima s podnim je da stave preslabu pumpu. Uvijek jaku pumpu mozes staviti na nizu snagu i brzinu.

Sent from my D2303 using Tapatalk
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 14:26   #3817
Meni 950m cijevi (prizemlje i kat zajedno) gura klasicna grunfos 25-65 pumpa na 2. brzini, 100W

Sad sam vidio na drugoj temi da imas 700m cijevi samo u prizemlju, svakako onda idi na 25-60 klasu pumpe.

Zadnje uređivanje Chvembo : 02.09.2017. at 14:45.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 16:17   #3818
Fala!
Piše i ovdje da imam 700 metara cijevi u podu, par postova iznad, odnosno u pitanju.
25-60 samo za podno u prizemlju?
Kod mene je grijanje etažirano. Svaki kat će imat svoju pumpu.

Tebi 25-65 gura dvije etaže u drugoj brzini.
Koliki je to protok?
Koja je to pumpa?
Ova: https://www.ohrej.se/zbozi-prilohy/p32125-65_130.pdf

Ako je ta, onda u drugoj brzini ima nešto manji protok od Wilo Yonos Pico 1-6.

Ja gledam 1-4 http://productfinder.wilo.com/tr/tr/...a/product.html

i 1-6 http://productfinder.wilo.com/tr/tr/...a/product.html

To bi značilo da bi i Yonos Pico 25/1-6 mogla gurati tvoj sistem, a meni savjetuješ da je uzmem samo za prizemlje.
Zato me kopka.
S druge strane, tvoja radi u srednjem režimu pa je manje opterećena nego što bi bila 25/1-6 koju gledam.
Kad sve zbrojim i oduzmem, kod mene bi 25/1-4 koju gledam bi bila nešto više opterećena nego tvoja kod tebe, a 25/1-6 nešto manje opterećena nego tvoja kod tebe.
Gdje griješim u usporedbi?
A pitanje ne postavljam jer cijedim do zadnje kune. Razlika je 100-tinjak kuna pa je to zanemarivo.
Pročitao sam više puta da nije dobro ni pretjerati pa. . .pokušavam ne pretjerati

Zadnje uređivanje Curiosum : 02.09.2017. at 16:47.
Curiosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 17:08   #3819
Bitan je protok, kod podnog ja guram nesto vise od 2m3/h, ide oko 0.2m3/h -0.4m3/h po krugu grijanja, ja imam 12 krugova grijanja. ti imas malo manje cijevi, opet ti treba blizu 2m3/h. S pumpom 1-4 si pri 2m3/h skroz desno u spicu karakteristike sto znaci da si na rubu njenih karakteristika, tu moze savladati samo 0.1bar otpora strujanja za trazeni protok.

Sent from my D2303 using Tapatalk
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 18:16   #3820
Eeeeee, to te ja pitam
Fala Chvembo!

Cijevi su ti 16mm?
Taj protok je OK po nekim pravilima?
Ako je kod tebe 2,2-2,3 m3/h, onda bi odokativno kod mene išlo oko 1,7 m3/h
To bi značilo da bi 25/1-4 radila na oko 2/3, a 25/1-6 na oko 50% kapaciteta. Jel tak?
Tvoja radi sa oko 50% kapaciteta ako je ona koju sam linkao.
Ovo je vrlo grubo, al to bi bilo rako nekako, jel da?
Izgleda da će bit 25/1-6

Zadnje uređivanje Curiosum : 02.09.2017. at 19:43.
Curiosum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:07.