Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2016., 20:29   #241
Ima li tu članova Finavir foruma? Vidi se da nisu baš aktivni u zadnjih nekoliko godina ali zanima me kaj su ljudi prije pisali i raspravljali tamo. Registrirao sam se prije tri dana ali ne mogu se ulogirati dok administrator ne aktivira korisnički račun... Brine me da mi ga neće uopće ni aktivirati... It's a long shot, ali zna li netko tu možda email admina tog foruma?
Winter Shadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2016., 21:42   #242
Tigana - najmanje mi se svidjela, ne znam je li do slabog prijevoda, no meni je to bila dosta loše napisana knjiga. Početak nije loš, sam kraj je vrlo zgodan, no sredina je uglavnom za zaboraviti.

Pjesma za Arbonnu - najviše mi se svidjela, ne toliko zbog tematike, koliko zbog toga što je najkvalitetnije napisana, mada pred kraj GGK pomalo skreće s putanje i zapada u neke zamke o kojima ću više malo niže.

Lavovi Al-Rassana - dosadna, iako je djelovala najzanimljivije zbog perioda kojim je inspirirana, trebalo mi je 100 godina da je dovršim, nikako se saživjeti s radnjom.

GGK je za moj ukus malo prepatetičan i pekmezast, ne sviđa mi se naročito taj stil pisanja. Dosta je predvidljiv i ponavlja tipove likova i zaplete; kad pročitaš jedan roman, manje-više znaš što očekivati od ostalih. Uvijek ima šutljivog, stoičkog junaka, slobodoumnu ženu koja izaziva tradicije društva i vremena, smiješnog tipa... U doslovno sva tri romana došlo je do neke situacije gdje je jedan od likova teško nastradao, ostali ga već gotovo oplakali i pokopali, no onda se desio neki nevjerojatni deus ex machina obrat i osoba je preživjela. Ajde jednom, ali sva tri puta?!

No, ono što je meni osobno najiritantnije jest stalno kršenje pravila "Pokaži, nemoj govoriti". GGK svako malo mora ponoviti kako je neki od likova ovakav ili onakav, dobar dio karakterizacije svodi mu se na uvjeravanje čitatelja, umjesto da ga pusti da sam nešto zaključi. Najsvježiji primjer mi je Jehana, za koju je svake tri stranice naglasio kako je prkosna, buntovna, ili što već.

Razmišljala sam da posudim još Sarantinski mozaik, no ako je sličan ovim trima knjigama, ne znam koliko smisla ima.

Zadnje uređivanje violent_violet : 27.03.2016. at 21:58.
violent_violet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2016., 21:58   #243
Quote:
violent_violet kaže: Pogledaj post
Razmišljala sam da posudim još Sarantinski mozaik, no ako je sličan ovim trima knjigama, ne znam koliko smisla ima.
Sličan je po tim tvojim stavkama. Glavni lik je nadrkani umjetnik (znači ne radi niš nego se drogira na račun društva) koji sreće četiri slobodoumne žene i perzijskog teroristu koji izazivaju tradicije društva i vremena. Ima ženska ex machina na kraju.
Različit je po tome što je manje fokusiran na radnju, a više na izmišljeni prikaz Bizanta za vrijeme Justinijana i u tome je sjajan. A nisu ni ženske loše.
__________________
Big black wave in the middle of the sea.
waaave is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 12:22   #244
Quote:
violent_violet kaže: Pogledaj post
No, ono što je meni osobno najiritantnije jest stalno kršenje pravila "Pokaži, nemoj govoriti". GGK svako malo mora ponoviti kako je neki od likova ovakav ili onakav, dobar dio karakterizacije svodi mu se na uvjeravanje čitatelja, umjesto da ga pusti da sam nešto zaključi.
lol baš sam gledao i čitao neke intervjue s Kayem i stalno govori kako mu je cilj upravo ovo izbijeći

Evo link na video: https://www.youtube.com/watch?v=HOz-mYCzPLQ

Prevrtite na 1:23

Quote:
GGK kaže:
I actually don't like books that are about a message, that are very heavy with their thing they're trying to teach you. I don't enjoy reading them and I try not to write them. I do have, for every book, a certain theme, certain ideas that have inspired me to tell that story, to write that book, and I like the readers to come away from finishing the book with an awareness of some of those themes. But the way I describe it usually, I don't want to hit the reader on the head with a hammer, so announcing with a headache that this is what I'm telling you, I prefer to stab you in the ribs with a stiletto. So that you don't even realize until you've finished one of the novels that the messages, the themes, the things that were important to me, have registered with you after you're done with it. I prefer to do it quietly that way, rather than bang you hard.
Winter Shadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 13:54   #245
Mislim da se nismo baš razumjeli, ja sam govorila o karakterizaciji, ne o poruci. Možda mu to jest cilj, no čini mi se da mu baš ne polazi za rukom. Zato mi je Arbonna bila najbolja, tamo je bilo najmanje ekspozicije i likovi su se najviše razvijali kroz radnju i dijaloge. Ne volim kad me pisac stalno podsjeća na to što bih trebala misliti o protagonistima, a kod Kaya mi toga ima previše.

Bizant mi je vrlo zanimljiv period, moguće da posegnem za Mozaikom kad ne bude ničeg interesantnijeg.
violent_violet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 16:40   #246
Quote:
violent_violet kaže: Pogledaj post
Mislim da se nismo baš razumjeli, ja sam govorila o karakterizaciji, ne o poruci. Možda mu to jest cilj, no čini mi se da mu baš ne polazi za rukom.
Kužim, zato mi i je bilo smiješno. xD A za to što karakterizira likove na takav način moram reći da nisam primjetio ili ako jesam nije mi smetalo valjda, a sad kad si mi skrenula pažnju čini mi se da si u pravu. Ali i dalje mislim da Kay dobro piše.
Winter Shadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 17:31   #247
Quote:
Winter Shadow kaže: Pogledaj post
Kužim, zato mi i je bilo smiješno. xD A za to što karakterizira likove na takav način moram reći da nisam primjetio ili ako jesam nije mi smetalo valjda, a sad kad si mi skrenula pažnju čini mi se da si u pravu. Ali i dalje mislim da Kay dobro piše.
Ne piše loše, ali to proklizavanje u patetiku i dociranje me zna smetati.
violent_violet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 23:11   #248
AJme moram ponovno pročitati Tiganu, baš me zove u zadnje vrijeme, predivna je.
Kay mi je poseban pisac, lijepo piše, likovi su mu zanimljivi, zlikovci "opravdani" itd.

Nisam previše njegovih njiga pročitala: Pjesma za Arbonu, Tigana, Sarantski mozaik, Posljednja svijetlost sunca.

Tigana i Sarant su mi
__________________
I start to complain that there is no rain..
Disease is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 16:23   #249
Jel čitao tko?
Quote:
Evo jedna jako zanimljiva vijest.

Kanadskoj pisac Guy Gavriel Kay, jedan od najpopularniji predstavnika fantasy žanra, radnju svojeg najnovijeg romana smjestio je ni manje ni više nego u - Senju.

Quote:
"Children of Earth and Sky" (May 10, 2016), set in the same world as "The Lions of Al-Rassan", "The Sarantine Mosaic", and "The Last Light of the Sun", and evoking Croatia in the 16th century.
"From the small coastal town of Senjan, notorious for its pirates, a young woman sets out to find vengeance for her lost family."


"Children of Earth and Sky" (May 10, 2016), smješten u istom svijetu kao i "The Lions of Al-Rassan", "The Sarantine Mosaic", and "The Last Light of the Sun", i koji je smješten u svijet koji otprilike odgovara Hrvatskoj u 16. stoljeću.
"Djevojka iz malog obalnog grada Senjana, zloglasnog po gusarstvu, traži osvetu za gubitak obitelji."
U radnji su još ekvivalent Venecije - Serassa i ekvivalent Osmanskog carstva - Osmanli Empire.
Izvor:
http://www.goodreads.com/book/show/2...-earth-and-sky
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 13:27   #250
Čovjek konačno napiše knjigu inspiriranu Hrvatskom i propadne Algoritam koji ga prevodi.

O ironije.
Hamanu is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 16:15   #251
Quote:
Hamanu kaže: Pogledaj post
Čovjek konačno napiše knjigu inspiriranu Hrvatskom i propadne Algoritam koji ga prevodi.

O ironije.
Zato treba Kaya (a i ostale autore) čitati u originalu, na engleskom.

Prevest će "braća" Srbi vjerojatno.
Martian7 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 16:52   #252
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Zato treba Kaya (a i ostale autore) čitati u originalu, na engleskom.

Prevest će "braća" Srbi vjerojatno.
Srbi će sigurno prevesti, ali Kay se najbolje čita u originalu ako možete.
__________________
We've all got both light and dark inside us. What matters is the part we choose to act on. That's who we really are.

Drugarica iz komiteta
đezminka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 09:45   #253
Quote:
Hamanu kaže: Pogledaj post
Čovjek konačno napiše knjigu inspiriranu Hrvatskom i propadne Algoritam koji ga prevodi.

O ironije.
Zaista šteta, no budimo iskreno, da li bi se to uopće posbeno promoviralo, ili bi bila samo još jedna od fantasy knjiga na polici.

Mi u vijestima stavljam kada neki poluanonimni bloger spomene Hrvatsku, a nismo niti jednom u hr medijima čuli o ovoj knjizi.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 13:00   #254
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zaista šteta, no budimo iskreno, da li bi se to uopće posbeno promoviralo, ili bi bila samo još jedna od fantasy knjiga na polici.

Mi u vijestima stavljam kada neki poluanonimni bloger spomene Hrvatsku, a nismo niti jednom u hr medijima čuli o ovoj knjizi.
Ma mi koji čitamo knjige, a osobito toga žanra, smo ionako čudaci.
Martian7 is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 00:13   #255
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ma mi koji čitamo knjige, a osobito toga žanra, smo ionako čudaci.
Što jest, jest.

Ali sad zbilja, čitao sam malo o pogledu mainstream publike na razne žanrove, i ispada da prije pojave masovno gledanih i skupih LOTR i drugih fantasy filmova, ljudi koji čitaju fantasy su bili smatrani čak čudnijima i od ljudi koji gledaju anime, barem u Americi.


http://www.cracked.com/blog/5-things...ut-being-nerd/
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:14.