Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Trčanje

Trčanje Još samo 500 m...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2008., 14:17   #1
Zajednička tema za sve trkače

Topic je vraćen u Top temu.
Održavajte ga trkaćim dobrim savjetima i raspravama, a offtopic i trolanje će se prigodno sankcionirati.



Tema o maratonu, triatlonu i izvještajima s utrka
************************************************** ***************************************
Maraton mi je još jaaaako daleka priča.
Voljela bih čuti iskustva ljudi koji su počeli trčati "jučer" i savjete onih koji su već profići

Kao prvo, kako početi?
Na internetu sam našla neke savjete, pa vas molim da komentirate.
Program traje 8 tjedana i izgleda ovako:
1. tjedan: 6 minuta hodanja, 1 minuta trčanja, 3X ponavljanje, 3x tjedno
2. tjedan: 5 minuta hodanja, 2 minute trčanja, 3X ponavljanje, 3x tjedno
3. tjedan: 3 minute hodanja, 4 minute trčanja, 4X ponavljanje, 3x tjedno
4. tjedan: 2 minute hodanja, 5 minuta trčanja, 4X ponavljanje, 4x tjedno
5. tjedan: 2 minute hodanja, 8 minuta trčanja, 3X ponavljanje, 4x tjedno
6. tjedan: 2 minute hodanja, 9 minuta trčanja, 3X ponavljanje, 4x tjedno
7. tjedan: 1 minuta hodanja, 11 minuta trčanja, 3X ponavljanje, 4x tjedno
8. tjedan: 5 minuta hodanja, 20 minuta trčanja, 5 minuta hodanja

dalje prema želji

meni se ovo čini kao realan plan laganog dobivanja kondicije.

zanima me još nešto. trčati sam ili s nekim? većina mojih prijateljica je u boljoj kondiciji od mene pa ih ja samo zadržavam, a opet, kad sam sama, nemam kontrolu, pa mogu i varati :klap:

Zadnje uređivanje Sheeva : 29.04.2010. at 22:38.
BenSumatra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 14:52   #2
...kao potpuna neznalica, koja vec duze vrijeme pokusava naci motivaciju da krene s trcanjem (a sad moram nabiti kondiciju kako bih izgurala nimoya iz momcadi ) u potpunosti podrzavam topic i cekam savjete
__________________
And I'm waiting all the day, love
For my dear, dear Irish boy...
xavierkat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 16:32   #3
Jel ovo program za cure/žene? Meni se čini prelagano.
__________________
točno na današnji dan,prošle subote
Plug_in is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 08:12   #4
Ja sam joggirat počeo "for fun" prije 8 godina... I nisam otad prestao. Ne treba slijedit nikakve programe il ono što piše u specijaliziranim časopisima. Treba slušat sebe, svoje tijelo. Evo savjeta za jogging-početnike:
1. treba kupit dobre tene! I ne sad tražit Nike il Reebok. Treba kupit il Asics il Mizuno.
Mizuno su tene specijalizirane samo za trčanje, pa ak nađete i najjeftinije, kupite ih. Ja sam jednom u Hervisu u Kpru našao ih za 45 € na popusti, a inače su 100-130€. I kupite tebe uvijek za broj veće. Tak nećete imat žuljeve. e.
Asics tene, tražite one koje imaju gel u đonu. Opet možete neke jeftine kupit jer to vam je za početak joggiranja. Potrošit ćete ih u godinu dana.
2. Krenite trčati i vidite ak vam paše trčati sam(a) il sa mp3 mjuzom il s nekim u paru. Sve tri opcije probajte, pa vidite što vam paše. Meni isključivo trčanje sa mp3.
3. Disanje. Jako važno. Izaberite nogu i dok trčite, kad stanete npr. na lijevu nogu udahnite i kad opet stanete na lijevu (sve tijekom trčanja) izdahnite i tako stalno. Dakle slijedite neki ritam. Kasnije će to prijeći u naviku.
4. Pauze i trčanje. Nemojte slijedit te programe. Slušajte sebe. Dakle ako neko stvarno prvi put u životu ide trčati, nek vidi, nek trči dok može, onda stane i hoda 1 min, pa opet potrči, pa stane. Nek sveukupno trčanje+hodanje traje 30 min i tako 10 dana, s tim da trčite bar četiri puta u tom razdoblju. To su samo neke smjernice, vi možete više il manje puta i minuta trčat.
5. Nakon tih 10 dana, podebljajte trčanje. Dakle trčite 45 min i svaki drugi dan.

Javite mi kak vam ide il ak treba neko još savjeta. Ja nisam nikkava trkač, ne trčim maratone, ne natječem se, običan lik kojem je jogging fora i fun
RedskinsFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 10:10   #5
Quote:
RedskinsFan kaže: Pogledaj post
Ja sam joggirat počeo "for fun" prije 8 godina... I nisam otad prestao. Ne treba slijedit nikakve programe il ono što piše u specijaliziranim časopisima. Treba slušat sebe, svoje tijelo. Evo savjeta za jogging-početnike:
1. treba kupit dobre tene! I ne sad tražit Nike il Reebok. Treba kupit il Asics il Mizuno.
Mizuno su tene specijalizirane samo za trčanje, pa ak nađete i najjeftinije, kupite ih. Ja sam jednom u Hervisu u Kpru našao ih za 45 € na popusti, a inače su 100-130€. I kupite tebe uvijek za broj veće. Tak nećete imat žuljeve. e.
Asics tene, tražite one koje imaju gel u đonu. Opet možete neke jeftine kupit jer to vam je za početak joggiranja. Potrošit ćete ih u godinu dana.
2. Krenite trčati i vidite ak vam paše trčati sam(a) il sa mp3 mjuzom il s nekim u paru. Sve tri opcije probajte, pa vidite što vam paše. Meni isključivo trčanje sa mp3.
3. Disanje. Jako važno. Izaberite nogu i dok trčite, kad stanete npr. na lijevu nogu udahnite i kad opet stanete na lijevu (sve tijekom trčanja) izdahnite i tako stalno. Dakle slijedite neki ritam. Kasnije će to prijeći u naviku.
4. Pauze i trčanje. Nemojte slijedit te programe. Slušajte sebe. Dakle ako neko stvarno prvi put u životu ide trčati, nek vidi, nek trči dok može, onda stane i hoda 1 min, pa opet potrči, pa stane. Nek sveukupno trčanje+hodanje traje 30 min i tako 10 dana, s tim da trčite bar četiri puta u tom razdoblju. To su samo neke smjernice, vi možete više il manje puta i minuta trčat.
5. Nakon tih 10 dana, podebljajte trčanje. Dakle trčite 45 min i svaki drugi dan.

Javite mi kak vam ide il ak treba neko još savjeta. Ja nisam nikkava trkač, ne trčim maratone, ne natječem se, običan lik kojem je jogging fora i fun

Ima tu nekih tvrdnji s kojima se ne slažem.
Prvo,izbor tenisica.Potpuno je pogrešno inzistirati na određenoj marki,bila to asics ili nike.
Svaka osoba je jedinka za sebe,pa tako i njezina stopala.
Svakom odgovara drugi proizvođač i unutar njega drugi model.dali si supinator?Pronator?Ili niti jedno od toga?
Koja ti je tjelesna težina?
Koliko puta tjedno želiš trčati?Koliko vremena?Kojim intenzitetom?Po kojem terenu?
Sve su to "detalji" koji utječu na izbor tenisica.
Npr,ja sam probao skoro svakog boljeg proizvođača tenisica,i otkrio sam da mi mizuno ne odgovara.Najbolje su mi Nike pegasus.Ponavljam,to vrijedi za mene i samo za mene.
Trčanje u paru ne preporučam,jer uvijek ovisiš o nekom ( ili netko o tebi ).trebao bi pronaći osobu slične kondicije i aerobnih sposobnosti da možete trčati zajedno - a to je već malo moguće.
Slijedeće,disanje.
Nikako ne udisati na svaku lijevu ili desnu nogu.Prečesto je,Udisaj treba biti dubok,brz,izdisaj dug i potpun.Prečest udisaj i izdisaj dovodi do hiperventilacije.Nije dobro.
Ja prakticiram svakih 6 koraka udisaj i svakih 6 izdisaj ( znači,svaki treći korak lijeve ili desne noge,jedan udisaj).Na početku,može se i trčati svaka 4 koraka udisaj.
Disati treba kroz nos - osim ako nemaš problema sa nosnom pregradom.

Također,uvijek treba trčati brzinom u kojoj možeš govoriti bez gubljenja daha.

Sretno!

Što se tiče same dužine trčanja i hodajućih pauzi,slažem se.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 14:04   #6
Svaka marka ima više vrsta tena za trčanje. Npr. Mizuno ima ono što si ti Smotani rekao. Tena po obliku stopala koje svaki od nas ima. Moram to negdje naći pa stavit ovdje

Za disanje, ja sam mislio kad prvi put staneš na lijevu, udahneš... pa kad opet staneš na lijevu, izdahneš... znači svaki drugi put kad staneš na određenu nogu udahneš, tj. izdahneš
RedskinsFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 14:09   #7
Quote:
RedskinsFan kaže: Pogledaj post
....
Za disanje, ja sam mislio kad prvi put staneš na lijevu, udahneš... pa kad opet staneš na lijevu, izdahneš... znači svaki drugi put kad staneš na određenu nogu udahneš, tj. izdahneš

Ok,znači,mislili smo isto.Dva koraka udisaj,dva izdisaj.

Btw,SVI proizvođači tenisica za trčanje imaju modele za sve vrste stopala.samo treba odabrati pravilan model.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 12:57   #8
Zajednička tema za sve trkače

Zbog toga što su postojale dvije teme za rekreativne, manje rekreativne i ozbiljne trkače, odlučili smo vas spojiti u jedan topik, na kojem ćete moći razgovarati o svojim trkaćim iskustvima.

Molim sve sudionike prijašnjih tema da se probaju skompati s drugom ekipom i da se potrudite pronaći zajednički jezik, na obostrano zadovoljstvo! Hvala
Bellwether is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 13:37   #9
Hoce novi ljudi moci i dalje citati 2 stara topica? Svakom od njih cemo morat iznova odgovarat na vec 1****x prožvakane teme koje su tamo objasnjene...
Albatrios is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 13:39   #10
hoće.

oba su topika linkana u mom prvom postu, tako da se lako može doći do njih. oni su zatvoreni, ali će ostat tu, za čitanje generacijama koje dolaze (nećemo ih izbrisati )

EDIT: ako tamo postoje neki posebno kvalitetni i informativni postovi, za koje smatrate da bi ih trebalo izdvojiti (njih, recimo, dvadesetak), možete mi poslati linkove NA POSTOVE, pa ću te linkove stavit u moj prvi post na ovom topiku kao neka mala škola za početnike
Bellwether is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 14:20   #11
Quote:
ssnjof kaže:
kak'i su mu bili rezultati? kako mu se svidio biciklistički dio? poglavito mislim na prvi dio...
Isao je sat i pol. Bilo mu je po obicaju dobro i zanimljivo. Rezultatom je zadovoljan, jer je usporedio vremena s nedavnim kronometarskim u Porecu i skuzio da mu izgleda brdo lezi.

Quote:
ssnjof kaže:
od potpune opreme, preko kompletnog presvlačenja s čarapicama i frizurom, do gaća-jajara i dupetara & kesa s prilozima koje se vijore na vjetru....
Lijepo je kad netko moze i s takvim odmakom gledati. Zanimljiva je to psiholosko-socioloska situacija.
Usput eleboriram za gel. To je gel namijenjen za medicinske svrhe. Ako trebas hladiti vece dijelove tijela kao kupis i 2,3 komada. povrsina jednog obloga je odoka 13x25cm.

Quote:
sajo034 kaže:
kako ozlijeđeni trkač pati kad nemože trčati...kad želja za trčanjem razdire tijelo i um,a moraš čekati...
Al' ni ne patim narocito, jer davno bih vec crkao onda. Slozio sam algoritam koji me dosta dobro stiti. No kako namjeravam na jednu "utrkicu" u blizoj buducnosti sad se vec pitam kako ce sve ispasti. Jos nisam poceo trcati, jer bolovi ispod casice jos postoje, ali nije to klasicno grebanje. Vjezbam malo nogice, ali ne prejako i nesto bicikl te vjezbice snage. Mozda protrcim sutra. Ili bar navratim na klupski trening.

Quote:
ssnjof kaže:
generalno, ne čini li vam se da ljudi daju preveliko značenje "sakrivenim" dijelovima tijela?
Da. Al' ne znam kaj da kazem na ovo, jer bi samo rasprava o ovom pitanju bila dovoljna za topik. Zato ja volim reci da je najbolje ljepotu zena ocjenjivati po cicoj zimi. Vidi se samo lice, eventualno kosa, a to (mi) i je ono najvaznije u fizickom dijelu.

@Jackie, ako te zanimaju sve primjedbe javi se mom bratu. On ne skriva ni pohvale ni pokude.

Quote:
rip kaže:
svako malo usporavam i čekam pregledne situacije da ih zaobilazim, kad mi se žena počne rugati da "koji sam ja štreber" ?!?
Ja svoje suputnike znam dovesti do ludila kad pustam pjesake na zebri ili aute iz sporednih ulicica.

Quote:
rip kaže:
Rekreacija je u stvari bolja stvar od sporta.
goredolje is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 14:32   #12
Quote:
Phased kaže:
trčim navečer, zapravo po noć jer tijekom dana ne stignem pa mi onda to stvara budna stanja i ne mogu spavati do jutra.
A inace mozes zaspati? Dok sam se skolovao redovita pojava je bila da ne zaspem sat vremena nakon lijeganja. Nakon sto sam dobio smotuljak s diplomom poceo sam spavati kao beba. Ponekad ipak ne zaspem odmah, ali zato sto mi se mozak pobudi na razmisljanje, analizu. Kazu da nocni treninzi razbudjuju, ali ja nisam primjetio. Mene uspavljuju

Sto se tice naziva zdruzenog topika, mislim da je dovoljno nazvati ga trcanje.
Ne znam je li dobro to spajanje 2 u jedan. Na ovaj topik kojeg je pokrenuo ElMariachi obicno sam pisao nesto sto mi se cinilo za naprednije i da nece biti zanimljivo pocetnicima. Moguce je da ce zbog sarolikosti profila ljudi koji se bave trcanjem ili pocetnici prestati ovdje zalaziti, ili mozda samo pitati. Moglo bi ih biti sram. No vrijedi i obrat. Ako citaju samo pocetnici moglo bi im biti dosadno citati neke strucne pojmove. Ima jedna uzrecica iz starog Egipta koja kaze da trebamo nastojati da se ljudi ne dosadjuju dok nas slusaju.

I za kraj moj naklon velikom Gebreu

Zadnje uređivanje goredolje : 29.09.2008. at 16:13. Reason: tri kile tipfelera
goredolje is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 14:46   #13
Poguban utjecaj hrane na trčanje...
Ovaj vikend sam se malo opustil...petak poslije trčanja koji bambus i lošiji ugljikohidrati(kolači)...subota lošija hrana,mesina i pizza, i koje pivo...bez trčanja...i točka na sve to,nedjelja pljeskavice sa puno luka te opet kolači razni i največe zlo-napolitanke...
I onda krečem trčat dok traje F1,da nema nabrijanih luđaka na cesti,kad ono katastrofa neviđenih razmjera...noge teške,iscrpljene ko da nikad nisam trčal...odbijaju se bez ikakve kontrole od ceste...hvatam zrak,podrigavam...usporavam i na kraju hodam...okret doma...sve skupa 5km za 25min...jedva
Ovo sam prije primjetil da kad se nažderem šečernih i čoko stvari da nemrem nikud...

Rekreacije je u stvari bolje od sporta
duboko,rip svaka čast
i opet nas deložirali
I još ovo-pustiti pješaka ko ti vjeruje,to su izmislili da postoji
sajo034 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 15:03   #14
Tak sam i ja dok sam bicikliral - kupio nadobudno napolitanke i onda skužio da od njih ne mogu vozit. Bolje kruh i špek nego to smeće...
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 18:48   #15
Quote:
goredolje kaže: Pogledaj post
A inace mozes zaspati?
u principu sam puna obaveza. budim se u 5.00 h. zatim do 6.00 h. chillam
već sam u 6.00b h. aktivna , ne radim fizički.
no kad sve popratim već je 8.00 h i onda počnem vrludati gradom do nekih 14.00 h. ručam i krećem dalje raditi ili učiti
obično to potraje do dnevnika i onda trčanje , pa poslije spremanje za idući dan , kuhanje doručka etc.
efektivna sam cijeli dan običavam u krevet oko ponoći što se sad s ovim stanjima zaduži do cca. 2.00h.
__________________
Koyaanisqatsi
Phased is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 01:41   #16
Dragi moji trkaci, bitch is back!!!

Dakle, nakon gotovo moronske krivo postavljene dijagnoze o mome srceku i lijecnickom konziliju koji je ispravljao istu (poanta poetskog pocetka posta je da neam problema sa srcem) i nakon razmatranja milijunskih tuzbi protiv istih (pod racun se uracunavaju sve utrke diljem kugle u protekla 3,5 mjeseca koje sam propustio ) i odustajanja od iste veceras sam mrdnio dupetom konacno.

Sada s punim pravom mogu reci da nakon 3,5 mjeseca bespotrebnog lezanja kod kuce i straha od fizicke aktivnosti sam barem malo dobio uvid u stanje onih koji se nakon duuuuugog neaktivnog zivota odluce zakoraciti u svijet fizicke aktivnosti.Neki dan sam razbacio nogosa s veteranima i rezultati taj i sljedeci dan su bili totalno porazavajuci.U taj dan kako su me isprasili na terenu a sljedeci zbog raznoraznih upala.

I tako se veceras otisnuh na 6,5 km rutu, konacan rezultat 35min36sec.
Umoran, sve boli, slezenu sam ostavio na pola puta....polako se vracam starim navikama...neki me se jos sjecaju, jel?
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 02:11   #17
eric

welcome back!!

mi smo ti na ovom linku sada
https://www.forum.hr/showthread.php?p...7#post16307337
bsalopek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 07:00   #18
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Dragi moji trkaci, bitch is back!!!

Dakle, nakon gotovo moronske krivo postavljene dijagnoze o mome srceku i lijecnickom konziliju koji je ispravljao istu (poanta poetskog pocetka posta je da neam problema sa srcem) i nakon razmatranja milijunskih tuzbi protiv istih (pod racun se uracunavaju sve utrke diljem kugle u protekla 3,5 mjeseca koje sam propustio ) i odustajanja od iste veceras sam mrdnio dupetom konacno.

Sada s punim pravom mogu reci da nakon 3,5 mjeseca bespotrebnog lezanja kod kuce i straha od fizicke aktivnosti sam barem malo dobio uvid u stanje onih koji se nakon duuuuugog neaktivnog zivota odluce zakoraciti u svijet fizicke aktivnosti.Neki dan sam razbacio nogosa s veteranima i rezultati taj i sljedeci dan su bili totalno porazavajuci.U taj dan kako su me isprasili na terenu a sljedeci zbog raznoraznih upala.

I tako se veceras otisnuh na 6,5 km rutu, konacan rezultat 35min36sec.
Umoran, sve boli, slezenu sam ostavio na pola puta....polako se vracam starim navikama...neki me se jos sjecaju, jel?

Ohoho! pozdrav pozdrav! Ma ne brini,vec ces se ti vratit u formu!
Albatrios is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 07:19   #19
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
....neki me se jos sjecaju, jel?
Dobro nam došao natrag!

Također,jako mi je drago što je dijagnoza bila pogrešna!

Ah,ti naši doktori...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 07:43   #20
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Dragi moji trkaci, bitch is back!!!
dobro došao!
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:51.