Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2009., 23:25   #21
Staviti mu kateter.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 23:42   #22
kako kateter pomaže u ovom slučaju?

moj mačak je otišao zbog zatajenja bubrega uzrokovanog dijabetesom prošle godine u svojoj 13 god.
Hannah je dobro rekla, nemojte pustiti da se muči, to je bolna i polagana smrt, jer zbog otrova koji se skupljaju u tijelu i ne mogu van životinja se na kraju potpuno pogubi. krajnji stadij je povraćanje pjene i bolno zavijanje (kada dođe do toga više nema smisla držati ga na životu - to su nam rekli veti i tada smo se oprostili od njega)
s tim da su njemu mjesec dana prije nego je otišao bubrezi radili sa 20%

nadam se da će Pero još kvalitetno živjeti s vama, bez većih tegoba, a kada dođe trenutak da će njegovi ljudi biti uz njega.
Lilivanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 10:05   #23
naravno da ga nećemo pustiti da se muči. ne brinite. ne bih mu to mogao učiniti.
međutim prema svemu onome što sam pročitao bolovi nastupaju tek u posljednjoj fazi bolesti pred samo otkazivanje bubrega u potpunosti, a do tada mačak uopće ne pati (uvjetno rečeno). jedino što ga zapravo do tog trenutka može mučiti jesu slabost, anemija, visoki tlak, gubitak apetita i težine te bezvoljnost (slično kao i kod ljudi sa istim problemom), koji se pojačavaju kako bolest napreduje, ali to ipak ne može biti razlog za eutanaziju definitivno.

Jučer smo bili na kontroli oka i doktorica nije uspjela otkriti uzroke pa nas je naručila na ultrazvuk sutra. Nadajmo se da će barem po tom pitanju biti sve ok, iako kaže da bi mu se oko trebalo razbistriti kroz 7-21 dana...

Danas idem kod jednog drugog veta na razgovor sa nalazima pa ćemo vidjeti što on kaže...a i akupunktura dolazi u obzir svakako. Pokušat ćemo sve što je u našoj moći, ipak mu barem to dugujemo...
Zg_noj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 13:21   #24
Zdravlje urinarnog trakta kod mačaka

Mačka (sterilizirana) mi je imala upalu mokračnog mjehura i probleme sa mokrenjem. Išla je na injekcije antibiotika i na ultrazvuk, kamenaca nije bilo, pa sam istraživajući naišao na podatak da je jedan od uzroka i ne kvalitetna hrana. Moja mačka jede sve, al sam ipak prešao sa jeftine Lidlove suhe hrane na Wiskas i gledam da na vrečici piše ona oznaka "za zdravlje urinarnog trakata". Da li i mokra hrana može stvarati te nesretne kristale u urinu?
Inaće od mokre koristim Lidlovu, DM-ovu ili Pet Centar marka. Mojoj maci je svejedno.

P.S. Posle terapije injekcijama upala se maci vratila. Pošto je ta terapija užasno skupa, kupil sam maci kvalitetniju hranu, dajem joj vodu iz automata i u vodu sam joj stavljal malo UVIN-H cedevite. Nakon 2 tjedna je maca ozdravila. Sad joj preventivno dajem 2 puta tjedno malo UVIN-H u vodu.
grale is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 13:39   #25
Joj te hrane što mu kupuješ baš nisu nešto pretjerano kvalititne, imaju dosta žitarica unutra a malo mesa a zbog toga im se najviše i stvaraju kamenci. A whiskas ti je jako razvikan al uopće nije kvalitetna hrana.

U kvalitetnije hrane ti spadaju Royal Canin, Hills, Britt Care (to su sve superpremium hrane i malo su skuplje ali su puno kvalitetnije od whiskasa i sl. hrane).

Ja bih ti savjetovala da uzmeš kvalitetniju suhu (britcare je recimo za desetak kuna jeftiniji od hillsa i RC-a a u istom su rangu, jedino što tu hranu imaš za kupit u pet centru) a mokru onda možeš uzimati manje kvalitetnu (whiskas, dm-ovu i sl.).

Moj mican je steriliziran i ima problema sa kamencima, ja mu od suhe uzmem RC urinary i od Britcarea mu uzmem za sterilizirane mačke, a od mokre mu uzmem par vrećica rc urinary ali jede i vrećice od whiskasa, dm-ove, kitekat, ovisi kako kada.
I ja sam svome kupila čaj baš za kamence i to mu s vremena na vrijeme dajem piti.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 14:02   #26
Kako nekad mačke nisu imale urinarnih problema zbog hrane a jele su sve i svašta?!

Imam osjećaj da se pomalo pretjeruje...

A i veterinari tu imaju svoj interes.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 15:11   #27
Prije se nisu vodile statistike, mačke su se manje tretirale kao ljubimci više kao pest control i nekako vjerujem da je malo tko primjetio da Micek slabije piša, a još i manje ako se zavukao nekamo krepat. Nije se vodilo veterinaru, jer uvijek će doči novi Micek na njegovo mjesto, bar njih ima
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 15:47   #28
I to je istina, a i puno manje mačaka je živjelo po stanovima, uglavnom su se držale po kućama. I nisu se hranile sa kupovnom hranom već su si same lovile hranu i eventualno ponekad nešto užicale od gazde.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 21:34   #29
Prije se mačke nisu sterilizirale. Stoga je vjerujem bilo i manje takvih problema ali im je i bio kraći životni vijek.

Sterilizacijom / kastracijom mijenja se hormonalni status organizma i uslijed toga i Ph. Problemi su češći kod preranih sterilizacija/kastracija. Zato sterilizirane/kastrirane mačke treba hraniti posebnom hranom za sterilizirane mačke koja je prilagođena - obično na njoj piše Urinary (naravno, ako se hrane dehidratom). Jedna od najkvalitetnijih je Royal Canin. No, čak i nije potrebno davati isključivo RC urinary. Dovoljno ga je dodavati u neki drugi kvalitetan dehidrat (Iams, Hills...) u nekom omjeru 15-20%.

Whiskas ti nije neko rješenje. To je hrana ž-kategorije.
__________________
slobodni net za slobodni svijet!
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 22:05   #30
a što mislite o uvinom čaju?
felis23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 22:14   #31
Quote:
felis23 kaže: Pogledaj post
a što mislite o uvinom čaju?
možeš mu dati, samo napravi blaži...ak će mu biti jako gorko, neće htjeti piti
__________________
Mami & Mace team
vau-vau is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 22:15   #32
Postoje ti dvije vrste kamenaca, struvitni i oksalatni. Jedni nastaju u lužnatim uvijetima a drugi u kiselim.

Uvin H je lužnat i dobar je za oksalatne kamence, ako se daje maci sa struvitnim kamencima može mu se još više pogoršati stanje. Čaj od brusnice se može davati kod struvitnih kamenaca jer brusnica zakiseljava urin.

Ja sam svome kad je imao kamence bila u početku davala uvin. Kasnije sam prešla na čaj koji je baš za ispiranje kamenaca i pijeska iz bubrega. To je čaj za ljude ali se smije davati i mačkama (ja sam ovaj kupila kod travara koji bude u kauflandu). nekako mi bolje davati taj nego se stalno bojati da sam previše zakiselila ili polužnila mačku mokraću.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 22:38   #33
a mix brusnice i uvinog?

btw.crni čaj ti ''zatvara''
felis23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 12:23   #34
Ne znam koliko bi taj mix pomogao jer i je cilj da se urin polužnati ili zakiseli. I ove specijalizirane hrane su tako napravljene da održavaju određeni ph urina u kojem nema opasnosti od nastanka kamenaca.

Ne znam, ja bi na tvom mjestu kupila nekakav čaj koji je baš za ispiranje kamenaca, onda se ne moraš brinuti za ph. A i cilj je da mace idu češće piškiti pa im urin ne bude koncentriran i opet je manja mogućnost da im se napravi kamenac.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 12:41   #35
jel znate da imate u ljudskim ljekarnama trakice za mjerenje Ph urina ? To mi je jucer jedna veterinarka za to rekla..
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 12:50   #36
imam jedno pitanje, htjela bi znati, nije mi jasno.kako se dogodi da se uopce urin previse zakiseli i onda nastanu neki kamenci, kako je moguc nastanak kamenca u kiseloj okolini ? ( stalno mislim na to kak ocat skida kamenac u kupaoni )
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 13:03   #37
Evo malo sa neta:

Oksalatni kamenci
Smatra se da prije 20 godina tih kamenaca nije ni bilo. Nastali su zbog proizvodnje hrane koja zakiseljuje mokraću da se spriječi stvaranje struvitnih kamenaca koji su bili česti kod mačaka. Takva hrana ima i manju količinu magnezija koji je prirodni inhibitor stvaranja oksalatnih kamenaca (kod ljudi). Ti kamenci nastaju u kiseloj mokraći, takve mačke obično imaju hiperkalcemiju (poviĹĄeni kalcij u krvi). Postoji i genetska predispozicija kod pojedinih rasi mačaka: perzijske, burmanske i himalajske mačke čeĹĄće stvaraju takve kamence.

Simptomi : mokrenje na neuobičajenim mjestima, krvava mokraća, bolnost pri morenju…

Ti kamenci se trebaju kiruĹĄki odstraniti ako se ne mogu usitniti (litotripsija) da prođu kroz uretru, ne mogu se otopiti s posebnom hranom kao ĹĄto je slučaj kod struvitnih kamenaca.

Nakon odstranjivanja potrebna je ishrana veterinarskom dijetom (jer se ti kamenci u većini slučajeva ponovo stvaraju) –Hills x/d, u toj hrani je dodano kalij-citrat da bi se odrĹžao pH mokraće na 6,1-6,8.


Struvitni kamenci
Struvit se sastoji od Mg , amonijaka i fosfata.

Simptomi mogu biti vrlo blagi, ali moĹže doći i do mokrenja krvave mokraće, bolnog mokrenja malih količina mokraće… Ti kamenci se vide na rentgenskoj slici pa se tako najbolje i dijagnosticiraju.

Smatra se da ti kamenci nastaju zbog učestalih infekcija u urinarnom traktu bakterijama iz roda Staphylococcus i Proteus.

Ti kamenci se mogu posebnom ishranom «otopiti». Bitno je zakiseliti mokraću na pH ispod 6, smanjiti unos proteina, fosfata, magnezija i povećati unos natrija (Hills s/d). Uz to potebno je liječiti infekciju bakterijama koje proizvode ureazu (odnosno stvaraju amonijak) antibiotikom koji djeluje na te bakterije (amoksicilin).

Ako nakon najviĹĄe osam tjedana ne dođe do otapanja kamenca, potrebno je kiruĹĄko uklanjanje.

Poslije terapije potrebna je prevencija da se ponovno ne stvori kamenac. Posebna ishrana (Hills c/d), provjeravati pH mokraće , eliminirati infekcije mokraćnog sustava koje uzrokuju alkaličnu mokraću.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 13:20   #38
kako se smanji unos proteina ???
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 15:05   #39
A zašto proteina?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 15:37   #40
pa piše u tekstu, za struvitne kamence..
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:13.