Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2013., 04:23   #41
Ja taman idem na poslovni put u Canberru za nekih 10-ak dana, pa ću skočiti do Melbournea na vikend. Frendica rodila pa da je vidim, frend Brit pa da se malo zapijemo i tako...

Što se tiče IELTS-a...
Ja bih isto rekao 4, ali s njima nikad ne znaš...

Za usmeni je, barem ja tako mislim, najbitnije da se opustiš - ako je to moguće. Ja nisam paničar, tako da sam počeo opušteno, na što je lik super odreagirao, pa samo se na kraju cerekali i lik je (čak pomalo alarmantno) blejao preko stola sa sklopljenim rukama i grinom na faci dok sam pričao svoju priču...



Ja sam išao na onaj jednodnevni pripremni tečaj, pa nam je lik davao praktične savjete. Vjerojatno zavisi od lika do lika, ali eto - čisto da podijelim...

Navodno daju plus bodove na činjenicu da se ubacuju kakti "prave engleske komponente", da se izražava dikcija, da se - radije nego šuti i u glavi traži prava fraza - više razmišlja na glas, tipa:
Ummm, I don't knooow. I think people try waaay too hard, work looong hours (pa ubaci and not get paid for it, of course) and are alarmingly overstrained.

Mene bi to osobno nerviralo i ne bih baš išao tako daleko da koristim like, you know i slično (iako ima i toga), ali valjda žele čuti taj neki flow u govoru (do neke granice)...

U jednu ruku vole velike riječi i elokvenciju, a u drugu da je sve jednostavno i opušteno... Ajmo se odlučiti malo, a...?
Anyway, ispitivači bi barem trebati biti objektivni, pa se nadam da će vam sve proći bez problema...

Sretno!

P.S. Uh, da mi je sad mrknuti jedno Nikšićko... Ili dva...
Tufljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 05:18   #42
Eto, odlicno. Nadam se da se vidimo.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 06:12   #43
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Eto, odlicno. Nadam se da se vidimo.
Kad si točno tamo?
Tufljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 07:18   #44
Quote:
Tufljo kaže: Pogledaj post
Kad si točno tamo?
Nisam jos bukirala jer cekam da mi potvrde datume ali definitivno 5.4 do 15.4.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 08:27   #45
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Ja sam obicno na cevapima kod "Mrkve" na carsiji. Al nemaju pivo, koliko se sjecam.
Za popiti - da li volis pivo ili vino?
u zadnje vrijeme više prefriram vino, ali ćevape se zalijeva pivom.

imam uhodanu shemu - kod Želje na ćevape, a onda se prebacim u Havanu na pivo.
__________________
kamen, bush i maslina...
Igor1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 08:32   #46
Nije ti losa, zavidim ti!
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 09:04   #47
Quote:
Frrrantic kaže: Pogledaj post
Što ga nisi dovršio? Što ti je još ostalo?
Jos uvijek cekam skills assessment. Dobio sam upravo potvrdu da su sve primli i da je valjda sasd predmet u radu. Nekako mi se jos cini rano da ih zovem ali zvat cu vjerojatno sljedeci tjedan jer necu izdrazati

NIsam htio dizati paniku sa ovim sto sam pitao za email od skillselecta. Taj email je automatski generiran pa sam pitao da vidim jel i vamato poslano.
modernist1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 12:02   #48
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Nisam jos bukirala jer cekam da mi potvrde datume ali definitivno 5.4 do 15.4.
Opa, taman za moj rođendan! Meni je to inače usred sezone, tako da do valjda do prosinca ne mogu mrdnuti (a i bit ću bez para, jer sam upravo zadnjim centima bukirao tjedan u Mjanmaru), ali nikad ne znaš - možda se 'zaletim'...
Tufljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 13:53   #49
imam jedno pitanje za seomaga, tuflju i bikera: naime, čitam po nekim drugim forumima da se ljudi, svježi imigranti, osjećaju kao građani drugog reda.

kakvo je stanje kod vas? jeste se i u jednom trenutku osjetili manje vrijednima u odnosu na starosjedioce na vašim poslovima? ako da, u kojoj mjeri?
__________________
kamen, bush i maslina...
Igor1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 15:27   #50
skattemus, a chime se ti bavish u zivot da tako letash iz zemlje u zemlju? ako nije bed pitati
blasfemme is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 15:46   #51
Quote:
Igor1711 kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje za seomaga, tuflju i bikera: naime, čitam po nekim drugim forumima da se ljudi, svježi imigranti, osjećaju kao građani drugog reda.

kakvo je stanje kod vas? jeste se i u jednom trenutku osjetili manje vrijednima u odnosu na starosjedioce na vašim poslovima? ako da, u kojoj mjeri?
Kao prvo, čestitke što si prestao pušiti, hehe...

Kao drugo moram napomenuti da radim s Aboridžinima, tako da su za mene Briti i Australci ti koju su tu novi. U tom smislu se ne osjećam kao veći newb, jer smo u odnosu na 60,000 godina (koliko su Aboridžini tu) totalni prištavci.

Napominjem da je ovo moje osobno mišljenje i da, ukoliko se nekome ne sviđa, slobodno preskoči post. Ne pada mi na pamet natezati se oko toga tko je u pravu, a tko nije. Samo odgovaram na upit... Dakle...

Mnogi se neće složiti sa mnom, ali tako ti je to. Iako je Australija u principu socijalno društvo, dosta se osjeti jaz između "starih" i "novih". Meni je to sve jako smiješno, jer pričamo o nekih dvjesto godina (otkad su se, ajmo reći, počeli pošteno naseljavati) i, što je najžalosnije, nerijetko je upravo ekipa koja je druga generacija u Australiji naglasnija.

Meni se, recimo, u čak dva navrata dogodilo da sam vidio bumper stickere tipa 'We're full, fuck off!' i slično, tako da svega ima. Mene stalno zajebavaju da trebam isfurati 'rašan ingliš' i da me nitko neće taknuti. Ali isto tako kažu, kad je tipa neki mega australski praznik (tipa nedavni Australia Day), da je bolje ne naletjeti na neku ekipu na cesti.

Možda to nema toliko veze s nacionalizmom koliko s alkoholom, ali opet. Većina ekipe s kojom se, recimo, ja družim i radim je provela večer doma s ekipom i to je to. Vani se loče, stalno su neka sranja i na vijestima vidiš da je tipa 180 ljudi uhićeno. Mene te brojke inače ne diraju (odrastao sam u Dubravi, tako da sam navikao, haha), ali neki će to dosta napuhivati.

Neki će ti pak reći da je totalno sigurno i da nema nikakve frke, ali to je vjerojatno ekipa koja se vozi naokolo u zaključanom autu, parkiraju u zatvorenoj garaži i ne izlaze nakon mraka. Znam par takvih osobno.

Mislim da je situacija dosta relativna ovisno o tome kakva si osoba, u kojem si kvartu (nažalost) i kuda se krećeš. Ja sam, recimo, konstantno okružen Aboridžinima, od kojih će prosječni Australac bježati glavnom bez obzira. Ruku na srce, alkoholizam je učinio svoje i to nekad stvarno prelazi granice, ali što je, tu je.

Iz osobnog iskustva moram reći da su ljudi u svojim zajednicama totalno druga priča. Isprva mi je bilo teško (pogotovo jer sam neki lik iz neke pra-Yugo zemlje i valjda kontaju što ja to tu radim), ali s vremenom je sve lakše, i ljudi su puno pristupačniji (kad vide da si i ti OK), tako da ja nemam nekih prevelikih problema s tim.

Na poslu je, bez pretjerivanja, odlično. Svi su jako friendly, svi te pitaju kako si, jesi li se udomaćio, kako ti se sviđa i tako to. Meni je bilo zakon što me nitko nije pitao o ratu, o nezaposlenosti i slično. Jednostavno se ne opterećuju takvim stvarima i, iako su dosta otvoreni, neće prstom u, jel, osjetljivo područje...

Što se profesionalnosti tiče, jako cijene iskustvo koje imam i uopće ne vidim razliku u odnosu prema meni i prema drugim kolegama. S menadžericom s družim i u slobodno vrijeme (jer sam prva tri tjedna odsjeo kod nje i muža joj), ali je na poslu i dalje sve vrlo profesionalno i ugodno.

Ja, doduše, radim u takvoj branši, gdje nije čudno da je ekipa iz Italije, Brazila, Njemačke i slično (naravno, druga generacija). Ljudi su većinom s BA ili MA, pravnici, arheolozi i slično. Moram napomenuti da ekipa nije neka uštogljena i s nosom u zraku, nego skroz opušteno, CEO hoda u havajskoj košulji, odvjetnica bosa itd. Sve je nekako opuštenije, lagodnije, svi će te pozdraviti, pitati kako ti ide, čime se baviš i slično.

Naravno, nije svugdje tako.

Na nekim pozicijama Australci imaju više plaće, ali (barem koliko sam ja skužio) zbog iskustva ili činjenice da rade u istoj firmi par godina, pa dobiju povišicu. Možda netko dobiva puno više od mene a ja toga nisam svjestan, ali ne ispitujem pa ne znam...

Jedina razlika koja se primijeti je baš u iskustvu. Ja radim u poprilično osjetljivoj branši, u kojoj trebaš imati neku ideju o čemu se radi, pozadinu u par raznih disciplina, i na kraju ipak neki uvid u to kako se što radi. No, to im ne predstavlja nikakav problem - ja sam imao briefinge s raznim profilima, imao sam priliku pitati, komentirati, istraživati, a nikome nije problem kad dođem i pitam nešto što mi ne bi bilo jasno.

Uzmi u obzir to da su me zaposlili samo na temelju papira koje sam poslao (dakle CV, preporuku, motivacijsko pismo itd.) i razgovora preko Skypea, da mjesto uopće nije bilo namijenjeno za ne-residente i da su započeli cijelu proceduru (jer prije nisu ni zaposlili nikog takvog) samo radi mene. Dakle, cijene rad i cijene iskustvo, ali isto tako očekuju da to i potvrdiš.

Ja sam sad tu mrvu preko šest mjeseci i mogu reći da sam totalno ufuran u posao, priču i ured. Nekako je super filing kad ti dođu šefovi i pitaju te za mišljenje, prijedloge i savjete - imaš filing da je napokon sve to imalo smisla. Sad sam već totalno ufuran, imaju velike planove za mene, puno ulažu u edukacije, tečajeve i slično... Jednostavno nekako imaš filing da si dio tima i stvarno je super.

Osobno ne znam kako je s drugim zanimanjima (jer je ovo dosta specifično i strašno se rijetko i događa), ali mislim da je u jednu ruku lakše, a u drugu teže. Ako, recimo, radiš kao autolimar ili vodoinstalater, imaš skill koji pokažeš u jednom danu, dobro radiš i to je to. Ipak, mislim da je u sličnim poslovima puno veća konkurencija i da se pri tome možda vide veće razlike.

Ipak, nemam nikakvog iskustva što se toga tiče, tako da neću pametovati. Jednostavno mislim da sve ovisi o tebi i o tome koliko se ufuraš. Australci su, vjerujem, sve manje strpljivi, jer se naseljava sve više ljudi koji tu žive dovoljno dugo da dobiju državljanstvo, a jedva se sporazumijevaju. Mene bi ti isto smetalo, da se ljudi ni ne trude nekako udomaćiti. Mislim, ne moraš jesti hamburgere i mahati zastavom, ali ipak, do neke granice... Ne znam...

Eto, nadam se da nitko ne zamjera što sam se raspisao. Sve ovo je moje mišljenje, moje iskustvo i ono što sam čuo od prijatelja. Uvijek će te netko zajebavati radi naglaska (ja imam neki blentavi američki s TV-a), ali će te isto tako pohvaliti...

Ako te zanima nešto konkretno, javi se, pa da probam dati konkretan odgovor. Malo me ponijelo, hehehe...

Zadnje uređivanje Tufljo : 31.01.2013. at 15:54. Reason: dodao nešto malo teksta
Tufljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 15:54   #52
tufljo meni je super svaka tvoja pricha, uopce nisi dosadan. Mogo bi neshto napisat o zivotu aboridzina i ako mozesh malo usporediti odnose u uredu tu gdje jesi o tamo od kuda si doshao...
blasfemme is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 16:01   #53
Quote:
Tufljo kaže: Pogledaj post
Kao drugo moram napomenuti da radim s Aboridžinima ...
Iako je Australija u principu socijalno društvo, dosta se osjeti jaz između "starih" i "novih"...
Isti odnos i EU, između novih i starih.
I Zagreb u znaku Aboridžina http://www.galerijaklovic.hr/izlozba...agija-i-obredi
ilovik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 16:16   #54
Quote:
ilovik kaže: Pogledaj post
Isti odnos i EU, između novih i starih.
I Zagreb u znaku Aboridžina http://www.galerijaklovic.hr/izlozba...agija-i-obredi
Dr Nichols je super, ja sam je slušao u Zagrebu. Imala je dva predavanja vezana uz nazivlje, percepciju, slilarstvo itd. Siguran sam da je izložba jako zanimljiva, a ako je i ona tamo negdje, obvezatno je uhvatite za razgovor.

Otišla je živjeti u jednu zajednicu (mislim da se mjesto zvala Lajamanu, ako se dobro sjećam) na godinu dana i ostala preko deset, postala tamo ravnateljica škole, naučila jezik itd.

Zakon!

Quote:
blasfemme kaže: Pogledaj post
tufljo meni je super svaka tvoja pricha, uopce nisi dosadan. Mogo bi neshto napisat o zivotu aboridzina i ako mozesh malo usporediti odnose u uredu tu gdje jesi o tamo od kuda si doshao...
Ajde, barem nekome.

Odmah na početku, ja u Hrvatkoj nisam imao nikakvu budućnost. Lingvistika, etnologija i švedski u kombinaciji, višegodišnja terenska istraživanja, poznanstva na faksu - ništa mi to nije pomoglo. Volontirao u muzeju, čak i držao neke seminare dok je mentor bio na putu i slično - i ništa. Ispred mene je na mjesto čekalo devet ljudi s doktorskim...

S cijelom tom krizom i svime, nekako su se prvo ugasile znanost, kultura i slično. Ja sam se držao na životu instrukcijama, prijevodima i sličnim, ali nakon dvije i pol godine traženja posla, već sam lagano bio na rubu.

Ovdje nekako svi cijene tvoje iskustvo, svi su željni čuti tvoju priču i dat će ti prostora da se posvetiš onome čemu želiš. Ja radim dosta specifičan posao (vezan više manje uz etnografska istraživanja), ali ukoliko želim kopati po nekim gramatikama i rječnicima, nitko neće dizati frku.

Ja ti ne mogu opisati koliko mi je nepoznat taj osjećaj - da te netko cijeni, tvoje znanje i trud, iskustvo i savjet, da će te pitati, uključiti u razgovor i predložiti napredak. Nema onog segmenta u kojem je netko od nadređenih ugrožen jer ti napreduješ - nego svi rade na tome da se ide sve više i kvalitetnije...

Nadam se da sam na nešto i odgovorio...
Tufljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 16:35   #55
A što se tiče Aboridžina, probat ću skratiti, jer mi je već lagano vrijeme za krpe.

Ukratko, jako šturo i možda netolerantno, mene situacija podsjeća na Rome u Hrvatskoj. Nitko s njima ne želi imati ništa, oni se jako teško asimiliraju te jednostavno žive svojim načinom života. Bijelci onda to, naravno, gledaju kao nepoštivanje njihove 'kulture' i tu onda nastaje frka.

Situacija je malo bolja u zadnjih 20-ak godina, tako da se i odnosi poboljšavaju, ali kolonizacija je napravila svoje. Alkoholizam je najveći problem, iz jednostavnog razloga što im (kao i Eskimima) fali enzim koji razgrađuje molekule alkohola (isprike kemičarima ako sam u krivu). Tu se onda sve to pretvara u agresivu, nasilje i slično, jer se jednostavno ne mogu kontrolirati.

Nakon dugo godina, neki su jednostavno odustali, ali cilj je i dalje pružiti im uvjete za normalan život, omogućiti im posao, školovati djecu i slično. Oni jednostavno žive svojim životom, barem ako su u bushu, ali se isto tako moraju znati snaći i na "zapadnjačkoj" strani.

Mi, recimo, zapošljavamo par Aboridžina kao suradnike, tako da su oni kao neki most između 'nas' i 'njih', čisto logistike radi. Isto tako, teško je samo uletiti u neku zajednicu i krenuti skupljati osjetljive podatke, što je onda puno lakše u društvu nekoga poznatog - pogotovo u početku.

Meni je bilo dosta teško u početku, jer su me samo bacili u vodu i morao sam isplivati, ali sad je lakše. Budući da imaju tabu na imena, velik broj njih se ne smije izgovarati. Isto tako, imaju sistem nadimaka (kako bi izbjegli taj problem), a mene zovu Eminem.

Iskreno, nije lako. Ja sam i po tjedan dana u komadu na terenu, živim s njima, vozim ih okolo, stalno komuniciram, hranim ih, kuham im čaj i slično. U jednu ruku imam filing da sam im tamo kao posluga, ali to je valjda taj neki dio koji moraš proći da bi te primili pod svoje.

Ja sam, što se toga tiče, dosta OK, dajem svima prostora i vremena, a njima je super što sam zainteresiran i što se trudim. Većina će, recimo, doći, pričati na engleskom i samo paradirati, dok se ja više družim sa starijima, pazim da su OK, da imaju gdje sjesti, da nisu žedni i slično. Možda sam samo takva osoba po prirodi, ali njima je to neki plus.

Oni se svi brinu za starije, tako da sam ja, izgleda, samo činjenicom da sam takav kakav jesam zadobio neko priznanje. Sad je to puno opuštenije, zbijaju šale, zezaju me da ništa ne kužim, da vozim na krivoj strani ceste (mislim, usred pustinje smo) i tako to, ali je sve nekako opuštenije i simpatičnije, nema više ozbiljnih lica itd.

Nekad pak zna biti gadno, ako su nezadovoljni, ako (ne daj Bože) nešto krivo napraviš ili kažeš, pa će se brzo naduriti. Onda kreneš ćaskati, pa skuhaš čaj i onda je sve OK, hehe...

Moram priznati da ja imam poprilično ozbiljan odnos prema svemu tome - prema njima, prema tradiciji i kulturi, prema jeziku (pokupio sam par riječi, pa im je jako smiješno kad kažem 'dobro' ili 'da, da' na njihovom jeziku) i trudim se pažljivo slušati, pratiti i biti dio svega. Oni dosta ovise o okolišu, o situaciji u kojoj se nađeš, i onda je jako bitno biti dio toga, jer si na njihovoj zemlji, a ne kukati, jer ti ne paše gdje jesi.

Mislim da mi 50 godina ne bi bilo dosta da skužim kako to sve ide, naravno imaju oni svoje tajne i sve, ja mislim da nam govore tako sitan dio, ali opet. Svatko voli ispričati svoju priču, a ja imam filing da sam im (nasreću) nekako sjeo i da će s vremenom biti sve lakše...

Vidjet ćemo, već se lagano zakuhava nova sezona, od ožujka nadalje će biti totalna ludnica, opet teren do terena, pa ćemo vidjeti. Korak po korak...
Tufljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 16:44   #56
Osobna priča (iako ne smijem previše u detalje, mogu spomenuti dijelove):

Radio sam jedan teren nakon možda tri mjeseca u Australiji - prvi teren koji sam samostalno vodio, a pritom i najveći projekt u zadnjih par godina. Klasika.

Uglavnom, vozanje okolo, GPS-ovi, mape, zovi ove, zovi one, radio veza, zovi auto 4, satelitski telefon, vozi dalje, čekaj, kreni... Kaos!

Totalno lud, dva dana samo okolo, pet auta, više od 15 ljudi, pa ti to kontroliraj. Žene, djeca, dedeki... Ovi love klokane, mali uhvatio skakavca, pa paranoizira curice koje jadne bježe i od njega i od skakavca kojeg drži među prstima...

Ipak, svi su jako pozitivni, vičui na radio 'you have everything under control', sve nekako klizi, ali je u isto vrijeme totalno ludo, izbezumljuje me, umoran sam i totalno jedva čekam da odradim to...

Opet moramo stati, svi se nagurali, klinci se razbježali po busenju čim smo stali, ja nešto dogovaram sa starješinama, kad me netko pikne iza po leđima. Ja se okrenem, a onaj isti mali koji je ganjao klinke po pijesku, u ruci drži štap i nudi ga meni. Ja gledam, nije mi jasno, ali mi je onda rekao da postoje mravi koji skupljaju med i, dok hodaju po granama, ostavljaju trag. On je otrgnuo dvije grančice - jednu za sebe, jednu za mene.

Cuteness overload. Zaboravio sam i na teren i na starješine i na kartu i na GPS i na sve...

A sad, laku noć!
Tufljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 17:34   #57
Quote:
Tufljo kaže: Pogledaj post
Radio sam jedan teren nakon možda tri mjeseca u Australiji - prvi teren koji sam samostalno vodio, a pritom i najveći projekt u zadnjih par godina. Klasika...
Ja se okrenem, a onaj isti mali koji je ganjao klinke po pijesku, u ruci drži štap i nudi ga meni. Ja gledam, nije mi jasno, ali mi je onda rekao da postoje mravi koji skupljaju med i, dok hodaju po granama, ostavljaju trag. On je otrgnuo dvije grančice - jednu za sebe, jednu za mene.
Psihologija svugdje ista.
Ja sam na našem moru isto tako vadio dagnje i sirove davao strankinjama.
ilovik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 18:34   #58
Quote:
modernist1 kaže: Pogledaj post
Jos uvijek cekam skills assessment. Dobio sam upravo potvrdu da su sve primli i da je valjda sasd predmet u radu. Nekako mi se jos cini rano da ih zovem ali zvat cu vjerojatno sljedeci tjedan jer necu izdrazati

NIsam htio dizati paniku sa ovim sto sam pitao za email od skillselecta. Taj email je automatski generiran pa sam pitao da vidim jel i vamato poslano.
Šta ne'š izdržati? Što bi ja trebao reć? Moj traje 5 mj
__________________
Penis bonus, pax in domus
Frrrantic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 20:29   #59
Danas sam prico s djedom u Australiji i jos par stvari neshvacam. Tu po forumima pisu svakake gluposti i nerazmijem dal ja mogu povest svoju curu sa sobom tam. Djeda mi zivi vec tam 35 godina, ima svoju firmu tam i pozvo nas da dodemo, al tu pisu svakake guposti kao da ak nemas obitelj tam nemozes se zadrzat i tak dalje...
Osijek- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 08:57   #60
Quote:
Osijek- kaže: Pogledaj post
Danas sam prico s djedom u Australiji i jos par stvari neshvacam. Tu po forumima pisu svakake gluposti i nerazmijem dal ja mogu povest svoju curu sa sobom tam. Djeda mi zivi vec tam 35 godina, ima svoju firmu tam i pozvo nas da dodemo, al tu pisu svakake guposti kao da ak nemas obitelj tam nemozes se zadrzat i tak dalje...
Ne znam kakvim se odgovorima nadaš spominjući da ljudi ovdje "pišu svakakve gluposti"...

Sigurno ima ljudi koji imaju iskustva s tim i koji su selili s partnerima. Koliko ja znam, ne možeš ići s 'curom', ali bi možda mogao sa zaručnicom ili pak ženom. Postoji i treća verzija, a to je de facto veza/viza, a za nju moraš dokazati da živite skupa, da ste skupa neko vrijeme i tako namjeravate ostati i slično. Ja osobno znam ljude koji su selili na taj način, a garant ima nekoga i ovdje tko ima iskustva.

Pitanje je samo hoće li ti odgovoriti i napisati "svakakve gluposti"...
Tufljo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.