Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2004., 15:00   #1
Temperatura vode u sustavu centralnog grijanja

Molim pomoć!
Negdje sam pročitao da temperatura vode u sustavu centralnog grijanja (voda za grijanje) ne bi trebala prelaziti 60 stupnjava.
Razlog: "Na višim temperaturama intenzivnije je stvaranje kamenca, a i potrošnja plina je veća."
Nakon ugradnje centralnog grijanja, postavio sam temperaturu upravo na 60 st. C. Radijatori su bili mlaki, a temperatura u blagovaoni nije prelazila 19,50 st. C. To je bilo u vrijeme dok još nije jako zahladilo (Pula).
Sada je temperatura u sustavu 75 st. C i grijanje u kući je dobro (u blagovaoni u večernjim satima: 21 st. C.).
Zanima me da li bi sustav centralnog grijanja trebao održavati željenu temp. od 21 st.C i pri temperaturi vode od 60st.C.?
Koja je najoptimalnija temperatura vode u sustavu?
Koji je odnos između temp. vode i potrošnje plina?
veliv is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2004., 15:27   #2
Tem vode

Kada bi imali podno grijanje tada temperatura ne sme preko 50 stupnjeva celziusa, a kada imate radiatorsko grijanje, temperatura mora da bude više nego 50 stupnjeva, priporučljivo je iznad 80 stupnjeva po Celziusu.

Kada imate temperaturu kod radiatorskog izpod 50 °C, ova temp ne može da sagrije stanovanje kada je mraz.
Praviloma obtočna crpka ne smije da radi kada temperatura na cijevi za odvod ne stiže od 45°C do 50°C.

Zbok kamenja koji se nabira u cijevi, nekoliko se ga stvarno nabira ali to je samo jedan put, zatošto imate vi zaprti sistem i se zato puni sistem vode samo jedan put, ili tada kad vam pritisak pade, ali i tada se nabira kamen samo v rezervoarju ako imate njega u kotlu.


Ako imaš još koje pitanje možeš obrnuti direktno na moj email [email protected]

Lep pozdrav Erik.
 
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 07:26   #3
Zahvaljujem!

Kako onda komentirate ovaj savjet:
http://www.majstor.hr/teme/2003/12/g...isavjeti.shtml -točka 6.

Napominjem, živim u Puli i vanjske temperature još uvijek nisu ispod 5, 6 st. Celzijusa.

Kolika je potrošnja plina pri temperaturi vode od 80 st. C prema potrošnji na temp. od 60 (70) st. C?

Bojler je Vaillantov, a u upustvima za upotrebu ne piše preporučena temp. tople vode. Prikazan je samo preporučeni položaj "kotačića" za namještavanje temperature. U položaju kao na toj slici temperatura je stvarno točno 60 stupnjeva Celzijusa.
Mene zanima da li to vrijedi samo za "idealne" uvjete izolacije ili je normalno grijanje prostorije na 21 st.C moguće ostvariti pri temperaturi koja piše u upustvima za upotrebu?
Kakva su iskustva ostalih forumaša?
Koja je temperatura tople vode u vašim sustavima?
veliv is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 07:43   #4
Da bi zagrijao vodu na veću temp. ne pojačava se plamen nego se smanjuje protok vode koja prolazi kroz grijać.....
Znači: manji protok vode veća temperatura
Mislim da potrošnja plina nije puno veća
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 08:47   #5
Onaj gumb na bojleru upravo služi da podesiš temperaturu vode prema željenoj temperaturi prostora. Bilo bi lakše da na bojleru oznaćiš nekoliko položaja prema vanjskoj temperaturi.
Sve ono što je napisala Samida stoji osim 50 C za vodu podnog grijanja.
TEMPERATURA PODA NE SMIJE PREĆI 27 C, a nije bitno sa kojom temperaturom cirkulacione tekučine će se to postići.
A sistem možeš napuniti kišnicom, destiliranom, demineraliziranom...
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 09:10   #6
Quote:
ZOsvald kaže:
Onaj gumb na bojleru upravo služi da podesiš temperaturu vode prema željenoj temperaturi prostora.
To mi je potpuno jasno.

Ali, kako piše u uputstvima i prema savjetima (link iz prethodnog posta), pri umjerenoj vanjskoj temperaturi (kao što je sada), željena temperatura prostorije (do 21 st. C) trebala bi biti postignuta i pri temperaturi vode u sustavu od 60 st.C.

Kod mene to nije moguće postići. Zato me zanima da li je možda greška u sustavu centralnog grijanja ili tu temperaturu sobe uz navedenu temperaturu vode nije uopće moguće postići. Zato tražim vaša iskustva.

Ako se netko uspjeva normalno grijati uz navedene uvjete znači da je moj sustav centralnog grijanja loše izveden.
Ako se nitko ne grije sa temperaturom vode od 60 st. C znači da je to nemoguće izvesti što znači da su podaci u upustvima za upotrebu netočni. Moguće je da ti podaci vrijede samo za jako dobro izvedenu izolaciju kuće, što nije slučaj kod mene. Kuća je izgrađena 1976., po tadašnjim standarnima.
veliv is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 14:11   #7
Vjerojatno su ti radijatori (broj članaka) računati na višu temperaturu.
Prema tablici članka, vidi se koju toplinu isijava na kojoj temp. tekučine.
Ili su popušili kod proračuna.
Sve utješno
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2004., 10:46   #8
U prospektima radijatora piše količina topline koju radijator daje na temperaturi "delta"T = 50, i "delta"T = 60.
Zašto piše "delta"T? Delta inače označava razliku, odn. promjenu.

Pretpostavljam da se podrazumjeva temperature vode u radijatoru: 50 i 60 st.C.
Ako je temperatura vode na izlazu iz bojlera oko 70 st.C, tada će u radijatoru biti oko 60 st.C. Jeli sam u pravu?
veliv is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 12:47   #9
Ljudi moji pa zašto bas sve zelite sami uciniti ? Tko Vam je radio grijanje , pa njega pitajte kako je sustav projektiran ,
a kada sam se uhvatio pisati evo nekoliko podataka vezanih za gornji upit .
- topla voda se u klasicnim sustavima centralnog grijanja zagrijava do 90 oC , moderniji sustavi rade sa nizim temperaturama jer je veca iskoristivost goriva ( manji gubici kroz dimne plinove )
- plinski zidni kotao o kojem se radi troši više kada zagrijava vodu na višu temperaturu ( opet zbog faktora iskoristivosti )
- da bi sa temperaturom polaznog voda od 60oC zagrijavao prostor trebao bi tome prilagoditi velicinu ogrijevnih tijela ( radijatora , pretpostavljam )
- razlika temperature ( delta t ) na prospektu za radijatorske clanke je razlika izmedju srednje temperature zagrijavanja ( polazna temp. + povratna temp pa podijeljeno na pola ) i temperature prostorije za koju se odabire ogrijevno tijelo npr. 60+50=110 110/2=55 te 55-20=35 i tako iz tablice odabereš učinak članka radijatora ( malo zar ne ) te po potrebama prostora i broj članaka ( mnogo eh ).
__________________
Ništa nova .
qwerty is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 13:14   #10
kod nas je termostat (onaj na peci) na 80 stupnjeva po preporuci servisera i odlicno sljaka...

centralno je na loz ulje i zagrijava i sanitarnu vodu
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 12:03   #11
Atlantis!
Probaj spustiti temp. na termostatu na 60-70 C.
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 11:13   #12
Question

Jos jedno pitanjce;

Ovak, u kupaoni imam onaj radijator sto izgleda ko ljestve. Kupili smo i onaj regulator topline, stalno je odvrnut na 6 ( najace), al ponekad, pogotovo navecer radijator je mlak. Ako je na manje imam filing da uopce ne grije.
Da li u tim novijim radijatorima postoji neki njihov unutarni termostat, pa ne dopusta da temperatura bude iznad 23 stupnja??
LordOfTheDance is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 11:55   #13
Jel ti je odzračen taj radijator?
magicbright is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 12:35   #14
Je!
LordOfTheDance is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 14:22   #15
50-60 stupnjeva. To bi trebalo biti dovoljno.
husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 14:34   #16
nekako mi se čini da ima još zraka u tom radijatoru. probaj ga malo olabavit sa zida, nagnut ga da ti odzračni ventil dođe na najvišu točku (sveukupno ode u zrak pola centimetra da ne bi sad sve rastavio), malo protresi radijator i onda otvori onaj najčešće plastični ventil na vrhu.

ako to ne pomogne zovi majstora...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 11:29   #17
Ako ti je donja prečka vruća onda nije problem u odzračivanju nego u protoku.
Imaš nedovoljan protok koji ne može zagrijati cijele ljestve.
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 23:31   #18
Vidim da se gubite u nejasnocama .
1. Centralna grijanja se ne smiju koristiti ispod 60 C radi orosavanja u lozistu , i s tim i unistavanja kotla.
2. Razlika je ako je sistem projektiran za grijanje sa vodom na 70 C, ili 90 C , ili 110C , logicno da onda to ne radi kako neko hoce , nego kako je projektirano .
3. Ako su gubici u izolaciji kuce veci nego prijenos topline , normalno je da moras povisiti temperaturu vode .
4. Za bolji prijenos topline sa radijatora , potrebna je veca povrsina , to jest vise clanaka radijatora , onda ide i manja temperatura vode .
Mislim da sam odgovorio na sve nejasnoce.
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 09:28   #19
zavisi i gdje ti je termostat...ako je blizu izvora topline prije reagira(tako je ako je i obasjat suncem),ne smije biti na propuhu,a i ne smije biti na prevelikoj visini...to su ti isto neki cimbenici u svezi rada grijanja....zatim dali imas termostatske ventile....ima toga jos od svega po mal i skupi se...kod mene doma i tamo gdje sam montirao grijanja temperatura je namjestena na cca 60 stuonjevam,sve radi....
__________________
ja nisan lud,ja jednostavno nisam normalan,da sam normalan poludio bih
bijeloglavi_sup is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 07:08   #20
Quote:
Centralna grijanja se ne smiju koristiti ispod 60 C radi orosavanja u lozistu , i s tim i unistavanja kotla.
Glupost. To bi vrijedilo za nekvalitetne kotlove-lim.
Inaće jača kondenzacija nastaje na površini ili temp okoline oko 60 C.
Gdje je to u peći?
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:10.