Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Pogledaj rezultate ankete: Koliko vjerujete da ste integrirani u drustvo u zemlji u kojoj zivite?
Potpuno ili skoro potpuno 39 41.49%
Vecim dijelom jesam 22 23.40%
Nekad jesam, nekad ne... na pola puta 18 19.15%
Uglavnom mislim da nisam 9 9.57%
Uopce nisam 6 6.38%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2016., 17:28   #61
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
ja u hr nisam bila integrirana svojim stavovima puno se normalnije i integriranije osjecam u zemlji u koju sam (svojevoljno i ciljano) emigrirala. uoci da to nije Japan. iako mi je ovo "poslusna" toliko smijesno, bit ce da si pobornik onog čike popa koji je nedavno napisao zbljuvotinu od clanka il cega li vec za koncil.


Ja mislim da ni sama ne znas sta si htjela poruciti ovim postom. Kada shvatis javi
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 04:32   #62
Trenutno stanje ankete je porazno za rolanduševu teoriju, samo 5 od 46 (malo više od deset posto) njih je odgovorilo da se ili uopće nisu (2) ili uglavnom nisu (3) integrirali u društvo u kojem žive. Istovremeno, preko 43 posto ih je reklo da su se potpuno ili skoro potpuno integrirali (20 osoba).

To kaže više o samoj tematici no sva ova prepucavanja.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 06:38   #63
Ne znam Inter koliko su rezultati ankete vjerodostojni, ponajvise jer ne znam da li svi rijec “integracija” razumijemo na isti nacin. Mnogi forumas misli da je veca placa ili uspjeh u poslu, veza sa lokalnom curom, bolja mogucnost zaposlenja, te njegovo zadovoljstvo zivotom u novoj sredini integracija. Ja mislim da to sa integracijom nema veze. Tvoje objasnjenje u jednom prethodnom i La Lunin post ("....po meni je integracija kad odselis nekamo (a pogotovo svojevoljno) i spremno prihvatis drustvene norme, javna ponasanja i obicaje te sredine, ne namecuci svoje; svjesno poboljsavas znanje jezika i trudis se (u javnosti) koristiti strani jezik...") je ono sta je pocetak za integraciju u neku novu sredinu. Integriran si onda kada si prihvacen u toj sredini i kada se ona prema tebi odnosi kao prema sebi ravnom, pruzajuci ti iste mogucnosti i trazeci iste obaveze. To bi bila ona socijalna, ekonomska i legalno-legalisticka komponenta. Preocito je da se u tome s pravom najveci napor trazi od tebe pogotovo ako doticna drzava ima programe integracije za imigrante.

Medjutim, veliko je pitanje kako se covjek u novoj sredini intimno osjeca cak kada je u dobroj socio-ekonomskoj situaciji. Ima puno ljudi koji se intimno nikad nece integrirati, koji to ne mogu ili ne zele (kao npr. ja). To narocito vrijedi za prvu generaciju. Vezano uz to, nije svejedno da li si doseljenik u zemlji sa istom religijom, rasom, slicnim pogledima na zivot, obicajima i tradicijom, u zemlji koja ima useljenicku tradiciju (SAD, australija, svicarska, njemacka) ili si aterirao medju marsovce.

Ja nisam imigrant, vise expat sa 25+ godisnjim expatskim stazom. Zivio sam u italiji, spanjolskoj, rumunjskoj, a sada sam vec 17 godina u aziji (singapur, kina, koreja, kombinirano sa vijetnamom i filipinima). Boravak do nekih 6 mj po drugim zemljama ne racunam. Tako, eto, mogu reci da imam iskustva sa zivotom medju “svojima” i medju marsovcima. Slijedom navedenog tvrdim da ljudi koji negdje zive 1-2-3 god su tek zagrebli po stilu zivota u toj drzavi i jos su omamljeni dolaskom u sredinu gdje su (eventualno) mnoge stvari bolje nego doma. Tek kasnije pocnes otkrivati ono sta je ispod povrsine, a toga ima, vjeruj, jaaako puno. Naravno to ovisi o onome iz prethodnog pasusa.

Zato su mi nemoguce iritantne izjave tipa: “… kako vi u Hrvatskoj ste velikodusni bili u integraciji. Koliko dugo su Srbi zivjeli s vama….” Oho, vec nakon par godina su ljudi u RH “vi”. A “mi” smo valjda “kanadjani”. Tipican complex kumordinara Zorza. Ali ok, Nicki je samo zenska varijanta rolandusa. Btw, postoji neki razlog njegovoj antiprotivnosti, ali nije sve sta kaze pogresno. Isto vrijedi za one koje svoju domovinu nazivaju vukojebinom, cobanlukom i kako vec sve ne. Sramotno. Za pocetak neka procitaju “jezevu kucicu”. Od takvih RH zbilja treba braniti. Ali valjda smo narod koji lako pljuje po svome.
obi wan kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 12:06   #64
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Trenutno stanje ankete je porazno za rolanduševu teoriju, samo 5 od 46 (malo više od deset posto) njih je odgovorilo da se ili uopće nisu (2) ili uglavnom nisu (3) integrirali u društvo u kojem žive. Istovremeno, preko 43 posto ih je reklo da su se potpuno ili skoro potpuno integrirali (20 osoba).

To kaže više o samoj tematici no sva ova prepucavanja.
Kao što @Obi reče integracija je dosta složeniji pojam nego što većina smatra. Najintegriraniji je onaj tko istinski voli stil, način i običaje života sredine u koju je došao, voli njihovu kulturu, ponašanje itd. Takav čovjek će se istinski potruditi da se integrira jer tu sredinu voli i radi to dobrovoljno. Takva sredina će i njega prilično prihvatiti (iako često ne potpuno).

Za sve ostale ne postoji zadovoljavajući stupanj integracije već samo stupanj 'prisilnog' glumatanja da bi se uklopio i bio prihvaćen. Držim stoga da velika većina nikada neće biti dobro integrirana u svoje nove ekonomske sredine jer su došli zbog ekonomskih razloga a ne zato što vole tu sredinu, bez obzira na ankete. Svijet je pun ksenofobije, antagonizama, zaziranja od 'drugih' a to je bio i razlog većine ratova. Puno je nezadovoljnih a najlakše je svoje nezadovoljstvo projicirati na 'njih'. Pa i stoga je teško zamisliti da se većina ljudi dobro osjeća u stranim sredinama.

Čovjek može biti relativno loše integriran i u svoju vlastitu sredinu, ukoliko se u njoj ne osjeća dobro. Pa se tako npr prosječni Dalmatinac neće osjećati najbolje u Zagorju ili Zagorac u Dalmaciji.

I ja osobno mislim da znam u kojoj sredini bih se osjećao bolje nego ovdje gdje sam rođen (nisu zapadne zemlje) ali ne idem tamo radi drugih problema vezanih uz to. Moć navike i pomalo nedostatak hrabrosti za većim promjenama.

I po pitanju moje 'antiprotivnosti'. Volim začiniti neku temu pa i pomalo provokacijama potaknuti raspravu, jer tada ljudi kažu i ono što inače ne bi (iako to misle) Nema loših namjera iza toga stila. Na kraju lakše je stvari pojednostaviti jer tada je suština lakše uočljiva. A možda i ja ponekad liječim neke svoje frustracije napadajući 'njih' (tko god to trenutno bio)
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 19:08   #65
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Držim stoga da velika većina nikada neće biti dobro integrirana u svoje nove ekonomske sredine jer su došli zbog ekonomskih razloga a ne zato što vole tu sredinu
Tocno. No bolje bi bilo reci da vecinom odrasli ljudi formiranih uvjerenja i navika koji su dosli zbog ekonomskih razloga u nove socioloske okolnosti u kojoj nema obostrane prilagodbe nece se asimilirati u drustvo jer im to i nije cilj. Cilj je ekonomske prirode a ne socioloske. U vecim gradovima postoje China Towni, Talijanske cetvrti i tako dalje, sto ne znaci da se ti ljudi nisu djelom asimilirali. No da su se potpuno integrirali, nisu. Ili, ako i jesu (nove generacije) ipak ostavljaju 'svoj' prostor za bivanje.

Drustva su razlicita, razliciti su razlozi. Vec sam rekla da u onim drustvima koja ne dozvoljavaju potpunu integraciju mozes se potrgati od ucenja jezika, obicaja i nacina zivota - za ljude u takvim drustvima uvijek ces biti 'drugi'.
Integracija je dvosmjeran proces - obostrana prilagodba i drustva i pridoslica. Ako proces ne tece u oba smjera integrirat ce ti se sin ili unuk, a ti ces zauvijek ostati 'he's from Kroejsa'.
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 19:37   #66
Quote:
obi wan kenobi kaže: Pogledaj post

” Oho, vec nakon par godina su ljudi u RH “vi”. A “mi” smo valjda “kanadjani”. .
Meni je uvijek fascinantno kako ovakvi internet analiticari misle da poznaju sugovornika nakon tri i po posta. Pa bar da pitas zasto si to napisla, kako u pm, objasni sto mislis, ovo-ono, ali jok, lakse je napasti i to uvijek i nepogresivo - ratnici koji brane Hrvatsku a sami ne zive u njoj niti im se zivi.
U tom smislu rolandus zasluzuje postovanje. Ako ne nista drugo brani si domovinu iznutra.

Bogami, nije da su vec nakon par godina ljudi u Hr. vi nego su ovi sa suprotnim stavovima bili vi od pamtivjeka i bit ce do - vjeka. Hrvatsko drustvo je, da te naucim nesto novo, bi-polarano valjda jos od kralja Tomislava. U tom smislu mi i vi. No, za previse je ocekivati da to razumije netko tko gleda plosno i povrsno na ljude i ne poznaje politoloske i socioloske sintagme drustva koje zove 'domovina'.

Pa ako i pljujemo po svome, neka i pljujemo. Imamo legitimno pravo, ako nisi znao Homeini. Hrvatska nije Sjeverna Koreja da se mora velicati drzava pod svaku cijenu. Ili je?
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 22:22   #67
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post
... Vec sam rekla da u onim drustvima koja ne dozvoljavaju potpunu integraciju mozes se potrgati od ucenja jezika, obicaja i nacina zivota - za ljude u takvim drustvima uvijek ces biti 'drugi'.
Koja su to društva/države po tvom mišljenju. Baš me zanima.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 22:59   #68
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Koja su to društva/države po tvom mišljenju. Baš me zanima.
Vecinom etnicka drustva sa snaznim utjecajem dominantne religije, a bez funkcioniranja socijalnih sruktura drzave koje bi bar na formalnoj razini imala instutucije koje direktno pomazu integraciju kroz razne progame.
Primjeti vecinom.

Koje su to drzave? Evo da ne idemo daleko, Hrvatska. To je drustvo u kojem je jos uvijek vazno ime i prezime i od koje si loze. Kad smo spominjali npr. dvosmjernu integraciju recimo Srba, cik pogodi tko ih je pogrdno zvao Vlasima, ili Bosance Bosandzerosima ili Cigane(sic) Ciganima? Kako su im se ono integrirala djeca po skolama? A znala su jezik nije da nisu.
Koji je ono strah bio od Sirijskih izbjeglica ... sto ce ono oni napraviti Hrvatskoj ako ostanu? Kako se ono nazivaju Albanci? Siptari, jel'da? I tako. A vidis burek se integrirao, ali kuhari nisu jebiga.

Tako, Hrvatska za pocetak. Ti mozes o ovima zapadnije od mora. Polako jednu po jednu drzavu, pa cemo doci i do ovih preko Atlantika.
S tvoje strane ocekujem preciznu obranu Hrvatske: Zasto se lakse integrirati u Hrvatskoj nego u - you name it.
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 08:35   #69
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post
Vecinom etnicka drustva sa snaznim utjecajem dominantne religije, a bez funkcioniranja socijalnih sruktura drzave koje bi bar na formalnoj razini imala instutucije koje direktno pomazu integraciju kroz razne progame.
Primjeti vecinom.

Koje su to drzave? Evo da ne idemo daleko, Hrvatska. To je drustvo u kojem je jos uvijek vazno ime i prezime i od koje si loze. Kad smo spominjali npr. dvosmjernu integraciju recimo Srba, cik pogodi tko ih je pogrdno zvao Vlasima, ili Bosance Bosandzerosima ili Cigane(sic) Ciganima? Kako su im se ono integrirala djeca po skolama? A znala su jezik nije da nisu.
Koji je ono strah bio od Sirijskih izbjeglica ... sto ce ono oni napraviti Hrvatskoj ako ostanu? Kako se ono nazivaju Albanci? Siptari, jel'da? I tako. A vidis burek se integrirao, ali kuhari nisu jebiga.

Tako, Hrvatska za pocetak. Ti mozes o ovima zapadnije od mora. Polako jednu po jednu drzavu, pa cemo doci i do ovih preko Atlantika.
S tvoje strane ocekujem preciznu obranu Hrvatske: Zasto se lakse integrirati u Hrvatskoj nego u - you name it.
A gdje je Francuska,Njemačka,Belgija,Nizozemska?

Ajmo iskreno,integracija je pomalo uljepšana riječ i integraciju provodi većina ili moć.

Jesu li se Europljani integrirali u Južnoj Americi?

Jesu li se Europljani integrirali u Sjevernoj Americi?

Jesu li se Europljani integrirali u Australiji?
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 08:44   #70
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Jesu li se Europljani integrirali u Južnoj Americi?

Jesu li se Europljani integrirali u Sjevernoj Americi?

Jesu li se Europljani integrirali u Australiji?
Mogu ja reć?
Nisu.
U početku.
Uglavnom su pokokali domoroce i pokorili ih. Od toga/tada stvoriili nove zemlje i države s novim pravilima.

Tako danas imaš npr. provinciju u kojoj Nicki živi a koja se zove British Columbia. British a tisućama milja daleko od UK. Rezultat naravno tehnološke dominacije Europljana kroz prošla stoljeća. Kanada cijela, je produkt te dominacije...

Trebalo bi definirati što je to integracija i koje je mjerilo kad se čovjek integrira u društvo. A to je subjektivno. Zato sam i pitao - Koliko vjerujete da ste se integrirali...

I zato me i odgovori i postotci ne čude.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 10:54   #71
Mislim da se "integracija" ne odnosi samo na doseljenike, nego i na "domaće". Jer i domaći će prije ili kasnije doživjeti da se moraju integrirati u vlastito, sada izmjenjeno društvo.
Prije nego opletete drvljem i kamenjem, da pojasnim: zemlje u koje se najvise useljava su uglavnom zemlje sa sve manjom stopom nataliteta - realno domaći uglavnom vodaju pse, dok useljenici uglavnom hodaju okruženi čoporom zdrave, glasne i radoznale dječurlije.
Kroz neko vrijeme (ok, duži period) ti doseljenici će biti većina i "zauzeti" ce na neki način novu domovinu, tj. dio nje svojom kulturom. Domaći će doduše vjerovatno uvijek cuvati bogati vrh, ali morat ce prilagoditi stavove strancima koji su se polako udomaćili.
Ljepota u svemu tome je sto je promjena obostrana - useljenik koliko god zadržavao svoj "fazon", voljno ili silom prilika prihvatit ce dio vrijednosti domaćina, a domaćini će prihvatiti puno toga novoga od došljaka, nesto od onoga sto im se sviđa, nesto od onoga sto ce morati "trpiti".
Meni je to super.
Jednostavno će oni koji budu prihvaćali novo, učiti i razvijati se na obe strane, dok će oni koji se budu opirali promjenama (domaći rasisti/nacisti i sl. i novopridošli npr.radikalisti i sl.) jednostavno biti "pritisnuti" zakonima koji će ih sputavati i vremenom gurnuti na margine.
Jezik zemlje u koju dođeš jednostavno moraš naučiti, ali ga ujedno prilagođavaš sebi. Npr. njemački jezik je bio jezik koji se prestao razvijati, no zbog novi trendova (amerikanizacija putem interneta i brojne druge -izacije zbog doseljenika) upravo doživljava svoj procvat.
To jesu procesi koji traju duuugo (kroz 3-5 mozda i vise generacija), ali je neizbježan.
Uvijek će biti onih koji se opiru integraciji na obe strane, ali ako gledaš pozitivno an to - shvatiš da ćeš ti, tj tvoji potomci zivjeti u društvu koje će biti izgrađeno od najboljeg od svih nacija, rasa i vjera koje su se u njega uklapale.

Zadnje uređivanje Koyotee : 24.08.2016. at 12:13.
Koyotee is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 15:23   #72
Koliko vas "integriranih" ima puno dobrih lokalnih frendova sa kojima se druzite i zafrkavate u istoj mjeri kao i sa Hrvatima?

Vecina Hrvata provodi 90% vremena pricajuci Hrvatski i druzeci se sa Hrvatima, isto kao i Indijci, Kinezi, Meksikanci, Filipinci i ostali...jedina je razlika sta ne furamo marame i bijelci smo, pa se izgledom koliko toliko stopimo sa lokalcima(ako je bijeli svijet). Iako i tako lako mozete prepoznati Hrvate, bez da progovore, kretanje, govor tijela i izraz lica su nam specificni za razliku od drugih EU nacija.
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 15:57   #73
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
Koliko vas "integriranih" ima puno dobrih lokalnih frendova sa kojima se druzite i zafrkavate u istoj mjeri kao i sa Hrvatima?

Vecina Hrvata provodi 90% vremena pricajuci Hrvatski i druzeci se sa Hrvatima, isto kao i Indijci, Kinezi, Meksikanci, Filipinci i ostali...jedina je razlika sta ne furamo marame i bijelci smo, pa se izgledom koliko toliko stopimo sa lokalcima(ako je bijeli svijet). Iako i tako lako mozete prepoznati Hrvate, bez da progovore, kretanje, govor tijela i izraz lica su nam specificni za razliku od drugih EU nacija.
Niti u jednoj od zemalja gdje sam živjela se nisam družila s Hrvatima. Družim se u svakoj u pravilu s domaćima. Da sretnem Hrvata koji mi je zanimljiv, družila bi se, ali mi ne pada na pamet tražit niti s nekim provodit vrijeme samo zato jer dijelimo materinji jezik.
Ono, zna me razveselit kad nakon dugo vremena progovorim hrvatski i u lokalnoj slastičarnici naručujem na hrvatskom (rekla sam im da sam iz HR, jer mi je bilo fakat nekak glupo kod Hrvata naručivat na njemačkom) i to je to.
Nikad mi nije bilo jasno to udruživanje na bazi jezika
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 17:54   #74
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
Koliko vas "integriranih" ima puno dobrih lokalnih frendova sa kojima se druzite i zafrkavate u istoj mjeri kao i sa Hrvatima?

Vecina Hrvata provodi 90% vremena pricajuci Hrvatski i druzeci se sa Hrvatima, isto kao i Indijci, Kinezi, Meksikanci, Filipinci i ostali...jedina je razlika sta ne furamo marame i bijelci smo, pa se izgledom koliko toliko stopimo sa lokalcima(ako je bijeli svijet). Iako i tako lako mozete prepoznati Hrvate, bez da progovore, kretanje, govor tijela i izraz lica su nam specificni za razliku od drugih EU nacija.
Družim se s Amerikancima i drugim useljenicima tu na Floridi. Skoro se isključivo družim s ne-Hrvatima pa mi zato i treba ovaj forum, jednostavno da ne zaboravim jezik. Zato mi je i pisani hrvatski dosta bolji no govorni, kad i trebam govoriti hrvatski imam problema jer mi automatski dolaze riječi na engleskom i zaboravio sam dosta hrvatskih riječi, jbg. vani sam jako dugo.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 18:46   #75
Quote:
Koyotee kaže: Pogledaj post
zemlje u koje se najvise useljava su uglavnom zemlje sa sve manjom stopom nataliteta - realno domaći uglavnom vodaju pse,


A sto je - je. Eno voze i macke u kolicima za djecu bez zajebancije.
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 18:59   #76
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
Koliko vas "integriranih" ima puno dobrih lokalnih frendova sa kojima se druzite i zafrkavate u istoj mjeri kao i sa Hrvatima?

Vecina Hrvata provodi 90% vremena pricajuci Hrvatski i druzeci se sa Hrvatima, isto kao i Indijci, Kinezi, Meksikanci, Filipinci i ostali...jedina je razlika sta ne furamo marame i bijelci smo, pa se izgledom koliko toliko stopimo sa lokalcima(ako je bijeli svijet). Iako i tako lako mozete prepoznati Hrvate, bez da progovore, kretanje, govor tijela i izraz lica su nam specificni za razliku od drugih EU nacija.
Tocno, kao i uvijek. To je nova socioloska sredina, s novim obicajima, drugacijim humorom, ponasanjima. Da ne spominjemo politicku korektnost na koju mi nismo navikli pogotovo u zafrkanciji i posast 21 stoljeca a to je - stalno biti na oprezu da nekoga ne uvrijedis. Pa se vi zafrkavajte s lokalcima.
Mi jos uvijek imamo viceve o Muji i Hasi. Ajmo probati na tu foru se zafrkavati u drustvu domacih. Imal' dobrovoljac da vidimo sto ce se dogoditi?

Ovo za govor tijela je apsolutno tocno plus za ove koji se trude iz petnih zila ispraviti akcent i integrirati se na osnovu toga imam vijest - ne samo govor tijela nego glasovni sustav je ono sto ce vas odavati kad pomislite da ste napokon Englezi.

Ja ne znam niti jednog odraslog covjeka koji je uspjesno savladao engleske glasove. Bez obzira na obrazovanje.
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 19:27   #77
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post

Jesu li se Europljani integrirali u Sjevernoj Americi?
Integrirali u sto? U civilizaciju tehnoloski nazadniju od civilizacije iz koje su oni dosli? Pa kako?

Treba znati slijedece, ne samo da bioloska evolucija jos uvijek traje, vec ono sto se konstantno dogadja je i drustvena evolucija. Sa svakim novim napretkom ili 'napretkom' nema povratka na staro. Kad izumis traktor nema povratka na motiku, kad imas iphone 6+ (kao ja) nema povratka na telefon na preklop.
Drustvena evolucija je da pojednostavim totalno - ono kad 'ko je jaci taj kvaci' na djelu. Ili ono kad glupi sami sebe eliminiraju ali to nije tema.

U situaciji u kojoj su bili kolonisti tj osvajaci, koji su se rukovodili prirodnim zakonom jacega, jer u zemlju u koju su dosli nije bilo drzave i zakona da ih nagazi - napravili su ono sto svaka vrsta radi od pamtivjeka kad moze - porobili i prisvojili.

Od 'domacih' su trazili da se integriraju u njihovo drustvo, sto oni i dan danas nisu napravili. I kad su im doslovno otimali djecu i slali u residential schools da se uklope u englesko drustvo http://www.thecanadianencyclopedia.c...ntial-schools/ nisu se mogli integrirati jer su, po mome, svjetonazorno dva razlicita svijeta, nesto kao duhovnost vs. brutalni razum.
Europljani ili danasnji potomci Europljana ce o ljudskim pravima i ostalim radostima civilizacije poceti blebetati tek od nedavno - kada su se dobro izdovoljili svega sto su poosvajali, kada su im trbusine pune mljevenog mesa u obliku hamburgera i kad ne strahuju vise za vlastitu ekonomsku egzistenciju.

Dakle u pravu si kada govoris o moci kao o glavnoj komponenti bilo kojeg drustva. Jos je Nietzche rekao da je covjeku urodjena 'volja za moc'. A i znamo da je covjek 'politicka zivotinja'.

Drzave u pravilu primaju nove imigrante onda kada im trebaju ili radi politicke volje, a ne onda kada ih vise vole. Integracija je uvelike produkt odgovora na pitanje drzave 'sto mozes napraviti za mene', a ne 'sto mogu napraviti za tebe'.
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 03:01   #78
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post

Koje su to drzave? Evo da ne idemo daleko, Hrvatska.
OK Hrvatska. Koje su još EU zemlje gdje se teško integrirati. Ili da olakšamo, u kojoj se EU zemlji moguće lijepo integrirati
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 03:06   #79
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Skoro se isključivo družim s ne-Hrvatima
Ista stvar. U mojem slucaju je to silom prilika jer u ovim krajevima nasih ljudi ima jako malo tako da za druzenje preostaju samo lokalci. to nije jednostavno jer azija je ipak drugi planet sa cijelim nizom problema koji su u dosadasnjoj diskusiji vec dotaknuti. da bi se covjek ovdje uspio ne integrirati nego uopce normalno zivit (to je vazno svugdje, ali po mojem iskustvu, na Marsu posebno), dvije stvari su osnovne: jezik i resetirati se u glavi. Nakon toga i dalje nije lako, ali moze se ako je covjek otvorenog, elasticnog uma. Ja sam eto izdrzao 17 god i mogu reci da sam se poceo ugodno osjecati tek negdi oko 10-te godine. Isto tako, regionalne razlike su jako velike, cak i izmedju nama naoko "slicnih" zemalja kao kina, koreja, japan na NE strani ili singapur, malezija, vijetnam ili filipini na SE dijelu.

Glede integriranja uopce, kako sam u prethodnom postu spomnuo, moje misljenje je da se to odvija na vanjskom i intimnom nivou, gdje je ova intimna integracija bitnija. kako su drugi forumasi vec rekli, covjek je integriran kada intimno, kao svoje, prihvati obicaje, ponasanja i drustvene norme sredine u kojoj zivi. Ako on to samo slijedi, a osjeca da mu je to strano i/ili neprihvatljivo, onda je to samo prisila i gluma. Zbog toga mislim da je za normalan zivot u stranoj drzavi, pa i na Marsu (kao u mojem slucaju) integracija nepotrebna, dovoljno je postivati zakone, obicaje, drustvene norme i standarde ponasanja i biti otvorenog uma. Ako se tako postavimo, nestaje one presije da se bude dio drustva kojeg moze biti osjecamo kao strano, a sa druge strane se otvaraju bezbrojne mogucnosti za ucenje, upoznavanje novih ljudi i obicaja, ljubavne veze pa cak i djecu i stvaranje novog doma.
obi wan kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 03:43   #80
Obi, znaš i sam da sam i sam žiivio jedno vrijeme u Aziji i potpuno se slažem (sjećaš se naših diskusija na Turizmu?). Tako se nisam ni pokušavao integrirati mada sam živio u relativno otvorenom Singapuru i relativno anglificiranim Filipinima. A i u prvom postu ove teme sam i sam rekao da se je puno lakše integrirati u tradicionalnim zemljama useljenika (SAD, Canada, Australija i sl.).

No meni život u Aziji je ostao u lijepom sjećanju i lako bih s opet zaputio tamo, bez problema. To naravno neće biti integriranje ali zar je ono i potrebno? Singapore je npr. odličan za expat management i kvaliteta života je vrh a plaćaju čak i više no npr. ona prćija od Saudijske Arabije (imao sam ponude iz SA, super lova ali sam ih glatko odbio, not my cup of tea, bez da imam kakvu mržjnu spram religije tamo, imao sam lijepa iskustva dok sam radio u Maroku ili Maleziji koji su mi ostali u lijepom sjećanju).

Da, Singapore, Koreja, Hong Kong, Japan... razvijena društva ali Europljaninu se nemoguće integrirati u društva tamo. No ako je financijska strana odlična, pozicija dobra, nađe se dosta društva u expat community-ima i život može biti sasvim dobar! Govorim iz iskustva. Još kad se povežeš s lokalnima, kao što kažeš, poštuješ zakone i običaje, prihvatiš da se nećeš nikad integrirati i s profesionalne strane se osjećaš ispunjenim i zadovoljnim, život može biti u takvoj Dijaspori iznimno zanimljiv i lijep!
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:50.