Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2007., 14:19   #61
Nisam od onih kojima Jergović izaziva pojačane emocije. Možda neki previše traže od njega jer imaju neku zamišljenu idealnu sliku Pisca koju on stalno ruši svojom realnom pojavom, ali to bi trebao biti njihov problem i ne bi trebalo utjecati na ocjenu njegova opusa. Zamjera mu se što je o ratu u Sarajevu napisao dobru knjigu. A dobre su te pričice, kao i Mama Leone. Nisam imala dovoljno strpljenja za složenu kompoziciju Dvora od oraha i nisam kompetentna za procjenu ostatka opusa, ali ću ga pročitati. Valjda. Kad jednom zaostaneš za Jergovićem, teško možeš nadoknaditi zaostatak...
Pomona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 20:25   #62
Quote:
Pomona kaže: Pogledaj post
Kad jednom zaostaneš za Jergovićem, teško možeš nadoknaditi zaostatak...
...ili kad jednom zaspis za Jergovicem, tesko da mozes procitati knjigu do kraja
kittin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 20:51   #63
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
Mene su Sarajevski Marlboro i Historijska čitanka oduševili. Dovre od oraha sam pokušao pročitati, stao sam negdje na sedamdesetoj stranici. U svoju obranu moram reći da čitajući na Drini ćupriju nisam stao.
eh meni je taj Sarajevski Marlboro razočarao. Pre-nekako-jadno.
Mama leone mi je bila odlicna
Dvore nisam čitala, al me umorila Gloria in excelsis. Dok sam pohvatala sve one njegove turcizme, mogla sam i na tečaj stranog jezika. jebogaja.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 14:41   #64
Quote:
zhabotinsky kaže: Pogledaj post
Citao neke price i to mi je onako pomalo "starmalo". Ima potrebnu da bude dopadljivo, da se svidi publici.... podilazi ocekivanjima.
Ovo je veliki grijeh. Smrtni grijeh! Vjerovatno si ti čitatelj koji ne želi čitati nešto dopadljivo. Užas je kad čitaš nešto dopadljivo, to je stvarno veliko sranje. Ja najviše volim čitati nešto što mi se ne dopada. To mi je supač.

__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 16:09   #65
napuhan,i narcisoidni egomanijak prepun sebe i vlastitog Ja.
La Havre is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 16:35   #66
Mene više zabrinjavaju oni koji su puni nečijeg drugog Ja. Ovako sve štima.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 16:50   #67
mozete reci sto god hocete, ali jergovic je jos uvijek najkvalitetnije stivo koje se moze procitati na ovim prostorima.

to kazem ja, koja sam ga citala prije vise od 10 godina. sto znaci da se otada do danas kvalitativno nije nista promijenilo.

rado cu saslusati kontraargumente.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 16:54   #68
Quote:
Natch kaže:
mozete reci sto god hocete, ali jergovic je jos uvijek najkvalitetnije stivo koje se moze procitati na ovim prostorima.

to kazem ja, koja sam ga citala prije vise od 10 godina. sto znaci da se otada do danas kvalitativno nije nista promijenilo.

rado cu saslusati kontraargumente.


Aralica
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 18:01   #69
ima puno,puno boljih pisaca od tog, ljigavog glavonje, samo su samozatajni i ne produciraju se kroz medije pa kao i da ne postoje.

Recimo,Danijel Dragojević

Što je sa Tribusonom,Aldo Paquola,Predrag Matvejević,Sanjin Sorel,Šime Prtenjača,ime čitav niz mladih i nenametljivih pisaca samo ih treba otkriti.
La Havre is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 20:19   #70
Quote:
Natch kaže: Pogledaj post
mozete reci sto god hocete, ali jergovic je jos uvijek najkvalitetnije stivo koje se moze procitati na ovim prostorima.
rado cu saslusati kontraargumente.
Ne pratim bas pomno domacu literarnu scenu, ali, ako je Jergovic najkvalitetniji, kakva li je tek onda konkurencija?!
Mene doista zanimaju tvoji argumenti po kojima je Miljenko Jergovic uopce knjizevnik?!
Jer, jedno je ambiciozni, metodicni i disciplinirani menager samog sebe, a nesto sasvim drugo prava literatura.
fanny is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 22:43   #71
Quote:
fanny čapalija kaže: Pogledaj post
Ne pratim bas pomno domacu literarnu scenu, ali, ako je Jergovic najkvalitetniji, kakva li je tek onda konkurencija?!
Mene doista zanimaju tvoji argumenti po kojima je Miljenko Jergovic uopce knjizevnik?!
Jer, jedno je ambiciozni, metodicni i disciplinirani menager samog sebe, a nesto sasvim drugo prava literatura.
Izdaje jednu knjigu godišnje, pokupi najmanje jednu književnu nagradu godišnje, svako malo ga se prevodi, ne silazi s top lista najprodavanijih... Ali stvarno, po čemu je on književnik?

Hm hm hm hm

Zato što nosi bradu?
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 22:45   #72
da vidimo sto kaze struka:

http://www.jutarnji.hr/kultura_i_ziv...price,61137.jl
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 22:59   #73
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
Izdaje jednu knjigu godišnje, pokupi najmanje jednu književnu nagradu godišnje, svako malo ga se prevodi, ne silazi s top lista najprodavanijih...
..zvuci kao dobro organizirana manufaktura. ..ima li on neku radionicu, segrte..? ..ima neku sprancu ili dobro sredjenu bazu podataka?

..nema sta, plodan pisac lake ruke.

..ne znam zasto, pada mi na pamet..konzum. imas svega, ali u pet varijanti i svaka varijanta u pet podvarijanti pakiranja. a imaju i..akcije. ima doduse i dvajstpet vrsta kruha, ali svaki se nakon jednog dana osusi.

..pada mi na pamet i ford kad je pricao koje je najbolje auto i koje boje auta se mogu nabaviti.

..a pada mi na pamet i pitanje..jesu li stvarno vindoze najbolji operativni sustav?

..evo, nece mi vise padat , a i pamet je diskutabilna..neki bi rekli i..precijenjena.

__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 00:55   #74
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Procitajte koji uradak Aleksandra Hemona, pa cete shvatiti zasto je Jergovic tek mozda, kazem mozda, broj dva sto se tice rankinga modernih sarajevskih pisaca.
Eh da, Pitanje Bruna je jedna fina, fina knjiga.

Ima tu još pisaca, pokojni Džamonja, Veličković, kao i jedan mladi pisac iz Prijedora koji boravi u Koelnu, a zove se Amir Kamber.
Woe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 02:03   #75
Quote:
walter brani Sarajevo kaže: Pogledaj post
Izdaje jednu knjigu godišnje, pokupi najmanje jednu književnu nagradu godišnje, svako malo ga se prevodi, ne silazi s top lista najprodavanijih... Ali stvarno, po čemu je on književnik?

Hm hm hm hm

Zato što nosi bradu?
1. Walter, ti ocito branis Sarajevo.
2. U predahu od branjenja Sarajeva, daj, plizz, pojasni sto ti znaci ovo Capalija pored mog pseudonima Fanny? Sorry, ali ne kuzim?
3. I Lana Biondic izdaje jednu knjigu godisnje, ali bar ne pretendira na Nobelovu nagradu.
4. To sto M. J. prevode, daju mu nagrade i blablabla, spada u domene marketinskog umjeca (ili prostije u umjetnicku vjestinu M.J. glede uvlacenja u donji dio ledja odredjenih struktura). Daj, nismo djeca, znamo ko i kako danas dobija nagrade. Cast izuzetcima, ali u njih svakako ne spada M.J.
5. Prodaje se i Lana Biondic. Bila za Bozic u Zagrebu i na svoje oci vidila da se u kaptolskom Mercatoru razgrabila "Nova knjiga Lane Biondic". Jel to dokaz kvalitete i treba li L.B. predlozit za Nobela?
6. Sorry, ali pun mi je kufer iskompleksirane, provincijske, bolesno ambiciozne i netalentirane sirotinje. Sirotinje u svakom pogledu: estetskom, umjetnickom, bankovnom, intelektualnom...Ali zato spremne na sve! Poput M.J.-a i njegove sarajevske prijateljice ISIDORE BIJELICE. Koja, kako cujem, takodje, zari i pali Beogradom.I ona objavljuje knjige koje se ludo prodaju/prevode, pise u 155 novina, snima filmove...
7. A to sto M. J. nosi bradu?! Pa jasno, ne stigne se ni obrijat od silnog pisanja!
fanny is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 02:10   #76
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
Ovo je veliki grijeh. Smrtni grijeh! Vjerovatno si ti čitatelj koji ne želi čitati nešto dopadljivo. Užas je kad čitaš nešto dopadljivo, to je stvarno veliko sranje. Ja najviše volim čitati nešto što mi se ne dopada. To mi je supač.


Mozda stvarno nisi shvatio sto sam zelio reci, a mozda namjerno izvrces ono sto sam htio reci da bi mogao staviti taj na kraju.... hmmmm.
__________________
teenage dreams/so hard to beat...
zhabotinsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 02:25   #77
Al' stvarno, uspoređivati L. Biondić s Jergovićem je čisto bogohuljenje.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 02:28   #78
Quote:
infra red kaže: Pogledaj post
Al' stvarno, uspoređivati L. Biondić s Jergovićem je čisto bogohuljenje.
Apsolutno se slažem. Pa tko bi legao u krevet s Miljenkom!
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 08:31   #79
Quote:
fanny kaže: Pogledaj post
4. To sto M. J. prevode, daju mu nagrade i blablabla, spada u domene marketinskog umjeca (ili prostije u umjetnicku vjestinu M.J. glede uvlacenja u donji dio ledja odredjenih struktura). Daj, nismo djeca, znamo ko i kako danas dobija nagrade. Cast izuzetcima, ali u njih svakako ne spada M.J.

Nagrade, prijevodi i prodaja spadaju u marketinško umijeće. Shodno tome, najbolji književnici su oni koji se ne prodaju, ne prevode i ne bivaju nagrađeni.

Ivo Andrić, Miroslav Krleža... Sve je to jebeni marketing.

A najbolji su književnici oni koji nemaju nijednu izdanu knjigu, jer su toliko moralno kompaktni da izbjegavaju marketing na svaki mogući način.

Anarhija all over bashcarshija
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 10:43   #80
Quote:
Natch kaže: Pogledaj post
svaki put kad se zajebem pa otvorim link sa zavrsetkom .jl sam sve uvjereniji da je ta jagna pogacnik jedna potpuna neznalica. kaze vrla prikazivacica:" Jergović je, naime, među prvima, ako ne i prvi, koji stvarne događaje počinje koristiti kao literarnu građu (čime utire put tzv. stvarnosnoj prozi) te utjelovljuje poslije “idealni tip” pisca-novinara."

ovo je potpuna neistina, cak i ako se uzme da je mislila samo na podrucje bivseg nam zajednickog jezika, jer sasvim izbacuje iz slike jergoviceve direktne uzore darija dzamonju i semezdina mehmedinovica (knjiga sarajevo blues ovoga drugoga vjerojatno je "najstvarnosnija" proza o ratu u sarajevu sto se moze procitati, a i sluzila je kao direktna inspiracija jergovicu za pisanje s. marlboroa).

no, dobro, prikazivacica ionako misli da je prica o jergovicu pocela 1994., kada je, nakon tri izdate knjige pjesama i bezbroj tekstova objavljenim u bosanskim i hrvatskim medijima, doselio u hrvatsku.
__________________
It's like a finger pointing at the moon. Don't look at the finger, or you will miss all that heavenly glory.
rompepe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:15.