Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2011., 02:23   #3381
Evo i ovo bi me interesiralo kako to postiti sa kojom hranom koliko obroka na dan, da čovjeka ta energija produži život, napuni zdravom energijom, a isto tako da ne grješi što se tiče prehrane, odnosno pametan post sa pametnim odabirom hrane. Thx
Evo link za post kako to kaže Elijah Muhamed http://www.seventhfam.com/temple/boo...one/eat1_6.htm
SyncMaster172 T is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 02:39   #3382
http://www.seventhfam.com/temple/boo...one/eat1_7.htm
1 Eat one meal a day or one meal every other day, and it will prolong your life. Do not think that you will starve. On the contrary. you will be treating yourself to life, and a life filled with sickless days. You can hardly get sick eating this way. I know because I have this experience. If you eat the proper food -- which I have given to you from Allah (in the Person of Master Fard Muhammad to Whom be praise forever) in this book-- you will hardly ever have a headache.

Mišljenje?
SyncMaster172 T is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 26.05.2011., 10:10   #3383
Jedu li muslimani ljude? Meni su pricali da su misionari zapisali kako postoje neki crnci koji jedu ljude.... Da li je to istina?
Da li je islam crnacka religija?
velihorvat is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 26.05.2011., 15:43   #3384
Je mi može molim vas netko od iskusnih odgovorit na moj post. Zahvaljujem. To bi vam bilo korisnije nego da se svađate oko besmislenih stvari.
SyncMaster172 T is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 19:31   #3385
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
I ja sam frustriran, štoviše zgrožen, ogorčen, nemoćan, posramljen, zgađen, ožalošćen, užasnut, zločinima u Iraku, Afganistanu, Palestini, Libiji (Koja fucking light verzija, o čemu ti pričaš??? Ima i light verzija rata? Nisi ti onda rata vidio, i hvala Bogu da nisi.) ali ko mene pita, 'nevjerno pseto' treba ubiti po tvojem prijatelju 'Saudijcu', za kojeg se zauzimaš, jer eto, objašnjenje postoji, a i da ubije nekog, moglo bi se objasniti, jel', frustracijom...


Postoji razlika izmedju objasnjenja i opravdanja. Molio bih te da to utvrdis, naucis pa onda cemo nastaviti o svemu sto te muci.
A sto se tice izraza light verzija - shvati u kontekstu.
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 22:11   #3386
Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
Selam - lijep pozdrav.
Slažem se gotovo u potpunosti!


Selam!
Jordy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 22:22   #3387
Pa znam da je dopušteno koliko god obroka, samo me zanima da li je netko probao tu tvrdnju da je zdraviji kad jede sam jednom na dan, ili čak jednom u dva ili tri dana, znači da li uaista pomlađuje i produžuje život sa postom, pravilnom prehranom kao sto se spominje u knjizi, znači da li je istina tvrdnja da je post dosta moćan, odnosno da je zdravije svaki dan obrok ili 2 ako se nemoze bas sa jednim. Nevidim zašto bih autor tako govorio sljedbenicima da rade, valjda im nebi davao krive smjernice, valjda nebi htio da manje žive već dulje. Spominje se da je Metuzalem navodno dosegao starost od 969 godina. Jeo je dvaput na tjedan i vjerojartno neke zdrave biljke bo.
SyncMaster172 T is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 22:39   #3388
Quote:
SyncMaster172 T kaže: Pogledaj post
Pa znam da je dopušteno koliko god obroka, samo me zanima da li je netko probao tu tvrdnju da je zdraviji kad jede sam jednom na dan, ili čak jednom u dva ili tri dana, znači da li uaista pomlađuje i produžuje život sa postom, pravilnom prehranom kao sto se spominje u knjizi, znači da li je istina tvrdnja da je post dosta moćan, odnosno da je zdravije svaki dan obrok ili 2 ako se nemoze bas sa jednim. Nevidim zašto bih autor tako govorio sljedbenicima da rade, valjda im nebi davao krive smjernice, valjda nebi htio da manje žive već dulje. Spominje se da je Metuzalem navodno dosegao starost od 969 godina. Jeo je dvaput na tjedan i vjerojartno neke zdrave biljke bo.
Ovako, u islamu je propisan ramazanski post koji se tijekom mjeseca ramazana prakticira od zore do zalaska sunca, posteci od vode i hrane (i jos nekih stvari ali ovdje govorimo o prehrani). To je Bozja odredba uvedena za jedan od dvanaest mjeseci. Kasnije, dok je jos zivio Muhammed a.s. jedan od njegovih sljedbenika je konstantno, iz dana u dan, postio kao da je cijela godina kao mjesec Ramazan (hranio se jednom dnevno) a Muhammed a.s. mu je rekao: "Ja postim, ali i jedem" (ovo je samo dio hadisa, no ovaj dio je bitan za ovaj razgovor) - ukazujuci mu time da nema potrebe izlagati tijelo postu tijekom cijele godine te da u islamu nema mjesta monastvu, odricanju i slicnim stvarima.

U tome ti moze biti i odgovor na tvoje pitanje. Naravno, ako je necije tjelesno stanje takvo da slabije tolerira unosenje hrane, da mu doktor propisuje manje konzumiranje hrane - onda je ta metoda opravdana no u startu, kao default polozaj - nema potrebe za tim, niti se u islamu nalazi preporuka takvog postupanja. Ramazanski post, mjesec dana tijekom godine, ima svoje koristi koje znamo kao i one koji mi ne znamo (ali ih proucavamo). Za onoga tko zeli "prosiriti" i cesce postiti postoje propisi poput Davudovog posta (post svaki drugi dan), post ponedjeljkom i cetvrtkom a to sve spada u pohvalne stvari koje mogu koristiti covjekovom organizmu a (prije toga) i vjeri. A daleko od toga da taj gotovo konstantni post treba zauzimati default polozaj u zivotu covjeka.

Nadam se da sam bar djelomicno uspio pojasniti odnos islama prema datim smjernicama prehrane.

Rekao bih da je autor te knjige nastupio kao jedan klasicni nutricionist iznoseci svoju teoriju a uz to naglasavam da je to njegova teorija koja ne moze biti stavljena znakom jednakosti u odnosu na stav islama.
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 03:48   #3389
Ok kontam te, znači onda bi bilo ok svaki dan po 2 obroka, fina nit previše niti premalo, i postit na pun mjesec, i na ekadašije, znači 3 puta recimo svaki mjesec, mislim da je to započetak uredu. Ekadašiji su dani rastućeg i otpadajućeg mjeseca, to se spominje u vedskim spisima da je jako zdravo za čovjekov organizam a i duhovno zdravlje. Značo po tvom, 1 obrok na dan nije dobro ako to nazivaš konstantni post. Po meni je konstantni post relativan pojam, jer postom se može smatrati samo voće i povrće, žitarice i mahunarke, jaja i meso otpadaju. Potpuni post je valjda bez vode i hrane, ali to je za one spremnije. Tako da za nekoga tko jede recimo 2 obroka vegeterijanska dnevno, za njega je post samo mlijeko ili voda, ili juha, ili voće i povrće, znači bez žitarica i mahunarki. Nekako mi ima smisla izjava da post produljuje život, jer velika razgradnja hrane samo ubrzava starenje, a dok manje jedeš (znači max 2 obroka na dan) sporije stariš. Ima mi to smisla jer vjerujem u moć pomlađivanja,produljenja života, i ozdravljenja, te pročišćenja.
SyncMaster172 T is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 17:15   #3390
Quote:
SyncMaster172 T kaže: Pogledaj post
Ok kontam te, znači onda bi bilo ok svaki dan po 2 obroka, fina nit previše niti premalo, i postit na pun mjesec, i na ekadašije, znači 3 puta recimo svaki mjesec, mislim da je to započetak uredu. Ekadašiji su dani rastućeg i otpadajućeg mjeseca, to se spominje u vedskim spisima da je jako zdravo za čovjekov organizam a i duhovno zdravlje. Značo po tvom, 1 obrok na dan nije dobro ako to nazivaš konstantni post. Po meni je konstantni post relativan pojam, jer postom se može smatrati samo voće i povrće, žitarice i mahunarke, jaja i meso otpadaju. Potpuni post je valjda bez vode i hrane, ali to je za one spremnije. Tako da za nekoga tko jede recimo 2 obroka vegeterijanska dnevno, za njega je post samo mlijeko ili voda, ili juha, ili voće i povrće, znači bez žitarica i mahunarki. Nekako mi ima smisla izjava da post produljuje život, jer velika razgradnja hrane samo ubrzava starenje, a dok manje jedeš (znači max 2 obroka na dan) sporije stariš. Ima mi to smisla jer vjerujem u moć pomlađivanja,produljenja života, i ozdravljenja, te pročišćenja.
Ispricavam se, ovaj post mi je ostao na prosloj stranici, pa sam ga tek sad vidio.

Ramazanski post u islamu (od kojeg su izuzete odredjene grupe, poput trudnica, teskih fizickih radnika, putnika, bolesnih ljudi itd) je upravo potpuni obavezni post od zore do zalaska sunca, tijekom cijelog dana bez hrane, vode, duhana, spolnih odnosa...
To traje mjesec dana, ove godine pada tocno u osmom mjesecu (cini mi se taman od pocetka do kraja osmog mjeseca). Svake godine se pomice deset dana unazad, sljedece godine ce uzeti zadnju trecinu sedmog mjeseca i prve dvije trecine osmog i tako dalje... Tijekom zivota, musliman posti i u ljeti i u zimi jer se islamski kalendar mjeri po lunarnom racunanju.
A muslimani imaju povjerenja u Bozji propis koji propisuje nesto korisno ljudskom organizmu i cuo sam na stotine ljudi koji su mi govorili kako se bolje osjecaju na kraju ramazana, cistog organizma i slicno a iskreno, nijednom nisam cuo da je nekome zdravstveno naskodio ramazanski post.

Dakle, post sam po sebi je korisna stvar, ali u mjeri jer kao i za sve, islam i u prehrani preporucuje SREDNJI PUT, umjerenost. Izgladnjivanje nije od islama, odricanje, monastvo nije dio islama. A post koji pomaze ciscenju organizma je svakako dobra i pohvalna stvar. Iz jednog filma "Tesna koza" postoji citat (kojeg izgovara direktor Soic) i kaze: "Ali ne treba ici u krajnost" Tako je i sa ovim, post je dobra stvar dok pomaze, ali ne treba ici u krajnost. Islam izbjegava krajnost u bilo cemu.

Lijep pozdrav.
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 16:28   #3391
Zahvaljujem Islamic, sve najbolje!!!
SyncMaster172 T is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 12:28   #3392
@F. Chief,

ne znam koliko je realno uvođenje šerijata u nekoj europskoj zemlji. No kako god bilo,šerijat je za dobrobit čovjeka,na koji god način da vjeruješ u Boga.

Nažalost uvođenje nije izgledno jer to neodgovara onima koji imaju kapital. Zato tu nastupa propaganda protiv Islam,i ljudi imaju predrasude. To uključuje i tebe i tvoju šaljivu opasku "izgubljen u prijevodu".
U Hrvatskoj ne bih htio uvesti šerijat,jer mi hrvati ga nismo niti zaslužili!
No to nam ne brani da malo pogledamo kako bi izgledalo,npr. kad bi uveli mogućnost šerijatskih sudova u Hrvatskoj,da se rastereti naš trenutni pravosudni aparat.
Znači imaš obične sudove,kao i do sad,i sudove koji presudjuju po šerijatu. Engleska je uvela tu mogućnost.
Ako se obje stranke slože,riješe spor na šerijatskom sudu.
Što se dešava? Ljudi shvaćaju da su šerijatski sudovi puno humaniji,tj. da su pravo i pravda jedan te isti pojam! Naravno,biti će i onih koji se bune,no uvijek je riječ o silnicima.

Ovo bi bio jedan VELIKI preokret u društvu,i moral bi naglo porastao a kriminal se smanjio!

Uvođenjem šerijata,ovaj pomak bi bio punooo veći!
Razmisli samo što bi se desilo u godinu,dvije: gotovo bi nestalo krađa,ubojstva,silovanja...(sve ovo potvrđuju statistike), odnosi između poslodavca i radnika ne bih više bili "robovlasnički",svi vidovi trgovine bi se odvijali pravedno...itd...
Banke više ne bih mogle raditi što rade!

Nisam stručnjak u ovome dijelu,no vrlo pouzdano smatram da je po šerijatu dozvoljeno posuđivanje novaca uz vraćanje iste sume do maksimalno 7 godina. Neka me netko ispravi ako ima točnije mišljenje.(sa argumentom naravno)

Ukratko Chief,posudim ti 1000 kn,moraš vratiti 1000. A ako si u narednih 7 godina u mogućnosti da mi vratiš 500kn,onda je to to. Prošlo je 7 godina,nemam pravo da te više tražim onih 500 kn.
Možeš mi vratiti pod moralnom obvezom,ali zakon je sad na tvojoj strani,i to je to.

Mislim da ti je sad vrlo jasno da se šerijat ne može uvesti u Europi. Jer stvarni igrači koji drže zemlju nisu sabornici,nego banke.
Jordy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 12:59   #3393
Ne znam da li je već bilo ovo pitanje, ali zanima me da li je istina da je prihvatljivije da musliman oženi "nevjernicu" nego muslimanka da se uda za "nevjernika"?!
Ja sam tako čula, a onda sam i proučila miješane brakove i shvatila da su upravo svi ti brakovi (za koje JA znam) musliman - kršćanka, a ne obrnuto.
Hvala unaprijed na odgovoru.
__________________
Kad nešto uistinu želiš, cijeli svijet se uroti da to i dobiješ!
LaraFabian is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 00:14   #3394
znacenje petka i utorka u islamu

pozrav! mogu li mi reci oni koji se razumiju u to sta u islamu znaci kad te neko posjecuje petkom ili utorkom i objaviti da je imo nesrecu ili place ili se dere na tebe, jeli to neki dokaz da je toj osobi karma vratila ono sto je ona vama ucinila nazao, hvala
vrandjela is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 10:09   #3395
Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
Musliman moze ozeniti nemuslimanku, a muslimanka se ne moze udati za nemuslimana. Jednostavan je razlog, krenimo od same osnove. Islam priznaje kao poslanike i postuje Isa a.s. (Isusa) i Musa a.s. (Mojsija) (recimo ovo za krscanke i zidovke) i one kao takve bi u braku s muslimanom imali postovanje svojih poslanika. Krscanka se ne bi bojala da ce joj muz govoriti protiv Isusa ili protiv Mojsija. A krscanstvo i zidovstvo ne postuju Muhammeda a.s. i ne priznaju ga kao poslanika, te bi muslimanka bila u takvom braku gdje se njezin Poslanik ne bi postovao. Vidis razliku?
Da, vidim ja razliku, lijepo si to objasnio. Jedino mi je zanimljivo zašto misliš da nemuslimanka ne bi utjecala na muslimana?! Naravno, to ima veze s onim da svjedočenje jednog muškarca vrijedi dvostruko više od svjedočenja jedne žene...
?
__________________
Kad nešto uistinu želiš, cijeli svijet se uroti da to i dobiješ!
LaraFabian is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 10:41   #3396
Quote:
LaraFabian kaže: Pogledaj post
Da, vidim ja razliku, lijepo si to objasnio. Jedino mi je zanimljivo zašto misliš da nemuslimanka ne bi utjecala na muslimana?! Naravno, to ima veze s onim da svjedočenje jednog muškarca vrijedi dvostruko više od svjedočenja jedne žene...
?
Hmmm,zanimljivo ti je razmišljanje...
Hajde ovako da rezimiramo,znači islam dopušta ženidbu muslimana i vjernice nemuslimanke. Obrnuto no.
Da li ti možeš kao recimo katolkinja(samo uzimam primjer,ne znam koje si vjere) doći u crkvu i oženiti se sa muslimanom?
Da li katolik se može oženiti sa muslimankom?
Čak i da se žele oženiti dva bračna druga katolika u crkvi,ne mogu to bez da ispunjavaju još dodatne uvjete. Krštenje,pričest,krizma....
U Islamu nema takvih uvjeta uopće,dođeš u džamiju i oženiš se!

Ako je riječ o muslimanki i nemuslimanu,vidim da te taj primjer mući,dovoljno je da taj nemusliman kaže "nema Boga osim Boga" i hodža će ih oženiti drage volje! Bez obzira zvao se mladoženja Jovan ili Ivan! Čak ne treba niti mijenjati ime!

Dok u katoličanstvu moraš promijeniti ime,jer ne možeš se ni krstiti ako nemaš valjano ime,a kamoli oženiti u crkvi.

Postoje slučajevi kad je ženin glas pred sudom vrijedi više od muškarčevog,zašto to nitko ne spomene?
Jedan od primjera je ako je ubijena osoba žena. Imaš samo dva svjedoka,suprotnog spola,čija priča je kontradiktorna,sud uzima u ispravnost svjedočenje žene!

Nadam se da si zadovoljna s odgovorima!
Pozdrav!
Jordy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 10:44   #3397
Quote:
Jordy kaže: Pogledaj post
U Islamu nema takvih uvjeta uopće,dođeš u džamiju i oženiš se!

Ako je riječ o muslimanki i nemuslimanu,vidim da te taj primjer mući,dovoljno je da taj nemusliman kaže "nema Boga osim Boga" i hodža će ih oženiti drage volje!
Pa jasno kad je time postao musliman (bar po islamu)
__________________
Every normal man must be tempted, at times, to spit on his hands, hoist the black flag, and begin to slit throats.(H. L. Mencken)
AttitudeAdjuster is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 12:31   #3398
Quote:
Jordy kaže: Pogledaj post
Da li ti možeš kao recimo katolkinja(samo uzimam primjer,ne znam koje si vjere) doći u crkvu i oženiti se sa muslimanom?
Da li katolik se može oženiti sa muslimankom?
Da!
U crkvi se možeš oženiti i ako nisi katoličke vjeroispovjesti. U stvari onaj tko je kršćanin se zavjetuje pred Bogom, a druga osoba ne mora. Jedino na što moraš pristati je da se djeca odgajaju u katoličkom duhu.



Quote:
Jordy kaže: Pogledaj post
Postoje slučajevi kad je ženin glas pred sudom vrijedi više od muškarčevog,zašto to nitko ne spomene?
Jedan od primjera je ako je ubijena osoba žena. Imaš samo dva svjedoka,suprotnog spola,čija priča je kontradiktorna,sud uzima u ispravnost svjedočenje žene!

Nadam se da si zadovoljna s odgovorima!
Pozdrav!
Ovo mi je bilo potpuno nepoznato! Možeš li mi, molim te, dati još neki primjer kad ženin glas vrijedi jednako ili više od glasa muškarca i zašto je to tako?
Hvala
__________________
Kad nešto uistinu želiš, cijeli svijet se uroti da to i dobiješ!
LaraFabian is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 12:49   #3399
Quote:
LaraFabian kaže: Pogledaj post
Da, vidim ja razliku, lijepo si to objasnio. Jedino mi je zanimljivo zašto misliš da nemuslimanka ne bi utjecala na muslimana?! Naravno, to ima veze s onim da svjedočenje jednog muškarca vrijedi dvostruko više od svjedočenja jedne žene...
?
Nitko nije govorio o utjecaju Samo osnovni princip priznavanja: muslimani priznaju Isa a.s. kao poslanika, postuju ga ergo krscanka i braku s muslimanom bi imala puno postovanje svojih religijskih postavki.
S druge strane, nemusliman, logicno, ne priznaje Muhammeda a.s. kao poslanika ergo, muslimanka nema puno pravo kao krscanka u vjeri s muslimanom.
Nije to pitanje utjecaja, a utjecaj je svakako snazan u brakovima izmedju bracnih partnera - a to ovisi od slucaja do slucaja.
Ako i jedno i drugo nisu posebno zainteresirani za religiju - boli njih briga za postavkama. A dijete ce onda odrastati bez religije, osim u samom startu gdje ce doci do borbe medju obiteljima da li ce ga krstiti ili ne te u kasnijoj zivotnoj dobi roditelja kada roditelje uhvati kriza identiteta - a tada ce vec biti kasno (ovo ne govorim napamet, vec iz desetina primjera).

Nema potrebe da to dovodis u vezu sa svjedocenjima kad i ti vidis da su propisi o mijesanom braku u islamu (za onog tko ih se drzi) savrseno logicni.
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 12:59   #3400
Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
Nema potrebe da to dovodis u vezu sa svjedocenjima kad i ti vidis da su propisi o mijesanom braku u islamu (za onog tko ih se drzi) savrseno logicni.
Logični u svakom slučaju. Dakle, evo logike: Musliman oženi nemuslimanku i ona zapravo postaje muslimanka.
Muslimanka se uda za nemuslimana i postaje nemuslimanka, bar koliko sam shvatila postavke Islama. Ona je nevjernica ako se ne pokorava suprugu muslimanu, braći i ocu muslimanu. Žena je nesposobna sama donositi odluke, pa bi je nemusliman mogao okrenuti protiv svoje vjere (i musliman nemuslimanku).

Ne želim nikoga uvrijediti, samo me zanima kako to muslimani tumače.
__________________
Kad nešto uistinu želiš, cijeli svijet se uroti da to i dobiješ!
LaraFabian is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:03.