Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2012., 16:57   #1
Agar Agar kao laksativ?

Što mislite, bi li Agar funkcionirao kao laksativ?

Napravilo bi se gel od Agara, i jelo bi se zajedno s hranom?

Bi li to funkcioniralo kao laksativ?

Ako se agar ne apsorbira, onda bi po nekoj logici trebalo funkcionirati?

Ima li nekih problema vezanih za toksičnost ili iritaciju probavnih organa?

Mislim da sam čuo da se upotrebljava i u slastičarstvu, pa valjda ne bi trebalo biti?

PS: A propos, gdje bi se Agar mogao nabaviti?
Bender Unit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 19:51   #2
Quote:
Bender Unit kaže: Pogledaj post
Što mislite, bi li Agar funkcionirao kao laksativ?

Napravilo bi se gel od Agara, i jelo bi se zajedno s hranom?

Bi li to funkcioniralo kao laksativ?

Ako se agar ne apsorbira, onda bi po nekoj logici trebalo funkcionirati?

Ima li nekih problema vezanih za toksičnost ili iritaciju probavnih organa?

Mislim da sam čuo da se upotrebljava i u slastičarstvu, pa valjda ne bi trebalo biti?

PS: A propos, gdje bi se Agar mogao nabaviti?
Agar je neki prah koji se dobije iz neke alge?
Osobno nisam čuo za takvo što. Ali mislim da nešto bar slično tome moglo ići kao "alternativni " laksativ.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 21:07   #3
niste se susreli s time u laboratoriju, kao podlogama za uzgoj kultura bakterija? agar-agar je biljna želatina, iz crvenih algi; koristi se i u prehrani, ali kod nas baš i ne toliko. može se nabaviti u prahu u ljekarni (naručiti, ako nije na raspolaganju), no za redovnu uporabu kao laksativa čini mi se da nije baš najpraktičnije rješenje (dovoljno vode, voća i povrća u prehrani je ipak jednostavnije... )
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 16:46   #4
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
niste se susreli s time u laboratoriju, kao podlogama za uzgoj kultura bakterija? agar-agar je biljna želatina, iz crvenih algi; koristi se i u prehrani, ali kod nas baš i ne toliko. može se nabaviti u prahu u ljekarni (naručiti, ako nije na raspolaganju), no za redovnu uporabu kao laksativa čini mi se da nije baš najpraktičnije rješenje (dovoljno vode, voća i povrća u prehrani je ipak jednostavnije... )
Mislio sam kod ljudi koji iz nekog razloga ne smiju uzimati voće, kao npr. čiraši čiji je čir nedavno prokrvario i sl.
Bender Unit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 17:07   #5
privremeno se svakako može koristiti tako; no, ako se ne varam, lagani (s vrlo malo šećera) kompot od oguljenih jabuka i šljiva, npr, smiju jesti i čiraši? uz terapiju, naravno... no to je valjda dano u uputama od strane liječnika

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 22:33   #6
Agar Agar koristim u kuhinji već 4-5 godina, običnu želatinu izbjegavam što je više moguće.
Od njega radim kantene od kuhanog voća i povrća, koristim ga za kreme za torte. Kad sam počela koketirati s vegetarijanstvom i makrobiotikom sam ga upoznala, i iako nisam ni makrobiotičar ni vegetarijanac, Agar Agar, Aru i kuzu prah su ostali u mojoj prehrani ko zgušnjivači. Kuzu i Aru nisu alge ali i za njih znam da pomažu probavu.
Alge bi svakako trebali uvesti u svoju prehranu, znam jer se cijeli život borim sa svojim zatvorom. Alga koja mi najviše pomaže je Kombu alga, nju sam prvu počela koristiti jer se stvarno može uklopiti u svako jelo. Sol ne koristim, ona mi je ujedno i začin i lijek. U svim juhama ju kuham i jedem (dovoljan je jedan mali komadićak), a pogotovo kad se jelo sastoji od slanutka i ostalih grahorica koje su stalno na mom jelovniku. Kombu i ostale alge imaš kupiti po svim Bio i prodavaonicama zdrave hrane. Ja ju uzimam u BioBio shopu.
ingenue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 14:45   #7
Googlajući, naišao sam na tvrdnje da agar usporava apsorbciju hranjivih tvari iz hrane s kojom se uzima, pa čak negdje piše da i blokira nihovu apsorbciju...

Doduše, nije jasno u kakvim uvjetima, ni koje to hranjive tvari (ne zvuči mi baš logično, jer i bakterije se hrane iz agarske hranjive podloge, a ako postoje komadi želatine između komada hrane, ne vidim zašto bi to blokiralo apsorbciju.)

No ipak to napominjem jer za nekog bolesnika koji se oporavlja, i kome trebaju sve hranjive tvari iz hrane, to ne bi bilo dobro ako bi bilo istinito.
Bender Unit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:46.