Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2003., 09:08   #41
Quote:
Originally posted by Dijete Cvijeća
Forum služi za raspravu i komentare, a suzdržavanje je inače štetno za zdravlje.
stetni za zdravlje su narocito komentari po svaku cijenu. rasprava se tada pretvara u cisti larpurlartizam...
nina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2003., 09:41   #42
Talking PRAZNE TIKVE PRAVE VELIKU BUKU!

Quote:
Originally posted by Uranus
A gdje ste vi to čuli da knjige uopće imaju pamet?


Reče jedan pjesnik:
"Ja ne skladam pjesme, već ih budim u drugima."
Pa bojim se da je u nekima jako teško nešto probudit.

I kao što je davno napisano:

U RUKAMA LJUDOŽDERA TELEFONSKI IMENIK POSTAJE JELOVNIK.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2003., 10:12   #43
a šta ako pobudi ovo
panon youth is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2003., 10:41   #44
Quote:
Originally posted by Dijete Cvijeća
Samo htjedoh reći da svakoj knjizi treba "pristupiti" kritički, a ne sa strahopoštovanjem.
Naravno, slazem se Prema svemu treba pristupiti kritički. Ništa ne smijemo prihvatiti zdravo za gotovo ako to u sebi ne osjetimo kao istinu.

Samo, puno njih pristupaju KRITIZERSKI a ne kritički.

U redu je. Nadjes nesto da je u Bibliji za tebe glupost. Kriticki se postavis i netko ti objasni na tebi prihvatljiv nacin i skuzis da ipak i nije glupost jer mozda se radilo o simbolima a ti to nisi shvatio/la. Bas kao sto je i Mali Princ pun simbola.

A ako ti je pristup kritizerski, ti ces reci Biblija je glupost i tocka i nece biti nikakva napretka ni s jedne strane i Mali Princ je tako takodjer glupost i tocka.
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2003., 10:47   #45
problem je jedino u tome tko će staviti točku.
panon youth is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 00:34   #46
Exclamation

Quote:
Originally posted by Uranus
Naravno, slazem se Prema svemu treba pristupiti kritički. Ništa ne smijemo prihvatiti zdravo za gotovo ako to u sebi ne osjetimo kao istinu.

Samo, puno njih pristupaju KRITIZERSKI a ne kritički.

U redu je. Nadjes nesto da je u Bibliji za tebe glupost. Kriticki se postavis i netko ti objasni na tebi prihvatljiv nacin i skuzis da ipak i nije glupost jer mozda se radilo o simbolima a ti to nisi shvatio/la. Bas kao sto je i Mali Princ pun simbola.

A ako ti je pristup kritizerski, ti ces reci Biblija je glupost i tocka i nece biti nikakva napretka ni s jedne strane i Mali Princ je tako takodjer glupost i tocka.
Ja nisam rekla da je cijela Biblija glupost, ali da se tamo može pročitati hrpa gluposti (napokon, pisali su je ljudi, a zna se da nas ima svakakvih) koja uistinu nema nikakve veze sa simbolima, to je istina. Što u svojoj biti ne bi bio problem, kad je velik broj ljudi ne bi držao "Božjom riječju" i shvaćao doslovno. S druge strane, Mali Princ nije moja "Biblija" (već ga dugo nisam čitala) i ne pronosim njegovu "istinu" svijetom.

I da, znam razliku između kritike i kritizerstva, samo je pitanje koliko ljudi uopće zna što je prava književna (ili neka druga) kritika.

Peace, man.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 00:39   #47
Lightbulb

Zaboravih napomenuti da veliki broj velikih "poznavatelja i tumača" Biblije istu nije nijedanput pročitao. Ali takvi su uvijek najgorljiviji.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 00:42   #48
Talking

Quote:
Originally posted by nina
stetni za zdravlje su narocito komentari po svaku cijenu. rasprava se tada pretvara u cisti larpurlartizam...
Misliš - laprdatizam?!

Pa ti daj neki konstruktivan, a ne podsvakucijenukomentar.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 10:46   #49
I rest my case...
nina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 21:22   #50
Talking

Quote:
Originally posted by nina
I rest my case...
Vrlo konstruktivno.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 09:42   #51
Quote:
Originally posted by panon youth
problem je jedino u tome tko će staviti točku.
Da prloblem je tocka. Zato je uvijek bolje umjesto tocke staviti tri tockice...
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 09:52   #52
Quote:
Ja nisam rekla da je cijela Biblija glupost, ali da se tamo može pročitati hrpa gluposti
Što je za nekoga glupost, za drugoga su biseri...

I bajke kao sto su Pepeljuga i Trnoruzica za nekog su samo glupe price za malu djecu....a za nekog one imaju duboko, duboko simbolicko znacenje. Izmedju bajke o Trnoruzici, Malog Princa i Biblije i nema neke velike razlike. Razlika je samo u citatelju.
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 10:14   #53
Quote:
Dijete Cvijeća: A Biblija je kao "pametna" knjiga?!
...
u rijetko kojoj se knjizi može pročitati toliko gluposti kao u Bibliji
Što misliš pod "toliko gluposti" i da nije "pametna"?
Ako misliš na to da ti je "teološki" dio knjige neprihvatljiv, odnosno da je glupost sve ono s čudima, prorocima i božjim sinovima (no, Sinom) onda mogu razumjeti što si htjela reći - ali o tome nismo ovdje raspravljali.
Topic je počeo kao topic o beletristici i kritika te knjige (Malog princa) je bila manje-više književna. Urpanus je zapravo donekle u pravu kad kaže da "knjige nemaju pamet" (ako se njegovu izjavu shvati ... poetski).

Ako se Bibliju čita kao knjigu (dakle ne kao Svetu Knjigu) onda stvarno ne vidim zašto bi itko mislio da je "nepametna" i puna "gluposti". Po meni je to vrhunska literatura. Zato bih volio da mi pojasniš svoje izjave i možda navedeš neki primjer iz kojeg ću moći shvatiti što misliš pod "tolike gluposti".

cy BH
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 10:43   #54
Talking

Quote:
Originally posted by Uranus
Izmedju bajke o Trnoruzici, Malog Princa, rječnika stranih riječi, solareve povijesti književnosti, gospode glembajeva i Biblije i nema neke velike razlike. Razlika je samo u citatelju.
ozbiljno sam razmišljao o tome da ovo metnem kao signature
panon youth is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 14:56   #55
E, pa za rjecnik stranih rijeci i povijest knjizevnosti ne znam, za glembajeve nisam sigurna...ali sigurna sam da Biblija, Mali Princ, bajka o Trnoruzici, Pepeljugi, pa i Snjeguljici i 7 patuljaka i mnoge druge bajke govore o istome
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 17:12   #56
Eh nadam se da sam na pravom mjestu, tema je knjiga Mali princ od Exuperyja, ne?

Ne kuzim zasto puno ljudi s kojima inace dijelim ukus i sve misli da je ovo dobra, cak carobna knjiga. Valjda ima nekih stvari koje nam nisu sudjene da saznamo.

Ja mislim da je knjiga obavezno stivo za roditelje, koji imaju autisticnu djecu, ili za pedijatre to jest djecje psihologe. Najozbiljnije.

Ko ono rece da je knjiga lijek?
TzU is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2003., 00:35   #57
Talking

Quote:
Originally posted by Black Hawk
Što misliš pod "toliko gluposti" i da nije "pametna"?
Ako misliš na to da ti je "teološki" dio knjige neprihvatljiv, odnosno da je glupost sve ono s čudima, prorocima i božjim sinovima (no, Sinom) onda mogu razumjeti što si htjela reći - ali o tome nismo ovdje raspravljali.
Topic je počeo kao topic o beletristici i kritika te knjige (Malog princa) je bila manje-više književna. Urpanus je zapravo donekle u pravu kad kaže da "knjige nemaju pamet" (ako se njegovu izjavu shvati ... poetski).

Ako se Bibliju čita kao knjigu (dakle ne kao Svetu Knjigu) onda stvarno ne vidim zašto bi itko mislio da je "nepametna" i puna "gluposti". Po meni je to vrhunska literatura. Zato bih volio da mi pojasniš svoje izjave i možda navedeš neki primjer iz kojeg ću moći shvatiti što misliš pod "tolike gluposti".

cy BH
Who knows, možda nismo čitali istu verziju Biblije.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 21:40   #58
po meni svaki idiot od kakvih 35 godina napisati bajkicu u koju će sasvim komercijalnim i nadasve jednostavnim alegorijama napisati tridesetak životnih "mudrosti" koje je tijekom života skupio
zato prezirem sve pisce koji tako nešto i pomišljaju da bi pokušali a kamoli kada nešto tako napišu i onda se nađu kvazi mudraci koji su skužili knjigu i onako ljubomorno u sebi čuvaju tu svoju THE SPOZNAJU
ma serem na sve takve
a serem i na sebe što ću se upustiti u raspravu sa takvima
opet i opet
i opet......................
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 13:22   #59
jedna od najmisaonijih i najdubljih knjiga ikad napisana, sva mudrost je u njoj...mada se nebi trebala čitat prije 18. Šteta kaj je stavljaju pod dječiju literaturu di ona ne spada
__________________
Be brave warriors of light, the kingdom of doom will fall and light will be all over us..
Pegaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 19:14   #60
Quote:
jedna od najmisaonijih i najdubljih knjiga ikad napisana, sva mudrost je u njoj...mada se nebi trebala čitat prije 18. Šteta kaj je stavljaju pod dječiju literaturu di ona ne spada
stvarno mora da je najmisaonija kada je shvacaju ovakvi kao ti koji svrsavaju od srece kad shvate neku poludebilnu plitku metaforu
i daaaaaaaaaaaaaaa
smrt malom princu u dječjim bibliotekama
ta bi knjiga trebala biti zaključana samo za akademike iznad 95 godina koji još nisu shvatili tajnu života pa će je tamo naći
ma molim vas......................
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:52.