Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2013., 22:27   #1
Vileslav Irin i glagoljska simbolika

Krajem prošle godine izvjesni Vileslav Irin je objavio teoriju o simbolici glagoljskih slova i njihovoj vezi s hebrejskom gematrijom, grčkom izopsefijom, vedskom jogom, astrologijom itd...

Vrlo je zanimljivo izvođenje izgleda pojedinog glagoljskog slova iz zodijačkih sazviježđa, te se meni navedene atribucije čine sasvim solidno obrađene i prihvatljive.

U svakom slučaju on je prvi i za sada jedini koji je objavio nešto u vezi s mistikom i okultnim značenjima glagoljice, a samim time i hrvatskog, te kao što i sam navodi i svih drugih slavenskih jezika.

Smatrao sam za shodno da sam provjerim neke postulate koje je autor naveo, te sam bio poprilično iznenađen da sve ono što sam provjerio odgovara atribucijama koje je Irin naveo. Također, smatram da je ovom teorijom poljuljao temelje teorija o nastanku glagoljice, kao i kršćanskog utjecaja na sam nastanak i očuvanje glagoljskog pisma i glagoljaštva.

Evo linka pa sami pogledajte i recite što mislite: http://vileslavirin.blogspot.com/
Arcanum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 10:06   #2
Ma kakve su to gluposti? Dobro se zna kako je glagoljica nastala, po kojim uzorima i kakva je simbolika (sto mozes i nagadjati buduci su ju stvorili krscanski propovjednici i redovnici).

Valjda je ponestalo originala za prodaju, rune su vec trejdmarkirane pa se trazi nesto novo
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 16:32   #3
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ma kakve su to gluposti? Dobro se zna kako je glagoljica nastala, po kojim uzorima i kakva je simbolika (sto mozes i nagadjati buduci su ju stvorili krscanski propovjednici i redovnici).

Valjda je ponestalo originala za prodaju, rune su vec trejdmarkirane pa se trazi nesto novo
Svakim danom me sve više oduševljavaju ovakvi biseri poput dotičnog beljkija, koji zatrolava ama baš svaku temu koju "komentira", a da nije niti pročitao o čemu se radi. Jednako tako oduševljavaju me i moderatori foruma kojima je bitnije koliko osoba pod određenim nickom ima postova, nego što u tim postovima piše.

...a sad o temi...
Doista ne znam gdje je izvjesni beljki pronašao prodaju, jer upravo se radi o činjenici da se ovakve teme NE prodaju. Ova teorija je u potpunoj koliziji sa svim dosadašnjim teorijama, bilo da dolaze od neobrazovanog kršćanskog polusvijeta ili pseudoznanstvenog probisvijeta...Rekao bih, konačno jedan hvale vrijedan rad na temu glagoljice koji pokazuje da nisu svi učahureni u svoje male umove već da je moguće i šire razmišljanje. Jasno je da ovaj rad ne mogu prožvakati ni tzv. alternativci, jer je preznanstven, a bogme niti vjernici, jer dokazuje da kršćanstvo nije jedino koje je imalo utjecaj na hrvatsku i slavensku pismenost te njezin razvoj. Ovaj rad je znatno ispred svog vremena i trebat će dosta vode proći ispod Savskog mosta prije nego će ovakvi radovi biti općeprihvaćeni.
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 21:35   #4
Koliko se sjećam glagoljica se dijeli na dvije faze pisanja, starija OBLA i kasnija uglata. Razlika je u stilizaciji slova i kasnije se uglata piše ligaturama u razvijenom srednjem vijeku.

Ova na blogu je uglata glagoljica, dakle kasnija u razvijenom srednjem vijeku. Ćiril i Metod su bili redovnici i imali su uvid različita pisma u crkvenoj tradiciji. Mislim da je koncept glagoljice sveden na srednjovjekovne simbole od elemenata kruga, kvadrata i trokuta, tako da se npr. u uglatoj glagoljici da filozofija u potpunosti izgradila kroz takav iskaz slova.

Krug simbolizira zajedištvo i jedinstvo cjeline i shvaća se kao logos, red i zakon u svemiru/kozmosu

Trokut simbolizira trojstvo, tri božanske osobe u jedinstvu.

Četverokut simbolizira zemlju ( četiri prirodna elementa, četiri godišnja doba, četiri strane svijeta......)

Trokut i četverokut zajedno tvore broj sedam, dakle spoj neba i zemlje, jako važan broj u biblijskom shvaćanju brojeva, Tako da je u ovoj filozofiji skupljena bit kršćanske srednjovjekovne simbolike.
Ne vidim ništa "okultno ili mistično" u ovome van srednjovjekovne koncepcije svijeta i poretka.
Inače glagoljica ima sličnost s pojedinim simbolima u etiopskom pismu, samo u simbolima, ne u glasovima tako da nije odbaciti da su Ćiril i Metod koristili glagoljicu po predlošku etiopskog pisma jer su i sami poznavali tradiciju pismenosti van pisma grčkog i latinskog jezika kroz samostanske i misionarske djelatnosti

link s etopskim pismom za oblu glagoljicu

http://www.ethiotrans.com/images/Sample/ethiopic1.gif

Zadnje uređivanje proffcad : 15.05.2013. at 21:58. Reason: nadopuna texta
proffcad is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 21:53   #5
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
...a sad o temi...
Doista ne znam gdje je izvjesni beljki pronašao prodaju, jer upravo se radi o činjenici da se ovakve teme NE prodaju. Ova teorija je u potpunoj koliziji sa svim dosadašnjim teorijama, bilo da dolaze od neobrazovanog kršćanskog polusvijeta ili pseudoznanstvenog probisvijeta...Rekao bih, konačno jedan hvale vrijedan rad na temu glagoljice koji pokazuje da nisu svi učahureni u svoje male umove već da je moguće i šire razmišljanje. Jasno je da ovaj rad ne mogu prožvakati ni tzv. alternativci, jer je preznanstven, a bogme niti vjernici, jer dokazuje da kršćanstvo nije jedino koje je imalo utjecaj na hrvatsku i slavensku pismenost te njezin razvoj. Ovaj rad je znatno ispred svog vremena i trebat će dosta vode proći ispod Savskog mosta prije nego će ovakvi radovi biti općeprihvaćeni.
Povjesnicari, arheolozi, lingvisti su probisvjeti, radovi objavljeni u znanstvenim casopisima i izlozeni propitivanju i kritici struke su pseudoznanstveni, ali je mistificirajuci blog na internetu vrhunac znanosti pretpostavljam?
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 22:53   #6
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Povjesnicari, arheolozi, lingvisti su probisvjeti, radovi objavljeni u znanstvenim casopisima i izlozeni propitivanju i kritici struke su pseudoznanstveni, ali je mistificirajuci blog na internetu vrhunac znanosti pretpostavljam?


ma daj, stvarno si smiješan, gdje sam ja to spominjao vrhunce znanosti. baš kao što to nisi niti ti, nije to niti autor ovog rada, koji je ipak znanstven, sviđalo se to tebi ili ne...ja ti još jednom savjetujem da makar pročitaš što je pisac htio reći, pa onda možemo dalje raspravljat...ovako nema smisla
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 23:11   #7
evo procitao. Daje neke numeroloske vrijednosti ako sam shvatio i za to koristi brojcanu vrijednost pridodanu kao i rimskom pismu (jer nema posebne znakove za brojke)? Sto bih tocno trebao gledat?

Po cemu je znanstven? Spekulira neke veze na osnovu fotke sa neta pisma i jezika koje ne poznaje?
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 16:33   #8
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Spekulira neke veze na osnovu fotke sa neta pisma i jezika koje ne poznaje?

super si to zaključio...bravo
Arcanum is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 20:48   #9
Quote:
proffcad kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam glagoljica se dijeli na dvije faze pisanja, starija OBLA i kasnija uglata. Razlika je u stilizaciji slova i kasnije se uglata piše ligaturama u razvijenom srednjem vijeku.

Ova na blogu je uglata glagoljica, dakle kasnija u razvijenom srednjem vijeku. Ćiril i Metod su bili redovnici i imali su uvid različita pisma u crkvenoj tradiciji. Mislim da je koncept glagoljice sveden na srednjovjekovne simbole od elemenata kruga, kvadrata i trokuta, tako da se npr. u uglatoj glagoljici da filozofija u potpunosti izgradila kroz takav iskaz slova.

Krug simbolizira zajedištvo i jedinstvo cjeline i shvaća se kao logos, red i zakon u svemiru/kozmosu

Trokut simbolizira trojstvo, tri božanske osobe u jedinstvu.

Četverokut simbolizira zemlju ( četiri prirodna elementa, četiri godišnja doba, četiri strane svijeta......)

Trokut i četverokut zajedno tvore broj sedam, dakle spoj neba i zemlje, jako važan broj u biblijskom shvaćanju brojeva, Tako da je u ovoj filozofiji skupljena bit kršćanske srednjovjekovne simbolike.
Ne vidim ništa "okultno ili mistično" u ovome van srednjovjekovne koncepcije svijeta i poretka.
Inače glagoljica ima sličnost s pojedinim simbolima u etiopskom pismu, samo u simbolima, ne u glasovima tako da nije odbaciti da su Ćiril i Metod koristili glagoljicu po predlošku etiopskog pisma jer su i sami poznavali tradiciju pismenosti van pisma grčkog i latinskog jezika kroz samostanske i misionarske djelatnosti

link s etopskim pismom za oblu glagoljicu

http://www.ethiotrans.com/images/Sample/ethiopic1.gif
ovdje si naveo način stvaranja glagoljice, a on nema puno veze sa simbolikom...ne znam da li si upoznata s kabalom, odnosno njezinom disciplinom koja se zove gematrija: na temelju proučavanja brojčanih vrijednosti postiže se dublje razumijevanje slova, odnosno pojedine riječi.
Neka glagoljska slova jesu slična nekim slovima etiopskog pisma, ima i drugih pisama s kojima ima više ili manje sličnosti, no teško je vjerovati da je onaj koji je stvarao glagoljicu kao predložak koristio etiopsko pismo. Evo pogledaj, neka runska slova su slična nekim glagoljskim, pa armensko i gruzijsko pismo...

Ovo za krug, trokut i kvadrat je teorija Georga Černohvostova, finskog slaviste, a po njoj su radili bugarin Jončev i naša Marica Čunčić. No, tu se isto radi o grafijskoj analizi, a ne simboličkoj. Simboliku glagoljice su do sada isključivo objašnjavali kao kršćansku, no Irin je prvi koji je uvidio da se ne radi isključivo o kršćanskom utjecaju, nego je onaj osnovni utjecaj prije svega predkršćanski, slavenski i arijevski.

Ćiril i Metod su bili poprilično obrazovani za razdoblje u kojem su živjeli. Znali su slavenski jezik jer je živjela hrpa Slavena u okolici Soluna, njihovog rodnog grada. Stoga nije neobično da je upravo na tome i temeljen mit o nastanku glagoljice. Povjesničari se danas većinom slažu da nastanak glagoljice treba tražiti na drugom mjestu, najčešće se spominje pontsko područje, odnosno područje sjeverno od Crnog i Azovskog mora. Veza koju je Irin pronašao s drevnim vedskim znanjima je upravo na tom tragu.
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 00:20   #10
Quote:
Arcanum kaže: Pogledaj post
Krajem prošle godine izvjesni Vileslav Irin je objavio teoriju o simbolici glagoljskih slova i njihovoj vezi s hebrejskom gematrijom, grčkom izopsefijom, vedskom jogom, astrologijom itd...

Vrlo je zanimljivo izvođenje izgleda pojedinog glagoljskog slova iz zodijačkih sazviježđa, te se meni navedene atribucije čine sasvim solidno obrađene i prihvatljive.

U svakom slučaju on je prvi i za sada jedini koji je objavio nešto u vezi s mistikom i okultnim značenjima glagoljice, a samim time i hrvatskog, te kao što i sam navodi i svih drugih slavenskih jezika.

Smatrao sam za shodno da sam provjerim neke postulate koje je autor naveo, te sam bio poprilično iznenađen da sve ono što sam provjerio odgovara atribucijama koje je Irin naveo. Također, smatram da je ovom teorijom poljuljao temelje teorija o nastanku glagoljice, kao i kršćanskog utjecaja na sam nastanak i očuvanje glagoljskog pisma i glagoljaštva.

Evo linka pa sami pogledajte i recite što mislite: http://vileslavirin.blogspot.com/
tema je zanimljiva.
Rječi su po sebi veza s apstraktnim, tako i slova imaju istu " vezu",svojiu vibraciju..
Onda i znakovi- slova u svom nastanku čuvaju tu vezu, kao simboli povezuju s apstraktnim,. ...ne bi trebala čuditi ta potraga - otkrića o simbolici pisma, i ista je zasigurno prepoznata kod više naroda.
__________________
kad god nešto razumijem navučem se na to. zato pažljivo biram. svi su ljudi anđeli, to razumijem
atko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 20:09   #11
Quote:
atko kaže: Pogledaj post
tema je zanimljiva.
Rječi su po sebi veza s apstraktnim, tako i slova imaju istu " vezu",svojiu vibraciju..
Onda i znakovi- slova u svom nastanku čuvaju tu vezu, kao simboli povezuju s apstraktnim,. ...ne bi trebala čuditi ta potraga - otkrića o simbolici pisma, i ista je zasigurno prepoznata kod više naroda.
"u početku bijaše riječ..." - a riječ onda treba i napisati...sama riječ je vibracija, a i sve je u svemiru vibracija...energija i njeno očitovanje...

Liber AL 1,57: "Sva ta stara slova moje Knjige ispravna su..."...ali Cadi nije Zvijezda...to je također potvrđeno Irinovim radom


Liber AL 3,39: "...jer skrivena je riječ u tome i ne samo na engleskom..."...svaki jezik ima svoju posebnu i jedinstvenu snagu, što stariji tim bolji za mističnu uporabu...glagoljica može biti primjenjena na svaki slavenski jezik, baš svaki...teško da je jedan Grk mogao osmisliti takvo pismo za Slavene
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 23:20   #12
Jedna stvar mi je upala u oko u svezi broja 0 na sanskrtu bi to bilo shuunya.E sad kod nas u jednom dijelu istre znamo reči za nekoga da je šunjav ili šunjaf kad mu želiš reči da je nula,da je glup pa me zanima dali još negdje u ostatku hrvatske postoji slična riječ?
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 23:38   #13
Nemam gdje sada pogledati ali cisto sumnjam da je to etimologija rijeci šunjav. Bio bih vrlo iznenadjen da ima ikakve veze. Opcenito je dosta nezahvalno nagadjati etimologiju po slicnosti i zvucenju, prilicno je lako fulati i puno je takve pucke etimologije" koja je prilicno pogresna. Recimo s obzirom da se radi o talijanskom kraju mogao bi izvor biti iz talijanskog šemo (budalast). Ali i to je samo za ilustraciju, ne da mislim da je to stvarno slucaj.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 23:40   #14
ozda me cak najvise vuce na šugav
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 23:43   #15
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nemam gdje sada pogledati ali cisto sumnjam da je to etimologija rijeci šunjav. Bio bih vrlo iznenadjen da ima ikakve veze. Opcenito je dosta nezahvalno nagadjati etimologiju po slicnosti i zvucenju, prilicno je lako fulati i puno je takve pucke etimologije" koja je prilicno pogresna. Recimo s obzirom da se radi o talijanskom kraju mogao bi izvor biti iz talijanskog šemo (budalast). Ali i to je samo za ilustraciju, ne da mislim da je to stvarno slucaj.
Ne radi se nikako o talijanskom kraju,radi se o središnjoj istri čiji dio nikad nije bio čak ni pod mlečanima,nikad tamo nije ni talijana bilo i govori se onim staro hrvatskim arhaičnim govorom tipičnim za središnju i sjevero istočnu istru.
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 00:24   #16
imas sunjav i u srbiji. Moze biti izvedenica i od sunjati se (ali u razlicitom znacenju). Uopce rijeci mogu biti cak potpuno iste,a da imaju sasvim razlicite osnove, da bi se odredila etimologija treba i poznavati zakone jezicnih promjena i povijest jezika i svasta nesto, to sto nesto slicno zvuci moze i ne mora znaciti nista.

Mogu pitat ako je bas bitno nekog na kroatistici da pogleda ako je navedeno u kakvom etimoloskom rijecniku.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 08:54   #17
Pa pitaj baš me zanima,ako je i za ostatak brojeva sličan izgovor onda se nekad možda i stvarno govorilo šunjav za 0,vidi pa javi ako bude ča zanimljivo.
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 14:49   #18
Quote:
st.kilda kaže: Pogledaj post
Jedna stvar mi je upala u oko u svezi broja 0 na sanskrtu bi to bilo shuunya.E sad kod nas u jednom dijelu istre znamo reči za nekoga da je šunjav ili šunjaf kad mu želiš reči da je nula,da je glup pa me zanima dali još negdje u ostatku hrvatske postoji slična riječ?
evo kaj piše Skokov etimologijski rječnik:
"šuljati se, šuljam impf, (nema Vuk, ali je
danas općenito u jeziku) (do- Lika, iz-) »ići
polagano neopazice« = šújat (Smokvica,
Korčula) »valjati kuglu po zemlji (u igri na
obuće)*, sašūljati pf. (ŽKU) »zerdrücken,
wälzen«. Slov. šúliti »streichen, kratzen«,
šúliti se »sich duckend schleichen«. Varijanta
na nj mjesto lj šúnjati se, šunjäm (Vuk) (iz-}
»schleichen«. Na -alo šúnjalo m (Vuk). Semantička
varijacija izražava se naglaskom
šünjati, -am (Vuk) »kao njuškati, njušeći tražiti
«. Odatle na -ka šünka f (Hrvatska, Dalmacija)
»njuška«, šunja, gen. sünje (Kosmet)·
»zamlata, zanesenjak«. Pridjev šünjav (Vuk,
Boka) »1° koji govori kroz nos, 2° (prema
Miklošiču hrv.) stultus«. Upor. hunjkav (v.).
U sve tri semantičke varijante radi se o onomatope
ji. Kod šuljanja stvara se zvuk šuškanje.
U govora kroz nos čuje se šum. Budala ne
govori jasno."

Dakle, barem ovo značenje ne bi bilo povezano uz sanskrt...pronašao sam i da bi šunjav značilo nešto kao blesav, smotan....no, ovaj istarski izraz je zanimljiv s obzirom da odaje malo drugačije značenje, no opet bi se moglo sve svesti na "budalu"...možda da postaviš pitanje na jezikoslovlju...
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:59.