Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2008., 11:31   #1
Exclamation Zapamtite Vukovar

http://tinyurl.com/VIDEO-Zapamtite-Vukovar
(snimak filma, koliko mi se cini cijelog)

Quote:
Film počinje dan prije okupacije Vukovara, otkriva vukovarsku tragediju od prvih pobuna do okupacije, kada tisuću i pol branitelja ostaje bez streljiva, a petnaest tisuća civila, žena, staraca i djece skriva se po podrumima razrušenih kuća. Glavni junaci filmske priče su novinari Radio Vukovara, na čelu sa Sinišom Glavaševićem.

Filmska priča završava egzekucijom na Ovčari, gdje se u noćne sate obavlja egzekucija "ustaša" uglavnom dovezenih iz bolnice, što je vjerojatno najpotresnija slika genocidne politike agresora. U ravnici obasjanoj mjesečinom strijeljan je novinar Siniša Glavašević i još dvjesto vukovarskih branitelja uz zadovoljno nacerena lica armijskih starješina, a major Đoković naređuje svom kapetanu: "Reci vojnicima, ono što su videli nisu videli, a ono što nisu videli nije se ni dogodilo".

Uloge: Hrvoje Barišić, Saša Anočić, Izudin Bajrović, Goran Grgić, Ana Begić, Barbara Prpić, Ana Maras, Zijad Gračić, Dane Ljuboja, Marinko Prga, Žarko Savić
Scenarist i redatelj: Fadil Hadžić
Film je imao dobru namjeru prikazati dogadjanja u Vukovaru prilikom njegova pada, glumacka postava nije losa, Izudin Bajrovic je odlicno odigrao glavnog negativca fiktivnog majora Djoleta, ali u filmu ima dosta slampavosti, npr. ranjenici i zarobljenici su strijeljani krajem 11 mjeseca a na livadi sve zeleno, ko u proljece...
pera_djetlic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 12:00   #2
Nevolja sa svim filmovima koji imaju plemenitu namjeru, a ovaj film ima. Riječ je o stvarnim groznim događajima, ali i o dosta lošem redatelju koji na vrlo čudan način predugo traje kod nas.
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 12:34   #3
Ne mogu vjerovati da o ovom filmu ima toliko malo komentara. Mozda je rezija losa, mozda i gluma nije najbolja, mozda je promaseno vrijeme snimanja (priroda se zeleni, a druga polovima studenog), postoji jos tisuce mozda...

Ali zar je sve to bitno? Film nas podsjeca na one kojima najviše dugujemo ovo sto danas imamo. Na one koji su svoje mlade zivote zalozili za istinu, koji su izvjestavali iz opkoljenog grada, koji su branitelji branili do posljednjeg metka.

I kapa dolje onome tko je napravio taj film. Koji nas podsjeca da nikad ne zaboravimo sve heroje Vukovara.

Imam par pitanja za one koji su gledali film...

Da li je prica o glavnom liku, novinaru Hrvatskog radija Vukovar (mislim da se u filmu zove Josip Krašić), koji je zahvaljujuci pomoci srpskog rezerviste iz Pozarevca, pobjegao s Ovcare, povijesno realna i točna?

Da li su likovi koje glume Bajrović, Zijad Gračić, Gordan Grgić, Marinko Prga i onaj brko koji se pojavljuje u jednoj sceni kao glavni zapovjednik snaga JNA, također autentični? Koji od njih su konkretno Radić, Mrkšić i Šljivančanin?

Da li je ona Šešeljeva radikalka također autentično prikazana?

Hvala....
__________________
Uvijek je sutio, malo s kim govorio, godinama nepokretnu zenu njegovao, s nikakvom placom kraj s krajem vezivao, u podrumu teatra zivot zivio i nikog ni za zasto nije krivio. Na sastanke nije hodio, ni jednog saveza pobornik nije bio, i nikog nista nije molio, kad se ubio. Samo je tako pricaju jednog jutra glavu topovskom salvom Richarda III raznio
Titania is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 12:51   #4
Gluma je loša, onako... kazališna..., Film je sirotinjski, ona 2 četnika - jedan sa kacigom a drugi sa šubarom prikazuju se kroz cijeli film. Ona šešeljevka se muva kroz cijeli film, koji klinac ona ide na sva mjesta u filmu? Zar nisu mogli kao ljudi prikupiti više od desetak statista. Čini se kao da je film snimljen u pol ljeta a ne u kasnu jesen, sve je sunčano, toplo, zeleno a ne tmurno i sivo. Izudin Bajovic je loš, nekoliko puta mu se potkrala greška da miješa ekavicu i ijekavicu kao u kakvoj sapunici, ali on je odličan kakvi su drugi glumci. Činilo se po scenografiji i po povijesnoj točnosti kao da je riječ o kakvoj sapunici ala Ponos Ratkajevih a ne o kakvom ozbiljnom djelu progodnom za dan pada Vukovara. Ima još toga... na početku filma ono troje bježi ali izgledaju svježe obrijani i ispegalni kao da su došli sa korzoa a ne da idu u proboj iz Vukovara. Grad tj njegove ruševine nisu zapravo ni prikazani sem par pozadina, očišćenih - čini se da je filmskoj ekipi bio problem naći dovoljno pravih ruševina u Vukovaru. Kada onaj tip bježi on legne da malo odspava na zemlju u šumici - koncem studenog! Puno je patetike, kao kada onoga nalaze u ormaru i pitaju zašto se krije kad je srbin a ovaj kaže -Bio sam u Hrvatskoj Vojsci! Koja bi budala tako nešto rekla u takvim uvjetima, falilo je još samo da na pitanje jesu li ga prisilili on ponosno grakne - Ne, ja sam branio svoju jedinu i najdražu domovinu Hrvatsku pa da ga odvedu na Ovčaru gdje će on ponosno, gledajući smrt u oči, viknuti -Živjela Hrvatska, kao što je i Glavašević u filmu viknuo - Vukovar, što je meni uz sve dužno poštovanej i respekt ipak malo glupo i pokušaj mitologizacije ( što bi bilo da je neki hrvat u sličnim okolnostima vikao. -Glina..., Petrinja..., Benkovac... Drniš..., Donji Miholjac...?). Ne znam meni to izgleda malo preforsirano.
Ne znam, toliko je toga lošeg da tome kraja nema, djeluje kao neki uradak Jakova Sedlara i to iz njegove najgore i najpatetičnije faze. Ipak jednom me je i nasmijao, onda kada su našli onoga što se krio u vodotornju.
goran1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 14:12   #5
Quote:
Titania kaže: Pogledaj post

I kapa dolje onome tko je napravio taj film. Koji nas podsjeca da nikad ne zaboravimo sve heroje Vukovara.


Da li je prica o glavnom liku, novinaru Hrvatskog radija Vukovar (mislim da se u filmu zove Josip Krašić), koji je zahvaljujuci pomoci srpskog rezerviste iz Pozarevca, pobjegao s Ovcare, povijesno realna i točna?

Da li su likovi koje glume Bajrović, Zijad Gračić, Gordan Grgić, Marinko Prga i onaj brko koji se pojavljuje u jednoj sceni kao glavni zapovjednik snaga JNA, također autentični? Koji od njih su konkretno Radić, Mrkšić i Šljivančanin?
Slazem se. kapa dolje Fadil Hadzicu koji je u 86 godini zivota snimio film o Vukovaru, nije on kriv sto nitko prije njega se nije usudio snimiti film o tome (ako izuzmemo "Vukovar" se vraca kuci)

Novinar (Janko) Krasic kojeg igra Hrvoje Barisic je izmisljen lik, od povijesnih osoba su u filmu spomenuti Branimir Polovina i Sinisa Glavasevic
Goran Grgic tumaci Veselina Sljivancanina (iako se to ime izrijekom ne spominje) Grgic u filmu ide razgovarati sa eu promatracima i novinarima, a bas je Sljivancanin "citao bukvicu" Cyrusu Vanceu i posmatracima kad je pao Vukovar
pera_djetlic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 19:00   #6
Quote:
goran1973 kaže: Pogledaj post
Gluma je loša, onako... kazališna..., Film je sirotinjski, ona 2 četnika - jedan sa kacigom a drugi sa šubarom prikazuju se kroz cijeli film. Ona šešeljevka se muva kroz cijeli film, koji klinac ona ide na sva mjesta u filmu? Zar nisu mogli kao ljudi prikupiti više od desetak statista. Čini se kao da je film snimljen u pol ljeta a ne u kasnu jesen, sve je sunčano, toplo, zeleno a ne tmurno i sivo. Izudin Bajovic je loš, nekoliko puta mu se potkrala greška da miješa ekavicu i ijekavicu kao u kakvoj sapunici, ali on je odličan kakvi su drugi glumci. Činilo se po scenografiji i po povijesnoj točnosti kao da je riječ o kakvoj sapunici ala Ponos Ratkajevih a ne o kakvom ozbiljnom djelu progodnom za dan pada Vukovara. Ima još toga... na početku filma ono troje bježi ali izgledaju svježe obrijani i ispegalni kao da su došli sa korzoa a ne da idu u proboj iz Vukovara. Grad tj njegove ruševine nisu zapravo ni prikazani sem par pozadina, očišćenih - čini se da je filmskoj ekipi bio problem naći dovoljno pravih ruševina u Vukovaru. Kada onaj tip bježi on legne da malo odspava na zemlju u šumici - koncem studenog! Puno je patetike, kao kada onoga nalaze u ormaru i pitaju zašto se krije kad je srbin a ovaj kaže -Bio sam u Hrvatskoj Vojsci! Koja bi budala tako nešto rekla u takvim uvjetima, falilo je još samo da na pitanje jesu li ga prisilili on ponosno grakne - Ne, ja sam branio svoju jedinu i najdražu domovinu Hrvatsku pa da ga odvedu na Ovčaru gdje će on ponosno, gledajući smrt u oči, viknuti -Živjela Hrvatska, kao što je i Glavašević u filmu viknuo - Vukovar, što je meni uz sve dužno poštovanej i respekt ipak malo glupo i pokušaj mitologizacije ( što bi bilo da je neki hrvat u sličnim okolnostima vikao. -Glina..., Petrinja..., Benkovac... Drniš..., Donji Miholjac...?). Ne znam meni to izgleda malo preforsirano.
Ne znam, toliko je toga lošeg da tome kraja nema, djeluje kao neki uradak Jakova Sedlara i to iz njegove najgore i najpatetičnije faze. Ipak jednom me je i nasmijao, onda kada su našli onoga što se krio u vodotornju.
Ovo je i meni najviše upalo u oči kao nešto skroz nerealno uz dosta ostalih stvari koje su neuvjerljivo izgledale.
Inače, ne bih se složila ovo za patetiku. Meni je nije bilo dovoljno, a nije da inače patim na to. U cijelom filmu mi je falila jedna jaka emocija. Prestrašna je to tragedija da bi se sve tako mlako odglumilo. Inače su to sve odlični glumci, poseban respekt imam prema Anočiću (Glavašević) koji mi nije uspio prenijeti opet tu neku emociju. Kroz cijeli sam film samo čekala ono nešto i nisam dočekala. Na kraju mi je ostao dojam "zar je to to?".
Netko je spomenuo Vukovar se vraća kući, različito vrijeme i mjesto radnje, ali nešto skroz drugačije. Kad sam ga pogledala još sam bila klinka koja nije puno kužila ni rat ni ništa što se u vezi njega događalo, a sjećam se koji je utisak ostavio na mene. I sad nedavno kada je bio repriziran u dijelovima na HRT- u, uživala sam gledajući ga i proživjela sam nakon tolikih godina sve one emocije kao kad sam ga prvi put gledala.
Mislim da je ovaj mogao biti puno bolje napravljen.
 
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 19:12   #7
Katastrofa...kratko i jasno. A dobru namjeru je imao i Sedlar sa Cetveroredom, pa eto...toliko o namjerama.
Ante Balboa II. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 19:19   #8
Namjera ovog filma bila je snimiti ga za što manje para i onda ga dati Ministarstvu kulture i HRT-u da ga dofinanciraju sa većom svotom nego onom za koju je snimljen, imajući na umu da se ni u min-kul ni na televiziji neće usudi odbiti dati nofčeke filmu s tako monumentalnom temom i neupitno dobrom namjerom. Standardni princip producenta Joze Patljaka.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 20:25   #9
Meni se film svidio..
Lucas13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 21:46   #10
Loš film,Vukovar je zaslužio više...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 14:55   #11
Film je čisti prosjek, al nisam ni očekivao više da budem iskren. Ok, film je posveta svim žrtvama i to cijenim, ali gdje je duh stvaralaštva u svemu tome?

1. Filmski set je katastrofalan. Kao da se radi o obračunu uličnih bandi, a ne padu grada od 35 000 stanovnika.

2. Film je kao priča o Siniši Glavaševiću, a njegov lik se pojavi par puta i progovori 10 rečenica

3. Gluma je ok, tu stvarno nemam zamjerki.

4. Scenarij je vodnjast, s rijetkim trenutcima čvrstih dijelova kao što je recimo ispitivanje onog novinara kod onog vojnog policajca. Film ovakve tematike bi trebao pobuditi emocije, al u mom slučaju to se nije desilo.

5.Kraj filma je očajan....totalno razočarenje


Nadam se da će u budućnosti neki odvažniji redatelj ući u koštac s ovom temom i napraviti pravu mračnu ratnu dramu
Falcon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 15:07   #12
Ja sam očekivao puno više jer su mi drugi govorili kako je dobar film.

Gluma je prosječna, ali dijalozi nisu baš nešto, pogotovo akcija, kao da su se našli gangsteri u gradu, a ne kao da je rat! Fali jedna atmosfera, ništa ne može prikazati toliku tugu, ali se mogao puno bolji film napraviti. Razočaran sam.
Zallman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 09:25   #13
Quote:
Zallman kaže: Pogledaj post
Ja sam očekivao puno više jer su mi drugi govorili kako je dobar film.

Gluma je prosječna, ali dijalozi nisu baš nešto, pogotovo akcija, kao da su se našli gangsteri u gradu, a ne kao da je rat! Fali jedna atmosfera, ništa ne može prikazati toliku tugu, ali se mogao puno bolji film napraviti. Razočaran sam.
Što se tiče toga, nakon što je JNA osovjila grad,doista su pustili lokalne bande (četnike i teritorijalce iz okolnih sela,i iz Srbije),da se iživljavaju po civilima, vojska je radila sav posao,i onda njih puštala...

Radnje je nakon 18.11.,pa većih borbi nije bilo, samo klanja,pljački i ubijanja...

No i to se moglo bolje uraditi u filmu slažem se,ali po meni je kraj najslabiji dio filma...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 13:45   #14
Cim sam vidio ono troje na pocetku filma kako se pokusavaju probiti iz Vukovara sa jednim pistoljem (1 pistolj za proboj iz Vukovara!!!!!!!!) i dok pocne okrsaj između cetnika i onog novinara znao sam na sto ce liciti ostatak filma,nekvalitetno,mlako i kod mene je izazivalo smijeh kad se pocne ona cetnikusa kurciti.Sve u svemu,kako je vec i receno,Vukovar zasluzuje bolje.
Ša la la la is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 23:26   #15
Super mi je scena kada četnici zaustave kamion u sred šume i počnu da pjevaju. Nakon minute svi se opet popnu na kamion. Nitko nije išao pišat ili u izvidnicu. Kvalitetno potrošena scena i naših 5 minuta života.:
tatanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 10:45   #16
Prije filma imao sam velika ocekivanja, posebno nakon odgledanih par epizoda Galiceve dokumentarne serije o Vukovaru. Mislio sam - mozda je doslo vrijeme da i Hrvati snime film koji nesto vrijedi kao sto nam to susjedi vec odavno znaju, a posebno mi je bilo drago da se netko uopce uhvatio tematike koja nije beskonacno natezanje na relaciji muz-zena-ljubavnica, ili sve one priglupe situacije zlatne mladezi koje naciji serviraju nasi vrli scenaristi sapunica.

Imao sam velika ocekivanja i od Hadzica, iako priznajem da sam pogledao prije samo jedan njegov film, odlicnog Novinara, koji mi je jedan od drazih filmova nase ne previse uspjesne kinematografije.

Ali kako to biva kod nas kad se uzme doista zahvalna tema - sva moja nadanja u dobar film su nestala jos na pocetku. Pocnimo li od tehnickih detalja - puskaranja koja zvuce kao petarde sto djeca bacaju ispod moje zgrade, nedostatka bilokakve mracne atmosfere kojom bi se pokusalo barem docarati komadic tragedije koja se tamo dogodila - nista...

Mogao bi tu pricati do sutra, ali po mojem misljenju film o Vukovaru morao bi biti mucan, mracan, sa velikim naglaskom na neunistivost ljudske volje, bez imalo uljepsavanja, sa eksplicitnim prizorima sto su ljudi morali prozivljavati, sa naglaskom na to da se mnogi ljudi jos uvijek broje kao nestali, sa naglaskom da ostaje pitanje izdaje Vukovara od strane HDZ-a, bez iritantnih zenskica po uzoru na Gestapo filmove, vec prikaz rata u kojem je susjed ubijao susjeda...

Hadzicev film nema od toga gotovo nista, ili ono sto ima je previse mlako i u skladu sa tim kako na sve to danas gledaju mnogi gradjani sto zive u shopping centrima i krate dane peglajuci kartice i svadjajuci se za parking...

Vukovar i dalje ceka svoj film...
Stepski_Vuk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:22.