Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2013., 18:01   #1521
Talking

Quote:
Alex S kaže: Pogledaj post


Ništavilo se pronalazi u sebi.
Istina, čovjek je sam sebi i sam po sebi apsolutno najveće apsolutno ništavilo.

Zadnje uređivanje Hyper-man : 16.10.2013. at 18:11.
Hyper-man is offline  
Old 16.10.2013., 18:06   #1522
Quote:
Alex S kaže: Pogledaj post
Pa prostoru i vremenu. I materiji neovisnoj od tog A o čemu ti pričaš?
Aha!
Prostor je beskonača, oduvijek i zna da postoji, dakle svjestan je sebe.
E sad, čega je svjestan, ako nema čega biti svjestan.
Svjestan je jedino svog postojanja, međutim ne zna što to znači beskonačno,
i ne zna koliko to postojanje traje, jer svega čega je svjestan je ovdje i sada.
Dakle, ima svijest samo o postojanju sebe za koje još niti ne zna što je.
Dakle, zna samo "ja jesam".
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Old 16.10.2013., 18:08   #1523
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Aha!
Prostor je beskonača, oduvijek i zna da postoji, dakle svjestan je sebe.
E sad, čega je svjestan, ako nema čega biti svjestan.
Svjestan je jedino svog postojanja, međutim ne zna što to znači beskonačno,
i ne zna koliko to postojanje traje, jer svega čega je svjestan je ovdje i sada.
Dakle, ima svijest samo o postojanju sebe za koje još niti ne zna što je.
Dakle, zna samo "ja jesam".
To 100% nepobitno dokazuje da svijest nije beskonačna, jer svijest ne može biti svjesna cijelog beskonačnog prostora i svega što je ili što nije u njemu, i ta ista svijest ne može biti svjesna svega što se događa u svakom beskonačnom dijeliću beskonačnog prostora-ovisi s koje strane gleda, no u beskonačnom prostoru nema nikakvih strana.

Zadnje uređivanje Hyper-man : 16.10.2013. at 18:24.
Hyper-man is offline  
Old 16.10.2013., 18:15   #1524
Quote:
Hyper-man kaže: Pogledaj post
Istina, čovjek je sam sebi i sam po sebi apsolutno najveće apsolutno ništavilo.
Jbt eto sad si napisao mudrost svih mudrosti.
Nisi toga ni svestan. Ko ni ja.
Bez zajebancije.

Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Aha!
Prostor je beskonača, oduvijek i zna da postoji, dakle svjestan je sebe.
E sad, čega je svjestan, ako nema čega biti svjestan.
Svjestan je jedino svog postojanja, međutim ne zna što to znači beskonačno,
i ne zna koliko to postojanje traje, jer svega čega je svjestan je ovdje i sada.
Dakle, ima svijest samo o postojanju sebe za koje još niti ne zna što je.
Dakle, zna samo "ja jesam".
Nisam ja Ljubo.
Alex S is offline  
Old 16.10.2013., 19:29   #1525
Quote:
Alex S kaže: Pogledaj post
Nisam ja Ljubo.
Ako želiš biti ispravno shvaćen, trebao bi se preciznije izražavati.
Ja znam da nisi Ljubo, ali ne znam što želiš reći time kad kažeš da nisi Ljubo.

Dakle, s čime se konkretno ti ne slažeš u mojim tvrdnjama?
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Old 16.10.2013., 19:52   #1526
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Kaj got!
Po kojoj to definiciji materije; onoj od prije 200 godina?
O čemu ovisi granica kod koje, za nešto što postoji kažemo da je materija?
Zdravoseljački rečeno: materija je ono što ti pruža otpor
Sigmund is online now  
Old 16.10.2013., 20:05   #1527
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Aha!
Prostor je beskonača, oduvijek i zna da postoji, dakle svjestan je sebe.
E sad, čega je svjestan, ako nema čega biti svjestan.
Svjestan je jedino svog postojanja, međutim ne zna što to znači beskonačno,
i ne zna koliko to postojanje traje, jer svega čega je svjestan je ovdje i sada.
Dakle, ima svijest samo o postojanju sebe za koje još niti ne zna što je.
Dakle, zna samo "ja jesam".
"Ja jesam" mogu izreći SAMO osobe.

Je li prostor osoba? Svjesno biće?

NIJE!

Je li se prostor kada pita ZAŠTO postoji, zašto je ovdje i kamo ide? Daj, nije ovo srednji vijek već 21 stoljeće.

I nema VJEČNOGA prostora, koji je oduvijek, jer vječno postoji samo uzrok svega, pa i prostora i vremena. A to je upravo ono što ti nikako da shvatiš da ZBILJA postoji. Naravno, nije riječ o ničemu što bi bilo SVJESNO svoga postojanja. Dapače.
civilizacija I is offline  
Old 16.10.2013., 20:10   #1528
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Ako želiš biti ispravno shvaćen, trebao bi se preciznije izražavati.
Ja znam da nisi Ljubo, ali ne znam što želiš reći time kad kažeš da nisi Ljubo.

Dakle, s čime se konkretno ti ne slažeš u mojim tvrdnjama?
O samosvijesnosti prostora. Neznam dali su delfini samosvijesni. Tome su već rađene studije.
No tvrditi da je prostor samosvijestan je drugo.
Znaći prostor nezna ali ti znaš što on nezna.
Zašto se tako izražavate?
Alex S is offline  
Old 16.10.2013., 20:22   #1529
Quote:
Hyper-man kaže: Pogledaj post


Zapravo itekako je to moguće, praznina kao praznina (praznina=prazan prostor), kuda god ideš svugdje je prazna.
Bravo.

Drago mi je da postoje i takvi ljudi koji znaju misliti i SVOJOM GLAVOM, pa onda vrlo lako mogu doći do činjenica koje opisuju našu stvarnost takvom kakva je a ne kakva nikako ne može biti.

Jedna od dogmi moderne znanosti (naravno ničim dokazana), je da prostor i vrijeme NE MOGU postojati bez materije.

Naravno da to nema veze sa stvarnošću, jer i materija (kao i SVE drugo što postoji), da bi uopće postojala TREBA prostor i vrijeme.

Dakle materija mora imati GDJE nastati i KADA nastati, što pak sugerira da su prostor i vrijeme (prostor-vrijeme), DALEKO stariji od bilo kakve materije. Da bi to ZNALI, ne trebaju nam nikakvi instrumenti, dovoljno je upotrijebiti ono što svi mi ljudi imamo, a to su zdrav razum, logika i malo matematike.
civilizacija I is offline  
Old 16.10.2013., 20:36   #1530
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Bravo.

Drago mi je da postoje i takvi ljudi koji znaju misliti i SVOJOM GLAVOM, pa onda vrlo lako mogu doći do činjenica koje opisuju našu stvarnost takvom kakva je a ne kakva nikako ne može biti.

Jedna od dogmi moderne znanosti (naravno ničim dokazana), je da prostor i vrijeme NE MOGU postojati bez materije.

Naravno da to nema veze sa stvarnošću, jer i materija (kao i SVE drugo što postoji), da bi uopće postojala TREBA prostor i vrijeme.

Dakle materija mora imati GDJE nastati i KADA nastati, što pak sugerira da su prostor i vrijeme (prostor-vrijeme), DALEKO stariji od bilo kakve materije. Da bi to ZNALI, ne trebaju nam nikakvi instrumenti, dovoljno je upotrijebiti ono što svi mi ljudi imamo, a to su zdrav razum, logika i malo matematike.
Pa prostorvrijeme su navodno nastali istodobno sa materijom i iz materije. Tako tvrdi Hawking. I upotrijebio je svoju pametnu pamet i malo matematike.
Alex S is offline  
Old 16.10.2013., 21:33   #1531
[pravi se pametan]nije iz materije nego iz energije, iz zgrušavanja energije su nastale svakakve subatomske čestice koje su tek puno kasnije došle zajedno i počele formirati prve atome koji su onda počeli tvoriti molekule pa time i barijonsku materiju.[/pravi se pametan]

Ne znam zašto ljudi stalno rade tu grešku..valjda je genetski ili šta.

Edit.

Čekaj malo. Jel to civilizacija sada izjavila ono što sam ja pročitao da je izjavila? pa dobro, jel znaš da postoji prostor između galaksija? i jel znaš da postoji vakuum? odakle tebi ta 'dogma znanosti' da prostor ne može postojati bez materije? iz kojeg prodavača gnilih hrenovka si to kupio i za koliko čarapa?

Zadnje uređivanje Ironrage : 16.10.2013. at 21:51.
Ironrage is offline  
Old 16.10.2013., 22:48   #1532
Quote:
Alex S kaže: Pogledaj post
Pa prostorvrijeme su navodno nastali istodobno sa materijom i iz materije. Tako tvrdi Hawking. I upotrijebio je svoju pametnu pamet i malo matematike.
Hawking to pretpostavlja, a to ne znači da je tako i bilo. To ti je isto kao ono, pitaš vjernike kako su nastali prostor i vrijeme, a oni kažu da ih je Bog stvorio, a kada ih pitaš KAKO, kažu da nemaju pojma.

Tako je i sa Velikim praskom, kada pitaš KAKO su to nastali prostor i vrijeme, i onda znanstvenici kažu da nemaju pojma.

Dakle, na osnovu ČEGA se onda išta tvrdi bilo u vjeri bilo u znanosti, o prostoru i vremenu? Na osnovu nečije PRETPOSTAVKE, bolje rečeno nečijeg vjerovanja da se upravo tako dogodilo, bez i jednoga dokaza bilo s religijske ili znanstvene strane.

Svatko tko malo "dublje" razmisli, mora doći do ČINJENICE, da su prostor i vrijeme NAJSTARIJI, i da bez njih nitko i ništa nje može postojati. A ono, da je materija sama sebi stvorila prostor i vrijeme, je ista glupost kao da ja sada kažem da sam ja sam sebi stvorio prostor i vrijeme u kojemu ću živjeti.

Jasno je dakle da ni materija, a ni bilo tko od nas nije "stvarao" ni prostor ni vrijeme, već smo svi nastali U PROSTORU I VREMENU, što će reći da su prostor i vrijeme postojali PRIJE svih nas živih bića, ali i prije svemira. Dapače.
civilizacija I is offline  
Old 16.10.2013., 22:56   #1533
Veliki prasak niti ne govori o tome kako je nastao prostor i vrijeme več o evoluciji svemira nakon što je nastalo prostor-vrijeme i energija. A to što je bilo prije i kako je sve nastalo, to je jedna sasvim druga tema o kojoj neki misle/govore a neki ne.

Draga djeco, prije nego počnete govoriti i filozifirati o nečemu treba o tome nečemu prvo valjda barem naučiti neke osnove, pa makar iz wikipedije. Bolje išta nego ništa. Ili to, ili se čovjek sramoti svojim ne znanjem i to još na način da se pretvara da zna.
Ironrage is offline  
Old 16.10.2013., 23:01   #1534
Quote:
Alex S kaže: Pogledaj post
No tvrditi da je prostor samosvijestan je drugo.
Znaći prostor nezna ali ti znaš što on nezna.
Iz tvrdnje da je prostor samosvjestan nikako ne proizlazi ovo tvoje:
"znaći prostor nezna", već upravo suprotno tj.: "znači prostor zna".
Niti proizlazi zaključak: "ali ti znaš što on nezna", jer ako je prostor
samosvjestan, onda je on sigurno prije znao za svoje postojanje nego
što se pojavio čovjek i svojom sviješću spoznao postojanje tog prostora.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Old 16.10.2013., 23:14   #1535
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
"Ja jesam" mogu izreći SAMO osobe.
"Ja jesam" mora se znati, a ne mora izreći.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Old 16.10.2013., 23:30   #1536
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Veliki prasak niti ne govori o tome kako je nastao prostor i vrijeme več o evoluciji svemira nakon što je nastalo prostor-vrijeme i energija. A to što je bilo prije i kako je sve nastalo, to je jedna sasvim druga tema o kojoj neki misle/govore a neki ne.

Draga djeco, prije nego počnete govoriti i filozifirati o nečemu treba o tome nečemu prvo valjda barem naučiti neke osnove, pa makar iz wikipedije. Bolje išta nego ništa. Ili to, ili se čovjek sramoti svojim ne znanjem i to još na način da se pretvara da zna.
Drago dijete, uzmi bilo koji školski udžbenik i tamo ćeš pročitati da je svemir nastao iz Velikoga praska, i da su TADA nastali i prostor i vrijeme.

Dakle, TVRDI se nešto za što se nema ni jedan dokaz.

Naravno da Veliki prasak NE GOVORI o tome KAKO su nastali prostor i vrijeme, jer se to jednostavno NE ZNA.

A stvar je zapravo u tome da prostor i vrijeme uopće NISU nastali iz Velikoga praska, već je Veliki prasak nastao (ako se ikada i dogodio), U PROSTORU I VREMENU.

Jer Veliki prasak nije se mogao dogoditi BEZ prostora i vremena, jer bi se onda morao dogoditi NIGDJE I NIKADA. Je li to moguće? Malo razmisli o tome. Laku noć.
civilizacija I is offline  
Old 16.10.2013., 23:39   #1537
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
"Ja jesam" mora se znati, a ne mora izreći.
Tako je.

A to može znati SAMO svjesno živo biće. Neka osoba. A to prostor sigurno nije.

I dok svjesno biće TREBA prostor da bi postojalo, prostor ne treba nikakvo svjesno biće ili osobu da bi mogao postojati.

Isto je i sa vremenom. Bilo je vremena kada nije bilo nikakve materije niti ma i jednoga svjesnoga bića.

Prostoru daješ OSOBNOST, a to prostor jednostavno NEMA.Pozdrav
civilizacija I is offline  
Old 17.10.2013., 01:00   #1538
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
prostor ne treba nikakvo svjesno biće ili osobu da bi mogao postojati.
Tako je.
Da bi prostor postojao potrebna mu je samo svijest o tom postojanju.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Old 17.10.2013., 03:14   #1539
Quote:
LIQ

Prostor ne može biti "apsolutno ništa" jer postoji.
A "apsolutno ništa" ne može niti postojati.
PROSTOR = PRAZNINA
PRAZNINA = NIŠTA

Quote:
Dakle, prostor jest "nešto".Atributi tog "nešto" su; da je beskonačno, da je oduvijek, i da zna da postoji.
PROSTOR = PRAZNINA = NIŠTA = NE ZNA DA POSTZOJI

Quote:
Znanje o vlastitom postojanju možemo nazvati i svijest, koja samu sebe pretvara u sve ostale oblike postojanja (jer ima sposobnosti koje ti navodiš).
Znanje samo po sebi nije svijest. Svijest je ono koje raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti pomoću kojih stiče iskustvo, tj. znanje. Svijest je uzrok znanja, a znanje je posljedica. Svijest sa svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti može postojati bez znanja, a znanje bez svijesti ne može.

Quote:
Dakle, smatram da SVIJEST nema potrebe odvajati od prostora, ili smještati u neki prostor, već da SVIJEST jest upravo taj prostor.
Svijest je egzistencija, a prostor praznina, ništa. Egzistencija se ne može ni spajati, ni odvajati od ništa. Svijest kao egzistencija može samo boraviti u praznini ili prolaziti kroz nju, ali se nikada ne spaja s njom, jer to nije moguće. To podrazumijeva, da, kad bi prostor bio svijest, tada bi i on bio egzistencija, pa bi onda i on trebao neku prazninu u kojoj bi mogao da boravi ili kroz nju prolazi.

Razlika između egzictencije i prostora je identična razlici između NEŠTO I NIŠTA. To dvoje nikada ne mogu biti isti. Niti svijest može biti prostor, niti prostor može biti svijest.

Quote:
Ako kamen, po tvome, može egsistirati tamo gdje je Svijest (jer i je svijest), onda, po mome, kamen na isti način može egzistirati tamo gdje je Prostor (jer kamen i jest samo preoblikovani prostor).
Kamen nije preoblikovani prostor, već PREOBLIKOVANA SVIJEST U PROSTORU.

Quote:
Ja se to ne moram pitati, jer svijest ne egzistira u nečemu, već sve što egzistira jest svijest.
Da, sve što egzistira, jeste svijest. Osim prostora, jer prostor nije ni egzistencija, ni svijest. Prostor je praznina. I to beskonačna i vječna, bez obzira da li u toj praznini svijesti ima ili nema.
Ljubo is offline  
Old 17.10.2013., 08:03   #1540
@ironrage

Koliko znam nakon praska se počelo širiti prostorvrijeme ( brzinom većom od svjetlosne, a širi se i dalje ) zajedno sa materijom. a sad zgusnuta energija je materija. Ono što si prije govorio iz jedne točke. Materije.
I vakum nije prazan. Uvijek postoji to zračenje, mikrovalno ) Pa onda tamna energija i tamna materija, tamno pivo pan, uostalom jesi li probao meni je dobra promjena. Svašta.

Zadnje uređivanje Alex S : 17.10.2013. at 08:17.
Alex S is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:23.