Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2024., 14:01   #1
Poljoprivredni priključak struje

Već mi je par ljudi reklo da se može dobiti "poljoprivredni" priključak struje, dakle za polj. zemljište, par Kw, za pumpu i sl.

Gledao na internetu, nema ništa, zvao HEP, beskorisni.
Jel zna netko više o tome? Koja je procedura, uvjeti i sl.
__________________
Something ends,something begins...
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2024., 19:20   #2
Da, trebaš imati izjavu od ovlaštenog izvođača da je instalacija spremna za upotrebu, podnosiš klasični zahtjev za PEES, platiš priključak cca 1000€ i dobiješ EES i Ugovor. Jedini problem je što te tretiraju kao poslovnog korisnika pa je struja nešto sitno skuplja.
I naravno, moraš imati struju u blizini.
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2024., 08:26   #3
Quote:
Cranesbill kaže: Pogledaj post
Da, trebaš imati izjavu od ovlaštenog izvođača da je instalacija spremna za upotrebu...

Mislip od HEP-a ili od izvođača koji je radio spremište za alat, tj objekt na kojem se radi priključak?

Malo sam više saznao u međuvremenu, danas moram to sve provjeriti.
Izgleda da na oranici(kako je upisana zemlja)mogu raditi "spremište za alat", koje je jednostavna građevina. HEP u uvijetima priključenja ima članak 15., "Postupak priključenja jednostavne građevine", tako da se izgleda može.
__________________
Something ends,something begins...
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2024., 09:35   #4
Za bilo kakvo priključenje instalacije na tvojoj nekretnini, bila to pumpa za vodu, alatnica ili stambeni objekt, moraš imati potvrdu ovlaštenog izvođača da je instalacija izvedena i ispitana.

I opet, ako u blizini zemljišta nemaš struje ili ako im je transformatorska stanica već max iskorištena, neće te priključiti osim da sam financiraš dodatni transformator i kabele od mogućeg mjesta priključenja.
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2024., 05:58   #5
Cool

Quote:
VingTsun kaže: Pogledaj post
Već mi je par ljudi reklo da se može dobiti "poljoprivredni" priključak struje, dakle za polj. zemljište, par Kw, za pumpu i sl.

Gledao na internetu, nema ništa, zvao HEP, beskorisni.
Jel zna netko više o tome? Koja je procedura, uvjeti i sl.
To kaj ti je netko rekao da se nešto može jer je čuo priće o tome ili prije 30 godina tako napravio ne znači da ćeš ti moći danas .
Mnogi su imali privremene priključke desetak godina dok nisu platili dečkima da im sat stave ne kuću.

Prvo i osnovno je da imaš kućni broj. Obzirom da kažeš da je zemljište poljoprivredno najvjerojatnije da nemaš.
A to ti je prva stvar koja ti je potrebna da bi ostvario mogućnost priključenja.
Koliko ti je udaljenost od prvog stupa? Ajd par stupova još kak tak. Ako si par stotina metara onda ti lijepo kažu kao što ti je već napisano da treba trafostanica. Apropo toga cijena priključenja se mjeri u desecima tisuća eura.
danny is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2024., 08:38   #6
Joj, daj ne laprdaj. Kakav kućni broj. Pa normalno se izdaje PEES na temelju k.č.br.

Ja sam prošle godine dobila priključak za pumpu za vodu na zemljištu. A i prije toga se raspitivala za drugo, poljoprivredno zemljište gdje bi uspjela da imam niskonaponsku mrežu u blizini. S obzirom da nemam - morala bi platiti trafo stanicu, a toliko mi baš struja ne treba.
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2024., 06:17   #7
Super ako si uspjela. Ja ga nisam mogao dobit.
Očito svaka elektra na svom području svoju politiku vodi.
danny is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2024., 08:04   #8
Quote:
VingTsun kaže: Pogledaj post
Već mi je par ljudi reklo da se može dobiti "poljoprivredni" priključak struje, dakle za polj. zemljište, par Kw, za pumpu i sl.

Gledao na internetu, nema ništa, zvao HEP, beskorisni.
Jel zna netko više o tome? Koja je procedura, uvjeti i sl.
Ovisno o tome koji kapacitet pumpanja vode ti treba, vjerojatno ti je isplativije staviti kakav sistem na fotonaponski panel.
Puno jednostavnije i jeftinije.

O priključku na mrežu možeš razmišljati tek ako ti je postojeći vod uz parcelu. Bilo kakvo dovlačenje struje do tvoje čestice za više od par desetaka metara ti eksponencijalno povećava i cijenu i komplicira elektrodistributeru zbog postavljanja stupova.
thortwins is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2024., 12:26   #9
Quote:
danny kaže: Pogledaj post
Super ako si uspjela. Ja ga nisam mogao dobit.
Očito svaka elektra na svom području svoju politiku vodi.
Ja ga imam, na području Velikogoričke Elektre. Nije to ništa novčano povoljniji priključak, onoliko snage u kW koliko zakupiš, toliko i plaćaš po tarifi koja je ista ili slična i za stambene i za poslovne priključke. Jedina bitna razlika je što sam morao kod bilježnika ovjeriti potpis na svojoj izjavi da ću priključak koristiti isključivo za navodnjavanje poljoprivrednih kultura.
zvrkotrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2024., 16:46   #10
Quote:
zvrkotrk kaže: Pogledaj post
Ja ga imam, na području Velikogoričke Elektre. Nije to ništa novčano povoljniji priključak, onoliko snage u kW koliko zakupiš, toliko i plaćaš po tarifi koja je ista ili slična i za stambene i za poslovne priključke. Jedina bitna razlika je što sam morao kod bilježnika ovjeriti potpis na svojoj izjavi da ću priključak koristiti isključivo za navodnjavanje poljoprivrednih kultura.
Možeš podijeliti podatke - koliko kw priključak si uzeo, koliko te to izašlo i koliko otprilike godišnje pumpaš m3 vode - ili koliko potrošiš kilovatsati godišnje?
thortwins is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2024., 10:27   #11
Najjeftiniji (mislim i minimalni) priključak je 4,6kW, napon 0,4kV, monofazno. Cijena je cca 1030€ plus FID sklopka i dva osigurača (meni su odmah u ormarić ugradili dvije utičnice). Pri tome sam ja imala banderu na 7m od ormarića, ako je dalje - skuplje je.

I na kraju sam kopaš od mjesta priključenja do ormarića jer njih dočekati ... beskrajno dugo

Onda sklapaš ugovor o korištenju mreže i strpaju te u poslovnu kategoriju, mjesečni paušal je 11,45€ plus potrošnja.

Na taj priključak ide većina strojeva bez problema, a pogotovo može ići pumpa.
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:08.