Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2012., 10:15   #41
Ovo i mene zanima, za prvo dijete nisam ni znala da imam pravo upisa, naravno u nasim institucijama to nitko ne bi rekao, a sada cu to svakako iskoristiti. Sumnjam da upisuju nakon sto prodje godina dana djeteta...
babysittingnatalija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 22:05   #42
Vrijedi li to za svako dijete?
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 17:47   #43
Može li tih godinu dana staža dobiti redovni studenti?
Florija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 12:17   #44
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Slučajno sam naletila pa dižem temu sa svježim informacijama koje će nadam se nekome pomoći

Copy/paste forumašicu enigmatic da ne prenosim cijeli post jer se drugi dio odnosi na ovu temu

Važno!

Kao nezaposleni roditelj, bez obzira primate li rodiljnu naknadu ili ne, imate pravo na priznavanje staža u prvoj godini djetetova života. Potrebni dokumenti su:

izvadak iz matične knjige rođenih za dijete,
domovnica za dijete,
potvrda o prebivalištu i roditelja i djeteta (iz MUP-a),
ako su oba roditelja nezaposlena, tada je potrebno dati izjavu o dogovoru koji će roditelj koristiti ovo pravo na staž, u protivnom izjava nije potrebna,
radnu knjižicu roditelja koji će koristiti pravo na staž,
kopija osobne iskaznice roditelja koji ce koristiti pravo na staž,
tiskanica M-1P (kupi se u knjižari ili papirnici).

Sva se dokumentacija podnosi područnoj službi HZMO-a, Odjelu matične evidencije, prema prebivalištu roditelja. Pravo na staž se ne odobrava rješenjem (kao kod dodatnog rodiljnog dopusta), već je vraćena kopija tiskanice M-1P potvrda o priznanju svojstva osiguranika. Staž će u radnu knjižicu upisati HZMO.
Quote:
shaptachica kaže: Pogledaj post
danas sam dobila pismo od mirovinskog osiguranja da kao nezaposlena imam pravo na upis radnog staza dok sam na porodiljnom i da im sve dokumente predam barem mjesec dana prije nego sto dijete napuni godinu dana


Ja sam danas zvala i mirovinsko i zdravstveno (Crikvenica) i rekli su mi da nemam to pravo Jedino u slučaju da sam bila zaposlena u trenutku kad sam ostala trudna pa u međuvremenu dobila otkaz.

Ima li neki konkretni link sa HZZO-a ili mirovinskog na koji se mogu pozvati?

I da, prvo sam zvala mirovinsko, oni su rekli da s tim nemaju veze, neka zovem HZZO. Zovem HZZO i ženska kaže da nemam pravo.
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 14:53   #45
Baš sam neki dan pričala s kolegicom o tome.
Njena situacija je bila sljedeća:
Radila je u školi kao zamjena (ugovor joj je bio do povratka djelatnice sa porodiljnog dopusta).
Ona je ostala isto trudna, i 10.04 je otvoren njen porodiljni (45 dana prije termina). Rodila je 18.06.
U međuvremenu se djevojka koju je mjenjala vratila s porodiljnog (početkom 6.mj - ne znam točan datum, recimo da je 10.06), i njoj je tad raskid ugovora. I od 11.06 joj je u radnu knjižicu, pod poslodavce upisan hzzo kao poslodavac. Prestanak "rada" bi trebao biti nakon godine dana.
E sad, mi smo razglabale o tome, hoće li to biti 11.06.2013. ili 18.06.2013?
Gremblina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 20:52   #46
Quote:
tartaruga kaže: Pogledaj post
Ja sam danas zvala i mirovinsko i zdravstveno (Crikvenica) i rekli su mi da nemam to pravo Jedino u slučaju da sam bila zaposlena u trenutku kad sam ostala trudna pa u međuvremenu dobila otkaz.

Ima li neki konkretni link sa HZZO-a ili mirovinskog na koji se mogu pozvati?

I da, prvo sam zvala mirovinsko, oni su rekli da s tim nemaju veze, neka zovem HZZO. Zovem HZZO i ženska kaže da nemam pravo.
frazi me uhvate kad vidim kakve nesposobne tuke rade po takvim sluzbama, umjesto da ti iskreno kaze da ne zna,pa pita kolegicu, ona ti da krive informacije.

Evo ovo kopiram sa stranica HZMO-a Podsjećamo da pravo na obvezno mirovinsko osiguranje u prvoj godini života djeteta (članak 15. Zakona o mirovinskom osiguranju) ima većina nezaposlenih roditelja koji nisu osigurani kao radnici, obrtnici, poljoprivrednici, samostalna djelatnost ili možda koriste produženo osiguranje i to pod uvjetom da je dijete hrvatski državljanin, te da zajedno s djetetom imaju prebivalište u Hrvatskoj. Prijavu na mirovinsko osiguranje po toj osnovi roditelji moraju sami predati u područnoj službi Zavoda. tu sam to nasla http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=1994

uglavnom, iz osobnog iskustva govorim (u travnju ove godine sam to radila) / odes u hzmo, kazes da bi upisala staz ko roditelj, treba ti rodni list i domovnica djeteta, tvoja osobna i potvrda o prebivalistu i sve je gotovo za 10ak minuta
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 21:19   #47
eruditio, hvala na odgovoru!
Znači, ipak idem na mirovinsko a ne na HZZO? Jer mi je ženska na mirovinskom rekla da oni s tim nemaju veze
Stvarno cirkus od države
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 14:58   #48
Možda sam ja ipak bila u krivu
Sinoć sam se sjetila da od jedne frendice muž radi u HZZO-u u Zg pa sam joj poslala poruku neka mi on kaže iz prve ruke i isto čovjek kaže da nemam pravo upisati taj staž.

Kod mene je situacija da nisam radila ni prije, ni za vrijeme trudnoće, i još uvijek sam nezaposlena.
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 16:33   #49
Kad imas malo dijete do godine dana, onda se i pretpostavlja da nisi mogla raditi niti traziti posao i zato se to priznaje kao staz. Zavod za mirovinsko osiguranje, dakle HZMO vodi računa o stažu i mirovini, dakle oni su nadležna institucija za to.

To je tvoje pravo i stvarno bi bilo steta da ga propustis. Jesi li u prilici osobno otici u podruznicu HZMO-a? jer nije mi jasno kako ti mogu davati tako krive informacije. 0800 63 63 63 je besplatni broj mirovinske sluzbe u zagrebu, pa pokusaj i njih nazvati. Ja sam konkretne podatke dobila na broju telefona 01 4891 666

ne znam kako bih te jos uvjerila, jedino da skeniram svoju radnu knjizicu iz koje se isto vidi da sam prije porodiljnog bila nezaposlena, a da mi je onda priznat taj roditeljski staz od godine dana? Cak imaju i poseban zig "RODITELJ" kojeg ti opali preko cijele stranice, tako da ti ja stvarno mogu potvrditi da si u pravu i da nema veze to sto nisi prije radila

opet ponavljam, hzzo nema veze s tim, jer oni vode brigu o zdravstvenom, ali ne i o mirovniskom osiguranju
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 16:46   #50
eruditio, vjerujem ti, nema potreba za skeniranjem knjižice

Nije mi jasno kako različite službe mirovinskog, u različitim gradovima Lijepe naše dijele različite informacije. Za ubit se

Izvrtit ću sutra ove brojeve što si napisala, hvala ti još jednom.
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 17:05   #51
Quote:
eruditio kaže: Pogledaj post
frazi me uhvate kad vidim kakve nesposobne tuke rade po takvim sluzbama, umjesto da ti iskreno kaze da ne zna,pa pita kolegicu, ona ti da krive informacije.

Evo ovo kopiram sa stranica HZMO-a Podsjećamo da pravo na obvezno mirovinsko osiguranje u prvoj godini života djeteta (članak 15. Zakona o mirovinskom osiguranju) ima većina nezaposlenih roditelja koji nisu osigurani kao radnici, obrtnici, poljoprivrednici, samostalna djelatnost ili možda koriste produženo osiguranje i to pod uvjetom da je dijete hrvatski državljanin, te da zajedno s djetetom imaju prebivalište u Hrvatskoj. Prijavu na mirovinsko osiguranje po toj osnovi roditelji moraju sami predati u područnoj službi Zavoda. tu sam to nasla http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=1994

uglavnom, iz osobnog iskustva govorim (u travnju ove godine sam to radila) / odes u hzmo, kazes da bi upisala staz ko roditelj, treba ti rodni list i domovnica djeteta, tvoja osobna i potvrda o prebivalistu i sve je gotovo za 10ak minuta
Pa ček, može li onda prema tome, majka koja nikad nije radila, znači nema ni radnu knjižicu, dobiti godinu radnog staža?
I još nešto - ako to može, a dijete ima tri godine, jel sad kasno da traži?
forum mamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 18:38   #52
e sad ne znam je li ti kasno, ali uvijek mozes pitati, najbolje na one brojeve koje sam gore napisala.
I da, namijenjeno je i majkama koje nisu nikad radile

Kako nemas radnu knjizicu? Pa zar ju ne moras izvaditi kad maturiras/diplomiras da ti se upise zvanje?
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 19:27   #53
Quote:
eruditio kaže: Pogledaj post
e sad ne znam je li ti kasno, ali uvijek mozes pitati, najbolje na one brojeve koje sam gore napisala.
I da, namijenjeno je i majkama koje nisu nikad radile

Kako nemas radnu knjizicu? Pa zar ju ne moras izvaditi kad maturiras/diplomiras da ti se upise zvanje?
nisam još diplomirala, zato je nemam.
forum mamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 20:49   #54
ali imas onda srednju strucnu spremu, pa mozes za pocetak to upisati, a kasnije dodati kad diplomiras

eto provjeri, nadam se da ce ti priznati naknadno, iskreno ne vidim razloga zasto ne bi, samo im predoci rjesenje o porodiljnom
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 21:47   #55
Quote:
eruditio kaže: Pogledaj post
ali imas onda srednju strucnu spremu, pa mozes za pocetak to upisati, a kasnije dodati kad diplomiras

eto provjeri, nadam se da ce ti priznati naknadno, iskreno ne vidim razloga zasto ne bi, samo im predoci rjesenje o porodiljnom
tako ću i napravit. hvala!
forum mamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 11:21   #56
Dakle, nakon zivkanja na relaciji mirovinsko-HZZO-mirovinsko , danas mi se na mirovinskom javila izrazito ljubazna žena i sve mi objasnila što i kako, baš kako je eruditio navela. Nezaposlene mame imaju to pravo!
Još sam na početku razgovora rekla da sam zvala neki dan ali da me kolegica otpilila da ne mogu to ostvariti pa se gospođa čudila tko mi je mogao dati takvu informaciju. Sad nek se čerupaju međusobno
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 11:50   #57
Quote:
eruditio kaže: Pogledaj post
opet ponavljam, hzzo nema veze s tim, jer oni vode brigu o zdravstvenom, ali ne i o mirovniskom osiguranju
Kako je onda u ovoj mojoj udaren žig od Hzzo-a?
Isto možemo poslikati!
Gremblina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 12:12   #58
Quote:
tartaruga kaže: Pogledaj post
Dakle, nakon zivkanja na relaciji mirovinsko-HZZO-mirovinsko , danas mi se na mirovinskom javila izrazito ljubazna žena i sve mi objasnila što i kako, baš kako je eruditio navela. Nezaposlene mame imaju to pravo!
Još sam na početku razgovora rekla da sam zvala neki dan ali da me kolegica otpilila da ne mogu to ostvariti pa se gospođa čudila tko mi je mogao dati takvu informaciju. Sad nek se čerupaju međusobno
e bas mi je drago da ces uspjeti. Grozno je kad zbog necijeg neznanja ili nemara cvojek bude zakinut u pravima koja mu pripadaju. Ta ne trazis nista dodatno, samo pravo koje ti je zajamceno zakonom

Quote:
Gremblina kaže: Pogledaj post
Kako je onda u ovoj mojoj udaren žig od Hzzo-a?
Isto možemo poslikati!
ne znam, jer evo s njihovih stranica cime se bave jedni, a cime drugi
http://www.hzzo-net.hr/02_01.php
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=227
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 12:17   #59
Quote:
eruditio kaže: Pogledaj post
ne znam, jer evo s njihovih stranica cime se bave jedni, a cime drugi
http://www.hzzo-net.hr/02_01.php
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=227
Ma sve ok. Sve mi je jasno.
Samo smo svi ogorčeni jer u biti sve sve prebacuju na nekog drugog jer nitko nema pojma, a tek nema pojma onaj čiji je to ustvari posao.
I izgleda da sve ovisi od područnog ureda.
I žalosno je što moraš potrošiti i sate i novac i živce da bi dokazao da si upravu nekome tko bi to trebao znati.
Gremblina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 12:22   #60
potpuno se slazem s tobom. Evo, primjerice i ja sam na forumu saznala da imam to pravo, naravno da mi nitko to nije rekao prilikom otvaranja porodiljnog...hvala forumasici koja je otvorila ovu temu
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:56.