Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2017., 15:20   #101
Slažem se. Da nije bilo Vetmedina/cardisure, uginuo bi kroz tjedan dana.

A moj uginuo sa "samo" 8 godina i 10 mjeseci. Veterinar je rekao da, statistički gledano, nije baš uobičajeno da se razboli u sedmoj godini, ali da nije ni velika iznimka.

Moj se nije približio maksimumu fursemida, nekako je uvijek pio 1/2 ili 1/4 na dan i to mu je odgovaralo. Tek u rijetkim slučajevima smo morali korigirati i malo pojačat dozu dok je znao biti 'deblji', ali se to ubrzo vraćalo u normalu i na staru dozu jer mu je odgovarala.

Činilo se da mu sve odgovara. Jedino što nije imao dobru prehranu. Odmalena je bio izbirljiv i nisam ga mogla priviknuti na pravilnu prehranu.

Pripremala mu i kašice i miksala razmočene brikete i nema šta nisam radila ne bi li on to pojeo, ali nije htio. I još uvijek stoji otvorena vreća 2 kg Royal Canin cardiac.

U zadnjoj fazi života je imao i finu dlaku. Baš lijepa, gusta i sjajna... dok je ponekad znao imati 'ofucane' faze kada mu je dlaka znala biti dosta rijetka i nikakva.

Uvijek mislim jesam li sve učinila što sam mogla? Je li mogao još poživjeti?
A onda čitam da je to ustvari to. Da organizam može kompenzirati novonastalu situaciju, ali da nakon nekog određenog vremena taj mehanizam više nema učinka.

I to je valjda bilo to. Bili smo došli do te točke.
Black_panther is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 18:26   #102
Znas i sama da si sve ucinila, a nekako mislim da smo zapravo s ovom bolescu imali i srece - dobili smo dovoljno vremena za kvalitetno druzenje s psima koji su bili u sasvim pristojnoj formi, a ne da smo se mjesecima svi zajedno mucili znajuci neminovan ishod.

Koliko se sjecam proucavanja literature u to vrijeme, odredene pasmine su sklone CHF-u i u prilocno ranoj dobi.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 19:42   #103
Tko će ga znati... Možda mu je to bilo i predodređeno.

Da, i sreća da je to bila takva bolest da ga nisam morala dat na uspavljivanje kako se ne bi patio jer to ne znam kako bih napravila.

Razapeta između dva osjećaja - osjećaja izdaje najboljeg prijatelja koji mene nikad nije iznevjerio i osjećaja dobrog i humanog djela mene kao vlasnika i prije svega, moje odgovornosti prema njemu.

Tako da je bolje ovako. Bez patnje.
Black_panther is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 21:57   #104
Kod svih vise manje je ista prica ne dugo nakon uzimanja terapije odu
Moj je oko pola god bio na terapiji i isto tako do zadnjeg casa aktivan,ziv i u pola dana me napustio to jutro smo se probudili nije mogao vise na zadnje nogice niti jesti.nosila ga van mislila zivnut ce nije mogao nista ni vani .strasno sjetit se ne smijem srce mi puca
teska bolest uzasavam se ako budem jednog dana morala opet to proci
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 11:40   #105
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
Kod svih vise manje je ista prica ne dugo nakon uzimanja terapije odu
Moj je oko pola god bio na terapiji i isto tako do zadnjeg casa aktivan,ziv i u pola dana me napustio to jutro smo se probudili nije mogao vise na zadnje nogice niti jesti.nosila ga van mislila zivnut ce nije mogao nista ni vani .strasno sjetit se ne smijem srce mi puca
teska bolest uzasavam se ako budem jednog dana morala opet to proci
Da, slična priča kao i s mojim. Samo jednog dana više nije mogao stati na zadnje noge.

I mislili da je slab jer nije mogao jesti 2 dana pa bio na infuziji i smatrali smo da će ga ona 'izvući'.

Nismo u tom trenutku pomišljali da će uginuti.

Kad odjednom... onako ležeći mirno i spokojno (jer ionako nije mogao ništa drugo), u trenutku kad smo imali nadu da će ići na bolje baš zbog toga što je samo mirno ležao misleći kako je do dobar znak i da će uskoro doći k sebi... on izdahne.

Kasnije smo shvatili da je ta mirnoća zapravo značila odlazak. Da se gasio, a ne oporavljao.

Strašno je to. Napusti te pred očima. A ne možeš više ništa učiniti.
Black_panther is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 12:04   #106
Ipak je strasnije kad ti se doslovno ugusi dok juris veterinaru
Iako znam cak i da smo stigli da bi taj dan sve bilo gotovo.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 13:24   #107
Ma ne znas sta je groznije ,mene sama pomisao da ove moje damice jednog dana nece biti ili da ce obolit u starijoj dobi od istoga(ista pasmina su) sledi ,prodje me volja za sve.preteski su to trenuci
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 21:41   #108
Hvala svima koji su se javili sa svojim iskustvima o ovoj pretužnoj temi.

S obzirom na to koliko je ova bolest česta i podmukla te do sada relativno bezizlazna, ove nove kirurške metode puno obećavaju. Kako će vrijeme prolaziti tako će vjerojatno uskoro i operacije biti cjenovno i zemljopisno pristupačnije i zato mislim da bi bilo dobro za sve ljude koji će sada i ubuduće
tražiti izlaz iz ovog problema da barem linkovi koje sam već naveo budu na neki način vidno dostupni na ovom podforumu.

Stoga bih zamolio administratora da, ako je moguće, učini te linkove ili cijelu moju originalnu objavu vidljivijom sa idejom da će kroz vrijeme ljudi sa sličnim iskustvima i konkretnim linkovima doprinositi bazi znanja te da će ljudima to uštediti dragocjeno vrijeme pretraživanja bespuća interneta jer o ovim operacijama koje Dr. Uechi navodno već desetak godina provodi u Japanu, a u međuvremenu se redovito uspješno izvode i u Singapuru i Parizu, na internetu ima iznenađujuće malo podataka, a u Hrvatskoj kardiološka veterinarska struka očito/nažalost o ovome nema niti pojma.
Tito Puente is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 17:53   #109
Želio bih staviti novu informaciju o mogućnosti kirurškog rješenja problema mitralne regurgitacije i zatajenja srca u pasa.
Ispostavilo se da postoji klinika u Austriji koja radi ovu operaciju kod primarno Cavalier King Charles pasmine, ali u obzir mogu doći i druge pasmine (u skorijoj budućnosti i manje pasmine).
Dr. Peter Modler iz Tierklinik Sattledt u zadnje vrijeme radi ove operacije sa 80% uspjehom.
Cijena kompletnog zahvata iznosi 10000 - 12000 eura, drastično povoljnije nego cijene na koje sam do sada nailazio.

http://www.tierklinik-sattledt.at/

Nadam se da će informacija nekome pomoći.
Tito Puente is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 14:31   #110
Pozdrav svima,
dali mi itko može preporučiti dobrog veta na području Vža,Čka ili može Zga. koji je specijaliziran i dobar za srcane(plucne) probleme?Ovaj tj.idemo na uzv i rtg s macom,a ne znam kome da idem. Tu di ju lječimo nema adekvatna oprema i trebamo tražiti dalje...:-(.
ltina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 21:13   #111
bolesti srca u pasa

Postoji novi lijek koji je tek odobren i došao je u Hrvatsku i zove se FORTEKOR PLUS i jača srčani mišić,cijena mu je 149,00 kn za trideset dana terapije.Koristimo za Čivavicu(izbacili Enap)+1/8 Fursemida
lokot is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2018., 18:17   #112
Na žalost moram se priključiti na ovaj topic
Moj pas poslije jučerašnjeg umjerenog treninga (temperatura zraka 22 celzijusa) doživio izgleda srčani udar. (povratili ga hlađenjem + infuzijom + neka injekcija za otvaranje dišnih puteva)
Čutav dan čitam okolo informacije i jako sam zabrinut
cardar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2018., 20:45   #113
Jesi li siguran da pas nije doživio toplotni udar?
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2019., 08:10   #114
Imam bernardinku staru osam godina i jučer joj je rendgenon utvrđena dijagnoza "prošireno srce".
Primjetila sam da zadnjih mjeseci nije živahna ko ranije i većinu vremena leži i odspava.
Apetit joj je uobičajen i ne gubi na težini, zapravo je dobila kilu i pol u odnosu na prijašnje vaganje, ali to pripisujem povećanom apetitu prije i za vrijeme tjeranja koje je završilo pred dvadesetak dana.

U brizi smo i ne znamo kako će se to odraziti na daljnji tijek njezinog života pa molim ako ima nekoga čija životinjica ima iste probleme da mi iznese iskustvo i navede što je poduzeto, način lječenja i rezultat terapije.
Naša Nina je za sada dobila UpCard tablete od 3 mg jednom dnevno, a za sedam dana će ići na kontrolu i napraviti dodatne krvne pretrage za dijagnostiku stanja bubrega, pluća, srca, šećera u krvi....
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2019., 16:46   #115
A ima li vode oko tog proširenog srca? A zašto krv tek za 7 dana? Upcard je diuretik i u pravilu se kombinira s drugim lijekovima.

Poslano koristeći Tapatalk
amaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2019., 20:30   #116
Quote:
amaric kaže: Pogledaj post
A ima li vode oko tog proširenog srca? A zašto krv tek za 7 dana? Upcard je diuretik i u pravilu se kombinira s drugim lijekovima.

Poslano koristeći Tapatalk
Ništa nam liječnik o tome nije rekao osim da je srce za trećinu veće nego treba biti i da to nije dobro.
Napravio joj je osnovnu analizu krvi, i to je sve u redu.
Ne znam zašto nije odmah napravio detaljniju, mi smo bili u panici kada smo čuli dijagnozu pa se nismo niti sjetili pitati nešto, a inače smo je vodili baš sa ciljem da se napravi detaljna krvna analiza koja će pokazati stanje cjelokupnog organizma jer sam primjetila u zadnje vrijeme da je izgubila živahnost i puno spava.
I uz to ima opet naotečene očne kapke - imala ih je pred neko vrijeme, to se saniralo kada je pred tridesetak dana dobila antibiotik zbog upale kože pa su i kapci prošli, no sada se simptomi opet pojavljuju, pa sam sumnjala na bolest bubrega - to mi je i bio jedan od povoda da je otpeljamo jučer na pregled.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2019., 07:11   #117
Polako razrješavamo problem naše bernardinke, i nadam se da ćemo sljedećim posjetom liječniku dobiti konačnu dijagnozu i konačnu terapiju.
Naime, prva je dijagnoza bila "prošireno srce" koju je utvrdio njezin liječnik rendgenom i dao joj terapiju za izlučivanje tekućine, no nakon deset dana terapije Nina je i dalje bila u stanju kao i prije terapije. Bilo mi je to čudno pa sam potražila na netu uputstvo za lijek koji je dobila i skužila da joj je propisao dozu lijeka sto posto manju od najniže preporučene - sasvim neučinkovite.
Prekjučer smo trebali otići na kontrolu, ali nešto me samo sprječavalo - osjećaj da usluga nije i neće biti zadovoljavajuća.
Zamjeram liječniku što joj na pregledu nije izmjerio krvni tlak - ja sam joj neki dan izmjerila sama tlakomjerom za ljude i utvrdila da joj je previsok - 170/ 90, što zahtjeva lijek za regulaciju tlaka.
Osim toga tablu tableta UpCard od 3 mg - 10 tabletica koju smo dobili za terapiju naplatili su nam devedeset kuna, cijeli pregled sa rendgenom četristo osamdeset.

Jučer se Nina od jutra osjećala loše - disala ja otvorenih ustiju ali smo čekali popodne da na posao dođe njezin liječnik.
I dobro da jesmo.
Radila sam u glavi razne kombinacije što i kako dalje napraviti, listala net i tražila reference drugih veterinarskih ordinacija i odlučila se za varaždinsku "Sabolić". Nazvala sam , objasnila problem i dobila savjet - nemojte doći k nama, mi vam ne možemo pomoći, dijagnoza je preozbiljna a da bismo vodili liječenje prije nego se potvrdi svom dodatnom potrebnom dijagnostikom - EKG, ultrazvukom i detaljnom laboratorijskom pretragom - a mi to ne možemo. Liječnik je bio iskren do kostiju. Priznaje svoje mogućnosti i nemogućnosti.
Uz to, veli, po njemu je postupak utvrđivanja dijagnoze i terapije bilo veoma manjkav i neodgovoran, i dao mi je savjet da pomoć potražimo na Veterinarskom fakultetu.

Bili smo jučer na Veterinarskom fakultetu.
Napravljen je novi rendgen - tri slike. Ne jedna. I utvrđeno je da je srce normalne veličine - nema proširenja. Sve je ok, kralježnica je malo deformirana, ali primjerena starosti, no ja znam da je to posljedica Nininog šepanja, a zatim hodanja na tri noge prije nego je bila na operaciji kojom joj je riješen problem, i posljedica puknuća ligamenta.
Utvrđeno je pregledom da ima povećana jetra i slezenu, ima visoki krvni tlak - isti kao što sam joj ja izmjerila.
Obzirom da je bilo kasno popodne kardiologa nije bilo, ali dobiti ćemo poziv za detaljni kardiološki pregled, a do tada će Nina biti na terapiji za izlučivanje vode - za svaki slučaj ako se nakuplja u plućima, i sniženje krvnog tlaka-
UpCard - zapravo njegova inačica, ista aktivna tvar samo druga tvornica, i Enap.
Plaćeno zajedno 46,50 kn u ljekarni.
Dvije vrste lijeka za četerdeset šest kuna.
Trideset tableta inačice Up Carta za dvadeset pet kuna, a naš nam ja lijećnik uvalio deset tableta za devedeset kuna.
Izmjeren joj je i šećer u krvi - bio je prenizak 3,3 ali nije jučer ništa jela osim dva mala komadića pečenih jetara rano ujutro jer si je uzela sama ritam prehrane većinom jednom dnevno na večer, iako ima dostupno uvijek nešto za pojesti.

Jučer smo platili dvjesto kuna tri rendgenske slike i petsto kuna krvne pretrage i pregled. I pedesetak kuna lijekove.
Platiti ćemo dodatne troškove kardiologa bez riječi i bez zadrške jer sam uvjerena da ćemo dobiti ispravnu dijagnozu i ispravnu terapiju.
Grozim se pomisli da smo dalje liječili "proširenje srca" koje ne postoji, a ono što zaista je - nismo. I da našoj Nini zbog toga - krive dijagnoze i krive terapije - život završi prije nego bude vrijeme.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2019., 09:33   #118
Ja inače Veterinarski faks zaobilazim u širokom luku, ali za dr. Tortija, kardiologa, imam sve pohvale. Mi smo prošloga ljeta bile kog njega na pregledu, u sklopu potrage za uzrokom dahtanja koje se bilo pojavilo početkom godine, dakle, nije bilo uzrokovano vrućinom. Kod Sitke je srce srećom okej, ali smo to otklonili kao uzrok, a ja sam oduševljena pristupom, detaljnošću i ozbiljnošću pregleda.

Drago mi je da ste došli u prave ruke.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2019., 10:59   #119
A napisao sam ti još prije deset dana da ti je terapija manjkava skupa s dijagnostikom. Ajde sad se bar pomaklo nešto. Upcard je veterinarski lijek pa je samim time skuplji od Fursemida koji je humani lijek, a sad da li je bolji ili samo skuplji, isto kao i original od generika, je vječita tema bez jednoznačnog odgovora.

Poslano koristeći Tapatalk
amaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2019., 18:12   #120
Quote:
amaric kaže: Pogledaj post
A napisao sam ti još prije deset dana da ti je terapija manjkava skupa s dijagnostikom. Ajde sad se bar pomaklo nešto. Upcard je veterinarski lijek pa je samim time skuplji od Fursemida koji je humani lijek, a sad da li je bolji ili samo skuplji, isto kao i original od generika, je vječita tema bez jednoznačnog odgovora.

Poslano koristeći Tapatalk
Što se generika tiče, imam sa njima iskustvo u poljoprivredi obzirom da sam povrćarka i nema nikakve razlike u djelotvornosti iste količine aktivne tvari.
Ne mogu tvrditi kako se ponaša nosač aktivne tvari, ali pošto je sa biljkama sve ok, ne reagiraju stresno, ne vidim razliku u primjeni originala ili generika osim cjenovno.

Inače sam čitala odgovor veterinara na upit i veli da se za kardiološku terapiju za pse i mačke koriste isti lijekovi koji se koriste u ljudskoj medicini. Razlika je u nekima samo u doziranju.

A primjetila sam da se i za druge bolesti koristi isto humana profilaksa - kada je Nina imala operaciju noge - rezali su joj kost i stavljali metalnu pločicu i šest šarafa u Vet Pointu, dobili smo recepte za antibiotike za kupiti u ljekarni. Doza je bila ista kao za ljude obzirom da ima šezdeset pet kilograma.
Isto tako smo kupili antibiotsku kremu u ljekarni, kapi antibiotske na recept koji smo dobili u veterinarskoj ambulanti.

Veterinarski lijekovi registrirani kao lijekovi za životinje su neopravdano preskupi, da li zbog cijene registracije i količine prodanoga ili se lovi u mutnom - tko će ga znati.

PS.

Evo, ovaj čas sam dobila poziv - naručeni smo za kardiologa 27.04.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:29.