Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2009., 21:46   #81
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
meni se čini da imam neku profesinolanu deformaciju pa sve meso cijelo vrijeme okrećem non stop

ne treba ga puno peći i odličan je kad ga zapečeš malo izvana, a iznutra blago krvav, nešto tipa medium rare.

što se tiče pive, čini mi se da bi se dobro slagali

a što se kajmaka i pljeskavica tiče, navratim slijedeći put kad sam u ZP (čitao sam stanovanje)
Može! Prvo na pljeskavicu pa iza toga normalno na...golf. Ne treba meso okretati stalno..ja ga okrenem možda dva puta. Najviše volim ćevape onak koturati po rešetki da se nigdje ne uhvati korica nakon kaj se malo speku na svim stranama. Meni se ne da nadokurivati roštilj jer se hladi rešetka i gubi vrijeme. Ćumur je zakon. Ja imam (ukrao od stare) kao veliku hvataljku..ali ne ono sranje kaj se može kupiti kod nas kaj je dugačko i usko, pa em teško stisneš em ispada iz toga jer je preusko. To je dugačka cca 40 cm, jedna se onak utakne u drugu kod vrha drške a na kraju široka. Milina jedna. Svugdje je sa sobom nosim..ne koristim vilice ili lopatice. Hvataljkon sve morem vrtjeti kak hoćem...
Ja gasim vatru kao što je normalno....pivom. Malo plane onaj vodeni plin kaj se napravi nakon kaj poliješ i onda puhneš i to je to.
Jučer jope uključio čađaru. Napravio sam i krilca (tzv avijacija) začinjena chillijem (uz ramsteak -njega sam nauljio, namazao solju i paprom i s jedne strane senfom, pa vratina (normalno), ćevapi, ražnjiči (za babe i dicu) te šampijoni. Kupilo u jameriku mljeveni chilli. Dobrano krilca natrljao soli, paprom i chillijem. Tam gdje je chilli krilca zbog njega dobe boju kao da su zagorena...a nisu.
Dernek prijatelji dernek...bilo nas je jedno 7-8 pa došla spomtano hrpa susjeda trajalo od 3 pa do ponoći..ošlo 12 dvolitrenki ožujskog i ne znam kolko rakije....babe i dica pili sokove....Sused sprema rođendan drugi vikend..naručili smo u pivnici medvedgrad na staroj samoborskoj bačvu od 50 litri s točionikom i bocom CO2, sve me strah nedjelje....ima roštilj a bogami i jagnjetina kasnije tijekom dana....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 10.05.2009. at 21:58.
kumek is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 19:47   #82
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
HINT: otići u prvi veći dućan i kupiti dugačku vilicu a ne se blamirat pred ljudima zbog 20 kn...

veći dućan? SuperKonzum, Billa, Getro

Kao što sam rekao početnik sam

@Kumek

Čili u prahu ?
Koliko čilija staviš ?
__________________
"Snovi se ostvaruju. Da nije tako, priroda nas ne bi poticala da ih imamo" - John Updike
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 22:18   #83
Me znam... ja više volim drvo. Finiji mi okus dobije meso kada se peće na drvetu. Vjerojatno zbog dima. Nemam problema s temperaturom, samo treba malo više drveta skuriti da se dobije veća masa koja drži toplinu. Obično stavim meso taman dok ima još pokoji komadić koji još pokazuje plamen.

Inaće, ne priznajem roštilj sa mesom koje nije odstajalo u marinadi. To mi je vjerojatno najdraži dio posla. Slagati marinade. Za piceka obično stavljam kao bazu suncokretovo ulje i maslinovo ulje, za kiselinu limun, od začina ćešnjak, čili, đumbir, papar, muškatni oraščić, ružmarin, lovor i još ponešto ako mi padne napamet. Sviju obično utopim u balsamico octu s nešto tabasca, maslinovim uljem, plus začini koji mi se nađu pod rukom.
Vele da se može i s jogurtom raditi, ali nisma probao, ne djeluje mi dovoljno kiselo.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 22:51   #84
@Ego zanima me koja je razlika između mokre marinade (vino, ocat) i ove uljne?
naime zanima me čisto fizikalno da li ulje omekšava meso? znade li itko?

znam da kad staviš meso u slanu tekuću salamuru, difuzijom sol i začini uđu u meso? da li je tako sa uljem?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 13:39   #85
Ja rijetko pacam svinjetinu. Ako i pacam onda stavim krupno narezan češnjak, sol, biber, malo crvene paprike i ulje. Nisam pristalica stavljanja hrpe začina, odgovara mi okus mesa kao takvog. Pac svakako treba ići kod tvrđeg mesa kao junetina jer je inače žilavija.
Kaj se chillija, tiče dosta stavim na svaku stranu pa utrljam, otprilike kao i sol.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 15:24   #86
Kumek probaj ovu marinadu za svinjeće lungiće ( i ostalo krto meso)
Na vatri, u malo vode, rastopiš med i sol. Kad se ohladi dodaš preko lungića i zatim dodaš još vode ( toliko da ih prelije). U tu tekućinu dodaš papar, timijan, nascjeckane feferone ili već neke druge začine po svom ukusu.

Ovu sam marinadu pokupila od Ane Ugarković i stvarno je fenomenalna. Meso bude tako fino mekano, a ne osuši se- topi se u ustima.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 16:00   #87
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Kumek probaj ovu marinadu za svinjeće lungiće ( i ostalo krto meso)
Na vatri, u malo vode, rastopiš med i sol. Kad se ohladi dodaš preko lungića i zatim dodaš još vode ( toliko da ih prelije). U tu tekućinu dodaš papar, timijan, nascjeckane feferone ili već neke druge začine po svom ukusu.

Ovu sam marinadu pokupila od Ane Ugarković i stvarno je fenomenalna. Meso bude tako fino mekano, a ne osuši se- topi se u ustima.
Ohoooo nije loše, nije loše....lungić je krt i to treba pacati. Hvala puno, zato nikad niti ne kupujem lungić jer je krt. Jednon san ga umotal u špek...ali brate zahebancija, te se špek skida sa čačkalice, te se skida kod okretanja, te se razvuće kod pečenja.....Koliko meda? Ja volim to s medom jer često radim kinesku hranu a moji doma se onda ubiju od piletine i svinjetine začinjene medom sa začinima- Koliko dugo stoji mesina u marinadi?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 16:18   #88
Ja ti ostavim uvijek ostavim marinadu preko noći. A meda stavim jedno dvije žlice.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 17:58   #89
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
@Ego zanima me koja je razlika između mokre marinade (vino, ocat) i ove uljne?
naime zanima me čisto fizikalno da li ulje omekšava meso? znade li itko?

znam da kad staviš meso u slanu tekuću salamuru, difuzijom sol i začini uđu u meso? da li je tako sa uljem?
Koliko ja znam, marinada bi trebala sadržavati kiselinu ulje i sol kao osnovne sastojke. Ulje bi trebalo prenositi okus začina u meso i spriječiti da se isuši tijekom pečenja.
Kiselina razgrađuje strukturu mesa i omekšava ga.

Jućer sam baš pacao orade u marinadi od balsamica (ocat), pola maslinovog, pola sunockretovog ulja, žlicom tabasca, i hrpom začina.
Našao sam par masivnih komada drveta. Taman su onako izvana pougljenjeli a iznutra lagano izgarali. Predobro
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 18:04   #90
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ohoooo nije loše, nije loše....lungić je krt i to treba pacati. Hvala puno, zato nikad niti ne kupujem lungić jer je krt. Jednon san ga umotal u špek...ali brate zahebancija, te se špek skida sa čačkalice, te se skida kod okretanja, te se razvuće kod pečenja.....Koliko meda? Ja volim to s medom jer često radim kinesku hranu a moji doma se onda ubiju od piletine i svinjetine začinjene medom sa začinima- Koliko dugo stoji mesina u marinadi?
Lungić je zapravo fenomenalno mekan komad mesa, ali nije za roštilj jer nema skoro ništa masti u njemu. Moda bi se moglo uzeti pleh, na dno staviti špeka, preko toga meso, i onda sve skupa na rešetku...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 14:24   #91
Ja volim požare koji nastanu zbog kapanja masnoće na vatru gasiti pivom I meso ima bolji okus, pogotovo ćevapi i pljeskavice.
__________________
Life is pleasant. Death is peaceful. It's the transition that's troublesome.
H-K is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 14:35   #92
Quote:
H-K kaže: Pogledaj post
Ja volim požare koji nastanu zbog kapanja masnoće na vatru gasiti pivom I meso ima bolji okus, pogotovo ćevapi i pljeskavice.
jučer sam gasio sa ovom svojom metodom kolac u vodu pa malo po plamenu pssssssssssssssssss!

definitvino moram ić u limariju sebastijan po roštilj sa žljebovima, ova rešetka je pravo zlo, kapa masnoća iz mesa, pa to gori i dimi i ljepi se za meso

jučer sama spontano nisam znao šta za ručak, pa skočio od tržnice i kupijo par krmića, vratine i kobasica i na viksi, po kumekovom naputku napravio paklenu vatru i šus meso bez paca,samo soli.
Nije bilo baba da manijakalno vrte meso

ispalo je
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 14:42   #93
meso za roštilj je najbolje nasoliti navečer i ostaviti preko noći u frižideru....sutra oko podne ispeći na malo prejakoj vatri, požare gasiti pivom ( a pošto se stoji uz vatru onda i sebi žeđ gasiti istom metodom )
ćevapi su najbolji od juneće vratine i buta sa dodatkom masnoće (tvrde), zamiješati navečer dobro izmljeveno meso, sa 30% masnoće (inače će biti ko triješće) i malo vode, sol po želji....ne stavljati luk, papar, papriku, vegetu i ko zna što sve već nisam čuo i vidio da ljudi stavljaju u smjesu....ćevapi idu na visoku temperaturu, začini se skure i postanu gorki....
__________________
Life is pleasant. Death is peaceful. It's the transition that's troublesome.
H-K is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 14:49   #94
Quote:
H-K kaže: Pogledaj post
ćevapi su najbolji od juneće vratine i buta sa dodatkom masnoće (tvrde), zamiješati navečer dobro izmljeveno meso, sa 30% masnoće (inače će biti ko triješće) i malo vode, sol po želji....ne stavljati luk, papar, papriku, vegetu i ko zna što sve već nisam čuo i vidio da ljudi stavljaju u smjesu....ćevapi idu na visoku temperaturu, začini se skure i postanu gorki....
a soja, razmočen stari kruh i prašak za pecivo mogu?

mi stavimo češnjakove vode


suhe krmenadleke je dobro dan ranije natrackat maslinovim uljem
niš se ne kuži, a omekane
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 14:56   #95
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
a soja, razmočen stari kruh i prašak za pecivo mogu?
ak radiš faširance onda može, uključujući sve ono što sam rekao da je no-no za ćevape....+jaje


za pljeske ista smjesa ko za ćevape + malo sitno nasjeckanih fefača....i šiš se od toga dela...
__________________
Life is pleasant. Death is peaceful. It's the transition that's troublesome.
H-K is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 15:01   #96
Quote:
H-K kaže: Pogledaj post
ak radiš faširance onda može, uključujući sve ono što sam rekao da je no-no za ćevape....+jaje
ma zezam se
naletila sam na to, pa zato
a bome i na ćevape s jajcem

kod nas su ćevapi meso, sol i češnjak (voda)
pljeske meso, sol i sitno sjeckan luk, za ljutinu feferoni

o tome kaj je pravo, originalno i jedino moguće, ne bih
bitno da je fino
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 15:30   #97
Quote:
H-K kaže: Pogledaj post
...ćevapi idu na visoku temperaturu, začini se skure i postanu gorki....
Ili ja ovo nisam najbolje skužio ili.... ćevapi ne idu na visoku temperaturu. Ne smije se na ćevapu napraviti korica, on mora biti mekan kad ga se zagrize. Kad se napravi korica onda se iznutra slabo peće a izvana zgori....a kod jake vatre je to skoro pa sigurno...no opet, svatko ima svoj način....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 15:38   #98
dobro, ne treba baš na vatru od koje će ostati krvav iznutra, a ugljeniran izvana, ali treba biti jača vatra...a ne kad staviš meso na roštilj da niti ne zacvrlji....nego počne kroz minutu-dvije malo grgljat, uzmeš mašicama da vidiš, a ono tek malo pobijelilo....od toga niš
__________________
Life is pleasant. Death is peaceful. It's the transition that's troublesome.
H-K is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 15:39   #99
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ili ja ovo nisam najbolje skužio ili.... ćevapi ne idu na visoku temperaturu. Ne smije se na ćevapu napraviti korica, on mora biti mekan kad ga se zagrize. Kad se napravi korica onda se iznutra slabo peće a izvana zgori....a kod jake vatre je to skoro pa sigurno...no opet, svatko ima svoj način....
Htio je poentirati (ako se ne varam) kako se u ćevape ne stavlja puno raznih začina, koji bi pri direktnoj reakciji sa roštiljem dobili na gorčini (zbog temperature), bila ona na naglo ili na srednju vatru (što se preporuča).

I da, ni sam ne bih previše filozofirao sa sastojcima za ćevose. Nije to punjena pljeskavica.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 15:39   #100
Eto još jedan stručnjak za roštilj... doduše ima li frajera koji za sebe to ne misli
No dobro... jedino drvo koje može zamijeniti ugljen je loza ... jednom prilikom jedna poznati je posjekao jedan dio vinograda... barem 10 roštilja sam spekao samo s lozom ...
Ostalo-klasika, mada ja volim paliti klasičnim postupkom... papir i treščice ... onda drvo, pa još malo drva pa malo ugljena pa kad se taj prvi uglen uhvati ubaciti još ugljena razmahati i to je to...
Iz vlastitog iskustva govorim da vatra maltene ne može biti prejaka samo pekar može biti ljenčina pa nedovoljno okretati meso... OK, nebuš na tri kile žara prvo stavio batke ali, generalno, ako dovoljno okrečeš, bez obzira na vatru, meso neće biti zagoreno.
Bolje okrenuti i svake minute nego mrcvariti mesinu na žaru s kojim nemreš ni ruke zgrijati

Okretanje je majka dobrog roštilja...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.