Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2004., 14:12   #21
Quote:
kaskader kaže:
[B]
Druga stvar, rekao bih da u tim ne-anglosaksonskim zemljama koje si spomenuo takodje ima za spekuliranje...zasto...zato sto vecina ljudi renta, iznajmljuje radije nego kupuje.

Meni je ponekad krivo sto cesto moram ponavljati osnovne principe kapitalizma...

Ali iako je kapitalizam takav to nemora neceserily biti lose. Da citiram Adama Smitha, oca moderne ekonomije: "Every individual necessarily labours to render the annual revenue of the society as great as he can.


Uzmimo za primjer Svicu ili Njemacku...zar doista mislis da u gradovima gdje nekretnine ne rastu godinama da oni ljudi koji posjeduju po 10-30 stanova koje iznajmljuju drugima da se vec nisu obogatili?

Zelim samo reci da tesko da postoji zemlja gdje se ulaganje u nekretnine ne isplati i gdje si na long run covjek financijski osigura zivot bez potrebe na oslanjanje na drzavu.
Većina ljudi SVUDA kupuje stan ako to može, baš i ne znam puno podstanara koji u "dajte nam da za vas zaradimo" fondovima drže desetine tisuća EUR, toliko glupih (a bogatih) u HR baš i nema. Stanove rentaju studenti, oni koji skupljaju pare za učešće u stambenom kreditu, stranci na radu u HR, siromasi i prostitutke.

U bankama i fondovima značajne novce drže SITUIRANI ljudi koji imaju bar jednu nekretninu, a uglavnom i više njih. Bolje stojeći ljudi u HR provincijama imaju jednu zgodnu naviku, a to je kupovina stana u ZG čim to mogu. To pokazuje da nisu blesavi i da ih banke i ostalo zanima TEK kad su dobro zagrizli u nekretnine.

Zato te molim da ne pičiš o ljudima koji "pola plaće daju na auto i mobitel", ako takvih i ima, onda budi siguran da imaju osiguran krov nad glavom i još ponešto sa strane.

Smitha mi ne moraš citirati, naslušao sam ga se na faxu. Ni anglosaxonske zemlje ne prakticiraju Smithove teorije jerbo i one imaju brdo instrumenata socijalne države, to jest preživljavaju manje-više svi, a ne samo "the fittest". Čak i Amerika daje porezne olakšice kad kupuješ kuću. A i na djecu dobiješ kakav odbitak od poreza, zar ne?

Glede ljudi koji posjeduju stanove za iznajmljivanje, u HR ih je većina naslijedila ili im je ostao nakon što su si sagradili kuću u cvijeću.

Slažem se, svuda su nekretnine dobro i sigurno ulaganje (iako je i tu bilo slučajeva "ispuhivanja mjehurića sapunice vrijednih milijarde $$$"). Ali da je to relativno jednostavan način bogaćenja za financijski neosviještene mase, FORGET IT, jedna lasta sa 450 nekretnina ne čini proljeće.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2004., 14:16   #22
na samu štednju u stambenoj štedionici se ne dobiva nikakva porezna olakšica, ali se dobiva porezna olakšica kada uzmete kredit na dio kamata koje plaćate za kupnju prvog stana (ukoliko niste izabrali varijantu da ne platite porez na promet za kupnju prve nekretnine)

eh, da i u potpunosti se slažem s kaskaderom. Ako ja napravim kuću i rentam je - ti ljudi definitivno imaju korist od toga (kao i ja)

pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2004., 14:35   #23
Evo za potencijalne investitore u nekretnine (ne za one koji misle kupiti stan-dva, već se jaaako obogatiti u tom biznisu)

Buying real estate is scary. Anyone who has done it can tell you that. I was scared every time I ever bought a property, with good reason, it turned out. I lost $750,000 on my last two purchases. When I was looking for my first property, I found something major wrong with every property I looked at. But after six months of looking, I said to myself, "W hat's going on here? I have looked at dozens and dozens of properties and bought nothing. Seems to me that if I cannot find a decent purchase in that many properties and that many months, I never will." So I decided to go back and relook at the properties I had rejected and buy the best one of that bunch.....

Ovo nije pisao neki uzdrhtali jadnik, već čovjek koji fakat živi od toga. Zove se John T. Reed, a ovo mu je homepage

http://www.johntreed.com/rateseminars.html

Da ne pomislite da je to biznis za svakoga
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2004., 16:02   #24
Quote:
Slažem se, svuda su nekretnine dobro i sigurno ulaganje (iako je i tu bilo slučajeva "ispuhivanja mjehurića sapunice vrijednih milijarde $$$"). Ali da je to relativno jednostavan način bogaćenja za financijski neosviještene mase, FORGET IT, jedna lasta sa 450 nekretnina ne čini proljeće.
Pa prvi cu se sa ovim sloziti...price o lakom bogacenju su za ovce koje nasjedaju na MLM, Amway, Herbalife itd gluposti. Za financijski neosvijestene osobe ne postoji nikakav nacin bogacenja. Zato i govorim o potrebi finacijskog osvjestivanja a to je tek prvi korak...a svaki drugi uopce nije lagan. No, najveci rizik je ne uzimati nikad nikakav rizik i zbog potencijalnih prepreka odustati od svega, sjesti u fotelju i gledati sapunice, nadajuci se da ce drzava uvijek davati poticaje. Takodje FORGET IT.

John Reed, ha ha..on zivi od toga...molim te lijepo ajde sad trazi internet stranice koje komentiraju John Reeda. Sve sam ja ovo procitao ali osobno se druzim sa ljudima koji u nekretnine investiraju i takodje mogu potrvditi da nije lako ali nitko se ne zali. U zagrebu imam prijatelje koji se time tamo bave i mozes mislit kako se zale...kad kupe za 90K eura, uloze 40 i prodaju za 170K stan u centru zga za sest mjeseci.

"Investiranje u nekretnine je scary".

Pa recimo igranje sa vatrom je isto scary ako se netko nezna igrati sa vatrom. Voznja biciklom je scary ako se neznas voziti biciklom. A zamisli koliko ljudi se tek igra sa seksom a pojma nemaju o tome pa im evo cure sa trbuhom. Scary...nije li? Zato ja ne savjetujem nikom da radi nista ako se malo ne uputi u to. A kad je covjek upucen onda nema potrebe da nesto bude scary. Scary je biti neupucen i prepustiti da drugi "upuceniji" barataju tvojom finacijskom situacijom i buducnosti.

Ako Reed nezna puno o nekretninama on da trazi sto godina po cijelom svijetu on nece znati prepoznati dobar deal. Druga stvar jest kao u svakom biznisu i ovdje ima losih dilova i kad se covjek zezne...ali ako netko izgubi 4 puta onaj peti put ima opet sanse zaraditi da se pokriju svi gubici od ona cetiri puta, isto tak je i u stock marketu...puno puta sam kupio dionice na kojima sam izgubio, zapravo puno vise sam kupovao dionice na kojima sam gubio ali na onima kojima sam dobijao dobitak je znao biti veci od gubitka na losim dionicama.

Plus toga, strah od gubitka je mnogima razlog da nikad nista ne pokrenu u zivotu. Na gubitak se treba gledati kao na skolu koja ce kasnije se sto puta isplatiti. Taj strah je i Reedu bio razlog da od sume nije znao vidjeti drvece i obrnuto. Jedna od pet najbogatijih zena u UK je bila obicna uciteljica i pocela je preprodavati stanove i kuce, danas ima 485 kuca i vrijedi 90 Miliona funti. I onda ce John Reed (kojem je sve sto je poceo propalo) njoj govoriti kako je ulaganje u nekretnine scary.

Quote:
Da ne pomislite da je to biznis za svakoga
Naravno da nije za svakoga. Sex nije za svakoga isto iako bi se svi htjeli sexati i svi se sexaju. Popravljanje vesh mashine nije za svakoga, jer mozda netko nezna nista o struji pa se sprzi. Kuhanje nije za svakoga, eto za mene npr, jer jednom sam isao kuhati krumpir i otisao igrati nogomet, kad sam se vratio nakon 4 sata cijela zgrada u dimu, vatrogasci u stanu (nis nije zgorilo samo se krumpir ugljenisal i zadimil ko da je bomba pala). I rekoh, nikad vise necu kuhati...da riskiram pola susjedstva za vrazji krumpir. Niti jedan biznis nije za svakoga. A svaki biznis je za onoga tko je upucen u taj biznis. Cak i upuceni gube ali od cekanja na poticaje drzave nema nista.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2004., 16:11   #25
Quote:
carica kaže:
...

ojdinamenebušprvi
...
Offtopic:

je li to

ojdi na me nebuš prvi

ili

ojdi na mene buš prvi


Hmmm.....
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2004., 17:03   #26
E kaskaderu, al' se mi dobro zabavljamo s ovim nekretninama, a sve skupa ja i ti imamo komada 2

Quote:
kaskader kaže:
Pa prvi cu se sa ovim sloziti...price o lakom bogacenju su za ovce koje nasjedaju na MLM, Amway, Herbalife itd gluposti. Za financijski neosvijestene osobe ne postoji nikakav nacin bogacenja. Zato i govorim o potrebi finacijskog osvjestivanja a to je tek prvi korak...
Dobro ajde, sad smo konačno došli do nečega. Znači, investiranje u nekretnine (osim kupnje 1-2 stana) NIJE ZA SVAKOGA, već za ljude koji se kuže u financije, građevinu, poreze... i uz to imaju svoj krov nad glavom, dobre živce i nešto casha sa strane. Ja procjenjujem da je takvih ljudi oko 5% (griješim li?). Za razliku od toga, ŠTEDNJA JE ZA SVAKOGA jer samo treba odnijeti novac u štedionicu i brati 10% godišnje.

Quote:
John Reed, ha ha..on zivi od toga...molim te lijepo ajde sad trazi internet stranice koje komentiraju John Reeda.
Vidio sam komentare, ima ih koji ga kuju u zvijezde kao i onih kojima je on dobar samo za izbjegavanje. Real-estate-guru biznis je očigledno tough.

Quote:
U zagrebu imam prijatelje koji se time tamo bave i mozes mislit kako se zale...kad kupe za 90K eura, uloze 40 i prodaju za 170K stan u centru zga za sest mjeseci.
Odlično, koliko su dosad takvih transakcija napravili? Nemoj mahati tim jednim primjerom, daj i one druge (ako ih ima). I gdje su stekli sve te silne EURe koje su uložili? Od hrvatske plaće sigurno nisu uštedili te novce. Znači ne pričamo o normalnim 9to5 radnicima, već o vanserijskoj ekipi. Možda se varam?

Quote:
Druga stvar jest kao u svakom biznisu i ovdje ima losih dilova i kad se covjek zezne...ali ako netko izgubi 4 puta onaj peti put ima opet sanse zaraditi da se pokriju svi gubici od ona cetiri puta, isto tak je i u stock marketu...puno puta sam kupio dionice na kojima sam izgubio, zapravo puno vise sam kupovao dionice na kojima sam gubio ali na onima kojima sam dobijao dobitak je znao biti veci od gubitka na losim dionicama.
Opa, znači ima i loših dilova. Pa dosad si dokazivao da je to skoro pa nemoguće. Zanimljivo. Tvoja logika me podsjeća na dilera zvanog Nodilo, on je isto tako pokušavao prethodne gubitke anulirati sljedećim transakcijama. Nije se zaustavio do -100,000,000 dolara

Quote:
Plus toga, strah od gubitka je mnogima razlog da nikad nista ne pokrenu u zivotu. Na gubitak se treba gledati kao na skolu koja ce kasnije se sto puta isplatiti. Taj strah je i Reedu bio razlog da od sume nije znao vidjeti drvece i obrnuto. Jedna od pet najbogatijih zena u UK je bila obicna uciteljica i pocela je preprodavati stanove i kuce, danas ima 485 kuca i vrijedi 90 Miliona funti. I onda ce John Reed (kojem je sve sto je poceo propalo) njoj govoriti kako je ulaganje u nekretnine scary.
Rekoh, jedna lasta (pardon, učiteljica) ne čini proljeće. Oni koji su popušili funte ne dobivaju puno mjesta na TV. I nemoj potcjenjivati učiteljice
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2004., 17:45   #27
Mislim da je stambena stednja jako dobar odabir (i sam stedim na vise osoba) te da "dugorocno" (5 godina ako ne dizes kredit) nudi jedno od najboljih ulaganja. Kao sto je vece receno dobivas DPS 25% + jos malo kamate ovisno o banci. Ako jos i dignes kredit dobivas i porezne olaksice.

Netko je spomenu da ako trazis oslobodenje od poreza za prvu nekretninu nista od olaksica? Da li je to provjereno jer koliko sam ja kopao po procedurama nista sl. nisam uvidjeo.

Sto se tice postova od Kaskadera slazem se da u svakom topicu pokusava okrenuti misaoni tok na Kiosaki religiju sto u nekim segmentima i nije lose jerbo covjek u svojim knjigama nudi par dobrih savjeta i naravno preporuka prema MLM-u (na njima se vjerojatno zadnji put obogatio prodajuci im literaturu). Dakle Kiosaki je OK, vlasitia iskustva - super, ali molim da se prestane sa doslovnim prepisivanjem citata iz njegovih knjiga.

Sto se tice ulaganja u nekretnine prema Kaskaderovom pristupu moram reci da iz nase ne-anglosaksonske drzavice koja se smjestila na brdovitom balkanu to je vrlo tesko ostvarivo. Kao prvo ako uopce uspijes i dignuti kredit za kupnju nekretnine (a ne govorimo o onima koji vec imaju 100k €) tvoja nekretnina je pod debelom hipotekom, a tvoja placa i placa tvog suduznika i jamca su toliko opterecene da te banka ne zeli vise ni pogledat, a kamoli ti dati jos koji kredit. Dakle pricati o uvjetima koji vladaju negdje drugdje i primjenjivat ih u HR je vrlo iluzorno osim za tebe kao investitora u Hrvatsku. Da jos kazem i to da prosjecna najmnina u HR sigurno ne pokriva iznos anuiteta.


U prici da: "
U zagrebu imam prijatelje koji se time tamo bave i mozes mislit kako se zale...kad kupe za 90K eura, uloze 40 i prodaju za 170K stan u centru zga za sest mjeseci. "

proizlazi da su tvoji frendovi ostvarili dobit od 40k € za 6 mjeseci a da su ulozili 130k € sto i nije losa dobit (30%) za 6 mjeseci, ali prijatelji reaspolazu u tom slucaju s gotovinom od 130 k € ili kredit za to nisu dizali u HR. Takoder nije spomenuto sto je s porezom na promet nekretnina od 5% te sto je s porezom na dobit od 35% sto ce reci da je onda ukupna dobit 21,5k € (s time da si za ulozeno mogu odbit nesto od poreza, ali tad su gradani HR) sto ce reci da je dobit u tom slucaju 16,5%. Zanci s takva dva dila godisnje imas dobit od gotovo 33% + rizici! Ovo bi se smatralo vrlo idealnim poslom pod uvjetom da imas 130k €, a za ljude koji nemaju toliko kesa mislim da je 25% godisnje u stambenoj stedionici dobar pocetak.

Eto toliko....
 
Odgovori s citatom
Old 07.01.2004., 18:01   #28
Quote:
proizlazi da su tvoji frendovi ostvarili dobit od 40k € za 6 mjeseci a da su ulozili 130k € sto i nije losa dobit (30%) za 6 mjeseci, ali prijatelji reaspolazu u tom slucaju s gotovinom od 130 k € ili kredit za to nisu dizali u HR. Takoder nije spomenuto sto je s porezom na promet nekretnina od 5% te sto je s porezom na dobit od 35% sto ce reci da je onda ukupna dobit 21,5k € (s time da si za ulozeno mogu odbit nesto od poreza, ali tad su gradani HR) sto ce reci da je dobit u tom slucaju 16,5%. Zanci s takva dva dila godisnje imas dobit od gotovo 33% + rizici! Ovo bi se smatralo vrlo idealnim poslom pod uvjetom da imas 130k €, a za ljude koji nemaju toliko kesa mislim da je 25% godisnje u stambenoj stedionici dobar pocetak.
Ne ulazim u detalje sa njima, osim da znam da se time bave, dizu kredite za to u HR, naime dvoje od njih rade u Privrednoj Banci, i time vjerojatno dobiju povoljnije uslove. Drugo, treci od njih ima registriranu firmu na sebe i preko te firme okrecu stanove, cime odmah izbjegnu placanje poreza od 5% i imaju jos koje kakve povlastice koje ja ne kuzim, ali tako kazu.

Uglavnom decki imaju svoje love takodje, ali ne ulazu ju u te stvari, jer zasto da se ne koristi bankarev novac da tebi donese veci prirast nego njemu. Snaga poluge...
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2004., 19:55   #29
Kud je krenuo ovaj forum od pocetnog pitanja… Ali, dobro je, Veky, iz prilozenih postova vidis da je pametno uzeti stambenu, a usput uciti/citati od iskusni(ji)h.
Znaci, imas prakticki cijelu godinu za odluku (jer mozes stedjeti i cijelu godinu pa uplatiti odjednom do 31.12.), ili uplacivati mjesecno. Ali, molim te, nemoj uzeti stednju u nekoj banci samo zato jer u njoj vec imas i tekuci i e-bankarstvo isl. Kad bi banke davale nekakve bonuse za svaku daljnju uslugu koju uzmes kod njih, onda jos mozda… Time zaista nista ne dobivas osim, kako kazes, kvalitetnu uslugu. Ja sam "svoju" banku prvu iskljucila kod odabira stambene. Prije svega budi kritican prema brojkama, a formular za stambenu ispunit ce ti i najobicnija pripravnica u banci. Bitno je samo da ne gubis novac, zapravo najbitnije.
Lujza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2004., 21:02   #30
Quote:
kaskader kaže:
Ne ulazim u detalje sa njima, osim da znam da se time bave, dizu kredite za to u HR, naime dvoje od njih rade u Privrednoj Banci, i time vjerojatno dobiju povoljnije uslove. Drugo, treci od njih ima registriranu firmu na sebe i preko te firme okrecu stanove, cime odmah izbjegnu placanje poreza od 5% i imaju jos koje kakve povlastice koje ja ne kuzim, ali tako kazu.

Uglavnom decki imaju svoje love takodje, ali ne ulazu ju u te stvari, jer zasto da se ne koristi bankarev novac da tebi donese veci prirast nego njemu. Snaga poluge...
Smrdi mi ta tvoja, tj. shema tvojih dečkiju. Firme NISU oslobođene poreza na promet nekretnina

Domace i strane fizicke ili pravne osobe izjednacene su glede placanja poreza na promet nekretnina ako medunarodnim ugovorom nije drukcije odredeno.

Stjecanjem nekretnine, u smislu stavka 1. ovoga clanka, smatra se kupoprodaja, zamjena, nasljedivanje, darovanje, unosenje i izuzimanje nekretnina iz trgovackog drustva, stjecanje nekretnina u postupku likvidacije ili stecaja, stjecanje na temelju odluka suda ili drugog tijela te ostali nacini stjecanja nekretnina od drugih osoba.

Banke obično svojim zaposlenima daju povoljniji stambeni kredit, ali to se može iskoristiti jednom i to je to. Time se i vežeš za dotičnu firmu na x godina i to su normalni stambeni krediti (naravno sa smanjenom kamatom i obično bez naknade i jamaca) vezani uz visinu primanja. Time ćeš teško pokrenuti duži špekulantski ciklus

Kojekakve druge povlastice su NIKAKVE POVLASTICE, ako rade preko firme jer firme nemaju pravo na porezne olakšice niti išta slično vezano uz kupovinu stanova. Jedino mogu prebiti plaćeni PDV, ali to igra kod novih stanova, a oni koliko sam razumio kupuju ruinirane...
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 22:04   #31
Quote:
Ganesha kaže:
Moj savjet: Sklopi ugovor za stambenu štednju, ako ti se ne žuri, na 5 godina i to minimalni iznos mjesečne rate za dobivanje maximalnih državnih poticaja ( mislim da je to nekih 55 EUR mjesečno ). Nakon 5 godina imaš nekoliko opcija, tad već, sa svojim novcem koji si uštedio.
Pridružujem se!

S tim da ti je u Raifeissenu na 5 god mj. rata 55 EUR za ciljani iznos 11.000 EUR, a u Prvoj stambenoj 56,10 EUR za ciljani iznos 10.500 EUR. Za ostale ne bih znala.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 17:25   #32
Wustenrot za 55 eur 10.000 ugovorni, PBZ 10.300
Gledati i izlaznu svotu, neke stambene ne uracunavaju dps za zadnju godinu pa krajnji iznosi variraju. Paziti!!!
Lujza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 00:59   #33
Ne sviđa mi se ideja o godinama štednje da bi podigao kredit kojim mogu kupiti pizzu. Bolje se odlučiti za krediti odmah pa plaćati sam sebi nego nekom drugom. Ako imaš neriješeno stamb. pitanje odakle lova za najamninu i ratu - nije baš ekonomično.
__________________
Za pravilno doziranje i pripremu obroka koristite samo priloženu mjericu.
Šakomyzine is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 08:50   #34
Quote:
kemik kaže:
Cek, cek!

Ajmo se malo vratiti: stambenu stednju se moze koristiti kao poreznu olaksicu? Ono kad pises poreznu prijavu, tamo mozes unijeti i obicnu stambenu stednju? Jesi siguran? Ja sam mislila da se to odnosi samo na stambene kredite kad su vec realizirani.

Ajd malo pojasni ak znas, molim te!
Mislim da su se malo lončići pobrkali. Neću reći 100%, ali recimo 94,6% da se stambena štedionica NE može iskoristiti kao porezna olakšica. Razlog je očit-država daje poticajna sredstva, ne očekuješ valjda da će davati na to još i porezne olakšice.
Porezne olakšice mogu biti kamate od realiziranog stambenog kredita (dakle ne kredit u cijelosti, već samo otplaćene kamate). ako sam dobro shvatio, može se iskoristiti i plaćene kamate i od prošle-prošlih godina, s time da banka mora uredno dati izvadak. Da se ljudi nebi previše gubili, banke će automatski (bez posebnog zahtjeva korisnika) slati te izvadke na kućnu adresu, pa ih možete priložiti poreznoj prijavi (postoji još birokracije, izjava o stanovanju, prebivalište ...). Zainteresirani bi se trebali raspitati malo više.
Kukurijek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 13:05   #35
To je gore Vojky vec ispravio, dakle porezna olaksica se dobija samo za otplatu stambenog kredita, a ne i za stednju. Kod stednje se dobija DPS + kamate banke
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2004., 12:13   #36
Vidim da je potreba za kvalitetnim savjetnikom sve veća. Banke zakonski mogu odabrati 2 varijante kamata na štednju 2 i 3% i kamata 5 i 6% na kredit. Kombiniraju se 2/5 i 3/6%. Neznam dali je dovoljno jasno? Znaći 2% kamata na štednju, pa 5% kamata na kredit ako ga koristite. Isto sa 3 i 6%. Preporućam vo se treba prostudirat kod svake štedionice, otići do njih, zagnjavit ih i bezobzirno ih izmaltretirat sa svime što vam padne na pamet, povedite još nekog da vam pomogne u tome.
Najbolje je uplatiti svih cca 5000kn na kraju godine (retroaktivno) za cijelu godinu, tako da zapravo štedite 6godina (5godina - spora štednja je idealna 40/60% ulog/kredit) i dobijete maximum maximuma
Nakon isteka 5 godina uzmete svoju lovicu sa kamatama na kamatu DPS-ima. Ako želite kredu morate ispuniti kreditne uvjete (na to se pripremite psihićki, jer nije jednostavno). Također možete nastaviti štedjeti daljnjih 5 godina. Preko 10 godina je pitanje koliko se dobit isplati naspram dobiti osiguravajućih društava, no to je druga prića.
Kada sklapate ugovor sklopite ga na minimalni ciljani iznos tako da im ne plaćate bezveze 1% od 11000€, a kasnije ako koristite kredit će vam lako zaračunat razliku.
Nadam se da sam malo pomogao.
Zdravko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 08:59   #37
Trebao bih par odgovora posto vidim da se vec izvrsno kuzite u poticajne stambene stednje:

1. Cuo sam da se moze uzet po osobi samo jedna poticajna stednja iliti da ja nemogu otvorit recimo 3x55eu mjesecno u jednoj banci i na svaki dobit poticaj. Jel to istina?

2. Ako je 1. istina, jel bi se to dalo zaobic tako da otvorim u razlicitim bankama po jednu takvu stednju. Znaci da imam u PBZu i da dobivam ta to poticaje, u RBA stednji i na to poticaje i tako dalje...?

3. Ako se nemoze ovo na 2., koja mi je onda najbolja solucija sa tim stednjama posto sam planirao stedit vise od jedne takve poticajne stednje i to na 5god? (znaci, spreman sam stedit 5000kn godisnje na 5god; recimo 3 takve stednje. Kako to najbolje izvest?)
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 09:32   #38
Quote:
Ges kaže:
Trebao bih par odgovora posto vidim da se vec izvrsno kuzite u poticajne stambene stednje:

1. Cuo sam da se moze uzet po osobi samo jedna poticajna stednja iliti da ja nemogu otvorit recimo 3x55eu mjesecno u jednoj banci i na svaki dobit poticaj. Jel to istina?

2. Ako je 1. istina, jel bi se to dalo zaobic tako da otvorim u razlicitim bankama po jednu takvu stednju. Znaci da imam u PBZu i da dobivam ta to poticaje, u RBA stednji i na to poticaje i tako dalje...?

3. Ako se nemoze ovo na 2., koja mi je onda najbolja solucija sa tim stednjama posto sam planirao stedit vise od jedne takve poticajne stednje i to na 5god? (znaci, spreman sam stedit 5000kn godisnje na 5god; recimo 3 takve stednje. Kako to najbolje izvest?)
1. Istina je, ne može
2. Ne može, država isplaćuje jedan poticaj po JMBGu
3. Kako? Mama, tata, supruga, dijete (ako na kraju hoces objedinit sve za kredit) ili bilo tko u koga imas povjerenja ako samo zelis stedit uz dobru kamatu
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 10:00   #39
Bed...
Ok, sad, recimo da stedim 5god po 55eu mj. uz drzavne poticaje, i sad ta stednja zavrsi - jel ja moram te novce iskoristit u nekom roku? Koliki je taj rok? Dal se rok da produzit dalje, tipa da idem stedit jos godinu i na to dobit iste uvijete ko do sad (kao da sam uzeo 6god a ne 5 stednje)?
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 15:08   #40
Quote:
Ges kaže:
Bed...
Ok, sad, recimo da stedim 5god po 55eu mj. uz drzavne poticaje, i sad ta stednja zavrsi - jel ja moram te novce iskoristit u nekom roku? Koliki je taj rok? Dal se rok da produzit dalje, tipa da idem stedit jos godinu i na to dobit iste uvijete ko do sad (kao da sam uzeo 6god a ne 5 stednje)?
Ako si pet godina štedio štednje radi, možeš na kraju samo doći i uzeti lovu (kao oročenje na 5 godina). Jasno, dobit ćeš i državne poticaje.

Ako hoćeš kredit, onda prolaziš standardnu ugnjavi-me-do-daske proceduru (u tom slučaju rokovi, uvjeti it. ovise o konkretnoj štedionici, pa pitaj tamo).
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:43.