Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2017., 15:38   #3001
Quote:
sun_shine kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Procitala sam dobar dio ovog foruma, i iako sam dosta informirana o cijeloj proceduri za Hrvate, htjela bih cuti ako netko ima slicna iskustva da mi mozda da malo nade

Zarucnik je Svedjanin i upravo je dobio posao u Amsterdamu, pocinje za tjedan dana. On ce srediti svoju dokumentaciju i iznajmiti stan, a ja cu naravno s njim. Zadnje dvije godine smo zivjeli u Svedskoj, ja sam tamo zavrsila Master studij Modnog Menadzmenta te bih svakako trebala posao u Amsterdamu. Imam internacionalno radno iskutvo u marketingu i slicno. Jasno mi je da mi ne se pise dobro u Amsterdamu, da mi treba radna dozvola i vec sam nekoliko puta dosla do zadnjeg intervjua za posao i to vrlo dobar posao, a onda su "nasli boljeg kandidata". Kasnije sam shvatila da je to vjerojatno zbog dozvole. Bjeze li stvarno sve firme od Hrvata?

Zakljucila sam da je najpametnija da preko zarucnika dobim residence permit (umjesto da se prijavljujem sama jer onda imam rok od par mjeseci da nadjem posao) i da na taj nacin trazim posao. Ostaje mi i opcija ponovnog studiranja ili pak otvaranja nekog svog biznisa. 26.10. imamo termin za residence permit no kontam da samo njega prijavimo da me ne deportiraju nakon 3 mjeseca sto nisam nasla posao. Sto je sada pametno, a sto ne? Mogu li ikako preko njega kao EU citizena koji je zaposlen?
Zao mi je jer oboje imamo visoku edukaciju i zapravo smo zeljni iskustva, zivota u drugim kulturama i dobrih poslovnih ponuda - koju je on sad dobio. Jadna sam jer smo par koji komunicira na engleskom i potrebno nam je englesko govorno podrucje sto Amsterdam je, ali ja sam stalno ta kocnica s nasom putovnicom koju svaki dan gledam i mrzim.

Zahvalna sam na svakom savjetu, iskustvu i slicnom

Pozdrav!
Neke drzave zivot zajedno tretiraju isto kao da ste ozenjeni, mozda mozes dobiti svedske papire, a time mozda i papire u NL. Ili se udaj.

Ne bjeze NL firme od hrvata, nudili su mi papire, nisam htio. Da te nisu htjeli zbog papira nebi ni isla na intervju, mozda im je taman netko uletio, ili nisu znali da ti trebaju papire srediti.
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 14:38   #3002
Quote:
sun_shine kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Procitala sam dobar dio ovog foruma, i iako sam dosta informirana o cijeloj proceduri za Hrvate, htjela bih cuti ako netko ima slicna iskustva da mi mozda da malo nade

Zarucnik je Svedjanin i upravo je dobio posao u Amsterdamu, pocinje za tjedan dana. On ce srediti svoju dokumentaciju i iznajmiti stan, a ja cu naravno s njim. Zadnje dvije godine smo zivjeli u Svedskoj, ja sam tamo zavrsila Master studij Modnog Menadzmenta te bih svakako trebala posao u Amsterdamu. Imam internacionalno radno iskutvo u marketingu i slicno. Jasno mi je da mi ne se pise dobro u Amsterdamu, da mi treba radna dozvola i vec sam nekoliko puta dosla do zadnjeg intervjua za posao i to vrlo dobar posao, a onda su "nasli boljeg kandidata". Kasnije sam shvatila da je to vjerojatno zbog dozvole. Bjeze li stvarno sve firme od Hrvata?

Zakljucila sam da je najpametnija da preko zarucnika dobim residence permit (umjesto da se prijavljujem sama jer onda imam rok od par mjeseci da nadjem posao) i da na taj nacin trazim posao. Ostaje mi i opcija ponovnog studiranja ili pak otvaranja nekog svog biznisa. 26.10. imamo termin za residence permit no kontam da samo njega prijavimo da me ne deportiraju nakon 3 mjeseca sto nisam nasla posao. Sto je sada pametno, a sto ne? Mogu li ikako preko njega kao EU citizena koji je zaposlen?
Zao mi je jer oboje imamo visoku edukaciju i zapravo smo zeljni iskustva, zivota u drugim kulturama i dobrih poslovnih ponuda - koju je on sad dobio. Jadna sam jer smo par koji komunicira na engleskom i potrebno nam je englesko govorno podrucje sto Amsterdam je, ali ja sam stalno ta kocnica s nasom putovnicom koju svaki dan gledam i mrzim.

Zahvalna sam na svakom savjetu, iskustvu i slicnom

Pozdrav!

U pravu si, najlakse ti je preko zarucnika dobiti work permit (jer legal residence vec imas: https://ind.nl/en/eu-eea/Pages/Croatian.aspx) i jednostavno je, sve informacije imas na ind.nl. Ja nisam prolazila kroz tu proceduru jer mi je posao organizirao work permit za prvu godinu kad mi je trebao ali znam ljude koji jesu i nisam cula za nikakve probleme. Od 1.7. sljedece godine Hrvati imaju slobodan pristup trzistu rada ovdje.
Nece te nitko deportirati i sigurno ces/cete se lijepo snaci - Amsterdam je divan grad za zivot.

Samo proucite koja je sve dokumentacija potrebna za tebe kao njegovu partnericu i to ti je to. Welkom!
mekatxnl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 00:18   #3003
Quote:
mekatxnl kaže: Pogledaj post
Nece te nitko deportirati i sigurno ces/cete se lijepo snaci - Amsterdam je divan grad za zivot.
To kazes iz prve ruke?

Bio sam tamo turisticki, guzve su od turista, hrdavi bicikli posvuda, drugo je bilo dobro, a zene su prekrasne
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 02:05   #3004
Quote:
zemljanin80 kaže: Pogledaj post
To kazes iz prve ruke?

Bio sam tamo turisticki, guzve su od turista, hrdavi bicikli posvuda, drugo je bilo dobro, a zene su prekrasne
Turiste vidim 2 puta godišnje, kad odem u centar poslije podne ili na večer. Tuđe bicikle ne diram, a da komadi izgledaju i zvuče jako dobro, ali rano stare.
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 15:54   #3005
Quote:
NenadX kaže: Pogledaj post
Turiste vidim 2 puta godišnje, kad odem u centar poslije podne ili na večer. Tuđe bicikle ne diram, a da komadi izgledaju i zvuče jako dobro, ali rano stare.
Tocno to!
mekatxnl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 18:46   #3006
Da li mogu u NL vozit automobil NL tablica ako nemam BSN broj? Imate ideju? Thx
__________________
Obalo suncana ti moj si cijeli svijet...
antonic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 10:17   #3007
Quote:
antonic kaže: Pogledaj post
Da li mogu u NL vozit automobil NL tablica ako nemam BSN broj? Imate ideju? Thx
Mislim da njih boli briga za to.
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 15:20   #3008
bok -trebao bih raditi za firmu aldora na stakleniku -Vlaardingen- u berbi pa me zanima da li je netko tu radio ?
neutron is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 01:06   #3009
Pozdrav ljudi, zna li itko možda koje su mi opcije u Nizozemskoj s diplomom arhitekta, bez iskustva?
Gwennie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 01:06   #3010
Quote:
Gwennie kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi, zna li itko možda koje su mi opcije u Nizozemskoj s diplomom arhitekta, bez iskustva?
Pogledaj na monsterboard.nl i stavi gore svoj CV.
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 18:36   #3011
Pozdrav svima,
možete li mi odgovoriti ,ako znate , na nekoliko pitanje ?
1. Kolike su plaće stomatologa u Nizozemskoj ?
2. Koliko košta mjesečno iznajmljivanje stana od cca. 60-70 kvadrata?
3. Koji se posao u Nizozemskoj može lako naći, kao neki povremeni posao, npr. košnja trave, uređivanje dvorišta, odlazak u nabavku ,čuvanje bilo čega itd? I koliko su plaćeni ti poslovi ako ih ima (ne moraju biti puno plaćeni) samo me zanima ima li takvih poslova i otprilike koliko se za njih može dobiti po danu ili satu ili?
jolly_jocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 00:02   #3012
Cijena stana ovisi o kvartu. Centar Amsterdama 2000 eura, prema periferiji znatno jeftinije.
Popularno je čišćenje, 10-15 eura po satu.
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 08:07   #3013
Quote:
jolly_jocker kaže: Pogledaj post
2. Koliko košta mjesečno iznajmljivanje stana od cca. 60-70 kvadrata?
https://www.funda.nl/

Huur znaci najam, ako se malo potrudis snaci ces se prem da je stranica na nizozemskom.
__________________
Something ends,something begins...
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 11:59   #3014
Hvala na vrijednim i korisnim informacijama .....NenadX i VingTsun
jolly_jocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 20:34   #3015
Pozdrav svima. Nadam se da ce mi netko dati odgovore na pitanja. Evo ovako, suprug mi je pomorac i radi za jednu nizozemsku firmu posljednih 5 godina. Zivimo u Hrvatskoj. Razmisljamo o preseljenju u Nizozemsku jer i sami znate kakav je zivot ovdje.
Imamo i curicu od skoro 5 godina. Nemamo pojma o nicemu i ne znamo kako i odakle krenuti. Koji su prvi koraci, sto je najvaznije i na kraju da li bi se preseljenjem u Nizozemsku njegova placa povecala, posto su mu sada primanja sukladna hrvatskom standardu.
Hvala unaprijed, lp
wildeorchide is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 21:33   #3016
Quote:
wildeorchide kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Nadam se da ce mi netko dati odgovore na pitanja. Evo ovako, suprug mi je pomorac i radi za jednu nizozemsku firmu posljednih 5 godina. Zivimo u Hrvatskoj. Razmisljamo o preseljenju u Nizozemsku jer i sami znate kakav je zivot ovdje.
Imamo i curicu od skoro 5 godina. Nemamo pojma o nicemu i ne znamo kako i odakle krenuti. Koji su prvi koraci, sto je najvaznije i na kraju da li bi se preseljenjem u Nizozemsku njegova placa povecala, posto su mu sada primanja sukladna hrvatskom standardu.
Hvala unaprijed, lp
Mislim da bi suprugu bilo najbolje da se javi agentu svoje kompanije pa će mu on odgovoriti na sva pitanja. Prvi korak bi morao biti stan i prijava stanovanja. Puno uspjeha vam želim
__________________
Dajte čovjeku ribu, nahranili ste ga za jedan dan. Naučite čovjeka da lovi ribu, nahranili ste ga za cijeli život.
maas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 21:35   #3017
Quote:
Gwennie kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi, zna li itko možda koje su mi opcije u Nizozemskoj s diplomom arhitekta, bez iskustva?
ako neznaš ni jedan strani jezik, (engleski je poželjan!), ni Nizozemski, onda su nikakve..
__________________
Dajte čovjeku ribu, nahranili ste ga za jedan dan. Naučite čovjeka da lovi ribu, nahranili ste ga za cijeli život.
maas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 21:37   #3018
Quote:
antonic kaže: Pogledaj post
Da li mogu u NL vozit automobil NL tablica ako nemam BSN broj? Imate ideju? Thx
Znam samo da moja kćerka nije mogla voziti moj auto sa hrvatskom vozačkom, a imala je BSN.
Možda bi čak ti mogao. Jer šta sa onima koji voze aute sa rent a car?
__________________
Dajte čovjeku ribu, nahranili ste ga za jedan dan. Naučite čovjeka da lovi ribu, nahranili ste ga za cijeli život.
maas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 00:50   #3019
Quote:
maas kaže: Pogledaj post
Mislim da bi suprugu bilo najbolje da se javi agentu svoje kompanije pa će mu on odgovoriti na sva pitanja. Prvi korak bi morao biti stan i prijava stanovanja. Puno uspjeha vam želim

Hvala na lijepim zeljama.
Suprug je kontaktirao svoju agenticu u RH, ali mu je odgovorila da zaista ne zna nista o tome jer do sad nikad nisu imali taj slucaj da je netko odselio u inozemstvo, ali je proslijedila njegovo pitanje uredu u Nizozemskoj, tako da cekamo odgovor.
Znate li kako se krecu cijene stanova u Rotterdamu, ali dalje od centra? Kolika primanja bi trebali imati mjesecno da mozemo pristojno zivjeti?
I jos ako mi mozete reci da li je lako upisati dijete u vrtic? Pitam zato sto ovdje kod nas je upasti u vrtic slicno kao dobiti na lotu.
Jos jednom zahvaljujem.
wildeorchide is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 00:07   #3020
Pozdrav ljudi, pročitah sve od prve stranice... ima mnogo korisnih informacija, bez obzira što je sve ovo davno počelo...

Nameravam doći u NL narednih meseci. HU pasoš, učim jezik (biće A2-B1). Imam master teh. fakulteta (odradio Nuffic: oni priznali da se to isto kod njih vodi kao master). Kad odem tamo (prvo da nadjem sobu) krenut ću od vrata do vrata, od jedne do druge kompanije i tako. Za tri meseca imam love, sigurno. Ako ništa ne upali - pravac uitzendbureau Amsterdam kao poslednja šansa. Sada šaljem preko e-maila, ali slabo ide... e, da, namerio sam se na Amsterdam!

Nego, neko od forumaša je napisao pre 4-5 godina da čim imaš 30+ godina da brutto plata mora biti veća 50k godisnje. JEL OVO TAČNO !?!?!?!

Pa ja onda nemam nikakve šanse u startu, bez obzira na sve! Imam 33 i jako malo iskustva u struci (bavio se drugim stvarima). Zato sada tražim poslove sa "beginner" iskustvom . I sad, ko će mene da plati 4200 bruto !?!?! sa početnim iskustvom ?

Helpen?
filipps is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:07.