Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2009., 20:05   #21
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Evo moje iskustvo sa RBA od prije cca pola godine:...
u čemu je problem... ne krivi banku, krivi državu koja je izbila jmbg sa svih dokumenata, a oib još nije u funkciji...

bankama treba jmbg kako bi potvrdili autentičnost klijenta, a to što ga ti znaš napamet ne znači apsolutno ništa jer možeš reći bilo čiji... to bi bilo kao da dođeš u banku po lovu bez osobne i hoćeš podignuti novac, a argument ti je "ali to sam stvarno ja, mogu vam reći adresu"...
__________________
Today is the first day of the rest of my life...

Zadnje uređivanje Lavica02 : 21.09.2009. at 14:48. Reason: quote
Crux'An is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 20:50   #22
Zašto da ne krivi banku? Otjerali su ga kao klijenta. Na kraju, što će banci MBG? Neka uvedu neke svoje brojeve po kojem će raspoznati klijenata. BTW Mato Arlović je bio biser koji je "prohibirao" MBG.

Činjenica da OIB nije u službenoj upotrebi je nebitna stvar i nije bankama isprika zašto ga ne upotrebljavaju. I MBG je službeno van upotrebe pa ga banke i dalje traže iako ne smiju. Znači dupla mjerila. Još da diže kredit, ajde de, banka mu uvjetuje, ali kada clouseau hoće "kreditirati" banku, a ona ga otjera iako im je nudio OiB, osobnu, vozačku, treba se zapitati koliko obrazovani i pamteni ljudi tamo rade.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 00:03   #23
Quote:
Crux'An kaže: Pogledaj post
u čemu je problem... ne krivi banku, krivi državu koja je izbila jmbg sa svih dokumenata, a oib još nije u funkciji...

bankama treba jmbg kako bi potvrdili autentičnost klijenta, a to što ga ti znaš napamet ne znači apsolutno ništa jer možeš reći bilo čiji... to bi bilo kao da dođeš u banku po lovu bez osobne i hoćeš podignuti novac, a argument ti je "ali to sam stvarno ja, mogu vam reći adresu"...
Banku bi imalo smisla kriviti da je jmbg izbrisan pred mjesec dana i to zakonom koji je donešen po hitnoj proceduri.

Ali jmbg se već 5 godina ne upisuje niti na osobne, niti na vozačke, niti na putovnice. Čak i kad ideš po rodni list, na njemu ne piše jmbg.

Stoga je banka imala i više nego dovoljno vremena da svoj poslovni sustav prilagodi nedostatku jmbg-a, ali očito im je to prevelika tlaka, lakše je odbijati klijente.

Kao identifikacijski dokument nudim osobnu iskaznicu, što je uostalom službeni identifikacijski dokument u RH.

Btw, ne znam kako mogu reći bilo čiji jmbg jer mora biti moj datum rođenja u njemu.Istina, mogu izmisliti ostale brojeve, ali bi takva moja dosjetka trebala "pasti" u njihovom softveru ako je imalo suvisao, jer je zadnja znamenka jmbg-a kontrolna i može se izračunati iz ostalih (što je i izmišljeno kao sredstvo za kontrolu).
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 09:56   #24
Quote:
praetorian kaže: Pogledaj post
To je ono rezerviranje gore...
Ne zanima me. Ako novac dizem sa njhovog bankomata, i dodjem doma u roku 15 minuta, zelim vidjeti tu transakciju na IB-u. Nije uopce tesko za izvesti, jer ostale banke sa kojima sam radio to imaju vec odavno.


Quote:
praetorian kaže: Pogledaj post
Stavis trajni nalog koji je besplatan za placanje kartice?
Ne zelim trajne naloge!
Zelim, kad otvorim IB, tocno vidjeti koji su mi nenaplaceni troskovi po Matercardu, kad dolaze na naplatu, kad i gdje je napravljen trosak.
KAd dodje datum naplate, skidaj sa tekuceg.
Cemu komplicirati sa trajnim nalogom ako vec imaju Mastersicu koju mogu povezati sa tekucim?
Poanta je da ja to imam sada u svojoj banci, i ista usluga u RBA mi je kao da prelazim sa konja na magarca. Isto i sa onim dizanjem novca na bankomatu i evidentiranjem istoga na IB-u.

E, da, RBA nema e-uplatnice za placanje rezija preko IB-a. Meni vrlo bitna stvar.
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 12:42   #25
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Mene je najviše smetalo što kod otvorenja deviznog računa dobiješ neki plastificirani karton a ne karticu kao u pravim bankama.
Mođda nije loša banka ali niti nešto posebno dobra.
Možda ih nisi dobro shvatio.
Možeš dobiti "pravu" karticu za devizni račun, ali ta se naplaćuje mjesečno, određeni iznos za vođenje računa, dok je ova "kartonska" besplatna.
Imao sam deviznu za bankomat koju sam koristio jednom godišnje na bankomatu pa sam uzeo kartonsku, jeftinije je, a kad trebam devize (opet jednom godišnje), odem u banku.
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 13:46   #26
Aha tako je to, nisu mi ni ponudili pravu...samo ne kužim kakve veze ima kartica kakva god bila sa vođenjem računa...
Valjda i račun sa kartonskom karticom treba voditi.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 16:12   #27
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Zašto da ne krivi banku? Otjerali su ga kao klijenta. Na kraju, što će banci MBG? Neka uvedu neke svoje brojeve po kojem će raspoznati klijenata. BTW Mato Arlović je bio biser koji je "prohibirao" MBG.

Činjenica da OIB nije u službenoj upotrebi je nebitna stvar i nije bankama isprika zašto ga ne upotrebljavaju. I MBG je službeno van upotrebe pa ga banke i dalje traže iako ne smiju. Znači dupla mjerila. Još da diže kredit, ajde de, banka mu uvjetuje, ali kada clouseau hoće "kreditirati" banku, a ona ga otjera iako im je nudio OiB, osobnu, vozačku, treba se zapitati koliko obrazovani i pamteni ljudi tamo rade.
ajde mi reci u koju ti to banku možeš ući i otvoriti bilo koji račun, a da ti ne treba jmbg? oib je izglasan, donesen, ali nije još zamijenio jmbg. tek je faza privikavanja na njega, i nije ustavno doneseno da počne s upotrebom.
najlakše je kritizirati!
gami88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 16:55   #28
Quote:
gami88 kaže: Pogledaj post
ajde mi reci u koju ti to banku možeš ući i otvoriti bilo koji račun, a da ti ne treba jmbg? oib je izglasan, donesen, ali nije još zamijenio jmbg. tek je faza privikavanja na njega, i nije ustavno doneseno da počne s upotrebom.
najlakše je kritizirati!
Evo ja ću ti reći, PBZ, na primjer.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 22:00   #29
clouseau ... ovo o čemu je ovdje riječ je o otvaranju prvog računa u nekoj banci ... ako već imaš bilo kakav račun/karticu ili si nekada davno kao dijete imao, JMBG nije potreban ... kad kod "otvaranja" poslovnog odnosa traži se JMBG ... ako nemaš dokument na kojem on piše, onda te traže potvrdu od MUP-a ...

i kao što je rečeno OIB još nije zaživio ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 23:11   #30
u biti što sam ja htio reći... znači ovako, prvi put dolaziš u neku banku čiji nisi komitent niti si ikad imao išta otvoreno u toj banci, znači oni te nemaju u bazi... ne postoji banka koja te neće tražiti jmbg...

da, oib je izglasan, ali da li je u funkciji... još nije, trebao bi potpuno zamijeniti jmbg u 2010. godini...

@ clouseau - kako ti misliš da te banka može bez jmbg-a identificirati i znati da si to baš ti... postoji vjerojatnost da netko ima isto ime, prezime i datum rođenja kao i ti i šta onda...

i dalje stojim iza svega što sam rekao... optuži jebenu državu, ne banke...
__________________
Today is the first day of the rest of my life...
Crux'An is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 23:55   #31
kad već nešto imaš otvoreno, onda te mogu identificirati i po kartici/računu koji kod njih imaš ... tj. bar bi trebali imati takvu mogućnost
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 10:38   #32
@lavica & crux

100%, kad sam ja prvi put u životu bio u PBZ-u, nisam morao pokazivati nikakav dokument na kojem piše jmbg. To znam 100%, jer kad sam išao tamo sam se baš pitao, hoće li me j... s tim ili neće? Vjerojatno su me i pitali, ali su prihvatili to što im ga ja kažem napamet.

Uostalom, na ugovorima mi između ostalog piše i broj osobne iskaznice. Koja jest da je istekla, ali u slučaju spora, ima se "broj" koji je nedvojbeno moj.

Mislim da je i u Erste banci isto, ali za nju nemam tako izrazito sjećanje kao u PBZ-u, pa neću tvrditi 100%.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 11:24   #33
mene zanima dal tko zna vezano za crnu listu u rba, ja sam sve svoje dugove poplacala, jos se nazalost kod njih u rba to ne vidi ( to je za popizdit al ajd dobro) i imam onu plastificiranu kartonsku, zanima me dal nakon sto vide da je sve placeno imam pravo na onaj dopusteni minus i postenu karticu jer iskreno pun mi kufer da ne mogu ici na bankomat
a vec 5 mj kod njih dobivam prek 4500 kn place
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 16:00   #34
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
@lavica & crux

100%, kad sam ja prvi put u životu bio u PBZ-u, nisam morao pokazivati nikakav dokument na kojem piše jmbg. To znam 100%, jer kad sam išao tamo sam se baš pitao, hoće li me j... s tim ili neće? Vjerojatno su me i pitali, ali su prihvatili to što im ga ja kažem napamet.

Uostalom, na ugovorima mi između ostalog piše i broj osobne iskaznice. Koja jest da je istekla, ali u slučaju spora, ima se "broj" koji je nedvojbeno moj.

Mislim da je i u Erste banci isto, ali za nju nemam tako izrazito sjećanje kao u PBZ-u, pa neću tvrditi 100%.
samo malo, prvo tvrdiš da u pbz-u ne treba jmbg, pa onda kažeš valjda su se zadovoljili što ga znam napamet?! znači, ipak ti je trebao!
gami88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 16:49   #35
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
@lavica & crux

100%, kad sam ja prvi put u životu bio u PBZ-u, nisam morao pokazivati nikakav dokument na kojem piše jmbg. To znam 100%, jer kad sam išao tamo sam se baš pitao, hoće li me j... s tim ili neće? Vjerojatno su me i pitali, ali su prihvatili to što im ga ja kažem napamet.

Uostalom, na ugovorima mi između ostalog piše i broj osobne iskaznice. Koja jest da je istekla, ali u slučaju spora, ima se "broj" koji je nedvojbeno moj.

Mislim da je i u Erste banci isto, ali za nju nemam tako izrazito sjećanje kao u PBZ-u, pa neću tvrditi 100%.
masa ljudi je imala neke račune štednje kad su bili mali (bake i dede otvarali ) ... no možda si naišao na takvog nekog službenika koji je to prihvatio kao takvo
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 10:56   #36
Quote:
snjeska kaže: Pogledaj post
mene zanima dal tko zna vezano za crnu listu u rba, ja sam sve svoje dugove poplacala, jos se nazalost kod njih u rba to ne vidi ( to je za popizdit al ajd dobro) i imam onu plastificiranu kartonsku, zanima me dal nakon sto vide da je sve placeno imam pravo na onaj dopusteni minus i postenu karticu jer iskreno pun mi kufer da ne mogu ici na bankomat
a vec 5 mj kod njih dobivam prek 4500 kn place
Kaj će ti minus, da opet odeš u dugove.
montecito is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 12:37   #37
Quote:
montecito kaže: Pogledaj post
Kaj će ti minus, da opet odeš u dugove.
ne, zapala sam u minuse, jer sam studirala,muz je samo radio,a prosle godine smo dosli u situaciju da nismo imali ni za stan platiti a kamoli za jest
ja sam sad diplomirala, radim vec skoro pol godine i napokon sam stala na svoje noge i zelim imat minus da mi bude tu ak zatreba,a ne dao bog da zatreba
dal si sad zadovoljan odgovorom
ja sam sad napokon rijesila sve minuse i nakon godinu dana od tog sranja napokon disem normalno
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 00:11   #38
Quote:
snjeska kaže: Pogledaj post
mene zanima dal tko zna vezano za crnu listu u rba, ja sam sve svoje dugove poplacala, jos se nazalost kod njih u rba to ne vidi ( to je za popizdit al ajd dobro) i imam onu plastificiranu kartonsku, zanima me dal nakon sto vide da je sve placeno imam pravo na onaj dopusteni minus i postenu karticu jer iskreno pun mi kufer da ne mogu ici na bankomat
a vec 5 mj kod njih dobivam prek 4500 kn place
na minus imaš pravo nakon šest mjeseci od datuma skidanja i
to ako nisi bila utužena
-aurora- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 13:57   #39
hvala lijepo
sad ne znam za ovo utuzena, imala sam ovrhu pa valjda na to mislis
al to nema veze s bankama vec sa nekim osiguranjem
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 19:09   #40
Quote:
snjeska kaže: Pogledaj post
hvala lijepo
sad ne znam za ovo utuzena, imala sam ovrhu pa valjda na to mislis
al to nema veze s bankama vec sa nekim osiguranjem
ali u svakom slučaju, možeš zatražiti samo karticu za bankomat, za početak bez minusa
virrek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:28.