Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2013., 11:46   #281
7 godina se bavim vrtlarstvom,imam mali eko vrt,
alat:moje ruke i motika.
dosta toga sam naučila od moje mame.

˝ako želiš biti sretan jedan dan,napi se.
ako želiš biti sretan jednu godinu oženi/udaj se.
ako želiš biti sretan cijeli život postani vrtlar˝


priroda je lijek.
obožavam vrt,prirodu....

pozdrav autorici teme,jako lijepo napisano,poučno i svašta novog sam naučila
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 13:47   #282
Quote:
LaPerLa31 kaže: Pogledaj post
7 godina se bavim vrtlarstvom,imam mali eko vrt,
alat:moje ruke i motika.
dosta toga sam naučila od moje mame.

˝ako želiš biti sretan jedan dan,napi se.
ako želiš biti sretan jednu godinu oženi/udaj se.
ako želiš biti sretan cijeli život postani vrtlar˝


priroda je lijek.
obožavam vrt,prirodu....

pozdrav autorici teme,jako lijepo napisano,poučno i svašta novog sam naučila
Hvala na pozdravu. Drago mi je da postoji netko kome netreba jako puno skupog alata, skupih preparata i ogromnih prostranstava da bi osjetili blagodati zemlje. Priroda je najkulturniji dio energetskog sustava u kojem živimo. Tu još uvijek postoji pravilan red i sklad. Tko si dozvoli taj luksuz živjeti u prirodi svakako osjeti to ogromno bogatstvo koje nam pruža. Priroda je za mene kolijevka zdravlja, a plodovi koje ubiremo su lijek! Tako razmišljam cca 15 godina od kad sam pobijedila karcinom!

Ovaj forum/tema nebi bila ništa da nisam okružena simpatičnim, pametnim, ljutim ili iskusnim ljudima koji me obogaćuju svojim riječima Nadam se da ćete nam prenijeti iskustva - kakvi su kod vas prinosi od rada samo rukama i motikom? Jel i vi malčirate?
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 16:04   #283
baš tako i ja razmišljam,
˝kad tanka i krhka biljćica pokaze svu svoju veličinu i snagu˝
moj stav prema prirodi je strahopoštovanje.
istinski uživam,volim prirodni i životinjski svijet.
volim,obožavam moj mali zeleni kvadrat raja,
i kad priroda pokaže sve svoje elementarne nepogode,kao prošle godine,tad sam prvi put vidjela nemilu sušu,4 mjeseca bez kiše.
no bez obzira na sušu ja sam prošle godine imala po prvi put odličnu berbu i vrlo rado ču ispričati i podijeliti s vama moja iskustva i događaje.

no suša me naučila i pameti,ove godine krenula sam u potragu za slamom,gledala sam u ˝vrtlarici˝(kornelije šoštarić)kako je i plastične boce stavila u zemlju za vodu(kap na kap) to štedi vodu a ne-sabija tlo,
inače sam samo stavljala slamu pod jagode,a ove god ako uspijem naći slamu stavit ču je pod svaku biljku.
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 16:52   #284
Sve je to ok što ovdeje pišete, no:

Htio bih vidjeti kako nešto posaditi, recimo, u Varaždinu, nakon što se otopilo pola metra snijega. Zemlja je sabijena, tvrda i nema šanse nešto napraviti bez predobrade.

Što se vrta tiče: sadim ga već 20-tak godina, i nema većeg zadovoljstva kad ni ne pamtim kad sam zadnji puta kupio, recimo, salatu; domaće je domaće. Isto tako imam i domaće voće.

Ne koristim nikakve kemikalije za zaštitu, a koristim i domaći gnoj od kunića. Slamu ne stavljam (treba mi za kuniće) ali zato stavljam oreznice od živice, što daje sličan efekat.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 17:37   #285
Što se tiče profesionalne poljoprivrede vi ste možda u pravu oko zbijenosti tla. No vrt za osobnu uporabu je nešto sasvim drugo.
Ja svoj vrt imam na lagano uzdignutim gredicama i ima puno organskih tvari u tlu ( kompost, humus i piljevina ) i tu se zbijenost puno manje događa.
A malčiranje je bilo apsolutno neophodno prošlog ljeta. Tamo gdje sam stavljao sijeno i piljevinu vlaga se odlično zadržavala u tlu. Ja ne koristim slamu jer je nemam. Puževi nisu napravili gotovo nikakvu štetu jer ni njih nema kad je suša.
franjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 17:42   #286
Quote:
franjo7 kaže: Pogledaj post
Što se tiče profesionalne poljoprivrede vi ste možda u pravu oko zbijenosti tla. No vrt za osobnu uporabu je nešto sasvim drugo.
Ja svoj vrt imam na lagano uzdignutim gredicama i ima puno organskih tvari u tlu ( kompost, humus i piljevina ) i tu se zbijenost puno manje događa.
A malčiranje je bilo apsolutno neophodno prošlog ljeta. Tamo gdje sam stavljao sijeno i piljevinu vlaga se odlično zadržavala u tlu. Ja ne koristim slamu jer je nemam. Puževi nisu napravili gotovo nikakvu štetu jer ni njih nema kad je suša.
Ne govorim o poljoprivrednoj površini već o vrtu - konkretno, mojem.
Zemlja nije tako savršena kao što je vaša pa je i zbijenost veća.
Ja sam malčirao oreznicama živice (ako se tako to može nazvati) i imao sam nikad bolji paradajz, krastavce, papriku, patliđan, feferone...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 18:20   #287
Chard swis imam ja doma tone sjemenja, kaj to kupuješ za 20 kn, piši na PM, ja to već 3 godine sadim i jedemo ko ludi
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 18:55   #288
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ne govorim o poljoprivrednoj površini već o vrtu - konkretno, mojem.
Zemlja nije tako savršena kao što je vaša pa je i zbijenost veća.
Ja sam malčirao oreznicama živice (ako se tako to može nazvati) i imao sam nikad bolji paradajz, krastavce, papriku, patliđan, feferone...
Ako je zemlja zbijena i tvrda znači da je tlo čista ilovača. Struktura svakog tla se može popraviti ali taj proces nije brz, traje godinama.
U tlo moraš dodavati pijeska, komposta i stajskog gnoja.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 19:32   #289
moj mali vrt je cca 16 puta 16 metara,
na njemu imam dvije višnje,jabuku petrovčicu,vinogradsku breskvu,krušku,trešnju,dvije bijele šljive,
jesenas sam razmnožila uz ogradu i (kozje sise) neka starovinjska vrsta.
no nikako da nađem neku dobru kajsiju iliti marelicu.
sjena je prvi čimbenik koji štiti biljke od jakog sunca.
no kad sam ja krenula u vrtlarski svijet,prve dvije godine sam čupala i čupala travu-korov tek prošlu godinu sam uživala u svim blagodatima rada i rada i samo rada-vrt te treba svaki dan.
pošto sam ja imala vremena na pretek ništa mi teško nije bilo naprotiv uživala sam.
kišnica.
skupljam kišnicu u bure,po kantama svaki lončić napunim kišnicom.
ja piljevinu stavljam po stazama.
organsko gnojivo životinjskog porijekla
ja to zovem krekeri to je jedini dodatak koji ja kupujem.
u jesen stavim luk,ljutiku,špinat,salatu.
a mama mi rekla prošle godine da stavim sve u 2 mjesecu mrkvu,zelen,grašak,krompir,
bojala sam se mraza no pokus sam napravila
i sve mi uspjelo zahvaljujući vlagi,kad staviš sjeme u hladnu zemlju ono tinja i bubri i treba mu više od mjesec dana da iznikne,
dobro i stiglo je sve ranije no nije to toliko bitno koliko je bitno to što je sjeme u svojim povojima,rastu dobilo dosta vlage
poslije je došla suša i onda je na red došla kišnica
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 20:37   #290
Quote:
LaPerLa31 kaže: Pogledaj post
a mama mi rekla prošle godine da stavim sve u 2 mjesecu mrkvu,zelen,grašak,krompir,
bojala sam se mraza no pokus sam napravila
i sve mi uspjelo zahvaljujući vlagi,kad staviš sjeme u hladnu zemlju ono tinja i bubri i treba mu više od mjesec dana da iznikne,
dobro i stiglo je sve ranije no nije to toliko bitno koliko je bitno to što je sjeme u svojim povojima,rastu dobilo dosta vlage
poslije je došla suša i onda je na red došla kišnica
Sve ovisi gdje živiš. Na kontinentu je mala vjerojatnost da se obavi sjetva ili sadnja u veljači. Sve ovisi o vremenskim prilikama.

Krumpir se inače sadi tek u svibnju jer ipak se radi o toploljubivoj biljci.

Inače, sjeme za nicanje treba dvije stari: vlagu i temperaturu. Što je zemlja hladnija bubrenje i nicanje traje duže. Osobito je nepovoljna kombinacija hladno tlo i visoka vlaga.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 20:57   #291
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Sve ovisi gdje živiš. Na kontinentu je mala vjerojatnost da se obavi sjetva ili sadnja u veljači. Sve ovisi o vremenskim prilikama.

Krumpir se inače sadi tek u svibnju jer ipak se radi o toploljubivoj biljci.

Inače, sjeme za nicanje treba dvije stari: vlagu i temperaturu. Što je zemlja hladnija bubrenje i nicanje traje duže. Osobito je nepovoljna kombinacija hladno tlo i visoka vlaga.
živim u istočnoj slavoniji...
vjerovala ili ne
u drugom mjesecu kad se pokaže prvi lijepi dan obavim sjetvu,
ove godine je to bilo 08.02

što se krompira tiče prošle godine bio posađen 10.03 mraz ga opurio 05.05
no vrlo brzo se oporavio.
ko-bi reko,,,,
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 22:10   #292
Quote:
LaPerLa31 kaže: Pogledaj post
vjerovala ili ne
u drugom mjesecu kad se pokaže prvi lijepi dan obavim sjetvu,
ove godine je to bilo 08.02

što se krompira tiče prošle godine bio posađen 10.03 mraz ga opurio 05.05
no vrlo brzo se oporavio.
ko-bi reko,,,,
Ne vjerovala ili ne već vjerovao ili ne.
Nisam baš siguran da će od te rane sjetve biti koristi. Danas je kod mene (okolica Zagreba) napadalo nekih desetak cm snijega. Da sam bilo šta stavio u zemlju strunulo bi koliko je vlažno. Ove godine sezona će jako kasniti.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 10:28   #293
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ako je zemlja zbijena i tvrda znači da je tlo čista ilovača. Struktura svakog tla se može popraviti ali taj proces nije brz, traje godinama.
U tlo moraš dodavati pijeska, komposta i stajskog gnoja.
Da, upravo o tome i govorim.

Nekad je taj vrt bio obrađivan bez dodatka ikakvog gnojiva, i to je rezultat.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 10:31   #294
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ne vjerovala ili ne već vjerovao ili ne.
Nisam baš siguran da će od te rane sjetve biti koristi. Danas je kod mene (okolica Zagreba) napadalo nekih desetak cm snijega. Da sam bilo šta stavio u zemlju strunulo bi koliko je vlažno. Ove godine sezona će jako kasniti.
Da, tako je. No, u Slavoniji ove godine gotovo da i nije bilo snijega.

Jučer je kod mene (Varaždin) napadalo 15 cm. Sva sreća da sam prije dva dana obradio plastenik i posijao u njega salatu, zelje, kelj, kolerabicu, stočni kelj... Bar da u neko razumno vrijeme dobijem prve presadnice.
Za salatu nije problem; dvije gredice sam posadio najesen i dobro su prezimile. Također, za prvo proljetno presađivanje salate imam još jesenskih presadnica, koje sam uspio održati jer sam im napravio mali plastenik.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 11:30   #295
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ne vjerovala ili ne već vjerovao ili ne.
Nisam baš siguran da će od te rane sjetve biti koristi. Danas je kod mene (okolica Zagreba) napadalo nekih desetak cm snijega. Da sam bilo šta stavio u zemlju strunulo bi koliko je vlažno. Ove godine sezona će jako kasniti.
ako dragi Bog da i bude blagodati kao i zadnje dvije godine ja ču biti zadovoljna.
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 11:48   #296
kako je kornelija rekla ˝ne-mora-te uvijek pratiti kalendar i struku,
samo slušajte i osluškuj-te što vam to priroda govori sljubite i pomirite nespojivo i uživajte u životu˝


evo jedan primjer : pred prošle godine gdje je bio posađen paradajz(volovsko srce,jabučar,onda onaj mali mini ne-znam sve stučne nazive)
došao je i prošao,na istome tom mjestu slijedeće godine jel´posađeno je nešto drugo,
što se dogodilo-paradaj je prezimio i potop i mraz i snijeg i sve pogode i nepogode i izrastao po svud,zanimljiva je ta priroda,šta zanimljiva čarobna je.
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 14:48   #297
Quote:
LaPerLa31 kaže: Pogledaj post
moj mali vrt je cca 16 puta 16 metara,
...no kad sam ja krenula u vrtlarski svijet,prve dvije godine sam čupala i čupala...
...organsko gnojivo životinjskog porijekla ja to zovem krekeri to je jedini dodatak koji ja kupujem.
Tako sam se i ja načupala i kopala jer je tu bilo nekad vinograda pa još pokoja žila, tvrdokorni korov koji je rastao desetljeće i na kraju isplatilo se jer sad su moji problemi minimalni. Moja površina za povrće je nešto manja od vaše, ali ove godine moram proširiti jer želim svoj krumpir. Kažu da se ne isplati ali ja uvijek tjeram po svom - prostora ima pa nek raste. Ono malo što sam stavila do sad u vrt mi je bilo boljeg uroda od Biljkine procjene 1 kg po grmu. Prvo mi je da imam krumpira dok je još skup u prodaji - mladi, a onda kad bude jeftin ne moram kupovati po centrima ili od preprodavača i cuglati doma.

Moj prvi vrt koji sam obradila je "specijaliziran" za paradajz i što ide uz njega pa tako i sama sad nalazim sadnice paradajza. Moja susjeda na rubove mjesta gdje drži kompost namjerno baca truli paradajz i ne dira te tako svake godine rasađuje svoje biljke koje na kraju dobro podnose vrijeme, snažne su i dobar im je prinos.

Što se tiće rane sjetve! Kad sam došla do navika sijati - htjela sam što prije brati i zato sam rano sijala. Dvije godine sam morala i drugi puta sijati jer mi nije od onog prvog ranog sjemena niš zraslo. Pogotovo kad sam htjela imati rano mahune, krastavce - struli sjeme i ništa. Stara lavica iz susjedstva mi je pokazala da ona sađenjem u 4-tom mjesecu ima brzo, sve raste - vlaga, temperatura... a sve što se da sadi ujesen!

Dok sam prvi puta u godini tada sadila ona je sjedila na suncu pred kućom i govorila: od ovog nećeš imati nikakve koristi bolje dođi i sjedi s nama. Eto iskustvo ljudi koji čitaju znakove prirode, sljedećih godina sam se primila ozbiljnog posla kad je i ona zašla u svoj vrt.

Zadnje uređivanje komar : 15.03.2013. at 15:11.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 15:05   #298
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ne koristim nikakve kemikalije za zaštitu, a koristim i domaći gnoj od kunića. Slamu ne stavljam (treba mi za kuniće) ali zato stavljam oreznice od živice, što daje sličan efekat.
yes to mi se sviđa - imam dosta trave, ali dok stavim za kompost, pa dok pokrijem vrt, imam kokice, piceke, voćke mi bolje rode kako imam stalno prekrivene travom.... i usfali mi kako se širim, a imam duuuugu zelenu živicu sa susjedom. I kad mi dovezu slamu za krumpir opet mi bude falilo.

Meni je sve više na pameti kao potreban alat - drobilica grana...
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 18:37   #299
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
yes to mi se sviđa - imam dosta trave, ali dok stavim za kompost, pa dok pokrijem vrt, imam kokice, piceke, voćke mi bolje rode kako imam stalno prekrivene travom.... i usfali mi kako se širim, a imam duuuugu zelenu živicu sa susjedom. I kad mi dovezu slamu za krumpir opet mi bude falilo.

Meni je sve više na pameti kao potreban alat - drobilica grana...
Kao da mi čitaš misli - i meni je drobilica za grane postala skoro pa neophodna.
Imam dosta voćaka (i nešto ukrasnog grmlja) koje redovito orezujem pa i imam i dosta grana, koje spaljujem.
No, drobilica mi je ipak malo preskupa - najjeftiniju sam našao za 1000 kuna, što je ipak malo previše za alatku koja će raditi par sati godišnje. Kad bih barem imao nekoga za "kompu" sa kime bih je mogao kupiti, no, to je skoro pa nemoguće. Svi oko mene su lijenčine i svoje vrtove su zapustili.

Nisu zadruge nekada bile bez veze...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 19:30   #300
tako je ˝dok´se čovjek ne navikne,otkrije svaku tajnu veliku i malu˝

e što se tiče krastavaca,tikvica,mahuna ja to isto sadim kraje 4 mj početkom 5 mj
i mene moja stara majka naučila i uči svim baštovanskim tajnama ipak ona 40 godina vrtlari.

@Smotani neće današnji fini svijet nokte prljati
a sve bi fino pojeli......
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:22.