Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2011., 22:33   #61
Pozdravljeni

Ja imam isto ovrhu 1/3 Fine,i danas mi banka pošalje ovrhu poslodavcu.
Da ide ovrha na primanje!
A uredno se skida 1/3 plače.
Dali smije to banka napraviti i ako sve ovrhe idu preko Fine.
Po zakonu nesmiju uzimati više od 1/3 plače.

Hvala

Molim neki savjet
Dražen DLS is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 10:33   #62
Quote:
karlito kaže: Pogledaj post
da li ima kakvih pomaka prema boljem što se tiće blokada računa,jučer mi blokirali račun danas stavio na račun dovoljan iznos da se to naplati koliko če trajati procedura da se odblokira racun...
U načelu bi trebalo biti riješeno (odblokirano) danas u toku dana.
STIB is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 14:56   #63
Ovrha: banka vs. fina

pomagajte molim vas ako znate konkretno nesto o ovom slucaju!
banka mi govori jedno, a fina nesto sasvim drugo i sad ne znam tko je u pravu, a stvar je hitna!

prije 2 dana blokiran mi je racun zbog ovrhe.
iznos duga je taman toliki da ce ga placa pokriti (i jos ce malo ostati), ali mene zanima hoce li mi zato uzeti sav iznos odjednom ili samo onu 1/3 koliko smiju?
jos jedna stvar, od iduceg mjeseca primat cu rodiljnu naknadu pa sam danas trazila u fini zasticeni racun.

u banci kazu da je problem u tome sto se sve odigrava danas. jer danas ce placa sjesti, a racun 35 bit ce otvoren tek za koji dan. i dotad ce mi s racuna uzet sav taj novac, i odblokirati racun (povuci ovrhu) i nista mi nece naknadno prebaciti na novootvoreni racun 35 (pod nista mislim na one 2/3 koliko su mi duzni ostavit po zakonu). ali barem ce sav dug biti placen i racun odblokiran.

u fini kazu suprotno. da ce mi zaplijeniti samo 1/3 a ostali ce novac "cucati" na racunu te ce iduci tjedan biti isplacen na racun 35.

kome sad vjerovati???
dal cu dobiti ista od ove place?

i ako pristanem da mi uzmu sve odjednom, koliko brzo to fina radi, tj. kad ce mi biti maknuta ovrha?
nista na kraju ne znam, a rezije moram platit! ako mi uzmu sve, cime?!

i jos nesto, ako mi uzmu sve odjednom, onda zasticeni racun vise nema svrhe. kako cu ga ponistiti i traziti da sve opet ide na stari tekuci? i jel istina da mi ostale kartice automatski budu blokirane cim postoji taj zasticeni racun 35??? zelim reci da mi onda on pravi vise stete nego koristi, ako cu ionako sav dug platit danas.

Zadnje uređivanje pinkis : 10.06.2011. at 15:11.
pinkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 15:57   #64
Quote:
pinkis kaže: Pogledaj post
u banci kazu da je problem u tome sto se sve odigrava danas. jer danas ce placa sjesti, a racun 35 bit ce otvoren tek za koji dan. i dotad ce mi s racuna uzet sav taj novac, i odblokirati racun (povuci ovrhu) i nista mi nece naknadno prebaciti na novootvoreni racun 35 (pod nista mislim na one 2/3 koliko su mi duzni ostavit po zakonu). ali barem ce sav dug biti placen i racun odblokiran.
Ovo je najvjerojatniji scenarij.
Račun 35 (za rodiljnu naknadu) može ipak biti koristan za buduće ovrhe...
STIB is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 16:01   #65
Quote:
STIB kaže: Pogledaj post
Ovo je najvjerojatniji scenarij.
Račun 35 (za rodiljnu naknadu) može ipak biti koristan za buduće ovrhe...
zasto onda teta u fini sa 100% sigurnoscu tvrdi da ce mi ostavit 2/3?
inace nemam buducih ovrha (barem ne na svoje ime, nadam se da eventualni dugovi muza nece ici meni na racun/pokrentine?!) tako da rodiljna naknada najbolje da sjeda na normalni racun i da sve bude kao dosad, nakon sto rijesim ovu zavrzlamu.

ja bih najradije da mi uzmu sve i odblokiraju racun, i u medjuvremenu bih povukla zahtjev za zasticeni racun
pinkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 16:17   #66
evo ljudi, jednim pozivom ali na pravi broj problem je rijesen!

0800-0080 - besplatni broj fininog centra za korisnike!

zena je dala odgovor na svako pitanje, i to smireno i ljubazno, sto mi se danas nije dogodilo kod ostalih 654 sluzbenika.

STIB je u pravu i fina ce mi uzeti sve odjednom jer racun 35 nije otvoren na vrijeme. a dotad mi sve uplate u cijelosti idu za naplatu duga.

nakon toga sam opet slobodan covjek tj. zena i trazim opoziv zasticenog racuna.
pinkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 18:32   #67
Quote:
pinkis kaže: Pogledaj post
zasto onda teta u fini sa 100% sigurnoscu tvrdi da ce mi ostavit 2/3?
inace nemam buducih ovrha (barem ne na svoje ime, nadam se da eventualni dugovi muza nece ici meni na racun/pokrentine?!) tako da rodiljna naknada najbolje da sjeda na normalni racun i da sve bude kao dosad, nakon sto rijesim ovu zavrzlamu.

ja bih najradije da mi uzmu sve i odblokiraju racun, i u medjuvremenu bih povukla zahtjev za zasticeni racun
teta u fini vam je to vjerojatno rekla racunajuci na dobru volju nekih banaka, koje (znajuci o cemu se radi) ne salju poruke o priljevima fini odmah, vec daju vremena da se otvori racun 35.
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
bollocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 22:16   #68
Quote:
bollocks kaže: Pogledaj post
teta u fini vam je to vjerojatno rekla racunajuci na dobru volju nekih banaka, koje (znajuci o cemu se radi) ne salju poruke o priljevima fini odmah, vec daju vremena da se otvori racun 35.
najvjerojatnije.

eto u pon. cu saznati jel hypo banka dobre volje
pinkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 23:01   #69
Kad već žalimo i kukamo meni je osobno nekoliko stvari nejasno.

1. Naknada FINA-e. Kako se određuje? Pretpostavljam razmjerno visini duga, odnosno ovršnog potraživanja ali postoji li jasan "cjenik" ili moramo vjerovat gospodi na riječ?

2. Naknada FINA-e. Kako se obračunava? Primjećujem da se u nekim slučajevima od priliva na račun skida najprije naknada FINA-i a tek od ostatka (ako išta ostane) se namiruje ovrha dok se u nekim slučajevima najprije namiruje ovrha a od ostatka (ako išta ostane) naknada? Kod prvog slučaja mi pada na pamet situacija nekog manjeg priliva na blokirani račun gdje će biti sredstava dovoljno samo za njihovu naknadu a niti lipe za dug. Znači čitav priliv ide za FINA-inu naknadu a niti lipe za dug!? Čak sam i uočio trećih slučajeva gdje FINA nije uopće uzela naknadu već se samo podmirio (dio) duga ovrhovoditelja - e ovo mi je tek najčudnije. Zna li tko razloge za ovo, ako uopće postoje?

3. "Tajming" zapljene sredstava u korist ovrhovoditelja. U nekim slučejavima sredstva s blokiranog računa odlaze isti dan, u nekim slučajearamvima sljedeći dan a u nekim slučajevima čak nakon 5 dana (bio je vikend). Ovisi isključivo o pedantnosti/aljkavosti referenta u FINA-i ili? Ako se ne varam nalozi koji stignu FINA-i nakon 12 sati (ili 13 nisam siguran) ne mogu proći na dan slanja već idući dan, ali zašto slučajevi po 2-3 dana pobogu...
kolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 23:15   #70
Quote:
kolino kaže: Pogledaj post
1. Naknada FINA-e. Kako se određuje? Pretpostavljam razmjerno visini duga, odnosno ovršnog potraživanja ali postoji li jasan "cjenik" ili moramo vjerovat gospodi na riječ?
Naknada je propisana i više-manje je fiksna (ne ovisi o visini duga)
PRAVILNIK O VRSTAMA I VISINI NAKNADA ZA OBAVLJANJE POSLOVA PROPISANIH ZAKONOM O PROVEDBI OVRHE NA NOVČANIM SREDSTVIMA
(NN 105/2010)

Quote:
kolino kaže: Pogledaj post
2. Naknada FINA-e. Kako se obračunava? Primjećujem da se u nekim slučajevima od priliva na račun skida najprije naknada FINA-i
U svim slučajevima se najprije naplaćuje naknada, a onda dug..

Quote:
kolino kaže: Pogledaj post
3. "Tajming" zapljene sredstava u korist ovrhovoditelja. (...) Ovisi isključivo o pedantnosti/aljkavosti referenta u FINA-i ili?
Da.
STIB is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 23:22   #71
STIB, nisam tako primjetio.

1. Naknade nisu iste, kreću se od 80ak do preko 200 kuna. To nije više manje isto.
2. Imao sam slučajeva di mi naknada uopće nije obračunata, a i onih di je obračunata nakon plaćanja same ovrhe.
kolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 23:22   #72
jedno pitanje, ako ja imam podračun u erste banci, i sad na žiro račun u toj banci dobijem neku lovu od provizjie posla kojeg radim. da li će ić 2/3 te love na taj podračun ili banka uzima sve? nadam ste da ste shvatili kaj sam htio pitati.žena na besplatnom broju mi nije znala odgovoriti.
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 23:27   #73
Mislim da će ti uzeti sve jer ti je to dodatni prihod, ne redovni.
boky1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 23:43   #74
pa po tome ljudi koji si nađu kakav takav posao sa tim prihodima koji se plaćaju na žiro račun i pokušaju nekako preživjeti zbog tih ovrha i sl, ostaju bez tih prihoda i samim time su opet na nuli.tj rade za 0.što mi je smiješno. Po meni bi bilo logično da banka automatski uzima 1/3 bilo kakve uplate na taj račun za naplatu dugova a 2/3 staviti na taj podračun (ako ga ima otvorenog) kako bi ljudima omogučili da dođu do djela novaca kako bi imali za život.jer mi je sve to oko tih blokiranja računa presmiješno i prejadno pa time i same građane doveli na još veći prosjački štap.I prije toga ih je bilo previše.
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 23:46   #75
Slažem se s tobom, ali.. Banke ne zanima kako ti živiš, za njih si samo broj koji ima otvoreno dugovanje i gledaju kako će se naplatit od tebe na ovaj ili onaj način...
boky1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 07:38   #76
Nije banka izmislila 2/3 da se ostavlja građanima za život nego država, banke moraju provoditi zakone države..
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 12:38   #77
Quote:
zmayo kaže: Pogledaj post
Nije banka izmislila 2/3 da se ostavlja građanima za život nego država, banke moraju provoditi zakone države..
Ti moraš u FINA-i prijavit taj dodatni prihod, i poslodavac ti mora onda dio primanja preusmjerit na podračun, banka sa tim nema ništa........Takav ti je zakon ove države
Isto kao što ti 2/3 banka ne bi trebala izuzimati ako ti nisi na vrijeme otvorio podračun nisu taj zakon baš najbolje odradili....
Sunnce is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 17:38   #78
bio sam u fini danas. Uplate preko ugovora o djelu i uplate na žiro račun ne spadaju u zaštićene uplate pa tako automatki banka plijeni svu svotu a ne smao 1/3.kako sam skužio, jedino plaće, naknade s burze, naknade za invalidnost, naknade za porodiljni(iako sam primjetio da je nekima uzeta i ta naknada),naknade od ozlijede na radu.Sve drugo banka plijeni u cijelosti.tako da honorarci koji su dužni i rade tako kako bi koliko toliko uspjeli preživjeti - rade za tu isplatu i ne dobiju ni lipe na račun.Pa tako ni ja svoj povrat poreza neću osjetit koji nije baš mali..
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 18:18   #79
zanči radiš honorarno da imš od čega živjeti a na kraju ti sve uzmu, baš krasno....
Sunnce is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 18:30   #80
Quote:
Sunnce kaže: Pogledaj post
zanči radiš honorarno da imš od čega živjeti a na kraju ti sve uzmu, baš krasno....
vjerovnici naplate dug, tako je.
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
bollocks is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:53.