Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2011., 23:53   #21
A s druge strane, neotplativost duga stvarno ne bi trebalo brinuti zajmoprimatelje nego zajmodavce.
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 23:54   #22
Svi libertarijanci su za slamanje kriminalne monetarne šeme i vraćanje monetarne vlasti državi.

U našoj državi je to nemoguće bez nacionalizacije banaka, koju treba provesti izmjenom poreznih propisa (ciljanim guranjem banaka u gubitke sa ciljem odustajanja stranih vlasnika od beskonačne sanacije gubitaka i predajom banaka u državno vlasništo).

Dakle, ne kroz klasično izvlaštenje koje je bilo obilježje komunisitčkih režima.

Moraš također znati, da ono što ja želim napraviti bankama je ista stvar koju država trenutno radi ljudima (tako da im uzima 40% od plaće iako ljudi jedva krpaju kraj sa krajem).

@"A s druge strane, neotplativost duga stvarno ne bi trebalo brinuti zajmoprimatelje nego zajmodavce."

Da, kada ti banka ne bi ovrhom sjela na cijelu plaću i deložirala te iz stana.

PS: nacionalizacija banaka nije 'komunistička' ideja. Švedska je također nacionalizirala banke 1992. radi kreditne krize, tj. nemogućnosti otplate duga (slična situacija kao i kod nas danas), Francuska je to isto napravila 82'. Pogledaj više o tome kako se to radilo širom svijeta

http://en.wikipedia.org/wiki/Nationalization

Zadnje uređivanje resiste : 20.06.2011. at 00:01.
resiste is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:02   #23
Quote:
resiste kaže: Pogledaj post
U našoj državi je to nemoguće bez nacionalizacije banaka, koju treba provesti izmjenom poreznih propisa (ciljanim guranjem banaka u gubitke sa ciljem odustajanja stranih vlasnika od beskonačne sanacije gubitaka i predajom banaka u državno vlasništo).
Bit će da država već dugo vježba tvoj program, jer to s ciljanim guranjem u gubitke već dugo radi sa svojom jedinom velikom bankom, HPBom. Moš mislit sreće u Hrvatskoj da su sve banke takve, na ulicama bi imali sreću gledati Mad Max uživo.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:03   #24
Quote:
resiste kaže: Pogledaj post
Svi libertarijanci su za slamanje kriminalne monetarne šeme i vraćanje monetarne vlasti državi. stana.
Vidis, Pernar (ako jesi) ovo je tvoj problem. Ljudi jesu za promjene, ali su onda uvidjeli da ustvari nemas pojma o cemu pricas.

Sori.
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:09   #25
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Bit će da država već dugo vježba tvoj program, jer to s ciljanim guranjem u gubitke već dugo radi sa svojom jedinom velikom bankom, HPBom. Moš mislit sreće u Hrvatskoj da su sve banke takve, na ulicama bi imali sreću gledati Mad Max uživo.
Argument da banke trebaju biti u stranom vlasništvu zato jer da su u državnom bi se krale je sulud, po toj logici trebalo bi prodati strancima i HEP i vode i šume (i sve ostalo). Problem krađe iz poduzeća u državnom vlasništvu povezan je sa time da su lopovi, odnosno mafija (HDZ) na vlasti, a ne time da su to državna poduzeća.

Quote:
maq kaže: Pogledaj post
Vidis, Pernar (ako jesi) ovo je tvoj problem. Ljudi jesu za promjene, ali su onda uvidjeli da ustvari nemas pojma o cemu pricas.

Sori.
Imaš pravo na svoje mišljenje. Ako se mene pita, LGBT ekipi svaka čast, da su dužnici sa valutnom klauzulom složni kao gay ekipa, odavno bi se ukinula valutna klauzula. Neki među vama u svemu vide razlog za podjelu, gayevi pak shvaćaju da je zajednički cilj iznad međusobnih prepucavanja. Eto, malo da razmislite i o tome.

Zadnje uređivanje resiste : 20.06.2011. at 00:14.
resiste is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:11   #26
čini se da Argentincima ni danas ne cvjetaju ruže, iako su uspjeli otpisati gomilu duga prema stranim vjerovnicima

http://www.poslovni.hr/vijesti/argen...ma-172558.aspx

mene isto pišite za člana udruge
pearljam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:13   #27
Zanimljivo je kak se nadje puno ljudi koji su spremni na kritiziranje necijih metoda , ali sami nece nista napraviti.Lako je po tudem pljuvat, kaj sam ne izneses svoje ideje.
Sure , nacionalizacija banaka nije realna opcija u ovom trenu, ali ajmo malo van Hrvatske , pa upravo to se dogadalo prije par godina u Americi kad je par najvecih banaka riknulo , porezni obveznici su ih spasavali.Kod nas bi bilo samo obrnuto, njihov profitabili rad bi se "prelio" na porezne obveznike
Mislim , ne kazem da je najbolja ideja , al nesto treba napraviti, ima i drugih ideja koje je naveo.Na ovoj temi bi se mogli koncetrirati na sami franak.

Ukidanja v.k. za nove kredite, natjerati banke da EKS nebude promjenjiv po odluci Uprave banke nego po nekim realnim pokazateljima , konverzija kredita u cisto kunske po nekom realnom tecaju bi bili dobar početak.Kad bi se ostvarile te stvari, to nebi dovelo do apsolutno nikakvih gubitaka za banke , samo bi malo izjednacili strane najmoprimaca i davaoca , jer , zaboravljate da iza banaka stoje hrpa pravnika i odvjetnika a prosjecni Pero Perić kad dize kredit zna samo da mu je rata xy kuna i da treba solmenizaciju iz đepa platiti 3 soma kuna, i to je otprilike to..
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:15   #28
Mafija je uvijek na vlasti. A sto se tice tvoje averzije prema "strancima" meni sasvim svjejedno jel vlasnik sume jacques, hans, john ili ivan. Ili, da budemo aktualniji, jel peder ili nije. Tebi nije svejedno?

Ma meni je zao da je covjek koji je imao muda izazvati elitu toliko omasio loptu sa vrludanjem tamo amo. Che guevaru vise nitko ne pusi.
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:16   #29
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je kak se nadje puno ljudi koji su spremni na kritiziranje necijih metoda , ali sami nece nista napraviti.Lako je po tudem pljuvat, kaj sam ne izneses svoje ideje.
Sure , nacionalizacija banaka nije realna opcija u ovom trenu, ali ajmo malo van Hrvatske , pa upravo to se dogadalo prije par godina u Americi kad je par najvecih banaka riknulo , porezni obveznici su ih spasavali.Kod nas bi bilo samo obrnuto, njihov profitabili rad bi se "prelio" na porezne obveznike
Mislim , ne kazem da je najbolja ideja , al nesto treba napraviti, ima i drugih ideja koje je naveo.Na ovoj temi bi se mogli koncetrirati na sami franak.
Pa mogli bi tako poslat i policiju da premece po stanovima i uzima novce koje ljudi drze po kucama... Zasto stati na bankama. I zle lihvare, djecu, sa njihovim kasicama-prasicama treba nauciti pameti.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:19   #30
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Ukidanja v.k. za nove kredite, natjerati banke da EKS nebude promjenjiv po odluci Uprave banke nego po nekim realnim pokazateljima , konverzija kredita u cisto kunske po nekom realnom tecaju bi bili dobar početak.Kad bi se ostvarile te stvari, to nebi dovelo do apsolutno nikakvih gubitaka za banke , samo bi malo izjednacili strane najmoprimaca i davaoca , jer , zaboravljate da iza banaka stoje hrpa pravnika i odvjetnika a prosjecni Pero Perić kad dize kredit zna samo da mu je rata xy kuna i da treba solmenizaciju iz đepa platiti 3 soma kuna, i to je otprilike to..
Valutnu klauzulu treba ukinuti za stare kredite, banke više ne žele davati kredite sa valutnom klauzulom u švicarcima, razmisli zašto?

Odnosno ukidanje valutne klauzule u potpunosti, proglašavanje te klauzule protuustavnom, povrat preplaćenog novca dužnicima. I to je to !!!
resiste is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:22   #31
Quote:
Pa mogli bi tako poslat i policiju da premece po stanovima i uzima novce koje ljudi drze po kucama... Zasto stati na bankama. I zle lihvare, djecu, sa njihovim kasicama-prasicama treba nauciti pameti.
Wtf? bas i nema neke povezanosti, osim ak se referiras da je i jedno i drugo krada , al nije bas neka usporedba..

vise se opet pokazuje da je lakse popljuvat neciju ideju nego smislit sam nesto.
Ponavljam, zanimljivo kak je krađa kad treba ici na ruku narodu , stanvnicima koji su i digli sve te kredite , otplacuju sve te kamate , a nije krada kad nekolicina pohlepnih idiota dovede u pitanje likvidnost najvecih banaka u SADu, i izazovu situaciju da drzava mora novcem poreznih obveznika spasavati tu isti banku da skroz ne bankrotira.

Evo ti jedan moralni hazard kad si tolko zapeo za njega kak sprijeciti da ljudi na celnim pozicijama u bankama posluju racionalno , kad znaju da ce ih drzava izvuc ak zajebu jer mora?

Quote:
Valutnu klauzulu treba ukinuti za stare kredite, banke više ne žele davati kredite sa valutnom klauzulom u švicarcima, razmisli zašto?

Odnosno ukidanje valutne klauzule u potpunosti, proglašavanje te klauzule protuustavnom, povrat preplaćenog novca dužnicima. I to je to !!!
Nece to bas dat bojim se retrogradno..bilo bi dosta za pocetak da bar za nove kredite nebude v.k.
teoretski bi se moglo - kuna je stabilna prema euru a za svicarac se uzme prosjek zadnjih xy godina pa neki srednji tecaj - al velim nebi HUB nikad pristao na to , a nije da ih drzava bas ima cim ucijeniti.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:24   #32
Uh, sace te somied poklopit
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:24   #33
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Wtf? bas i nema neke povezanosti, osim ak se referiras da je i jedno i drugo krada , al nije bas neka usporedba..
Imovina je imovina, vlasnik je vlasnik, a kradja je - kradja. Ili?

Quote:
Evo ti jedan moralni hazard kad si tolko zapeo za njega kak sprijeciti da ljudi na celnim pozicijama u bankama posluju racionalno , kad znaju da ce ih drzava izvuc ak zajebu jer mora?
Tako da ih ne izvuce. Ne shvacam zasto bi porezni obveznici izvlacili banke? Pisi svom saborskom zastupniku po tom pitanju. Ali situacija u Hrvatskoj je dijametralno suprotna - banke izvlace drzavu.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:25   #34
Quote:
somied kaže: Pogledaj post

Tako da ih ne izvuce.
Jesam reko
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:29   #35
Nego, somied, sta ti kazes na ovu Pernarovu tvrdnju o libertarijancima i monetarnom sustavu?
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:32   #36
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Nece to bas dat bojim se retrogradno..bilo bi dosta za pocetak da bar za nove kredite nebude v.k.
teoretski bi se moglo - kuna je stabilna prema euru a za svicarac se uzme prosjek zadnjih xy godina pa neki srednji tecaj - al velim nebi HUB nikad pristao na to , a nije da ih drzava bas ima cim ucijeniti.
Hoće, ako se proglasi protuustavnom. Država može uvesti porez na aktivu, zakonom srušiti najvišu dopuštenu kamatnu stopu i defacto staviti omču oko vrata bankama.

Banke su prodane za menje novca nego su sanirane. Uzeti lopovu ukradeno, odnosno vratiti nazad narodu nije krađa (lopovluk), nego čin utemeljen na pravdi i pravu (ukoliko država izmjeni pravne propise).
resiste is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:34   #37
Quote:
maq kaže: Pogledaj post
Nego, somied, sta ti kazes na ovu Pernarovu tvrdnju o libertarijancima i monetarnom sustavu?
Ocekivano.

Dugo mi je trebalo da u potpunosti shvatim sto je Dostojevski htio reci u knjizi "Zlocin i kazna". Covjek se uci dok je ziv.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:35   #38
Quote:
dinas30 kaže: Pogledaj post
Koliko Vas misli potpisat ovaj reprogram, ovo treba minirat pod hitno, i započeti javnu kampanju (naravno i paralelno raditi udrugu), jer stvar će se razvodnit, na što se i računa , ide ljeto, iskoristiti će se i u izbornoj kampanji. Vrlo mlake, gotovo podržavajuće (ponižavajuće) reakcije sindikata. Ovo je jedna od većih uvreda koje smo doživjeli. Mrtvi hladni kažu daje to jedino što se moglo učiniti, zahvaljuju javnobilježničkoj komori da su spustle cijene solimizacije, i idu lagano na mirne godišnje odmore. Nama će u prosjeku rata biti manja 50-100 Eura,možda koji mjesec ili dan, zavisno koliko će divljat tečaj, a sve su šanse da će se to dogoditi, ustvari događa se ,a glavnicu ćemo počet skidat cca 2030, o kamatama ni riječi, o tečaju se nesmije ni pomislit (sveta krava).
Reprogram je isplativa stvar za dužnike.
Franak je na rekordnim razinama i ako će padati, produljenjem otplate dužnici profitiraju, banka gubi i nema joj nazad samo tako.

Ne desi li se pad, krediti sa takvom valutnom klauzulom su ionako večinom nenaplativi i morati će se nalaziti druge modele.
Dugoročno nije izgledno da će dužnici jedne ili druge valutne klauzule imati veće razlike u isplatama.
Niti je zato v.k. zamišljena, radi se o kunskim kreditima ne o devizim i to banke dobro znaju kao što znaju i smjernice koje su za takve kredite dobili od HNB-a i - ignorirale ih.
Jednako kao što država ignorira svoje a HNB svoje probleme...
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:41   #39
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Reprogram je isplativa stvar za dužnike.
Franak je na rekordnim razinama i ako će padati, produljenjem otplate dužnici profitiraju
Kako mogu profitirati ako se dug radi kamata i 10 godina duljeg roka otplate povećava? (ako je kredit 100.000 franaka, povećava se za 50.000)?

Zar će ljudi otplaćivati te dugove do Sudnjeg dana? Ili će djeci umjesto imovine ostavljati hipoteku i doživotno živjeti kao bankini podstanari? Koji je onda uopće smisao stambenog kredita, ako ga moraš otplaćivati doživotno (neki i dosmrtno jer neće svi živjeti do 75-e)?


Zadnje uređivanje resiste : 20.06.2011. at 00:47.
resiste is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 00:52   #40
Quote:
resiste kaže: Pogledaj post
Grinch 24 vam je igrač za sustav, ukoliko se kuna ne odljepi od eura (odnosno HNB ne prestane funkcionirati kao mjenjačnica) nemoguće je ukinuti valutnu klauzulu. Valutna klauzula je samo posljedica, a ne uzrok problema, zato se morate boriti i za promjenu monetarnog modela, a ne samo za ukidanje valutne klauzule, jer je jedno bez drugoga nemoguće. Grinch će vas pokušati uvjeriti da jedno sa drugim nema veze, ali svatko sa imalo mozga shvaća o čemu se radi.

"Hrvatska se treba 'odlijepiti' od eura jer će završiti kao Argentina!"
http://www.dnevno.hr/vijesti/novac/h...na/320349.html

Dobro je da ste primjetili da je SDP igrač za sustav (banke), odnosno protiv je ukidanja valutne klauzule. HDZ također.
Treba takodjer podsjetiti da je Argentina imala bankarski sustav koji je bio izuzetno stabilan i dobro kapitaliziran, sa dobrim risk-managementom. I da je trpio poprilicne udare recesije. Raspad je nastao u trenutku kada je argentinska vlada ukinula valutnu klauzulu i konvertirala kredite i depozite u pesose (i to po razlicitom omjeru za jedne i druge).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:32.