Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2013., 01:33   #1
Mesnice i ponuda mesa

Izdvojeno s teme.

Quote:
Zlikovsk kaže: Pogledaj post

Izmasakriraj par goveda, jebiga, ponudi pa vidi.
Postoji i problem u gastronomskoj prosvjećenosti našega puka.

Više puta sam ovdje pisao o mesnici Žumberak na Kvatriću. Oni su što se toga tiče najnapredniji. Npr. u konfekcioniranju janjadi skoro pa imaju sve. Za junetinu, ako im objasniš što trebaš, izrezati će svaki rez. No tu je problem. Ako želiš 1 T-bone steak, oni ti ga ne mogu prodati jer su prerezali biftek zbog jednog T-bonea. No ako želiš 5 kom, tako da na njima ostane cijeli biftek, tada će ti ga točno tako i narezati. Problem je što 5 takvih teži barem 6 kg.Također, ista mesnica ima ramstek i biftek u pacu. Vrlo kvalitetno napacano i dobro sazrelo meso, ali krivo izrezano. Pretanko. I ja im to kažem, a gazdarica mi kaže da bi ona rado narezivala pravilne komade, ali ljudi neće jer im je 2,5 cm predebelo.

Zadnje uređivanje Pringles : 21.01.2013. at 22:26.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 20:52   #2
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Također, ista mesnica ima ramstek i biftek u pacu.

Može li se znati cijena tog njihovog bifteka u pacu? Hvala!
anpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 22:29   #3
Quote:
anpi kaže: Pogledaj post
Može li se znati cijena tog njihovog bifteka u pacu? Hvala!
Isto kao i svježi. Nešto prije Božića biftek je bio 145 kn.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 07:55   #4
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Isto kao i svježi. Nešto prije Božića biftek je bio 145 kn.
Ovo mi se čini više nego korektna cijena.

Inače, hvala za info o toj mesnici na Kvatriću...budem provjerio kada će supruga raditi bifteke, kao i tatarski.

Uvijek do sada smo sami stavljali biftek na sazrijevanje (što mi je tlaka), a ovog PIK-ovog (koji je ipak jako dobar bio, bez obzira na skupoću) nema više za kupiti.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 13:03   #5
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Isto kao i svježi. Nešto prije Božića biftek je bio 145 kn.
Početkom godine sam prvi put išla na Kvatrić, baš u potragu za tim napacanim biftekom, ali su mi rekli da tog nemaju u zimskim mjesecima.. Pitala sam onda za svježi biftek, i na kraju dobila manji dio s kraja, što inače ne rade nego ga prodaju u komadu..

Ne znam jesam li bila u "pravoj" mesnici, jer sam vidjela da imaju još dvije u onom zatvorenom dijelu placa, ja sam bila u onoj vani, u prolazu?
touch_of_pink is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 14:37   #6
Quote:
touch_of_pink kaže: Pogledaj post
Početkom godine sam prvi put išla na Kvatrić, baš u potragu za tim napacanim biftekom, ali su mi rekli da tog nemaju u zimskim mjesecima.. Pitala sam onda za svježi biftek, i na kraju dobila manji dio s kraja, što inače ne rade nego ga prodaju u komadu..

Ne znam jesam li bila u "pravoj" mesnici, jer sam vidjela da imaju još dvije u onom zatvorenom dijelu placa, ja sam bila u onoj vani, u prolazu?
Sve tri su Žumberak. Oni režu biftek popola ako prvi kupac koji treži pola bifteka želi tanji dio s kraja, tako da im ostane prednji deblji kojega onda nikada nije problem prodati. Za napacani sam sad pitao i točno, počinju kad i sezona roštilja. Pred Božić ga je slučajno ostalo zbog posebne narudžbe.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 16:15   #7
Moja iskustva s navedenim:
Slažem se za Žumberčanku, ramstek iz paca ak uspijete naći deblje komade je meni najbolji komad mesa koji se može dobiti u Zagrebu, bolje od bilo kojeg restorana. Biftek sam par puta naletio na lošije komade.
Maredo odresci su bili odlični, šteta što ga nema više u Konzumu. Tak da za neki standardni steakhouse nije uopće loš izbor. Neka ekskluziva bila bi značajno skuplja od navedenih cijena.
A PIK Vrbovec je bio dobavljač mesa za McDonalds (dok koncesiju nije uzeo Gavrilović pa sad uvoze meso iz Austrije, do kud idu posvađani tajkuni), što je ako ništa drugo potvrda visokih higijenskih standarda.
jermyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 12:59   #8
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Isto kao i svježi. Nešto prije Božića biftek je bio 145 kn.
hvala za info!

Pitam jer sam jednom sama pacala doma biftek iz interspara i bojim se da sam totalno uprskala stvar. meso je bilo jako žilavo i nije bilo fino. a i imali smo goste, pa sam se zbrukala. šteta i vremena i novaca.

zato bih idući puta fino kupila ovako neku gotovu varijantu s minimalnom mogućnosti pogreške... a cijena je ista!
anpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 13:12   #9
Quote:
anpi kaže: Pogledaj post
hvala za info!

Pitam jer sam jednom sama pacala doma biftek iz interspara i bojim se da sam totalno uprskala stvar. meso je bilo jako žilavo i nije bilo fino. a i imali smo goste, pa sam se zbrukala. šteta i vremena i novaca.

zato bih idući puta fino kupila ovako neku gotovu varijantu s minimalnom mogućnosti pogreške... a cijena je ista!
nema puno mogućnosti pogrešaka u pacanju bifteka.
Taj put si ga sigurno posolila.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 13:22   #10
Kako ovdje košta 145 kn, a inače ti u mesnicama neće prodati ništa osim cijelog komada od par kila, i to po cijeni od 190-220 kn?
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 16:08   #11
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
Kako ovdje košta 145 kn, a inače ti u mesnicama neće prodati ništa osim cijelog komada od par kila, i to po cijeni od 190-220 kn?
Cijenu koju pišeš još nisam vidio. 160 kn je za sada rekord kojega sam vidio, a na Kvatriću tri mesnice imaju cijenu 140-150 kn. Žumberak, Martinjak i Gavrilović.
Gavrilović također reže biftek popola pod uvjetima koje sam prije napisao.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 18:00   #12
Najjeftinije što sam ja vidio bilo je tih spomenutih 190 kn. Uglavnom su tražili 200, jedna mesnica 220. Doduše, nije Kvatrić, nego Trešnjevački... 145 je onda bagatela.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 18:30   #13
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
Najjeftinije što sam ja vidio bilo je tih spomenutih 190 kn. Uglavnom su tražili 200, jedna mesnica 220. Doduše, nije Kvatrić, nego Trešnjevački... 145 je onda bagatela.
Sad si me malo uplašio . Nisu se valjda ružne stvari dogodile ove godine.

Od kada su tvoji podaci o cijenama ? Kupujem u prosjeku 3 bifteka u 2 mjeseca ali ove godine još nisam kupovao meso. Moje cijene bifteka s Kvatrića su od otprilike 15.-20. 12. prošle godine. Provjerit ću cijene sutra ili preksutra pa ih napišem.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 18:33   #14
Hm... Mislim da je to bilo za vrijeme godišnjeg, znači druga polovica rujna. Ako se nađem u blizini Kvatrića, definitivno ću svratiti tamo pa da provjerim kakva je situacija. S Trešnjevačkog sam pobjegao, jer dati 500 kn u komadu nije mala stvar.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 18:48   #15
u VŽ nema bifteka ispod 190 kuna (osim ždrebećeg) i ne režu ga nego moraš u komadu kupiti
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 11:10   #16
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Cijenu koju pišeš još nisam vidio. 160 kn je za sada rekord kojega sam vidio, a na Kvatriću tri mesnice imaju cijenu 140-150 kn. Žumberak, Martinjak i Gavrilović.
Gavrilović također reže biftek popola pod uvjetima koje sam prije napisao.
u intersparu zadnje vidio po 199,99 kn - koliko sam shvatio reze se po zelji.

u manjim privatnim mesnicama je po cca 130 kn/kg (iskljucivo cijeli), no obicno ga treba naruciti.

s obzirom da je meni cijeli (puno) previse ovih 145 kn/kg u Zumberku (u kojem nisam jos bio - skroz mi je van ruke) mi izgleda odlicno. jedino je steta sto je "tanki"...
xls is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 12:06   #17
Nakon što ste me pošteno isprepadali evo i posljednje vijesti s Kvatrića.

Žumberak, cijena bifteka 145 kn. Potrebna prethodna predbilježba. Biftek počinju rezati sa sezonom roštilja kada ga i oni imaju u pacu pa se može kupiti i komad svježeg, težine po želji. Do sezone samo u komadu.

Martinjak, ne primaju predbilježbe, ako biftek zateknete cijena je 135 kn.

Gavrilović, 165 kn, režu biftek po pola, predbilježbe idu ako ste dobri s mesarom, službeno ne, ali ga imaju svaki petak ranije ujutro. (oko 7,30-8,00).


Tako, sad mi je lakše.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 13:54   #18
Na stranu biftek, najbolji komad mesa koji sam pojeo bio je rib-eye steak, fino prošaran masnoćom... To bi trebalo biti komad kod rebra, ali ne znam u kojem obliku tj. nazivu takav komad mesa postoji kod nas?
jermyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 17:47   #19
Quote:
jermyn kaže: Pogledaj post
Na stranu biftek, najbolji komad mesa koji sam pojeo bio je rib-eye steak, fino prošaran masnoćom... To bi trebalo biti komad kod rebra, ali ne znam u kojem obliku tj. nazivu takav komad mesa postoji kod nas?
Rib-eye steak je mišić musculus longissimus dorsi. To je produžetak sirloina (ramstek) prema glavi goveda. Kad su steakovi iz dijela od 6 do 12 rebra zovu se rib-eye steak. Predivan dio za steakove ali da bi bio vrhunski traži prave, dobro hranjene mesne pasmine poput Limousina, Charolaisa, Black Angusa... Životinja koje daju maksimalno mramorirano meso.

Hrvatski to bi bila pržolica.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 00:29   #20
ak ste u Nedelišću navratite u mesnicu "Mihalić". ja već tamo idem 30 godina
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:08.