Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2013., 23:20   #21
Quote:
miaim kaže: Pogledaj post
Bok ljudi! Htjela bi učiti japanski kod kuće, ali isuse kriste kako se gubim s ovim programima i instalacijom na kompjuteru. Zna možda tko neki simpatičan program za učenje japanskog? Online ili da ga skinem, tak svejedno. Pomagajte

Japanese with ease
. je klasik
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 19:58   #22
Ima li koji kvalitetan program za ucenje finskog/ norveskog?
Lady Isadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 04:58   #23
Za norveski: http://www.nynorsksenteret.no/kurs/
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 13:38   #24
Ja sam odlučila samostalno učiti engleski preko zime dok ne radim, učila sam ga u osnovnoj školi i srednjoj ali što kažu ljudi čim strani jezik ne koristiš često zaboraviš ga, u to sam se i sama uvjerila ..pa sam si u knjižari kupila ovu knjigu http://www.profil-mozaik.hr/engleski...seca/PR/115330 jeste li imali iskustva s tako knjiga +CD za učenje ?? i kako je napredovalo?...

Naručila sam si još Njemački i talijanski ( ali to budem uzela nešto jeftinije ) i naravno tražim isto tako i španjolski jezik...
LauraFlores26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 13:32   #25
Ja trenutno samostalno učim.

Počela sam tako da sam išla u školu stranih jezika 1,5 godinu, večinom gubitak vremena u mom slučaju, jer moj profesor nije znao niti riječi hrvatskog tako da sam sve sama istraživala i snalazila se što je super sa jedne strane ali popriličan gubitak vremena sa druge.

Zatim sam išla na privatne instrukcije, super stvar gdje ti se konačno objasne neke jako važne stvari.

I sad trenutno sama učim, imam udžbenik za učenje iz škole stranih jezika i jednostavno prevodim sve po redu, od početka do kraja, svaki radni dan nakon posla.

Sad kad gledam u naprijed što bih drugačije radila...pa defiintivno bih puno više vremena uložila u slušanje audio tekstova i sam govor, makar pričala sama sa sobom i na glas slagala rečenice, jer to je danas što mi najviše nedostaje.

I izbjegla bih školu stranih jezika i krenula odmah sa privatnim instrukcijama.

Sad sve ovisi o stupnju motivacije i o samom jeziku i koliko je uopće dostupan.

Sa sad krenem sa npr. francuskim, prvo bih recimo 6 mjeseci sama radila Pimsleur ili sl., samo da vidim koliko sam stvarno zainteresirana i koliko mi francuski ''leži'' zatim privatne instrukcije pa škola.
__________________
Jacques Brel: '' Talent ne postoji. Željeti ostvariti svoje snove je talent''
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 11:17   #26
@ V element Ti učiš turski,jel tak?
batler is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 12:30   #27
Quote:
batler kaže: Pogledaj post
@ V element Ti učiš turski,jel tak?
Da, turski
__________________
Jacques Brel: '' Talent ne postoji. Željeti ostvariti svoje snove je talent''
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 15:39   #28
e,danas sam došla na ideju kako učit jezik samostalno. Konkretno, kod mene se radi o učenju njemačkog.
Ovako, najprije ću krenut s gramatikom, naravno! nema mi smisla drugačije - moram najprije shvatiti jezik a bez znanja osnovnih gramatičkih pravila to nije moguće.
pa sam si na papir stavila nacrt:
imam 2 gramatička priručnika (PONS i baš knjigu njemačka gramatika "Knjigotisak" je nakladnik). Pored toga ima nešto malo gramatike u u PONS jezičnom priručniku (početnom i naprednom) koji se odnosi općenito na učenje jezika.
sastavila sam si raspored kako učiti gramatiku i gdje mi je ta "lekcija" u kojoj knjizi. Nacrt otprilike izgleda ovako:

ČLAN (PONS str 9-13; Gramatika str. 9-11)
IMENICE (red,broj,jedina/množina) - PONS str.15-20; Gramatika 9.str, 12-14 str.
PADEŽI
ZAMJENICE
PRIDJEVI
BROJEVI
PRILOZI
PRIJEDLOZI
VEZNICI
NEGACIJA U REČENICI
GLAGOLI
TVORBA RIJEČI
RED RIJEČI U REČENICI
REČENICE (općenito valjda) - subjekt, glagol, objekt u rečenici, glavna/izjavna/upitna/zapovjedna rečenica,

dakle, najprije ću se skoncentrirati na učenje tih gramatičkih pravila da si to znam na hrvatskom objasniti, uz navođenje primjera naravno (primjeri su navedeni uz svaku ovu gore navedenu lekciju).

Nakon toga ću pregledat 2 internet tečaj jezika koji sam si naručila (lingq i večernji.jezici)

Onda ću uzet PONS jezični udžbenik i priručnik i uz CD učit/slušat (početnički i napredni)

Nakon toga ću uzet onu knjigu "Njemački za putnika" i naučiti najčešće korištene rečenice u raznim situacijama (tzv.situacijski dijalozi).

onda ću još malo preslušavat naučeno čisto da mi "uđe u uho" jezik

i nakon toga ću čitat njemački riječnik čisto da si obogatim fond riječi.

eto, ako ima tko stručan za jezik ovdje nek mi napiše svoje mišljenje o ovome/dade još kakvu preporuku, bila bih jako zahvalna
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 17:25   #29
ljudi, što mislite o ovome?
http://www.knjigebuducnosti.com/knji...jezik_u_7_dana
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 19:46   #30
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Nije to ideja nova, Michel Thomas isto nudi rezultate unutar par dana, koliko se sjećam.
I istina je, unutar tih par dana stvarno dobiješ neki osnovni pregled početnog stupnja jezika i to je super baza za krenuti dalje.

Što se tiče tvog plana za njemački, mislim da je odlično što imaš plan i pristupaš tome tako studiozno, no vidjet ćeš da neće baš sve ići tako kako si zamislila i tada je najvažnije ne odustati nego samo promijeniti pristup

Mislim da je super proći njemačku gramatiku, onako jednostavno malo pročitati da vidiš koje su razlike ili sličnosti, neke novosti i sl. ali ne krenuti tako učiti.

Ja bih možda počela sa jednim audio tečajem, da malo čujem jezik, naučim neke fraze koje će mi biti daljnji booster.

To ti je kao kuhanje, prvo probaš kolač a onda ideš gledati recept

A čitanje rječnika proširivanje vokabulara stvarno ne preporučujem, posebno za početnike, osim ako i ti nemaš IQ 190, u tom slučaju sretnice :P
__________________
Jacques Brel: '' Talent ne postoji. Željeti ostvariti svoje snove je talent''
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 20:12   #31
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Nije to ideja nova, Michel Thomas isto nudi rezultate unutar par dana, koliko se sjećam.
I istina je, unutar tih par dana stvarno dobiješ neki osnovni pregled početnog stupnja jezika i to je super baza za krenuti dalje.

Što se tiče tvog plana za njemački, mislim da je odlično što imaš plan i pristupaš tome tako studiozno, no vidjet ćeš da neće baš sve ići tako kako si zamislila i tada je najvažnije ne odustati nego samo promijeniti pristup

Mislim da je super proći njemačku gramatiku, onako jednostavno malo pročitati da vidiš koje su razlike ili sličnosti, neke novosti i sl. ali ne krenuti tako učiti.

Ja bih možda počela sa jednim audio tečajem, da malo čujem jezik, naučim neke fraze koje će mi biti daljnji booster.

To ti je kao kuhanje, prvo probaš kolač a onda ideš gledati recept

A čitanje rječnika proširivanje vokabulara stvarno ne preporučujem, posebno za početnike, osim ako i ti nemaš IQ 190, u tom slučaju sretnice :P
ajde super, onda ću si probat nabavit taj priručnik
što se tiče mog učenja njemačkog, da - to slušanje da mi jezik uđe u uho i da ga malo slušam sam zamislila ipak na početku, uz intenzivno učenje gramatike koje bi bilo malo temeljitije - čisto da vidim konstrukciju jezika i kako se slažu rečenice, kako se deklinira/konjugira i sve što ima veze s tim.
mislim da mi je ovo drugo sve OK - učenje gramatike uz slušanje PONS početničkog tečaja.
mislim da nemam IQ 190
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 21:54   #32
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
ajde super, onda ću si probat nabavit taj priručnik
što se tiče mog učenja njemačkog, da - to slušanje da mi jezik uđe u uho i da ga malo slušam sam zamislila ipak na početku, uz intenzivno učenje gramatike koje bi bilo malo temeljitije - čisto da vidim konstrukciju jezika i kako se slažu rečenice, kako se deklinira/konjugira i sve što ima veze s tim.
mislim da mi je ovo drugo sve OK - učenje gramatike uz slušanje PONS početničkog tečaja.
mislim da nemam IQ 190
OK, probaj pa ćeš vidjeti, ne znam je li njabolje rješenje učenje samo gramatike, koliko je to uopće moguće, posebno u njemačkom koji ima puno iznimaka.

Meni je najlakše prvo uzeti tekst, probam ga prevesti a zatim tek gledam u gramatiku da vidim što jesam a što nisam dobro shvatila.

Kako god javi se na proljeće kako napreduješ
__________________
Jacques Brel: '' Talent ne postoji. Željeti ostvariti svoje snove je talent''
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 10:20   #33
Pozdrav,

Samo pitanje za Michel Thomasa, jeli se može učiti i jeli kompletno (za početak) ono što je na youtube-u - ima 10 videa.. ili se naručuje negdje (ili eventualno preko torrenta?)

Ovako, ja sam 8 godina učila njemački u školi i nisam ga otad koristila (sigurno 10 godina) pa mi je potrebno da se vratim u tok..

Završila sam neki besplatni tečaj s neta (koji je u kombinaciji s engleskim što mi se baš sviđa obzirom da na taj način i engleski ponavljam, a znam ga jako dobro, ali nije nikad na odmet obnovit) http://www.deutschakademie.de/online.../audio-course/
Nije loš, onako naučila sam dosta novih riječi i malo sam nadopunjavala s gramatikom..

Sad sam na večernji.jezici trenutno uzela sam ekspres paket, čisto da malo slažem rečenice bez pretjeranih gramatičkih pravila, samo neke osnovne stvari se navode i dosta je koncentracija na slaganje rečenica, pitanja i sl. i smatram da je to skroz ok princip i za početnika i za nekog tko samo "obnavlja" znanje..

Nadalje, kupila sam i PONS-ov tečaj s nekog kupi.me ili sličnog portala pa to planiram kad završim ovaj gornji.. Dobila sam cd i instalirala sam, pregledala i čini mi se isto ok za početak..

A u siječnju mi počinje tečaj u St-u u jednoj školi, traje 3 mjeseca.. tamo su izvorni govornici i bazirano je na dosta konverzacije i vježbi pa ću do ljeta baš vidjeti rezultat..

Eto.. Sretno svima
Fiffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 10:39   #34
Michel Thomas ima dosta materijala za njemački. Osnovni, napredni, vokabular.
Bila sam u sličnoj situaciji, vraćala sam se u školu na tečaj nakon ogromne pauze, uz Michela, neke udžbenike za gramatiku i vokabular sam sama doma prešla a1 i a2, te u školi krenula s b1.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 13:14   #35
Quote:
Fiffy kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Samo pitanje za Michel Thomasa, jeli se može učiti i jeli kompletno (za početak) ono što je na youtube-u - ima 10 videa.. ili se naručuje negdje (ili eventualno preko torrenta?)

Ovako, ja sam 8 godina učila njemački u školi i nisam ga otad koristila (sigurno 10 godina) pa mi je potrebno da se vratim u tok..

Završila sam neki besplatni tečaj s neta (koji je u kombinaciji s engleskim što mi se baš sviđa obzirom da na taj način i engleski ponavljam, a znam ga jako dobro, ali nije nikad na odmet obnovit) http://www.deutschakademie.de/online.../audio-course/
Nije loš, onako naučila sam dosta novih riječi i malo sam nadopunjavala s gramatikom..

Sad sam na večernji.jezici trenutno uzela sam ekspres paket, čisto da malo slažem rečenice bez pretjeranih gramatičkih pravila, samo neke osnovne stvari se navode i dosta je koncentracija na slaganje rečenica, pitanja i sl. i smatram da je to skroz ok princip i za početnika i za nekog tko samo "obnavlja" znanje..

Nadalje, kupila sam i PONS-ov tečaj s nekog kupi.me ili sličnog portala pa to planiram kad završim ovaj gornji.. Dobila sam cd i instalirala sam, pregledala i čini mi se isto ok za početak..

A u siječnju mi počinje tečaj u St-u u jednoj školi, traje 3 mjeseca.. tamo su izvorni govornici i bazirano je na dosta konverzacije i vježbi pa ću do ljeta baš vidjeti rezultat..

Eto.. Sretno svima
Ima na torrentu za skinuti sva Michel Thomas izdanja.
Predložio bi ti još i Assimil.Assimil za njemački isto možeš skinuti preko torrenta.Živjelo piratstvo
batler is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 20:19   #36
Zaboravila sam napomenuti, imam i na mobitelu neku aplikaciju babbel - odlična je za učenje novih riječi, po grupama je razvrstano (pića, jela, pozdravi, osjećaji, doživljaji, brojevi, vrijeme, količine, boje ... ). Ima izgovore i rečenice s riječima koje naučiš.. Samo je uz njemački, drugi jezik engleski, naravno nema hrvatskog.

Ja dnevno prođem jedan ili dva iz grupe i super mi ide za sad..

Pozz
Fiffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 08:39   #37
Quote:
Fiffy kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam napomenuti, imam i na mobitelu neku aplikaciju babbel - odlična je za učenje novih riječi, po grupama je razvrstano (pića, jela, pozdravi, osjećaji, doživljaji, brojevi, vrijeme, količine, boje ... ). Ima izgovore i rečenice s riječima koje naučiš.. Samo je uz njemački, drugi jezik engleski, naravno nema hrvatskog.

Ja dnevno prođem jedan ili dva iz grupe i super mi ide za sad..

Pozz
Mislim da sam srpski vidjela?
__________________
Jacques Brel: '' Talent ne postoji. Željeti ostvariti svoje snove je talent''
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 10:14   #38
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Mislim da sam srpski vidjela?
Evo baš gledam: španjolski, engleski, francuski, talijanski, portugalski i svenska (ne znam koji je to )

Ali nije mi uopće krivo.. usput i engleski ponavljam
Fiffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 10:38   #39
Svenska je švedski.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 11:13   #40
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Evo, nadam se da ne postoji takva tema pa je ja otvaram..... mislim da je potrebna jer se ovdje neće govoriti o nikakvim školama stranih jezika niti tome sličnome....

otvaram ovu temu prvenstveno zbog toga što me zanima koje materijale koristite za samostalno učenje jezika...
meni je, recimo trenutno želja usavršiti engleski i talijanski i naučiti njemački
što se tiče engleskog , našla sam na netu na stranici od neke knjižare (mislim profil knjižara al nisam sigurna) da ima neki, nazovimo ga tako, jezični set 24/7 inteeraktivni tečaj engleskog i da se odnosi na početni, srednji i napredni stupanj. Košta 1.399,00 kn nadam se da onda i valja čim mu je tolika cijena... Ima li netko možda slučajno takvo što ili zna li nešto o tome - kako to zapravo izgleda i može li se engleski usavršiti s tim?

Što se tiče njemačkog, tu sam početnik i nabavila sam si dva online tečaja (večernji jezici i lingq), te jedan od PONS-a (početni i napredni). I kupila knjižice "njemački za putnika" i "njemačka gramatika". Valjda će bit dovoljno. Kad sam na netu našla onaj tečaj iz engleskog što ga gore spominjem, vezano za njemački zainteresirao me jedan isto jezični set koji je zapravo kao neka "kutija" u kojoj se nalaze neki cd-ovi , priručnici što li već i zove se europlus + sprachkurs deutsch.

Bila bih zahvalna glede bilo kakvih povratnih informacija o iskustvima sa ovim boldanim tečajevima za samostalno učenje
Ja se već godinama psihički spremam na učenje jezika ( povremeno mi treba par riječi na poslu ) ali nažalost do sada ništa. Većina je moja krivica, ostalo je život ( obaveze, katastrofalno radno vrijeme itd.).

Ja ne mogu ići na nikakav tečaj jer nikad ne mogu biti siguran kako radim niti kad će se promijeniti.
Za njemački pogledajte ovo:
http://www.dw.de/učenje-njemačkog/te...emačkog/s-3811
Ako netko zna za nešto slično za engleski bilo bi super da napiše.
__________________
ciljevi su snovi sa rokom ispunjenja
MBSK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:32.