Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Pogledaj rezultate ankete: Koje drzave su nas najpovoljniji geostrateski partner
SAD 133 37.25%
Velika Britanija 21 5.88%
Njemacka 105 29.41%
Rusija 76 21.29%
Zemlje Visegradske skupina 130 36.41%
Zemlje Zapadnog Balkana 39 10.92%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 357. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2017., 01:42   #1181
Quote:
marko-m kaže: Pogledaj post
Moj nekakav utisak je da bi se Rusi spasili da smo im mi saveznici umjesto Srba. Uvijek su nam otvorena vrata kod njih. Iako bih ja uspostavio vojno i gospodarsko saveznistvo iskljucivo sa Izraelom.

Sta je uzrok tome nasa obala i svjesni su da Srbi nas nikad nece porazit i zauzet ovaj teren.
To ti je stara ruska doktrina izlaska na topla mora, a mi smo ključ Jadrana. Imaju bazu u Siriji, ali do sirije moraju kopnom preko turske (mislim ekonomski, a ne vojno), a turska svaki dan može promijeniti politiku; mogu i preko Irana, ali tu isto imaju problem jer sjede na dvije stolice - druga je Izrael, a to teško ide skupa. Do nas stižu preko Mađarske - kad probiju kopnom do Mađarske (naravno, tu im je problem Ukrajine), a s Mađarima su jako dobro. Ne znam što bih rekao, ne stojimo dobro geopolitički - potpuno smo okupirani od anglosasa, tu su još njemci koji gaze po istoj ruti prema solunu, a opet su se uvukli u problem Turske koja im je nekad bila saveznik, a sada su na pas mater - što im je problem prema unutrašnjosti bliskog istoka, a i nas redovito nagu... računajuči da smo u njihovoj domeni pa da ćemo mi štogod, a s ostalima kao npr. srbijom će se nagoditi. Njemačka vanjska politika je ravna nuli, uvijek zaj... i uvijek ih anglosasi nagu... predvidljivi su i plitki, a za prave i odlučne poteze nemaju muda ili ih pak navuku u rat, gdje se objektivno bore protiv svojih interesa.

kad zamislim da se ruske čizme brčkaju u jadranu prođe me jeza, od ovih anglosaksonskih čizama isto, a i njemac se baš lijepo iskazo u zadnjih 100 godina crpeći i kupeći sve što se moglo iščupat i odnjet - kinez je najdalji i danas ima najblažu vanjskopolitičku dioktrinu, ali su predaleko i kao saveznik su nam neupotrebljivi - pregazili bi nas 15 puta prije nego bi kinez trepnuo.

Za nas ostaje taj višegrad - kakav takav - ali i on je pod dominacijom SAD-a. Iako rastom Poljske kao sile - što će se neupitno dogoditi, ako ih njemac i rus ponovo zajednički ne pregaze - bi se mogla dogoditi i jedna nova vanjska politika koja bi mogla iznenaditi amere. Pričao sam s nešto patriotskijim poljacima koji su svjesni da ližu anglosaksonske đonove, ali opravdano tvrde da trenurno nemaju izbora - tko im može zamjeriti s obzirom na povijest - iako nisu zaboravili kako su ih dragi partneri pustili niz vodu njemcima i rusima kad je zagustilo. Ali koliko sam shvatio neće ga cuclat anglosasima zauvijek - kako rastu povećavat će se i njihov apetit za samostalnom politikom i potezima koji pridonose poljskim interesima - najbolji primjer je plin - u isto vrijeme su izgradili LNG, potiču gradnju našeg, a ispod žita su napunili do vrha skladišta jeftinim ruskim plinom - vrlo pametno od poljaka.

Mi nemamo njihovu brojnost ni veličinu - više puta sam ukazao da se zbog toga moramo naoružat do zuba kao izrael sa najmodernijom opremom i što je još bitnije razvijati vojnu tehnologiju samostalno - a tu stvarno možemo puno. Ključ je ekonomija i samo ekonomija - apsolutno izbjegavat bilo kakvu situaciju da budemo topovsko meso bilo kome i probati obraniti nacionalno tkivo, zadržati poljoprivredna zemljišta i pod hitno jače diverzificirati naše gospodarstvo. Trenutno ovo što pišem izgleda kao znanstvena fantastika, ali tko zna, možda se i dogodi jednom politička opcija s barem malo patriotizma koja će počet razvijat "hrvatski nuklearni program". Što je tu je - razumijem da smo u govn... do grla i da ljudi na ovoj temi razglabaju o tome koji despot bi nam najviše išao u prilog, ali me smeta pogled gdje ljudi misle da ako dragom despotu poližemo đonove da će nas nagraditi - NEĆE - HR nema prijatelje i partnere - ima samo smrtne neprijatelje - sa ovim iz Višegrada se barem nekako možemo nagodit, a svi ovi veliki despoti će nas razj... totalno. Treba djelovat po dubrovački - sa svima lijepo i s nikim iskreno, a dok im ližeš đonove razmišljat o tome kako ćeš im zabit nož u leđa ili bar ukrast koji euro iz đepova.
hilderik is offline  
Old 17.07.2017., 14:01   #1182
@hilderik sve sta si napisao je i moje misljenje, razlikujemo se samo u jednoj stvari sta sam ja apsolutno svijestan hrvatskih juda i anacionalnih briselaca ili jugoslavena. I znam da od jake Hrvatska poput Svicarske ili Izraela nema nista, nemamo mi unutarnje jedinstvo i snaguradi razlicitih elemenata.

Iako bi se to dalo urediti uz turizam i uredenu drzavu napraviti uzlet u gospodarstvu za desetak godina, tu bi isla naravno i demografija ali od toga nista.

Moje misljenje je da smo mi izgubljeni i ja radije idem u poljski tabor nego ruski, turski, srpski ........njemacki nikad nece biti jer to je prirodno vrijedan ali apsolutno glup narod.
__________________
Ignore :ecobarbarus,koka36,Mc Ozy,McAucliffe,cave troll,guzica3,judolino,kiss me,kumek,Stipe23,swap,twistdrum,ViktorViktorija,Ša bović Adis,Xenoborg,manchild,Sforza Aspang,Darcuese,PETIT-BEURRE
marko-m is offline  
Old 17.07.2017., 15:46   #1183
@ Serafim - ti imaš svoje mišljenje, ja svoje, sve ok.

Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
Inače, iz svog iskustva s rusofilima mogu potvrditi da im Poljska predstavlja najgorču pilulu za njih, naime, sve okolne narode koji su okusili "bratsku pomoć" Moskve se može do mile volje klevetati kao fašiste osim - Poljaka, čija je Armija Krajowa bila jedan od najjačih pokreta otpora u okupiranoj Europi (ispod jugoslavenskih partizana ali sasvim u rangu Slobodne Francuske ili talijanske Resistenze).
Točno. Poljsku mrze jer ih vide kao konkurente u dominaciji slavenskim svijetom. Tu je i borba za Bjelorusiju, Ukrajinu i Baltik. Nadalje, stoljećima su Rusi imali njemačku, prusku dinastiju, pa gledaj u tom kontekstu.

Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
To ti je stara ruska doktrina izlaska na topla mora, a mi smo ključ Jadrana. Imaju bazu u Siriji, ali do sirije moraju kopnom preko turske (mislim ekonomski, a ne vojno), a turska svaki dan može promijeniti politiku; mogu i preko Irana, ali tu isto imaju problem jer sjede na dvije stolice - druga je Izrael, a to teško ide skupa. Do nas stižu preko Mađarske - kad probiju kopnom do Mađarske (naravno, tu im je problem Ukrajine), a s Mađarima su jako dobro. Ne znam što bih rekao, ne stojimo dobro geopolitički - potpuno smo okupirani od anglosasa, tu su još njemci koji gaze po istoj ruti prema solunu, a opet su se uvukli u problem Turske koja im je nekad bila saveznik, a sada su na pas mater - što im je problem prema unutrašnjosti bliskog istoka, a i nas redovito nagu... računajuči da smo u njihovoj domeni pa da ćemo mi štogod, a s ostalima kao npr. srbijom će se nagoditi. Njemačka vanjska politika je ravna nuli, uvijek zaj... i uvijek ih anglosasi nagu... predvidljivi su i plitki, a za prave i odlučne poteze nemaju muda ili ih pak navuku u rat, gdje se objektivno bore protiv svojih interesa.
Samo postoji problem.
Do Mađarske moraju preko Galicije ili preko Rumunjske koje ne mogu smisliti Ruse.
Rusima mi ne značimo ništa. Ne kontroliramo Otrant, lako nas se blokira su slučaju bilo čega. Bilo bi im korisnije da su se uvukli u Albaniju.

U nečijoj guzici moramo biti. Samo je stvar procjene koja manje smrdi.

Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
kad zamislim da se ruske čizme brčkaju u jadranu prođe me jeza, od ovih anglosaksonskih čizama isto, a i njemac se baš lijepo iskazo u zadnjih 100 godina crpeći i kupeći sve što se moglo iščupat i odnjet - kinez je najdalji i danas ima najblažu vanjskopolitičku dioktrinu, ali su predaleko i kao saveznik su nam neupotrebljivi - pregazili bi nas 15 puta prije nego bi kinez trepnuo.
Kina koordinira sa Rusijom ili Amerikom. Kina nije samostalni igrač, barem ne još. Kina u Europu može samo preko Amerike, samostalno ne može ući. Uostalom, Kini je Srbija saveznik i ulaz u Europu.

Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Za nas ostaje taj višegrad - kakav takav - ali i on je pod dominacijom SAD-a. Iako rastom Poljske kao sile - što će se neupitno dogoditi, ako ih njemac i rus ponovo zajednički ne pregaze - bi se mogla dogoditi i jedna nova vanjska politika koja bi mogla iznenaditi amere. Pričao sam s nešto patriotskijim poljacima koji su svjesni da ližu anglosaksonske đonove, ali opravdano tvrde da trenurno nemaju izbora - tko im može zamjeriti s obzirom na povijest - iako nisu zaboravili kako su ih dragi partneri pustili niz vodu njemcima i rusima kad je zagustilo. Ali koliko sam shvatio neće ga cuclat anglosasima zauvijek - kako rastu povećavat će se i njihov apetit za samostalnom politikom i potezima koji pridonose poljskim interesima - najbolji primjer je plin - u isto vrijeme su izgradili LNG, potiču gradnju našeg, a ispod žita su napunili do vrha skladišta jeftinim ruskim plinom - vrlo pametno od poljaka.
Ali, Poljska je još ekonomski i infrastrukturno slaba voditi samostalnu politiku. Nju Amerika gura, to barem svi znaju. To ih je i uvijek kočilo. Imaju veličinu i brojnost, ali ne i tehnologiju. Poljskoj trebaju desetljeća da nešto veće napravi. A i nije da ju susjedi vole. Trebala bi uvući Bjelorusiju u svoju sferu.

Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Mi nemamo njihovu brojnost ni veličinu - više puta sam ukazao da se zbog toga moramo naoružat do zuba kao izrael sa najmodernijom opremom i što je još bitnije razvijati vojnu tehnologiju samostalno - a tu stvarno možemo puno. Ključ je ekonomija i samo ekonomija - apsolutno izbjegavat bilo kakvu situaciju da budemo topovsko meso bilo kome i probati obraniti nacionalno tkivo, zadržati poljoprivredna zemljišta i pod hitno jače diverzificirati naše gospodarstvo. Trenutno ovo što pišem izgleda kao znanstvena fantastika, ali tko zna, možda se i dogodi jednom politička opcija s barem malo patriotizma koja će počet razvijat "hrvatski nuklearni program". Što je tu je - razumijem da smo u govn... do grla i da ljudi na ovoj temi razglabaju o tome koji despot bi nam najviše išao u prilog, ali me smeta pogled gdje ljudi misle da ako dragom despotu poližemo đonove da će nas nagraditi - NEĆE - HR nema prijatelje i partnere - ima samo smrtne neprijatelje - sa ovim iz Višegrada se barem nekako možemo nagodit, a svi ovi veliki despoti će nas razj... totalno. Treba djelovat po dubrovački - sa svima lijepo i s nikim iskreno, a dok im ližeš đonove razmišljat o tome kako ćeš im zabit nož u leđa ili bar ukrast koji euro iz đepova.
Ajde, da sada ne maštamo u nuklearnim programima, za bilo kakav napredak moraš napraviti dvije primarne stvari:

- potpunu i sistematsku dejugoslavenizaciju države
- napraviti jak sistem povlačenja dijaspore natrag
Revenger20 is offline  
Old 17.07.2017., 15:49   #1184
Quote:
marko-m kaže: Pogledaj post
@hilderik sve sta si napisao je i moje misljenje, razlikujemo se samo u jednoj stvari sta sam ja apsolutno svijestan hrvatskih juda i anacionalnih briselaca ili jugoslavena. I znam da od jake Hrvatska poput Svicarske ili Izraela nema nista, nemamo mi unutarnje jedinstvo i snaguradi razlicitih elemenata.

Iako bi se to dalo urediti uz turizam i uredenu drzavu napraviti uzlet u gospodarstvu za desetak godina, tu bi isla naravno i demografija ali od toga nista.

Moje misljenje je da smo mi izgubljeni i ja radije idem u poljski tabor nego ruski, turski, srpski ........njemacki nikad nece biti jer to je prirodno vrijedan ali apsolutno glup narod.
Država se izgrađuje stoljećima, a ne u par godina. Mi nemamo niti stoljeća, niti vremena nešto ozbiljnije napraviti. Osuđeni smo na prikrpavanje većim igračima. Šteta, jer znam da imamo sposobne ljude koji bi mogli pokrenuti stvar kada bi došli na odgovarajuće pozicije.

Katastrofa iz 1918. nas je sistemski uništila i dan danas se od toga nismo oporavili. To je bio idealan trenutak nešto započeti.
Revenger20 is offline  
Old 17.07.2017., 18:41   #1185
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
@ Serafim - ti imaš svoje mišljenje, ja svoje, sve ok.



Točno. Poljsku mrze jer ih vide kao konkurente u dominaciji slavenskim svijetom. Tu je i borba za Bjelorusiju, Ukrajinu i Baltik. Nadalje, stoljećima su Rusi imali njemačku, prusku dinastiju, pa gledaj u tom kontekstu.



Samo postoji problem.
Do Mađarske moraju preko Galicije ili preko Rumunjske koje ne mogu smisliti Ruse.
Rusima mi ne značimo ništa. Ne kontroliramo Otrant, lako nas se blokira su slučaju bilo čega. Bilo bi im korisnije da su se uvukli u Albaniju.

U nečijoj guzici moramo biti. Samo je stvar procjene koja manje smrdi.



Kina koordinira sa Rusijom ili Amerikom. Kina nije samostalni igrač, barem ne još. Kina u Europu može samo preko Amerike, samostalno ne može ući. Uostalom, Kini je Srbija saveznik i ulaz u Europu.



Ali, Poljska je još ekonomski i infrastrukturno slaba voditi samostalnu politiku. Nju Amerika gura, to barem svi znaju. To ih je i uvijek kočilo. Imaju veličinu i brojnost, ali ne i tehnologiju. Poljskoj trebaju desetljeća da nešto veće napravi. A i nije da ju susjedi vole. Trebala bi uvući Bjelorusiju u svoju sferu.



Ajde, da sada ne maštamo u nuklearnim programima, za bilo kakav napredak moraš napraviti dvije primarne stvari:

- potpunu i sistematsku dejugoslavenizaciju države
- napraviti jak sistem povlačenja dijaspore natrag

Nije istina da mi rusima ne značimo ništa - mi smo izlaz na Jadran (objektivno su Crnu goru spušili), a na Jadranu je jedan drugi ključni igrač, a to je Italija. Italija je matična zemlja kompletnog sredozemlja i s nje možeš plasirati štogod u zapadnu europu, sjevernu afriku i bliski istok - talijani su s rusima u izvrsnim energetskim odnosima već 60-ak godina i ispod žita (pogotovo eni) uvijek nešto mute s rusima. Na to upućuju i iznenadne smrti u italiji kao npr. kad su anglosasi sredili direktora eni-a jer je htio s rusima (tada sovjetima) sklapat energetski deal, a i pogledaj sada tko ima prste u polaganju ovog cjevovoda na crnom moru - čim malo zagrebeš ruske projekte van njihovih granica ispadaju talijani kao iz paštete. A i dovoljan je podatak da ih anglosasi tope s izbjeglicama, jako puno potresa je bilo zadnjih godina u Italiji (teško dokazivo jer su zaista tresno područje, ali čudi nedostatak jakih potresa kod nas jer se oni često generiraju podvlačenjem jadranskih ploča), a i interesatno je da u sjevernoj italiji gdje im je većina poljoprivredne proizvodnje nije pala kap kiše 200 dana dok kod nas trese tuča i kiša svako malo, a i istra je bila dva puta potopljena - ovakva razlika u padalinama je već teško objašnjiva prirodnim kretanjima i sve upućuje na nedjelo naših dragih partnera koji discipliniraju italiju. Poanta, jadran je bitan i bez otranta.

Istina je da Kina još uvijek mora preko amera ili rusa u europu, ali Zmaj pomalo probija pacifičku blokadu - pomorska baza u Pakistanu, a rade i bazu na vrhu roga afrike - zato su ameri i ovako nervozni i potenciraju svog debeljucu u sj. koreji da radi sranja da bi mogli imati opravdanje za dovlačenje materijala na pacifik - sad su gurnuli novi razarač na pacifik - nema par dana. Tu će biti svašta - SAD jednostavno nikad ne popušta i sve bi moglo gromoglasno završit - bar u obliku sukoba lokalnih karaktera zajedno s teškom pomorskom blokadom. Vidjet ćemo kako će to izaći na duge staze jer je kineski potencijal dugoročno nenadjebiv, ako ih ne zaustave.

Istina je da poljska ima zaostatak s tehnologijama - pa mi smo na pojedinim poljima za njih space shuttle, ali gledajući što su napravili u zadnjih 20 godina ne vjerujem da će im trebati više od još 20 da počnu drmat - i to nije nastalo samo na platformi SAD-a već i na sposobnosti da drmnu npr. dio tehnologije od švaba dok ih švabo jeb... Tu poljaci rade izvrstan posao - od svakoga tko ih jeb.. oni nešto izvuku.

Nuklearni program je naravno metafora koja simbolizira nekakvu nacionalnu politiku (nekad koristim i pojam hrvatski svemirski program) - po pitanju dejugoslavizacije se u potunosti slažem, ali je veliki problem što nam te procese generiraju naši dragi partneri - briti i ameri nam nikad neće dozvoliti da se iščupamo iz jugo sfere - njima ne treba samostalna HR koriste je sada, a sutra bi nas gurnuli u novu jugu - po mogućnosti proširenu. Kontrola balkana je njihov pivot za razbijanje protoka roba i materijala iz centralne europe prema bliskom istoku. Tu još samo glupi švabo sanja da će on napravit novu jugo sferu i dokopat se bliskog istoka - kakvi glupani, a dva puta su ih već naguz... na istoj ruti - nikad neće naučit.

I tu je problem - mi smo u anglosaksonskom šupku, a oni nam priječe odlazak iz jugosfere - ispočetka su propagandu sami financirali, a sada smo još prisiljeni mi financirati tokove koji su apsolutno protiv nacionalnih interesa. Iako izgleda da idemo prema centralnoj europi preko inicijative tri mora - drže nas u jugiosferi i ne dopuštaju da se mrdnemo. E sad nije pitanje čija guzica manje smrdi, već hoćemo li se podaviti od smrada.

Po pitanju dijaspore se slažem 150% - oni su jedan od naših najačih aduta i ogroman potencijal - trebalo bi ih navuć dva milijuna da se s vremenom (2-3 desetljeća) uz demografsku obnovu dovućemo do 8 milijuna - idealno bi bilo 10 milijuna, ali s ove pozicije i 5 milijuna zvuči kao znanstvena fantastika. Hr ima trenutno veliko ništa na svim poljima, ali nam je potencijal po mnogim poljima ogroman - imamo i tehnologiju koliko god to smiješno zvučalo, jer nam je dobar dio tehnologije na nivou prototipa, ali dat ću ti samo jednu informaciju, a to je da smo za vrijeme domovinskog rata i nešto iza bili svjetska sila u dron tehnologiji - a danas arapi lete s dronovima, a kod nas se ljudi pitaju što je to dron. Bez obzira, znanje imamo treba ga samo pokrenut, npr. na strojarstvu ima i ozbiljna katedra zrakloplovstva - samo nemaju 5 kuna da neki kur.. izbace. Poanta je da im damo milijune za 10 godina bi imao prototip dobrog nadzvučnog lovca - ovo sad zvuči kao ultimativna glupost, ali ti kadrovi tamo seru vijke i matice kroz guzicu - imam dobrih prijatelja među strojarima i mogu ti reći da ti ljudi znaju posao i to na svjetskom nivou - inženjerski potencijal nam je pri vrhu svjetske inženjerije (naravno ne na svim poljima, ali ono što radimo to radimo svjetski).

Eh da nam je samo jedan sitni bandit, nekakav domoljubni Perica koji bi dok puni svoje đepove i liže svjetske guzice, bar ispod žita pokrenuo procese koji bi se naplatili za 20, 30-ak godina. Imamo šansu i sa strujom kao novim energentom za nekih 40-ak godina i čini mi se da ćemo opet teško zasrat.

Baš smo u k...., ali nada umire zadnja.
hilderik is offline  
Old 17.07.2017., 22:01   #1186
Vidi, s velikom većinom se slažem.

Nažalost, ja sam surovi realist i vidim stvarnost. Postoji par velikih centara moći okupljenih u nekoliko država i svi ostali su njihove kolonije. Ne postoji mali samostalni igrač na svijetu, jednostavno ne postoji. Ako ne računamo Sjevernu Koreju. Sve države svijeta su nekom naklonjene, ovisne o nekom.

I ja bi najradije da imamo tehnologiju s kojom bi okolo zavrtali uši i lupali šamare, ali nemamo. Misliš da ne bi postrojio Srbiju, Sloveniju, BiH i zaprijetio im ako ne prekinu sa sranjima. Bi. Da imam tehnologiju. Ali nemam. Ponašao bi se maksimalno bahato jer se jedino tako može raspravljati sa onima koji te žele uništiti.

Za Italiju imaš pravo. Samo Italija je jedan od centara svega. Italija je jedan od glavnih novčanih krvotoka. U Italiji je sve i počelo sa bankarstvom, pa se kasnije proširilo. Talijanski kapital je stvorio Nizozemsku i VB. Svi zaboravljaju Španjolsku i njenu tajnu moć. Ljudi blagog pojma nemaju koliko kapitala imaju španjolske banke i koliki je njihov utjecaj u Latinskoj Americi.

Glavna pogreška je što mislite da je Rusija sama i samostalna. Nije. Ona plaća reket u vidu oligarha. Plaća reket u vidu resursa. Plaća reket u vidu kupnji nekretnina po zapadu. Rusija će uvijek biti uz zapad, prije nego uz Kinu, to si zapamtite. Rusija na najvišim nivoima surađuje sa Amerikom i Engleskom. Uvijek i jest. Nisu bez razloga Nijemci u dva svjetska rata pokušali ući na Daleki istok i ratovali protiv oba bloka. Jest, htjeli bi njene resurse, ali iza zavjese suradnja sa Amerikom je ista zadnjih 200 godina. Postoje razlozi zašto nikada nisu ratovali. Rusija i anglosaksonski svijet su glavni neprijatelji u svijetu, pa ipak su VB i Rusija ratovali samo jednom.

To su sile koje ratuju Proxy ratovima, nadjebavaju se, a u sjeni svega trguju sve više. Nismo zaluđeni Srbi koji spas traže u Rusiji potpomognuti neviđenom mitomanijom. Rusija vuče samo iznuđene poteze. Rusija ima duboko urezani kompleks zapada i patnje za istim od Petra Velikog. Oni mrze vezivanje za Aziju jer tamo kulturno i civilizacijski ne spadaju.

Ljudi se fokusiraju na vidljivo i misle da je Njemačka sila. Njemačke je pičkin dim, bila i ostala. Ona to zna, probala je dva rata biti sila, ali jednostavno ne ide. Nemaju znanja, niti kapaciteta za biti svjetska sila. Od njih treba bježati.

Današnja Kina je projekt zapada. Današnja Kina je nova sila jer je tako odlučeno. Zauzvrat za pohranu i oplođivanje kapitala dobit će proviziju.

Od smrada ćemo se podaviti, gdje god odemo. Svugdje smrdi. Samo je pitanje gdje ćemo se najkasnije ugušiti.
Revenger20 is offline  
Old 17.07.2017., 22:40   #1187
Revenger 20 kaže:

Glavna pogreška je što mislite da je Rusija sama i samostalna. Nije. Ona plaća reket u vidu oligarha. Plaća reket u vidu resursa. Plaća reket u vidu kupnji nekretnina po zapadu. Rusija će uvijek biti uz zapad, prije nego uz Kinu, to si zapamtite. Rusija na najvišim nivoima surađuje sa Amerikom i Engleskom. Uvijek i jest. Nisu bez razloga Nijemci u dva svjetska rata pokušali ući na Daleki istok i ratovali protiv oba bloka. Jest, htjeli bi njene resurse, ali iza zavjese suradnja sa Amerikom je ista zadnjih 200 godina. Postoje razlozi zašto nikada nisu ratovali. Rusija i anglosaksonski svijet su glavni neprijatelji u svijetu, pa ipak su VB i Rusija ratovali samo jednom.

To su sile koje ratuju Proxy ratovima, nadjebavaju se, a u sjeni svega trguju sve više. Nismo zaluđeni Srbi koji spas traže u Rusiji potpomognuti neviđenom mitomanijom. Rusija vuče samo iznuđene poteze. Rusija ima duboko urezani kompleks zapada i patnje za istim od Petra Velikog. Oni mrze vezivanje za Aziju jer tamo kulturno i civilizacijski ne spadaju.

Ljudi se fokusiraju na vidljivo i misle da je Njemačka sila. Njemačke je pičkin dim, bila i ostala. Ona to zna, probala je dva rata biti sila, ali jednostavno ne ide. Nemaju znanja, niti kapaciteta za biti svjetska sila. Od njih treba bježati.

Današnja Kina je projekt zapada. Današnja Kina je nova sila jer je tako odlučeno. Zauzvrat za pohranu i oplođivanje kapitala dobit će proviziju.

Od smrada ćemo se podaviti, gdje god odemo. Svugdje smrdi. Samo je pitanje gdje ćemo se najkasnije ugušiti.


Rusija je danas ipak samostalna, ali da će uvijek prije biti uz zapad nego uz kinu tu se slažem - to proizlazi iz njihovog kompleksa manje vrijednosti i potrebe da se dokažu na velikoj sceni (nevjerojatni razlozi na geopolitičkoj razini, ali istiniti). Također imaju problema s pojedinim tehnologijama (pogotovo u vađenju nafte na izrazito zahtjevnim pozicijama) - koliko i to god nestvarno zvučalo. I ta njihova doktrina toplih mora koja je isto postavljena na način danas sam ti partner, a sutra te pustim niz kanal im je baš super... Vidjet ćemo kako će se rusi ponašati u narednim desetljećima - činjenica je da mudricu poput putina nisu imali od doba Petra velikog ili Katarine. Ha, sada sam tek pročitao da si skoro istu stvar napisao - nema veze, repetitio......

Ni u ludilu me nemoj mješat s ljudima koji vjeruju da bi nam s rusima bilo bolje - već sam napisao da o njihovim nožicama u jadranu mislim isto što i o anglosaksonskim i njemačkim.

Za njemca se slažem, em je okupiran em glup ko k.... i izgleda da nikad neće naučit - iako su jedina zemlja na svijetu s obzirom na veličinu i kapacitet da kad krenu sve se trese, pa i najveći (zato brit uvijek pomalo u paranoji budno prati kuda njemac vrluda).

Kina je neupitno projekt zapada, ali su pogriješili kao s hitlerom - oni bi se igrali kontroliranog kaosa, ali kinez izgleda nije ni približno glup kao njemac. Često se zaboravlja da su u kontekstu vremena Kinezi totalni imperij - veći od anglosaksonskog - imali su velikih problema zadnjih 250 godina, ali sada kad su im omogućili karte preko ekonomije čisto sumnjam da će ih uspjeti potopiti blokadom. Zmaj se diže i ako preživi naredno desetljeće, a rus ga ne ostavi na cjedilu energentski, neće ih moći zaustaviti - mislim da će se dogoditi pad američkog stoljeća i to ne zbog ruskih mudrica, već zbog Zmaja - i ovo razmišljanje ima realno uporište, to nisu nekakve nebuloze.

Po pitanju smrada svjestan sam da se ionako ne možemo maknut - realno mi smo okupirana zemlja, ali hebemu da se ne može nešto ispod provuć da bi se ojačali - to mi je jednostavno neprihvatljivo. Anglosas pada, to je pitanje vremena isto kao i kasnorimsko carstvo - imaju indetične probleme, a i vojni proračun im je bio tu negdje dok im se monetarni sustav raspadao. Ono što me brine jest, da za dva desetljeća kad se anglosas pomalo počinje gasit mi nećemo biti spremni za bilo kakva kretanja, osim za proxy ratovanje i kao resurs topovskog mesa imperiju u zalasku.
hilderik is offline  
Old 17.07.2017., 23:17   #1188
Pitanje koliko je financijski i ekonomski samostalna. Ne mislim na vojsku i politiku. Ona može intervenirati u Siriji, Ukrajini, ali trenutno i dalje nema globalnu dimenziju. Sigurno da će s to u budućnosti mijenjati. SSSR je i dalje u kontekstu vremena veća sila, pa i Rusko carstvo. Jesu bila druga vremena i metode, no opet...
Problem današnje Rusije je što ima samo deklarirane saveznike, na papiru. Nema niti jednu državu za kojeg se može reći da joj je bratska i dovoljno moćna u svijetu, kao što je slučaj SAD i VB. Za njih je dobra stvar da imaju pod kontrolom resurse koji su životno bitni, zato ne mogu propasti niti izgubiti utjecaj. Kao i Kina sa rijetkim mineralima.

Sirija je pokazala da su oni i dalje velika i moćna sila, ali i bitnije da one koje one odrede za saveznike neće izdati.
U kontekstu Hrvatske, što nam oni mogu ponuditi osim plina? Vezivanje s njima bi bilo pogubno, dobili bi surovu kaznu zapada i što onda?

Njemačka i Kina -ok.
Revenger20 is offline  
Old 18.07.2017., 00:19   #1189
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Pitanje koliko je financijski i ekonomski samostalna. Ne mislim na vojsku i politiku. Ona može intervenirati u Siriji, Ukrajini, ali trenutno i dalje nema globalnu dimenziju. Sigurno da će s to u budućnosti mijenjati. SSSR je i dalje u kontekstu vremena veća sila, pa i Rusko carstvo. Jesu bila druga vremena i metode, no opet...
Problem današnje Rusije je što ima samo deklarirane saveznike, na papiru. Nema niti jednu državu za kojeg se može reći da joj je bratska i dovoljno moćna u svijetu, kao što je slučaj SAD i VB. Za njih je dobra stvar da imaju pod kontrolom resurse koji su životno bitni, zato ne mogu propasti niti izgubiti utjecaj. Kao i Kina sa rijetkim mineralima.

Sirija je pokazala da su oni i dalje velika i moćna sila, ali i bitnije da one koje one odrede za saveznike neće izdati.
U kontekstu Hrvatske, što nam oni mogu ponuditi osim plina? Vezivanje s njima bi bilo pogubno, dobili bi surovu kaznu zapada i što onda?

Njemačka i Kina -ok.
Ok. u puno stvari se slažem, ali neke baš i ne - mislim da su se anglosasi zaj... kad su 2013/2014 išli baciti ruse na koljena - rusi su zbog toga prvi put diverzificirali svoju ekonomiju - nakon 1914. godine rusija se bez problema može prehraniti, ne samo da se može prehraniti nego i izvoze žito ko blesavi, a potez kojim određuju rusiju kao izrazito anti gmo proizvođača će im dugoročno donijeti enormne koristi. Anglosasi su se i zajeb... što su prisilili ruse na ozbiljnu suradnju sa zmajem - a tu bi snaga zmaja mogla odrediti daljnje odnose rusa i kine - što je isto po prvi put u povijesti - prije su anglosasi uvijek diktirali kretanje rusije u svjetskim okvirima, a sada mi se čini da su taj lanac ispustili iz ruku i da će to na kraju platit (Naravno uvijek postoji i karta glupog njemca koji ide po lebensraum, ali ne vjerujem da su i oni toliko glupi da sve ponove treći put), a ako zmaj provuče put svile sa svim svojim krakovima, onda je to znak zalaza anglo imperija. Naravno taj zalaz će trajati desetljećima, možda i puno stoljeće. Što znači odlučujuća bitka će biti na pacifiku.


Po pitanju našeg okretanja rusima ne znam zašto to ponavljaš jer se ja slažem da bismo teško platili takav zaokret - ili proxy ratom sa njihovom drugom anglo kujicom Srbijom (što ljudi pogrešno misle da je ruska zona utjecaja - koketiranje da, možda i plin, ali njihova jaja u rukama drži brit od gaženja obrenovića) ili bi nas pak mrtvi hladni okupirali kao irak jer ne gajimo demokratske vrijednosti, a još k tome bacamo bojne otrove po civilima. Slažem se i da od rusa ne možemo dobiti više stvari doli plina u narednih 30-ak godina tako da bi to bio jako glup potez. Ni njemac ni kina nam ne mogu dati dovoljne garancije prosperiteta iako bih volio vidjeti kineski morski krak svile koji završava u rijeci - ali kao što sam naveo - to bi za nas nosilo ogromnu opasnost koju bi nam mogli priuštili naši dragi partneri.

Znači nije pitanje je li ostajemo u anglosaksonskoj domeni utjecaja, nego je pitanje kako nešto ušićarit iz toga - nikako da ubodemo nekakav ključni geopolitički pomak koji će se preliti na ekonomski pomak. To je ono što mi ide na živce
hilderik is offline  
Old 18.07.2017., 02:29   #1190
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Znači nije pitanje je li ostajemo u anglosaksonskoj domeni utjecaja, nego je pitanje kako nešto ušićarit iz toga - nikako da ubodemo nekakav ključni geopolitički pomak koji će se preliti na ekonomski pomak. To je ono što mi ide na živce
I ti si optimista kao onaj sto bi razvijao nuklearni program.
Ne razmisljaj o sicaru vec kako proci sa sto manje stete. Uporedi koliko se usicarilo u poslenjih 10 ili 20 godina sa stetom pa ces vidjeti da je svaki sicar preskupo placen.
tihobl is offline  
Old 18.07.2017., 03:28   #1191
Quote:
tihobl kaže: Pogledaj post
I ti si optimista kao onaj sto bi razvijao nuklearni program.
Ne razmisljaj o sicaru vec kako proci sa sto manje stete. Uporedi koliko se usicarilo u poslenjih 10 ili 20 godina sa stetom pa ces vidjeti da je svaki sicar preskupo placen.
Tiho ja sam taj koji zastupa hrvatski nuklearni program kao i hrvatski svemirski program -to ti u prevodu znači da kad naši trenutni despoti počnu padat za 20-30 godina moramo biti spremni iskobeljat se iz ralja, a ne završit kao topovsko meso na nekom istočnom frontu. Metafora Tiho, metafora...

A ušićarit ima zapravo značenje ovog što govoriš - nas doslovno melju i to ne toliko (još uvijek) geopolitički koliko ekonomski. Poanta je da ako te sile da napraviš LNG terminal - možeš li nešto skinuti s vrata kao protuuslugu npr. odbit porez na nekretnine, izbjeć da ti premijer ide soliti pamet rusima... pas mater valjda ima onih s puno većim mišićima pa neka im oni sole pamet, ne prodat elektroprivredu, sačuvat poljoprivredna zemljišta, ostatke ostataka monetarnog sistema itd... barem nešto, ali trenutno preko nas prolaze kao kroz maslo, diplomatski otpor je nula, a takva je i ekonomska korist. I to su glavni problemi Hr geopolitike i politike - nema nas ni u jednom ni u drugom aspektu, a još nam se usred poluga vlasti tuku Washington i Brussels - k tome nemamo skoro nikakavu podršku u sukobu sa slovenijom ili Bih ili Srbijom, ne samo to već nam i generiraju konstatan sukob. jednostavno ne stojimo dobro pa je logično da zastupam svemirski program jer je pojava nekakvog nazovi orbana u HR manje vjerojatna od naprednog svemirskog programa. Neki smatraju da smo zasrali 1918. - tu se i slažem iako se ne mogu otet dojmu da se i 1848. godine možda moglo potegnuti i tražiti puno više - nebitno, poanta je da je na ovom prostoru u prosjeku svako 50 godina veliki lom, napokon smo dobili državu, ali pas mater jako smrdi na banana državu, trebaju nam neke postavke kako izvući bolje i više u sljedećem lomu - mislim da ako anglosasi ne uspiju zabiti klin između zmaja i rusa, da njihova apsolutna prevlast definitivno odlazi u povijest - lom bi trebao naletit za otprilike 20-30 godina i volio bih više od svega da ga HR ovaj put izbjegne i da učini iskorak - biti će sigurno 5-10 godina vremena u kojem će se svijet preslagivat i to bi trebali dočekat spremni, a trenutno smo potpuno nespremni. Vidiš, kad se sve zbroji hrvatski nuklearni i svemirski program uopće nisu loše ideje, pa makar lomili atome po garažama.
hilderik is offline  
Old 18.07.2017., 11:57   #1192
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Vidi, s velikom većinom se slažem.

Nažalost, ja sam surovi realist i vidim stvarnost. Postoji par velikih centara moći okupljenih u nekoliko država i svi ostali su njihove kolonije. Ne postoji mali samostalni igrač na svijetu, jednostavno ne postoji. Ako ne računamo Sjevernu Koreju. Sve države svijeta su nekom naklonjene, ovisne o nekom.

I ja bi najradije da imamo tehnologiju s kojom bi okolo zavrtali uši i lupali šamare, ali nemamo. Misliš da ne bi postrojio Srbiju, Sloveniju, BiH i zaprijetio im ako ne prekinu sa sranjima. Bi. Da imam tehnologiju. Ali nemam. Ponašao bi se maksimalno bahato jer se jedino tako može raspravljati sa onima koji te žele uništiti.

Za Italiju imaš pravo. Samo Italija je jedan od centara svega. Italija je jedan od glavnih novčanih krvotoka. U Italiji je sve i počelo sa bankarstvom, pa se kasnije proširilo. Talijanski kapital je stvorio Nizozemsku i VB. Svi zaboravljaju Španjolsku i njenu tajnu moć. Ljudi blagog pojma nemaju koliko kapitala imaju španjolske banke i koliki je njihov utjecaj u Latinskoj Americi.

Glavna pogreška je što mislite da je Rusija sama i samostalna. Nije. Ona plaća reket u vidu oligarha. Plaća reket u vidu resursa. Plaća reket u vidu kupnji nekretnina po zapadu. Rusija će uvijek biti uz zapad, prije nego uz Kinu, to si zapamtite. Rusija na najvišim nivoima surađuje sa Amerikom i Engleskom. Uvijek i jest. Nisu bez razloga Nijemci u dva svjetska rata pokušali ući na Daleki istok i ratovali protiv oba bloka. Jest, htjeli bi njene resurse, ali iza zavjese suradnja sa Amerikom je ista zadnjih 200 godina. Postoje razlozi zašto nikada nisu ratovali. Rusija i anglosaksonski svijet su glavni neprijatelji u svijetu, pa ipak su VB i Rusija ratovali samo jednom.

To su sile koje ratuju Proxy ratovima, nadjebavaju se, a u sjeni svega trguju sve više. Nismo zaluđeni Srbi koji spas traže u Rusiji potpomognuti neviđenom mitomanijom. Rusija vuče samo iznuđene poteze. Rusija ima duboko urezani kompleks zapada i patnje za istim od Petra Velikog. Oni mrze vezivanje za Aziju jer tamo kulturno i civilizacijski ne spadaju.

Ljudi se fokusiraju na vidljivo i misle da je Njemačka sila. Njemačke je pičkin dim, bila i ostala. Ona to zna, probala je dva rata biti sila, ali jednostavno ne ide. Nemaju znanja, niti kapaciteta za biti svjetska sila. Od njih treba bježati.

Današnja Kina je projekt zapada. Današnja Kina je nova sila jer je tako odlučeno. Zauzvrat za pohranu i oplođivanje kapitala dobit će proviziju.

Od smrada ćemo se podaviti, gdje god odemo. Svugdje smrdi. Samo je pitanje gdje ćemo se najkasnije ugušiti.


Kina može sutra srušiti Sjevernokorejski režim i uspostaviti neki novi, ako želi.
Ziggy Pop is offline  
Old 18.07.2017., 19:02   #1193
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Tiho ja sam taj koji zastupa hrvatski nuklearni program kao i hrvatski svemirski program -to ti u prevodu znači da kad naši trenutni despoti počnu padat za 20-30 godina moramo biti spremni iskobeljat se iz ralja, a ne završit kao topovsko meso na nekom istočnom frontu. Metafora Tiho, metafora...
Razumio sam te, ali razumi i ti mene. Ja govorim da je bitnije fokusirati se na minimiziranje stete, nego trositi vrijeme i resurse na razmisljanje o ciljevima.

Jebes mi sve ako nije bolje u BiH nego u HR. Ovde se bar uvijek moze naci nekakav nacionalni razlog da se potegne vitalni nacionalni interes bar jednog od tri naroda kako bi se blokirala direktiva sa zapada.

Hrvatskoj je potrebno tako nesto. Kad dodje direktiva fingirati kakvu unutrasnju krizu kako bi se odlozilo sto duze njeno provodjenje. Koristiti sve trikove da se steta minimizira. Pa i susjedna Italija se sluzi tim trikovima.

Ne svidja mi se amerkanizacija hrvatske politike. Kako je krenulo dogodine ce Banjac postati premijer, a onda ce ko ne pobjegne u inostranstvo biti obucen u NATO uniformu i poslan na istocni front. Ne samo da ce nestati ekonomija, vec ce nestati i stanovnistvo. Na zalost ko je pravac u kojem se trenutno Hrvatska krece.

Pazi ovo: Hrvatska je usla u NATO i EU. Treba presabrati kolika je koristi, a kolika steta. Sad je Hrvatska motor Medjumorja, odnosno Visegradske skupine. Zasto imam utisak da ce od toga korist biti nikakva, a da ce skupo kostati? Zasto niko ne izadje sa brojevima? Valjda neko zna uraditi cost benefit analizu.
Pazi sad ovo: prije nekih 4-5 godina NATO je narucio anketu u BiH. Ispalo je da preko 50% muslimana ne zeli u NATO, preko 80% srba i preko 90% hrvata.
Ustvari hrvati bi htjeli u NATO jer je tamo i Hrvatska, ali nebi da placaju. Od 93. svaki prijedlog sa zapada skupo je kostao hrvatski narod u BiH, a samo od rijetkih prijedloga bilo je nesto malo koristi. Sicar skoro nikakav, steta ogromna.

Mozda su u pravu ovi sto kazu da nema alternative vec da se moraju slusati amerikanci. Ali cak i da su u pravu, ne moraju se slusati doslijedno uz mahanje repom. Moze se odugovlaciti sa izvrsavanjem naredjenja, a sa onim naredjenjima koja su stetna po narod MORA se odugovlaciti, sabotirati i blokirati. Na zalost nece biti direktiva koje su korisne i koje treba objerucke prihvatiti. Sa tim se ne treba zavaravati.

To je ono sto govorim - minimizirati stetu. Za kakve sicare treba cekati bolja vremena.
tihobl is offline  
Old 22.07.2017., 22:49   #1194
Kad vidim sa kojim žarom i koliko pizdarija se drobi po ovoj temi, mogu samo reći - mora da radimo sve jako, jako dobro.
Inicijativu - imamo
Gospodarstvo - ide sve bolje i bolje
Vojska - bolje i bolje iz dana u dan
Geostrategiju - imamo
Think-tankove imamo, više njih.
Sad treba radit na populaciji i to je to.

Btw za neupućene - svemirski i nuklearni program imamo također.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/f...je/948989.aspx
Inače i matematički modeli su naši neki po pisanju medija od prije.

E, sad vi udrite po vizijama srbije, bosne, regiona i drugih kako bi trebale stvari bit i kako vi mislite da one jesu u RH. Naravno, pravo na mitomaniju ne osporavam. Pitam se samo koliko uporno se može pisat stvari koje veze sa stvarnošću nemaju...dakle hrvatska real-politik i ono što vi pišete su stvari oprečne ko krave i balet...
noname23 is offline  
Old 22.07.2017., 23:09   #1195
Quote:
noname23 kaže: Pogledaj post
Kad vidim sa kojim žarom i koliko pizdarija se drobi po ovoj temi, mogu samo reći - mora da radimo sve jako, jako dobro.
Inicijativu - imamo
Gospodarstvo - ide sve bolje i bolje
Vojska - bolje i bolje iz dana u dan
Geostrategiju - imamo
Think-tankove imamo, više njih.
Sad treba radit na populaciji i to je to.

Btw za neupućene - svemirski i nuklearni program imamo također.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/f...je/948989.aspx
Inače i matematički modeli su naši neki po pisanju medija od prije.
Ovaj post treba uci u Top 5 ikada napisanih

Dal moze bolje... vrlo verovatno je nemoguce...
DzonziBG is offline  
Old 23.07.2017., 02:32   #1196
Quote:
DzonziBG kaže: Pogledaj post
Ovaj post treba uci u Top 5 ikada napisanih

Dal moze bolje... vrlo verovatno je nemoguce...
Jel te cepa ili šta?

ali bitni dio si falio

Quote:
noname23 kaže: Pogledaj post

E, sad vi udrite po vizijama srbije, bosne, regiona i drugih kako bi trebale stvari bit i kako vi mislite da one jesu u RH. Naravno, pravo na mitomaniju ne osporavam. Pitam se samo koliko uporno se može pisat stvari koje veze sa stvarnošću nemaju...dakle hrvatska real-politik i ono što vi pišete su stvari oprečne ko krave i balet...
a sad ga ti udri kakva je i koju geostrategiju RH vodi i provodi.
uz ovo
http://www.jutarnji.hr/life/zdravlje...godina/813694/

a praćeno sa ovim
http://www.ictbusiness.info/vijesti/...alo-na-svijetu

E sad,
Quote:
Računalo je vrijedno 44 milijuna kuna i nabavljeno je u sklopu projekta Razvoj istraživačke infrastrukture u Kampusu Sveučilišta u Rijeci za koji su Riječani dobili 180 milijuna bespovratnih kuna iz EU fondova i opremili četiri centra s pripadajućim laboratorijima – Centar za visokopropusne tehnologije u biomedicini, Centar za mikro i nanoznanosti i tehnologije, Centar za napredno računanje i modeliranje te laboratoriji Građevinskog fakulteta.
uz Iter, nanotehnologiju, povezanost i uključenost na velike i važne projekte budemo vidili di smo za 10g.

a i ovo treba spomenuti.
http://www.jutarnji.hr/life/zdravlje...kosti/4682837/

Napredne tehnologije, istraživanja, rezultati i otkrića se događaju u RH.

A ni ovo nije na odmet spomenuti
http://net.hr/danas/hrvatska/pocela-...recu-u-akciju/

pa podvuci crtu i vidi šta i koliko smo dobili, di smo i di idemo.
Za 20-30 god budu zemlje koje imaju i koje nemaju pristup tehnologiji. Mi smo među onima koje imaju. Ne da imaju nego i stvaraju iste.
noname23 is offline  
Old 24.07.2017., 06:45   #1197
@noname23, svi su frapirani.

Nitko ne zna što bi napisao nakon tvoja 2 zadnja posta.

Da otkočiš temu, trebao bi malo detaljnije objasniti KADA će nam spasiti narod, gospodarstvo i državu ta čudesa koja si napisao. I zašto onda ne možemo održati na životu ni, na primjer, Imunološki zavod: https://www.forum.hr/showthread.php?t=811325
Hlebyn is offline  
Old 24.07.2017., 07:06   #1198
S teme koja je više orijentirana na to kako da se spasimo ekonomski:
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Jedino sto se moze napraviti radi nas sjeverni susjed. Jer realno vise od toga izazvat ce prejaku reakciju EU i necemo moci ustrajati. U biti sada nismo u stanju niti raditi sto Orban radi, jer nemamo ni blizu suvereniteta poput njega. Nama se netko namrgodi i mi mjenjamo politiku i zakone na korist stranaca.

Evo, zamisli samo da udarimo bankama par kaznenih poreza i da im zakonom prevedemo kredite u kune i onda snizimo kunu 15% (sve to napravio Orban). Ja mislim da bi spikeri na HRT-u plakali nad hudom sudbom jadnih bankara koji bi se pak prijetili Saboru, a ministar gospodarstva, umjesto da im prijeti daljnjim punitivnim mjerama bi se tresao od straha. Jadni smo.
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Treba istini za volju reci da je aranzman konverzije u HUF prosao bez troska po banke (mada su dobile po nosu na kamatama i porezu). Orban je prvi nacrt zakona poslao ustavnom sudu na citanje koji ga je odbio (potvrdivsi da su krediti u stranoj valuti bili legalni). Zato je madzarska centralna banka potrosila oko 9 mlrd EUR svojih rezervi da bi se izvrsila konverzija po trzisnom tecaju. Madzarska je u tom trenutku imala oko 34 mlrd EUR deviznih rezervi naprema 10-ak mlrd EUR kredita u stranoj valuti. Hrvatska ima oko 13 mlrd EUR rezervi naprema 20 mlrd EUR kredita u stranoj valuti (gradjanstvo). Hrvatske banke bi zasigurno prihvatile dobrovoljno aranzman koji je proveo Orban (to je cak i bolja situacija za njih jer nema tecajnog rizika). Takodjer su banke u Madzarskoj za dio gubitaka koje su knjizile zbog raznih zakona dobile porezne olaksice. Uglavnom, pazio je on sto radi.
Kod konverzije CHF u HUF pola troska su podnjele banke, a pola gradjani (za razliku od Hrvatske gdje je sav trosak pao na banke). Orban je bio blazi od ovih nasih.

http://www.eiu.com/industry/article/...ion/2014-12-19
... možete tamo pogledati još par postova o tome, i konačno:

Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Oko kere pa na mala vrata!
I dalje nema odgovra na ključno pitanje , od kuda bankama maticama ,švicarci koje su "posudili" svojim ekspoziturama u Hrvatskoj.
A takođe treba reči da su krediti isplaćivani u kunama a ne švicarcima i to po tada važećem tečaju a banke dodatno zaradile na konverziji.

Ponavljam da su se svi krediti u Mađarskoj konvertirali u forintu a ne samo u francima, koji su daleko manje brojni.
O nekim "porukama" građanima da se mnogo reći, naročito u "preporukama" povoljnosti kredita sa valutnom klauzulom u francima i prešućivanju rizika kredita u valuti uz koju kuna nije vezana pupčanom vrpcom.
Poruka da se kreditima u švicarcima građani izlažu valutnom riziku bila je vrlo tiha a mnogo glasnija i preporučivano da su kamate u švicarcima povoljnije.
Igralo se na građanasku lakomost, tako da je i jedan naš ministar finacija nasjeo na tu "povoljnost"
Ništa bake nisu izgubile, jer su švicatrci samo "protrčali kroz bankarski sustav. Kupljeno i prodano na tržištu po važećem tečaju a valutni rizik natovaren na leđa građana.

Po mom sudu politika Orbana bila je daleko čvršća jer se konvertiralo sve kredite i ukinula valutna klauzula za sve kredite, dok se Milanović ni Lalovac nisu usudili toliko daleko ići.
...
Hlebyn is offline  
Old 26.07.2017., 12:44   #1199
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Država se izgrađuje stoljećima, a ne u par godina. Mi nemamo niti stoljeća, niti vremena nešto ozbiljnije napraviti. Osuđeni smo na prikrpavanje većim igračima. Šteta, jer znam da imamo sposobne ljude koji bi mogli pokrenuti stvar kada bi došli na odgovarajuće pozicije.

Katastrofa iz 1918. nas je sistemski uništila i dan danas se od toga nismo oporavili. To je bio idealan trenutak nešto započeti.
Baš sam to na drugoj temi rekao.

Hrvatska ima diplomaciju tek 26,27 godina, a i to na mahove.
Srbija recimo već 150 godina ima diplomaciju, i to pametniju, moćniju i utjecajniju od naše.
__________________
.
Michael Collins is online now  
Old 26.07.2017., 18:27   #1200
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Baš sam to na drugoj temi rekao.

Hrvatska ima diplomaciju tek 26,27 godina, a i to na mahove.
Srbija recimo već 150 godina ima diplomaciju, i to pametniju, moćniju i utjecajniju od naše.
Pusti diplomatiju, to je sporedna stvar.
Najbolje je za diplomate staviti nijeme ljude i reci im da se stalno smjeskaju.

Vaznije je okupiti pametne ljude i dati im zadatak da krenu po oblastima i razradjuju za svaku oblast kako sprijeciti daljnje propadanje, a gdje se moze raditi napredak. Ako okupis dovoljno pametnih ljudi bar nesto ce pametno smisliti. Ko zna sta ce smozgati. Mozda smisle da nema potrebe za vracenjem sluzenja vojsnog roka, ali da mlade treba mobilisati nakon srednje skole na mjesec dana na posumljavanje, uredjivanje nasipa, odvodnih kanala i sl. Jedni dobiju asov i sade drvece, a drugi dobiju testeru i krce kanale za oborinske vode na kojima je izrasla sumetina u poslednjih 30 godina i koji su se pretvorili u deponije smeca.
Najgore je sjedjeti i pricati kako se nista ne moze uraditi. Dovoljno je naci bar jednu oblast u kojoj se moze uraditi nesto korisno sto ce biti primjer drugim zemljama i to je bolje nego 100 godina diplomatije.
tihobl is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:53.