Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2017., 07:50   #8841
Quote:
goranto kaže: Pogledaj post
Mislim na 1m3= 1m x1m x1m oblice,ne cepana.
Da i ja sam mislio na oblice, 1 m3 = drvo iz komada 1x1x1 matematički, to nitko ne prodaje niti kupuje tako. Zato se mjeri trupac i računa kubni metar.
Sitna drva su loženje zauzimaju oko 1.5 do 2 puta više prostora. Pa imamo kupljenih 15 kubnih metara što je osušenih i sitnih preko 25 složenih za loženje.
pzec is offline  
Old 28.04.2017., 08:06   #8842
Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
Fasada sjeverna strana da, ostalo nema svrhe. Ugrijati tolike tone materijala u zidovima toplim zrakom iz sustava grijanja iznutra nemoguća misija,.
Gadno si fulao u polazu i pretpostavkama!
Ne griješ tolike tone, nego zadržavaš zagrijano i dogrijavaš izgubljeno!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 28.04.2017., 09:13   #8843
Eto tablica za grubo pretvaranje kubika.

Link - ima dosta interesantnih podataka u vezi drva kao goriva.
rib@ is offline  
Old 28.04.2017., 15:01   #8844
Ja kupujem oblice (nekad manje,nekad velike,nikad grane-tanko,zavisi i cena) i kad to iscepam i složim otprilike to ispadne isto,neki procenat gore-dole.Ovde u gradu je cena 25-30€ m3.Sad,pre neki dan sam kupio 28€/m3.
goranto is offline  
Old 28.04.2017., 19:02   #8845
Quote:
pzec kaže: Pogledaj post
Fasada sjeverna strana da, ostalo nema svrhe.
a) Kolika je vanjska temperatura zraka na istočnoj strani kada je temperatura vanjskog zraka na sjevernoj strani -20.
b) Kolika je temperatura zida recimo na dubini 5 mm sa vanjske strane ako nema izolacije i ako ima izolacije.
malčer is offline  
Old 28.04.2017., 19:21   #8846
Quote:
malčer kaže: Pogledaj post
a) Kolika je vanjska temperatura zraka na istočnoj strani kada je temperatura vanjskog zraka na sjevernoj strani -20.
b) Kolika je temperatura zida recimo na dubini 5 mm sa vanjske strane ako nema izolacije i ako ima izolacije.
a. ista
b. ovisi o materijalu
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 28.04.2017., 22:51   #8847
Sve neke izolacijske teme, ništa o pećikurenju u ove "proljetne" dane
renato2107 is offline  
Old 29.04.2017., 21:14   #8848

Nikom se ne da ložit u ove dane, a nemaju svi fasadu koja to može podržat
Curiosum is offline  
Old 29.04.2017., 21:28   #8849
Mi kurimo klimu od kraja drugog mjeseca, ukupno 3 vatre sam nalozio od tad a i nema smisla mi lozit kad klima ne potroši 300kn mjesecno a radi skoro uvijek 24h ,radije ovih malo manje od 5m sto mi je ostalo ostavim za iducu sezonu

Poslano sa mog S40 koristeći Tapatalk
dino_sk is offline  
Old 30.04.2017., 11:20   #8850
Quote:
dino_sk kaže: Pogledaj post
Mi kurimo klimu od kraja drugog mjeseca, ukupno 3 vatre sam nalozio od tad a i nema smisla mi lozit kad klima ne potroši 300kn mjesecno a radi skoro uvijek 24h ,radije ovih malo manje od 5m sto mi je ostalo ostavim za iducu sezonu

Poslano sa mog S40 koristeći Tapatalk
Dobra računica, mi trošimo dnevno 400 W za pumpu solarnog i po noći 400 do 500 W za pumpu grijanja iz spremnika koji se grije preko kolektora kad ima sunca. To je oko 0,60 kuna dnevno energija. Ako treba na večer naložiti jednu vatru pa tako možemo 2 mjeseca sa 1 metrom drva.
Prednost ne izolirane kuće sa jugoistočne, jugozapadne i zapadne strane je proljeće i jesen grije sunce kuću pa toplije i u kući. Za zimu malo veća potrošnja drva u jako hladnim mjesecima.
pzec is offline  
Old 30.04.2017., 11:22   #8851
Quote:
Curiosum kaže: Pogledaj post

Nikom se ne da ložit u ove dane, a nemaju svi fasadu koja to može podržat
Eto prednosti područja kod vas bez vatre, kod nas noćas bilo -2 °C pa se mora na večer naložiti barem jedna vatra.
pzec is offline  
Old 30.04.2017., 11:29   #8852
Quote:
malčer kaže: Pogledaj post
a) Kolika je vanjska temperatura zraka na istočnoj strani kada je temperatura vanjskog zraka na sjevernoj strani -20.
b) Kolika je temperatura zida recimo na dubini 5 mm sa vanjske strane ako nema izolacije i ako ima izolacije.
Za to imamo svaki par godina nove izolacijske materijale koji se reklamiraju kao super dobri, oni stari koji su bili najbolji baš i nisu nešto. Kuća se hladi iz zemlje, okoline, preko krova pa kad bi htjeli potpunu izolaciju trebamo imati zemunice. Materijal šuplji blok je sam od sebe izolator pa sa normalnom fasadom nema potrebe dodatne izolacije osim kako sam naveo prvi put, sjevernu stranu da i sjeverozapad isto tako gdje nikad i nema sunca pa isto ne možemo besplatno koristiti da nam grije kuću.
Stare objekti preko 100 godina stare poželjno izolirati.
pzec is offline  
Old 30.04.2017., 19:20   #8853
Sve se suzdrzavam al uhhhh. Od sad zimi jaknu nosim samo na strani tijela koja je u hladu, dok ona koja je na suncu ce da bude golaa.

Ima ona stara narodna - ljeti ponesi kaput, a zimi ako hoces ako neces, moras.

Stvar s izolacijom je da se smanje toplinski gubitci preko povrsine zida, stropa, poda. Takavom objektu manje curi toplina pa je i grijanje jeftinije. To sto u proljece moras naloziti mozda jednu vatru u par dana kod takvih objekata je ekonomski isplativo jer nisi skurio 3 slepera drva na - 20.
Sve se svodi na to da je kad se posvuce crta opet manja potrosnja nego kod ne izolovanih objekata. Kod izolovanih objekata puffer traje doooosta duze jer objekat manje trosi topline, temp polaza nije 80 c nego 40 c itd itd

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
danbara is offline  
Old 30.04.2017., 20:43   #8854
Quote:
danbara kaže: Pogledaj post
Sve se suzdrzavam al uhhhh.
Tako je , svrha izolacije zidova je smanjivanje količine enrgije (topline) koja bježi iz grijanog prostora,znači i smanjivanje količine topline (položenih drva) koja je potrebna za održavanje željene temperature u objektu.
malčer is offline  
Old 30.04.2017., 21:30   #8855
Quote:
danbara kaže: Pogledaj post
Sve se suzdrzavam al uhhhh. Od sad zimi jaknu nosim samo na strani tijela koja je u hladu, dok ona koja je na suncu ce da bude golaa.

Ima ona stara narodna - ljeti ponesi kaput, a zimi ako hoces ako neces, moras.

Stvar s izolacijom je da se smanje toplinski gubitci preko povrsine zida, stropa, poda. Takavom objektu manje curi toplina pa je i grijanje jeftinije. To sto u proljece moras naloziti mozda jednu vatru u par dana kod takvih objekata je ekonomski isplativo jer nisi skurio 3 slepera drva na - 20.
Sve se svodi na to da je kad se posvuce crta opet manja potrosnja nego kod ne izolovanih objekata. Kod izolovanih objekata puffer traje doooosta duze jer objekat manje trosi topline, temp polaza nije 80 c nego 40 c itd itd

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
Sinoć oko 21 sat bilo 9°C vani, jutros -2°C. U spremniku 480 litara vode na 75 gornja zona, donja 65°C. Jutros temperatura u spremniku 40°c gornja zona. Znači razlika nekih 30°C za 11 sati rada. Temperatura u kući cijelu noć 19°C. To je oko 16,5 kw energije što smatram realno za kuću od 100 m2, izolirano samo dijelom na sjevernoj strani ( test ). Polazni vod preko tri putnog ventila na 50°C. Moguće da bi bilo bolje sa izoliranim objektom ali investicija velika, drva jeftina.
pzec is offline  
Old 07.05.2017., 12:18   #8856
@ mrshiljo
O izolaciji, vrsti izolacije izvoli postaviti pitanje na temi o izolaciji; Izolacija vanjskih zidova - fasade, stiropor, ytong.... Fasada od stiropora
Tamo imaš dovoljno prostora i rasprava na temu izolacije kuće. To znaju i ostali forumaši. Na ovom topicu, izvolite otvoriti raspravu o grijanju. Postovi koji nemaju vezu s ovim topicom se brišu.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Old 28.05.2017., 13:25   #8857
Ja bogami još ložim i AT spašava situaciju!Čas je toplo,čas hladno a u sobama prijatno!
goranto is offline  
Old 28.05.2017., 20:17   #8858
Majstore, kako se može pričati o grijanju a ne govoriti o izolaciji? To je toliko povezano da govoriti o tim stvarima odvojeno nema baš nikakvog smisla.
IMHO.
davorradman is offline  
Old 28.05.2017., 20:52   #8859
Može, kako ne svako u svojoj temi. Inaće se sve pretvori u čušpajz.

Otvaraš opet temu za raspravu kojoj nema kraja. Razumljivo je da izolacija igra veliku ulogu u grijanju i hlađenju prostora,ali to ipak nema smisla raspravljati na dva topica.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Old 29.05.2017., 22:00   #8860
Koju peć za centralno na drva kupiti?

Kuća površine 103m2 svaka etaža (visoka prizemnica s podrumom ispod cijele kuće), neizolirana, dimnjak fi160 oko 4,5 m visine. Trenutno je kamin Plamen Barun spojen na centralno, ali nisam zadovoljan jer mi ne može zagrijati kuću pa bih ga prodao. Koja bi mi peć odgovarala kao bestbuy (Bosch solid 2000b ili nešto drugo i što.)? Koji prodavač? Hvala!
insomniak is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:17.