Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija

Televizija Sve što trebam jest komad kruha i TV
Podforumi: Serije, Sapunice, Turske serije, Reality TV, Eurosong

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2015., 18:14   #41
Quote:
Kavorka kaže: Pogledaj post
ovo nije kviz znanja nego kviz asocijacije. pitanje o estivaciji je namjenjeno da se na njemu padne kao i pitanje o bjeguncu i tommy lee jonesu.

koncept kviza je da u brzopoteznima odgovaraš što ti prvo padne na pamet. kad čuješ bjegunac, kažeš harrison ford jer je jezik brži od pameti.
Ne bih se baš složio, ja sam odgovor znao i to radi podatka u pitanju '...koji oskarovac...'. Harrison Ford nije oskarovac, Tommy je.
Požuri Polako is offline  
Old 10.06.2015., 19:12   #42
Quote:
Kavorka kaže: Pogledaj post
ovo nije kviz znanja nego kviz asocijacije. pitanje o estivaciji je namjenjeno da se na njemu padne kao i pitanje o bjeguncu i tommy lee jonesu.

koncept kviza je da u brzopoteznima odgovaraš što ti prvo padne na pamet. kad čuješ bjegunac, kažeš harrison ford jer je jezik brži od pameti.

set pitanja čak ne mora ni biti težak, dovoljno je da prva asocijacija na ključnu riječ u pitanju nije ujedno i točan odgovor.
neću u teorije zavjere, ali jučer nisu imali šanse jer su previše novca osvojili. i morana je imala lakša pitanja.
Što se tiče tog pitanja o Bjeguncu, ipak se prije naslova filma naveo podatak da se radi o inspektoru i da se čovjek zove Sam Gerard, tako da je to bilo ipak odgovorivo.

Inače, ovaj post me naveo da se vratim na jednu od prethodnih emisija, onu od 7. svibnja, kad je Morana pobijedila ekipu koja je branila 239.500kn. Kad već govoriš o tome kako je ovo igra asocijacije i kako su pitanja često tako napravljena da se ljudi lako zeznu, podsjetio bih da je ekipi tada prvo pitanje bilo, citiram:"Čije navodno ukazanje tematizira drugi cjelovečernji film Vinka Brešana?"
Dakle, dugačko pitanje čije čitanje uzima puno vremena, sa ključnom informacijom na kraju. Naravno, momak koji se prijavio je rekao "Gospa", stisnuvši taster otprilike na pola pitanja, pa vjerojatno nije ni vodio računa da se radi o Brešanovu filmu, i, naravno, pitanje koje, kad ga čovjek vidi u pisanoj formi, zvuči i jest trivijalno. Ja sam, na prošloj temi, napisao da smatram da se radi o podlom pitanju i iza toga i dalje stojim.

Što li tek kazati o pitanju koje glasi "Kako se u nekim jezicima, koji nemaju aorist, imperfekt i perfekt, naziva prošlo glagolsko vrijeme?"? Baš gledam snimku, čitanje cijelog pitanje traje barem pet sekundi, a u pisanoj formi je isto neodgovorivo.
__________________
Si iniquitates observaveris, Domine, Domine, quis sustinebit?
De Profundis is offline  
Old 10.06.2015., 19:54   #43
Ajme kako su današnji loši. Ajde u završnoj imaju 13 koraka, mislila sam da će imati najviše osam.

Stigao ih Mirko bez problema.
BitterSweet is offline  
Old 10.06.2015., 20:04   #44
Pitanja u hrvatskoj verziji Potjere i inače pate od nevjerojatnog gušenja nepotrebnim podacima, u britanskoj to ide puno puno brže.
No, što se tiče "teorija zavjere" ekipa si je sama kriva. Morana nije imala ništa lakša pitanja jučer i još nije imala dan. Imala je i par težih pitanja i fulala je nekoliko, a nisu ih znali ni oni.
A o tome kakve su oni zicere fulali smo već komentirali. S više koncentracije su mogli imat 16 i još Moranu vraćat 2-3 puta i pobijedili bi sigurno.
KLCCLK is offline  
Old 10.06.2015., 20:22   #45
Quote:
De Profundis kaže: Pogledaj post

Što li tek kazati o pitanju koje glasi "Kako se u nekim jezicima, koji nemaju aorist, imperfekt i perfekt, naziva prošlo glagolsko vrijeme?"? Baš gledam snimku, čitanje cijelog pitanje traje barem pet sekundi, a u pisanoj formi je isto neodgovorivo.
Malo mi je čudna ta rasprava o preteritu kao nečem nepoznatom i "neodgorivom". Istina je da se trebalo sjetiti, ali nije baš rijedak glagolski oblik. Nije da nisam čuo sa njega, ali sam ipak pogledao što kaže Wikipedia. Koristi se u romanskim jezicima: španjolskom, francuskom, talijanskom, portugalskom, rumunjskom kao i u izvoru svih ovih - u latinskom. Nisu zaobiđeni ni germanski jezici: engleski i njemački. Pa, sada, netko tko je učio koji od navedenih jezika, mogao se i sjetiti.
tripapet is offline  
Old 10.06.2015., 20:48   #46
Quote:
tripapet kaže: Pogledaj post
Malo mi je čudna ta rasprava o preteritu kao nečem nepoznatom i "neodgorivom". Istina je da se trebalo sjetiti, ali nije baš rijedak glagolski oblik. Nije da nisam čuo sa njega, ali sam ipak pogledao što kaže Wikipedia. Koristi se u romanskim jezicima: španjolskom, francuskom, talijanskom, portugalskom, rumunjskom kao i u izvoru svih ovih - u latinskom. Nisu zaobiđeni ni germanski jezici: engleski i njemački. Pa, sada, netko tko je učio koji od navedenih jezika, mogao se i sjetiti.
Naravno da nije niti nepoznat niti neodgovoriv, ali, IMHO naravno, mislim da mu je ipak mjesto na ploči, a ne u završnoj potjeri, jer mi se čini preteško za taj dio. Ponovit ću, po meni bi primjerenije bilo pitanje "Uz koju vrstu riječi vežemo pojam preterit?" jer bi tad netko od ekipe, tko je za to čuo, možda i odgovorio.

Vjerojatno si čitao moj pokušaj elaboriranja oko tog pitanja, a sad se i meni čini da baš nisam bio najjasniji, pa ću pokušati biti jasniji: dakle, ja sam ciljao dijelom i na točnost postavljenog pitanja, koje je glasilo "Kako se u nekim jezicima, koji nemaju aorist, imperfekt i perfekt, naziva prošlo glagolsko vrijeme?". Uoči boldano i, iz čega logički proizlazi da preterit ispada praktički jedino prošlo vrijeme koje kod nekih jezika postoji. A wikipedia veli sljedeće:

In French, the preterite is known as le passé simple (the simple past).

In Romanian, the preterite is known as perfectul simplu.

In Italian, the preterite is called passato remoto (literally "remote past"). It is a past tense that indicates an action taken once and completed far in the past (mangiai, "I ate"). This is opposed to the imperfetto tense, which refers to a repeated, continuous, or habitual past action.

The majority of English's preterites (often called simple past or just past tense) are formed by adding -ed or -d to the verb's plain form (bare infinitive), sometimes with spelling modifications.

In Spanish, the preterite (pretérito) is a verb tense that indicates that an action taken once in the past was completed at a specific point in time in the past. This is opposed to the imperfect, which refers to any repeated, continuous, or habitual past action.

In Portuguese, the preterite is the pretérito perfeito.

Dakle, pitanje ispada krivo postavljeno, jer ja iz ovog zaključujem da je preterit zapravo sinonim za perfekt, tj. jedna te ista stvar se u nekim jezicima naziva perfekt, u drugima preterit, a na dva mjesta sam boldao i jezike koji posjeduju ono što mi zovemo imperfekt.

Dakle, ispravno bi pitanje glasilo:"Kojim još izrazom na p, osim perfekta, u nekim jezicima označavamo glagolsko vrijeme koje označava radnju koja otpočela i završila u prošlosti?"

Naravno, disclaimer, nisam lingvist, samo pokušavam zaključivati i molim nekog tko je upućeniji da me ispravi, ako negdje griješim.
__________________
Si iniquitates observaveris, Domine, Domine, quis sustinebit?
De Profundis is offline  
Old 10.06.2015., 21:16   #47
Da se osvrnem na jučerašnju ekipu-ona porgeška rolo/rola je najgluplja porgeška ikad u potjeri i ide uz bok onom tipu koji je na pitanje "iz koje države potječu čardaš i paprikaš" rekao dalje.
Kad je ženska prvi put rekla "rolo",mislio sam da sam krivo čuod,a nakon drugog puta bio je osjećaj "WFT "
prac1X2 is offline  
Old 10.06.2015., 23:38   #48
Pretjerujete s tim preteritom. Ok, odgovor se mozda ne namece na prvu, treba malo produmati i izvrtiti glagolska vremena u glavi (kojih btw nema puno), ali ovo pitanje definitivno nije za abc. Pa culi ste za preterit, kvragu. Uostalom, treba se malo oznojiti za 400.000kn. Ne mozemo u zavrsnoj igri ocekivati pitanja a la "kojoj saveznoj drzavi je schwarzenegger bio guverner" i sl.
jacknapier is offline  
Old 11.06.2015., 00:26   #49
Quote:
jacknapier kaže: Pogledaj post
Pretjerujete s tim preteritom. Ok, odgovor se mozda ne namece na prvu, treba malo produmati i izvrtiti glagolska vremena u glavi (kojih btw nema puno), ali ovo pitanje definitivno nije za abc. Pa culi ste za preterit, kvragu. Uostalom, treba se malo oznojiti za 400.000kn. Ne mozemo u zavrsnoj igri ocekivati pitanja a la "kojoj saveznoj drzavi je schwarzenegger bio guverner" i sl.
Naravno da sam čuo i ne bih rekao da pretjerujem, samo sam pokušao dati svoj argument zbog čega mislim da je preteško za završnu i prikladnije za ploču (gdje se znalo naći i trivijalnijih pitanja), a stojim i kod toga da je možda i krivo postavljeno.

Ostatak komentara ti je potpuno bespotreban, s obzirom da smo se već složili da su promašili barem 5 zicera. Dakle, moglo se pobijediti, ali nedostajalo je koncentracije i to je to. Bili su super, pokazali su kako se igra Potjera i šteta što nisu odnijeli lovu
__________________
Si iniquitates observaveris, Domine, Domine, quis sustinebit?
De Profundis is offline  
Old 11.06.2015., 00:41   #50
Quote:
jacknapier kaže: Pogledaj post
Pretjerujete s tim preteritom. Ok, odgovor se mozda ne namece na prvu, treba malo produmati i izvrtiti glagolska vremena u glavi (kojih btw nema puno), ali ovo pitanje definitivno nije za abc. Pa culi ste za preterit, kvragu. Uostalom, treba se malo oznojiti za 400.000kn. Ne mozemo u zavrsnoj igri ocekivati pitanja a la "kojoj saveznoj drzavi je schwarzenegger bio guverner" i sl.
Oni su se dovoljno oznojili na ploči svo četvoro kad su branili višu. Ne znam šta sad želiš reć da bi ekipa koja igra za veći iznos trebala imat teza pitanja od onih koji igraju za niže?
klaudio is offline  
Old 11.06.2015., 08:21   #51
Quote:
De Profundis kaže: Pogledaj post
Naravno da nije niti nepoznat niti neodgovoriv ....
Ma, na tvoj post sam se samo slučajno "zakačio"! A moj post je bio onako općenito napisan u smislu da preterit kao takav ipak nije baš nepoznat pojam. Pitanje nit' sam dobro čuo a još manje zapamtio, pa se mogu složiti da i nije bilo najkorektinje postavljeno.
tripapet is offline  
Old 11.06.2015., 09:14   #52
Vi ste još na magicnoj cetvorci od utorka
klaudio is offline  
Old 11.06.2015., 11:47   #53
Quote:
klaudio kaže: Pogledaj post
Oni su se dovoljno oznojili na ploči svo četvoro kad su branili višu. Ne znam šta sad želiš reć da bi ekipa koja igra za veći iznos trebala imat teza pitanja od onih koji igraju za niže?
Ne, svima isto
Nikako ne podržavam bacanje balvana igračima pod noge, ali činjenica jest da su pitanja u završnoj igri malo teža nego u prvoj igri i ne vidim tu ništa loše, naravno, pod uvjetom da i lovci imaju teža pitanja. Preterit, film "obala u magli", poljska šljahta... to su neka, koliko se sjećam, pitanja iz završne igre koja su preteška za prvu igru kad se skuplja lova i sumnjam da će se tamo pojaviti, ali za završnu, zašto ne?
jacknapier is offline  
Old 11.06.2015., 12:18   #54
Nakon forumske rasprave o kriketu, eto ti pitanja o kriketu jučer na ploči potjere. I nu vraže, ni Mirko ni natjecatelj ne znaše. A ja se ponosno šepirim u svom znanju jer su me forumaši natjerali da pročitam nešto o tom (za mene i dalje opskurnom) sportu. Ajde, barem neka korist.
Plus što me moj klinac koji ide u drugi razred osnovne škole oduševio odgovorom na pitanje: Koji je jedini grad osim Đakova u HR čije ime počinje slovom Đ? Ja vrtim u glavi, ekipa ne zna, a mali mrtav-hladan u sekundi kaže Đurđevac.
__________________
Walk unafraid...

Zadnje uređivanje Miholino : 11.06.2015. at 12:30.
Miholino is offline  
Old 11.06.2015., 12:25   #55
Quote:
jacknapier kaže: Pogledaj post
Preterit, film "obala u magli", poljska šljahta... to su neka, koliko se sjećam, pitanja iz završne igre koja su preteška za prvu igru kad se skuplja lova i sumnjam da će se tamo pojaviti, ali za završnu, zašto ne?
Poljska šljahta (plemstvo) i šljahtići (plemići) je toliko puta bilo po kvizovim da je teško ne zapamtiti; u Potjeri barem tri puta. "Obala u magli" je klasik, ali to je ipak generacijsko pitanje, kako reče MM. Većini mladih je sigurno totalna nepoznanica.
tripapet is offline  
Old 11.06.2015., 12:33   #56
Quote:
tripapet kaže: Pogledaj post
Poljska šljahta (plemstvo) i šljahtići (plemići) je toliko puta bilo po kvizovim da je teško ne zapamtiti; u Potjeri barem tri puta. "Obala u magli" je klasik, ali to je ipak generacijsko pitanje, kako reče MM. Većini mladih je sigurno totalna nepoznanica.
Šljahtu prvi put nisam znao, pa je "egerke" napisao da je to pitanje iz knjige Kviskoteka iz 80-tih. Drugi put znah. Sad je znam za cijeli život.
Obala u magli je bila isto barem tri puta ( i Mirku i Deanu u završnoj).
__________________
Walk unafraid...
Miholino is offline  
Old 11.06.2015., 13:13   #57
Da, također, šljahtu sam naučio iz te knjige, a "Obalu u magli" u Potjeri

Čini mi se da im je u zadnje vrijeme Bowie fetiš, ako ne znaš odgovor na neko glazbeno pitanje jedno 30% mogućnosti je da je "David Bowie".
KLCCLK is offline  
Old 11.06.2015., 14:03   #58
Quote:
tripapet kaže: Pogledaj post
Poljska šljahta (plemstvo) i šljahtići (plemići) je toliko puta bilo po kvizovim da je teško ne zapamtiti; u Potjeri barem tri puta. "Obala u magli" je klasik, ali to je ipak generacijsko pitanje, kako reče MM. Većini mladih je sigurno totalna nepoznanica.
Sad opet upadamo u onu vječnu raspravu što je teško/što je lagano pitanje, ali mislim da će većina ljudi reći da pitanja tipa "koji plin čini 80% zraka", "koji glumac je bio guverner kalifornije od 2003." i sl. nisu ista kao i pitanja gdje je odgovor preterit/šljahta/obala u magli.
Slažem se da je ta težina vrlo relativna, ali neka pitanja se mogu u globalu nazvati težima i u globalu lakšima.
jacknapier is offline  
Old 11.06.2015., 14:40   #59
Ja isto ne mogu vjerovati da je tolikima ovdje preterit bio težak, nekima čak i neodgovoriv, al to ej samo još jedan pokazatelj da je težina relativan pojam...

Što se tiče četvorke od neki dan, svaka im čast na kolektivnoj hrabrosti, da bar i ja dobijem tolko hrabru ekipu, al čini se da su neki ovdje malo zamijenili hrabrost za znanjem pa očekivali da će 400k biti obranjeno s bar 16-17 bodova u završnoj, a ustvari se radi o jednoj prosječnoj ekipi što se znanja tiče. U prvim minutama su imali 6, 7 i dvaput po 4 odgovora, dok su u dvobojima imali podosta sreće, jer su gotovo sve što nisu znali sretno naboli (otprilike su isti broj pitanja znali i naboli - po mom sudu prvi igrač 3:3, Darinka 4:2, treći 2:4, četvrti 4:2, al još je imao dodatne sreće, jer nije točno odgovorio 3, a i Morana je tu lošije odigrala pa se provukao), što je sasvim u redu, jer sreća prati hrabre, a u završnoj su baš podbacili, a uz to i spori bili i taktički loše odigrali (očito je dogovor bio "ako misliš da znaš, prijavi se"). Da su točno odgovorili na bar 3 od 5 zicera koje su fulali, bili bi vrlo blizu pobjedi, a ni ostala pitanja nisu bila tako strašno teška...

Evo vam pitanja pa usporedite, al kad četveročlana ekipa u završnoj potjeri da samo 6 točnih odgovora, nema previše smisla razmišljati o tome kakva je pitanja lovac imao...

Koji naziv dijele list papira smotan u valjak i filmska vrpca? Rolo
Koja pjesma Sex pistolsa dijeli ime s britanskom himnom? Gode save the Queen
Osim lava, koja još dva horoskopska znaka u imenu imaju 3 slova? Rak i dalje
Koji je naš nogometaš postigao pogodak u finalu Lige prvaka 2013.? Mario Mandžukić
U kojem je gradu 1938. Položen temeljni kamen za prvu Volkswagenovu tvornicu? Volkswagen
Koliko je karata s ljudskim likom u standardnom francuskom špilu od 52 karte? 12
Koja je grčka božica smrtniku Anhizu rodila junaka Eneju? Dalje
Radnja koje je animirane serije smještena u 31. Stoljeće u grad New New York? Futurama
Kako jednom rječju nazivamo fazu mirovanja životinja u sušnim i vrućim uvjetima? Hibernacija
Kako se u nekim jezicima koji nemaju aorist, imperfekt i perfekt naziva prošlo glagolsko vrijeme? PKP
Koliko je kilometara duga najduža hodačka atletska disciplina na olimpijskim igrama? 50km
U kojoj je pomorskoj bitci sudjelovao Eshil i opjevao je u tragediji „Perzijanci“? Bitka kod Salamisa
Koji britanski DJ, pravog imena Norman Cook, potpisuje pjesme Rockafeller skank i Praise you? Dalje
Koji je oskarovac glumio policijskog poručnika Sama Gerarda u filmovima Bjegunac i Čuvari zakona? H.Ford
Kako se zove Gundulićeva religiozna poema u 3 plača? Osman
6/15


Od kojeg su organa veće oči u izrazu o nezasitnosti u jelu i ambicijama? Želuca
U kojoj se američkoj svaznoj državi nalazi grad Baton Rouge? Louisiana
Na kraju kojeg se stolječa u umjetnosti odnosi pojam (nemam pojma koji)? 19.
Koja je Joyce portretirao u mladosti, a kultni velški pjesnik Dylan Thomas kao mladog psa? Umjetnika
Koji se anglizam koristi za filmski uspješnicu sa znatnim komercijalnim učinkom? Blockbuster
Koju grupu pamtimo po hitovima Heart of glass i Hanging on the ttelephone? Blondie
U kojem je stolječu Osmansko carstvo postalo Republika Turska? 20.

Što je sagradio mitološki junak Efej? Ona dalje, oni Kolos na Rodosu
Koja je država osvojila najviše medalja na ZOI 2014.? Rusija
Pozitron je antičestica kojoj negativno nabijenoj subatomskoj čestici? Elektronu

Koja je najduža rijeka Pirinejskog poluotoka? Ona Marica, oni Tejo.
Kako se zove sonet, koji nakon dviju katrena i dviju tercina na kraju ima još jedan stih? Ona lažni, oni lirski...
Koja rasa dugodlakih lovačkih pasa ptičara ima irsku, englesku, ... Seter
Početkom kojeg je stolječa umrla engleska kraljica Elizabeta I., kći
Henrika VIII.? Ona 16., oni 17.
Za koji je postapokaliptični filmski serijal Tina Turner izvela pjesmu... Mad Max
Koja boja povezuje pilota Manfreda von Richtenhofena... Crvena


12/16

Podebljana su točno odgovorena pitanja, a pored napisano ono što su odgovorili.
__________________
...marva je marva, u trnju jede, u blatu spava, ali se nikada ne uprlja k'o čovjek...
OnajKojiJeDošao is offline  
Old 11.06.2015., 15:47   #60
Quote:
jacknapier kaže: Pogledaj post
Sad opet upadamo u onu vječnu raspravu što je teško/što je lagano pitanje, ali mislim da će većina ljudi reći da pitanja tipa "koji plin čini 80% zraka", "koji glumac je bio guverner kalifornije od 2003." i sl. nisu ista kao i pitanja gdje je odgovor preterit/šljahta/obala u magli.
Slažem se da je ta težina vrlo relativna, ali neka pitanja se mogu u globalu nazvati težima i u globalu lakšima.
To je točno, ali i oni su imali pitanja obje vrste, kao i većina natjecatelja (pa i lovaca).
Da je Morana imala pitanja o dva horoskopska znaka s tri slova, roli papira, "Suze sina razmetnog" i Wolfsburgu, a oni Efeja, Tejo i sonet s repom to bi bio "skandal neviđenih razmjera".
Ljudi (prirodno) navijaju za natjecatelje i onda vrlo često potpuno neobjektivno gledaju na pitanja - plus uz efekt da je nešto lakše zato jer slušaju znalca kako odgovara.

Pitanja su bila podjednaka, ako ćemo cjepidlačit jesu u globalu možda nešto lakša bila Moranina, ali ne bitno.

No, razlika je ogromna, ona je imala 75% točnih, a oni 40%.

Krenuli su u igru sa 4:0, imali su 2-3 teža pitanja, a uhvaćeni su poprilično prije kraja i to uz tek prosječan Moranin nastup.

Bili su mi jako simpatični, bilo mi je jako žao što su tako loše odigrali završnu potjeru, ali objektivno - jesu. I nije im redakcija podmetnula strašna pitanja.
KLCCLK is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:53.