Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Pogledaj rezultate ankete: Koliko vjerujete da ste integrirani u drustvo u zemlji u kojoj zivite?
Potpuno ili skoro potpuno 39 41.49%
Vecim dijelom jesam 22 23.40%
Nekad jesam, nekad ne... na pola puta 18 19.15%
Uglavnom mislim da nisam 9 9.57%
Uopce nisam 6 6.38%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2016., 03:58   #81
apsolutni potpis Inter, od pocetka do kraja.
da, dobro se sjecam da si u singapuru neko vrijeme zivio, prije dosta vremena rekao si.
naravno da je daleko jednostavnije, sta je vec puno puta receno, integriranje u drzave koje su ionako useljenicke, koje iseljenike primaju (drugo je pitanje da li rado ili ne) i koje pripadaju istom kulturoloskom, rasnom i svjetonazorskom krugu.
U aziji je situacija okrenuta na glavacke tako da o integraciji nema govora. Ona je ne samo nemoguca nego i nepotrebna. jer -totalno se slazemo- ako si u glavi pravilno slozis stvari i uspijes se resetirati, zivot zaista postaje moguc, a sa malo mentalne flexibilnosti, i ugodan. Ja ne bih ovdje ostao 17 god da nije tako. A ako zdravlje posluzi, ostao bih jos toliko.
Naravno, ima stvari koje me nerviraju, u trenucima slabosti izludjuju, ali to se dogadja i u americi ili australiji ili doma u RH.

Expata pa i hrvata se nalazi i u ne toliko vesterniziranim zemljama kao sta je vijetnam, kina i indonezija, ali osobno s njima se ne druzim jer se pocesto radi o samcima koji provode sate i noci po birtijama, a to nije ono na sta zelim potrositi slobodno vrijeme. Bude familija sa kojima se ugodno naci, ali jednom kada savladas jezik i naucis dos i donts, druziti se sa lokalcima meni je puno bolje. Ok, prihvatit te nece, ali ako se pravilno postavis sa njima se mozes provesti ugodno, dosta toga nauciti, a kad su zenske u pitanju, stvari lako idu i u drugim smjerovima. Tu se naravno ne smije zaletavati jer razlike su jos uvijek velike, a zaboraviti (se) je recept za probleme. Evo bas sada se jedan kolega, Turcin, nakon 10 god braka i 12 g provedenih u koreji razvodi (zena korejka koja je btw studirala u australiji, znaci vec prilagodjena zapadnjackoj kulturi). Imaju 2 djece, stan upisan na nju ($320.000), uglavnom katastrofa. Pitam ga sta mu bi, kaze: jednostavno vise ne mogu, ja sam europljanin iz istanbula, ovaj korejski sistem vise ne mogu podnijeti. Razlike in action na osobnom planu! Prema onom sta vidim oko sebe, sanse za uspjeh ovakvih veza su 50:50. Toliko za oftopik.
Vracajuci se ontopik, uz profesionalno zadovoljstvo, financijsku sigurnost (uz minimum opreza), prihvacanje drugacijih pravila i razuman stil zivota, integracija zapravo nije toliko bitna.
obi wan kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 06:30   #82
Quote:
obi wan kenobi kaže: Pogledaj post

Expata pa i hrvata se nalazi i u ne toliko vesterniziranim zemljama kao sta je vijetnam, kina i indonezija, ali osobno s njima se ne druzim jer se pocesto radi o samcima koji provode sate i noci po birtijama, a to nije ono na sta zelim potrositi slobodno vrijeme.
A! Zato tebe nema na onoj temi o pivu po svijetu na Turizmu!
(a ima na onoj o klopi)

Kada se ulazi u veze s lokalnim ženama, svugdje po svijetu a posebno po Aziji, valja se jako dobro informirati o tamošnjim zakonima, nije ugodno ako se završi kao taj tvoj kolega Turčin. Znam i sam nekoliko slučajeva gdje su ostali bez gole kože nakon brakova s Filipinkama, Meksikankama, Rumunjkama itd. I sam sam oženjen za jednu koja nije naša señorita, evo već 19 godina smo zajedno, skoro da smo smo skupa... Ma ova moja je zlatna!

A ako si Europljainin tamo, taj daleki istok je raj što se tiče žena!

Statistički 50:50 posto su ti šanse za (ne)uspjeh braka i u Hrvatskoj. U SAD još malo gore, zadnje sam čitao negdje da se 60ak posto brakova raspadne u prvih par godina, tako nešto... sad će gay brakovi malo popraviti taj postotak.

Da ne idem dalje u off... integracija je očito zavisna o kulturološkim razlikama, ali ne samo i o tome. Primjer izostanka integracije unutar određenih sredina unutar same Europe je pokazatelj nečeg drugog a to je koliko je ekonomski faktor zapravo krivo shvaćen kao prebitan.

Bez namjere da idem dalje u pitanja integracije među južnoslavenskim narodima navest ću samo jedan dobar primjer iz osobnog života ovdje u SAD-u. Naime, jednom sam upoznao jednu srpsku porodicu koje je imigrirala u prvo u Chicago, kasnije preselili u Miami. Sasvim OK, dragi, mirni ljudi... Tipična američka porodica, rekao bih sasvim integrirana u američko društvo. No oni su apravo Srbi iz Hrvatske koji su odselili prije no je rat počeo i jednom smo malo se takli pitanja Srba u Hrvatskoj i toga kako se nikad nisu mogli opredjeliti i "postati" Hrvatima (ni nakon dosta generacija), a opet s druge strane su tako lako "postali" Amerikancima. Hrvatska je daleko kompaktije društvo i pored dividiranja kojeg malo forsira roli (na Dalmoše, Zagorce i sl.). Hrvatska ima dosta sličnosti s drugim homogeniziranim narodima centralne Europe, pa i onim slavenskim (kroz vrijeme sam upoznao dosta Slovaka, Poljaka, Čeha... i skužio da i oni imaju taj neki nacionalni gen sličan našemu... gen survivora, kak bi se to moglo reći ne hrvatskom?). Srbi su, opet, imali drugačiju povijest, ne mislim ništa loše reći kad kažem da je na njih generacijski vrlo loše djelovalo to što su bili dugo pod Otomanima, a potom ih je jugoslovenstvo opčinilo, razvodnilo pa onda i dezintegriralo... e sad, let me make the point... the rift - i tu vlada inat zapapren raskolom unutar crkve, koji dovodi do toga da će radije se integrirati u potentno judeo-kršćasko predominantly anglosaksonsko društvo koje ih je nedavno i bombardiralo no u susjedno južno-slavensko društvo sličnog jezika gdje žive stoljećima. Apsurd!

Opet, naglašavam, nemam ništa protiv komšija s istoka, sto puta radije volim njih za susjede od Haićana, Jamajkanaca, Kubanaca, i nekih drugih Europljana i sl. jednostavno su mi bliži, draži i bolji ljudi... a i ne moram im prevodit ništa kad im kažem "nemoj srećo, nemoj danas, da ispravljaš krive Drine..."

Na temi Koji je smisao putovanja? ostavio sam nešto što mislim da bi svi mi trebali naučiti o sebi, svojim zemljama i kulturama.

"S druge strane, mogu reći da se također putovanjem u druge zemlje i učenjem o drugim kulturama puno toga može spoznati i o vlastitoj zemlji i kulturi. Možda zvuči nelogično no nakon godina proputovanih van Hrvatske, naučio sam cijeniti neke stvari u i o domovini koje prije nisam primjećivao ili cijenio. Zapravo, mislim da smo kao narod bolji no što zapravo uopće o mislimo o sebi. Imamo prirodna i povijesna bogatstva, koncentrirana na malom prostoru. Kao ljudi smo sasvim u redu, nismo lijeniji ni gori od drugih. Često smo prekritični prema svemu našemu a uzimamo vanjsko kao bolje, zdravo za gotovo.

Treba proputovati i upoznati svijet, ne samo zato da bi voljeli i prihvatili taj svijet nego zato da bi i voljeli i bolje prihvatili i sami sebe."


A to se može lako povezati i s integracijom ili nepotrebom za integracijom u našim novim sredinama. Kod dosta drugih useljenika koje sam sreo vidio sam samo jedno - uselili su zbog materijalih potreba, ali su zapostavljali druge potrebe. A treba naći balans ako se želi integrirati. Oni koji to ne nađu, nisu sretni ni ovdje u SAD, ili Kanadi, a kamo bi bili sretni po dalekoj Aziji npr.? Ljudi ne razumiju da je integracija zapravo proces davanja ali i primanja daleko iznad banalnog "u se - na se - i - poda se"...
__________________
Sing, baby, sing!

Zadnje uređivanje InterMezzo : 26.08.2016. at 07:52.
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2016., 11:48   #83
Alkar Inter: u sridu!
upravo tako. necu da ona tema o lokalnoj hrani propadne, a da ispicuture imaju svoju temu. ne pijem uopce (ne, ne brani mi vjera, caksta), ali zato sam ljubitelj tropskih sokova od kojih mi je do sada najnajnajbolji hladan kalamansi sa ananasom.

mini integracija sa azijatkinjama koju, reklo bi se, oboje poznajemo je premnoge kostala cijeli imetak. toliko njih znam osobno, ono horor storis, da se ponekad zapitam cime su razmisljali. doduse kompas se u aziji lako izgubi i ljudi rade zdarije koje bi im inace teze pale na pamet, ali ipak! ja odavno govorim da su u aziji zene opasnost br.1 (uz nehigijenu- osim u koreji, japanu i singapuru).

ja mislim da barem 97,21% mirnodopskih iseljenika (prve generacije) odlazi zbog ekonomskih razloga. prema tome, njihov osnovni cilj je nalazenje dobrog/boljeg posla, dobra placa, zadovoljenje zivotnih potreba sa posebnim naglaskom na "potrebe" koje diktira krajnje iskomercijalizirano drustvo u razvijenim zemljama, a sve ostalo je u drugom planu. zato me uopce ne cudi primjer srpske familije koju navodis. ako su se ekonomski snasli, oni ce lako postati amerikanci, dok hrvati nece (htjeti) postati nikada, po mom misljenju cak da je RH amerika. ta vrsta integracije je toliko opterecena isprepletenom prosloscu da bi bilo dovoljno kad bi oni bili lojalni gradjani koji postuju zakone, obicaje i tradiciju lokalne zajednice. pri tom ih naravno nitko ne tjera da svoje zaborave.
u tom trazenju i borbi za zadovoljenje ekonomskih potreba, pogotovo onih komercijalno nametnutih, zaista bi trebalo naci nekakav balans. ali u tome mislim da nismo nista drugaciji od lokalaca koji isto tako u prevelikoj vecini trce za novcem. a ako cemo iskreno, ni mi ovdje na ovoj temi nismo puno drugaciji.
vec sam prije bio spomenuo da me nemoguce smeta pljuvanje novopecenih iseljenika po svojoj domovini. i tu se

slazem sa tvojim razmisljanjem da zbog naseg ropskog, sluganskog i konjusarskog mentaliteta svojstvenog narodima koji su dugo bili pod tudjom cipelom, precesto i prelako kritiziramo svoje, a u tudjem vidimo ono sta objetkivno nema. pogotovo za RH ne stoji da je jabuka u susjedovom vrtu uvijek bolja, pa koliki nam stranci zavide na zemlji u kojoj zivimo?!?
obi wan kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2016., 19:09   #84
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
vrlo loše djelovalo to što su bili dugo pod Otomanima, a potom ih je jugoslovenstvo opčinilo, razvodnilo pa onda i dezintegriralo... e sad, let me make the point... the rift - i tu vlada inat zapapren raskolom unutar crkve, koji dovodi do toga da će radije se integrirati u potentno judeo-kršćasko predominantly anglosaksonsko društvo koje ih je nedavno i bombardiralo no u susjedno južno-slavensko društvo sličnog jezika gdje žive stoljećima. Apsurd!
Apsurd? Kako? 'Integrirati' ( ja bi radje rekla prilagoditi) ce se tamo gdje im je domacin dao da zive ne samo ekonomski vec i u drustvenom smislu. Hrvatska vs. Jugoslavija po pitanjima drzavnosti.
Cemu se integrirati u Hrvate ako zivis u svojoj domovini u kojoj si ravnopravan narod priznat ustavom: Jugoslavija je savezna republika ravnopravnih naroda i narodnosti.
I onda nakon toga ovo: Hrvatska je nacionalna drzava hrvatskoga naroda i nacionalnih manjina....

Pa sad ti vidi je li bilo lakse postati Amerikanac u drzavi koja te hoce ili (po)ostati manjina tamo gdje si do jucer bio ravnopravan narod.

Tako da ovaj tvoj 'apsurd' i nije toliko apsurdan vec ima odgovore u kompleksnim drzavnotvornostima tih dvaju naroda kroz stoljeca. Slicno je i sa sjevernamerickom Indijancima, radje zive u rezervatima nego sa ovima koji ih nikad nisu prihvatili za ravnopravne.
Just sayin'.

PS Samo nota dezurnim braniteljima i gorljivim diskutantima na temu 'ustase/cetnici/91/dinamo/tompson/drina/vrbe - da nemam namjeru verbalno ratovati s njima niti poticati teme Hrvatska-Srbija runda 1.500.000.000.
Hvala na razumijevanju.
Pusa.
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2016., 19:27   #85
Quote:
obi wan kenobi kaže: Pogledaj post
pa koliki nam stranci zavide na zemlji u kojoj zivimo?!?
Aupickumaterinu. Sedamnaest upitnika i usklicnika da bi se pitalo ono sto nema veze s vezom ili iseljavanjem.
Pa jebote okej evo da, svi stranci ovog svijeta nam zavide na zemlji - zemljistu - tlu - geografskom polozaju - moru- ribi - lignjama - srdelama- i zelenoj travi koju jednu mladi janjci koje kasnije naticete na razanj. Svi.

A koliki stranci nam zavide na drzavi? Drzavi u kojoj zivimo? D-r-z-a-v-i. Drzavi. Koliki? Evo sve se hvataju za glavu kad kazem da sam dosla iz Kroejse, pa kazu:
'Kako, zasto, stooo si to ucinilaaa otisla iz drzave koja postuje radnika,seljaka, ribara, daje im poticaje, stiti ih, gradi vrtice za djecu umjesto crkvi, ulaze u stanogradnju, zaposljava mlade kadrove, izvozi puno a uvozi malo, starci imaju fenomenalne penzije i ne kopaju po smecu?" Pa kud si otisla iz te drzave jao, stranjska suza suzu stize.

Pa nije zemlja (zemljiste, land, territory) razlog iseljavanja nego drzavni aparat, nesposobnost upravljanja tim zemljistem, ljudska prava na tom zemljistu, neiskoristavanje resursa sa tog zemljista, prisvajanje najboljih terena na tom zemljistu sa strane iste te drzave i crkve, i tako dalje i tako blize.

Pa se tako iz te lijepe zemlje a sve radi njezinog lijepog teritorija mladi ljudi i obitelji iseljavaju u kisnu Irsku, Edmonton u Canadi gdje je lijepih -24 do -40 super za zivot na tom zemljistu, slicno u Svedskoj, a u Arizoni +40. Sve super zemljista.


Drzava je ono sto daje sigurnost br 1. Dobar geografski polozaj bez stabilnog drustva jednako Balkan jednako odlazak u Edmonton na -40. Sapienti sat.
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 03:41   #86
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post
Apsurd? Kako? 'Integrirati' ( ja bi radje rekla prilagoditi) ce se tamo gdje im je domacin dao da zive ne samo ekonomski vec i u drustvenom smislu. Hrvatska vs. Jugoslavija po pitanjima drzavnosti.
Cemu se integrirati u Hrvate ako zivis u svojoj domovini u kojoj si ravnopravan narod priznat ustavom: Jugoslavija je savezna republika ravnopravnih naroda i narodnosti.
I onda nakon toga ovo: Hrvatska je nacionalna drzava hrvatskoga naroda i nacionalnih manjina....
Pa Srbi su živjeli u Hrvatskoj i prije Jugoslavije, one prve, pa se nisu integrirali ni tada. Ne počinje povijest neintegracije Srba od Yu. Zar ne?
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 06:30   #87
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Pa Srbi su živjeli u Hrvatskoj i prije Jugoslavije, one prve, pa se nisu integrirali ni tada. Ne počinje povijest neintegracije Srba od Yu. Zar ne?
Ne. Srbi a i Hrvati nisu zivjeli u Hrvatskoj drzavi ni prije prve ni druge Jugoslavije. Zivjeli su u Austro-Ugarskoj monarhiji, a prije nje u razno raznim unijama.
O kojoj tocno ne-integraciji ti pricas? Vjerskoj?
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 12:29   #88
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post
Apsurd? Kako? 'Integrirati' ( ja bi radje rekla prilagoditi) ce se tamo gdje im je domacin dao da zive ne samo ekonomski vec i u drustvenom smislu. Hrvatska vs. Jugoslavija po pitanjima drzavnosti.
Cemu se integrirati u Hrvate ako zivis u svojoj domovini u kojoj si ravnopravan narod priznat ustavom: Jugoslavija je savezna republika ravnopravnih naroda i narodnosti.
I onda nakon toga ovo: Hrvatska je nacionalna drzava hrvatskoga naroda i nacionalnih manjina....

Pa sad ti vidi je li bilo lakse postati Amerikanac u drzavi koja te hoce ili (po)ostati manjina tamo gdje si do jucer bio ravnopravan narod.

Tako da ovaj tvoj 'apsurd' i nije toliko apsurdan vec ima odgovore u kompleksnim drzavnotvornostima tih dvaju naroda kroz stoljeca. Slicno je i sa sjevernamerickom Indijancima, radje zive u rezervatima nego sa ovima koji ih nikad nisu prihvatili za ravnopravne.
Just sayin'.

PS Samo nota dezurnim braniteljima i gorljivim diskutantima na temu 'ustase/cetnici/91/dinamo/tompson/drina/vrbe - da nemam namjeru verbalno ratovati s njima niti poticati teme Hrvatska-Srbija runda 1.500.000.000.
Hvala na razumijevanju.
Pusa.
Nemaš namjeru a stalno si jedina koja to komentira na podforumu koji nije za to predviđen

Koja tuka, jebem ti sve

To što si ti Srpkinja ili ti je netko očito jako blizak Srbin ne znači da gledaš realno stvari.

To što sam ja Hrvat kao mnogi ovdje ne znači da opravdavamo ubijanje, da slušamo Thompsona, da idemo u Crkvu, da glasamo za HDZ

U biti, upravo suprotno. Ali ako imaš dijete kad se potuče jedno od prvih pitanja će biti: - Tko je započeo? - :klap:

A što god napisala znam da jesi ili imaš nekog bliskog u rodu sa istoka jer ovoliku količinu žući prema Hrvatskoj sam u pravilu više doživljavao baš kod pripadnika Srba koji su odrasli u Hrvatskoj i nisu se nikad asimilirali nego kod PRAVIH Srbijanaca koje u pravilu boli ona stvar za nama jer ljudi imaju SVOJU državu.

Bogu hvala pa znam i jako puno izuzetno kvalitetnih i poštenih Srba koji su bili toliko objektivni i shvatili da smo se mi '91 samo branili.

Kao netko tko je proživio rat, kao netko tko je imao traume od rata, kao netko kome su mnogi stradali u ratu ću ti reći da si odvratna i da sve ovo što govoriš je odvratno. Ja znam da nitko iz cijele moje familije, kvarta, ekipe - nije htio rat, dapače, bojali smo se jako rata jer smo bili nenaoružani.

A na kraju krajeva, što smo trebali - dopustiti da nas pokolju?!

Jesi ti normalna?!? Jesi ti uopće ili itko tvoj proživila rat? Kako te nije sram, znaš li ti koliko je ljudi uopće nestalo u ratu u kojem NIJE HTJELO BITI?? Zašto mi nismo mogli kao Čehoslovačka se razići u miru? Zato što slijepi kreteni iz tvog roda su "hteli da oslobode hrvate od katoličanstva jer oni nisu ni katolici ni narod nego Srbi pa ćemo da svi lepo imamo Veliku Srbiju".

Ja se ispričavam svima na ovom natpisu, žao mi je što umjesto da uživam na jedrenju na Pacifiku pišem ovo ali ne mogu shvatiti ni tebe Inter a ni druge koji znam da su ok ljudi mogu uopće trpiti ovo.

Žena je obično umišljeno govno i suptilno pizdi protiv države čiji pasoš ima a u biti je mrzi.

Odi na Politiku i tamo širi svoje otrovne misli, pusti ovdje da ljudi pišu o svojim iskustvima.

Get a life.

P.S.

U par rečenica objektivan da ne može biti objektivniji tekst o ratu i sa tim sve treba završiti. Pozdrav iz Koraljnog mora.


http://croexpress.eu/vijest_mobile.php?vijest=8926
Galaktik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 13:29   #89
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post
...

A koliki stranci nam zavide na drzavi? Drzavi u kojoj zivimo? D-r-z-a-v-i. Drzavi. Koliki? Evo sve se hvataju za glavu kad kazem da sam dosla iz Kroejse, ...
Državi, pa tko komeuopće zavidi naskupu birokrata koji uglavnom rade za sebe a ne oa one koji su ih slučajno izabrali. U USA takvi birokrati hrane se porezom građana da jačaju privatni vojnoindustr. kompleks.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 17:34   #90
Kada cete shvatiti da dok se vi raspravljate tko je srbin, ustasa, partizan, peder ili lezba netko drugi vam unistavaju snove, mir i srecu, citaj drzavu, koja ima najveci potencijal da bude bolja, ljepsa, razvijenija od Svicarske...

Ja sam se integrirao. Volim burgere, volim kanadjanke, volim snijeg, volim prirodu, parkove, sume. Hokej ignoriram jer me ne zanima. Volim lokalne farmere i farmers markete, kupujem vecinom sve iz BC ili Made in Canada koliko god je moguce. Slusam englesku glazbu na radiju i pricam engelski na poslu i doma. U Crkvu odem tu i tamo, radio sam sa indijcima, muslimanima, baptistima, luteranima, krscanima, pederima, hrvatima itd. Ne volim kineze u Vankuveru jer su sjebali cijene nekretnina, a polako sjebaju i ovdje, ali volim azijatkinje. Ne volim bas ni indijance, jer gube dane, klosare, drogiraju se, oblokavaju i cine dobar postotak kriminala. Pa onda hrvatima nekada objasnjavam dobre stvari ovdje i kako trebaju biti otvoreni i prihvatiti sve kako je, te naci hobije i izaci iz okvira druzenja samo sa hrvatima, u protivnom ce im sve ostati mizerno i jadno do kraja zivota...
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 18:36   #91
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post
Ne. Srbi a i Hrvati nisu zivjeli u Hrvatskoj drzavi ni prije prve ni druge Jugoslavije. Zivjeli su u Austro-Ugarskoj monarhiji, a prije nje u razno raznim unijama.
O kojoj tocno ne-integraciji ti pricas? Vjerskoj?
Miješaš stvari, tj. mješaš državu s društvom. Nisu se ingegrirali u društvo a što je i sama tematika ovog topika. Nisu se integrirali u društvo u okvirima Hrvatske ni pod Yu, ni pod AU, ni u jedno vrijeme otkako su uselili.

I u tome je apsurd, ne integrirati se u društvo u kojem živiš stotinama godina, i koje ti je puno sličnije vs. integrirati se praktično odmah u nešto suprotno.

A Austrougarska u svije vrijeme nije bila nerazvijena i siromašna država, dapače bila je među naprednijima.

Znači, odgovor je u nečem drugom. A to vidimo i kod drugih naroda, da kada je matica "pre-blizu" i integracija je sve manje vjerovatna.

Quote:
Galaktik kaže: Pogledaj post
ali ne mogu shvatiti ni tebe Inter a ni druge koji znam da su ok ljudi mogu uopće trpiti ovo.
Ja ti ipak forum ne shvaćam preozbiljno pa mi nekakav challenge ponekad i treba (i zbog vježbanja jezika). Nije Nicki loša, zna imati dobrih upisa i razmišljanja i bez obzira na njene stavove rado bih se jednog dana našao s njom na kavi. Pa da filozofiramo unedogled...

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Državi, pa tko komeuopće zavidi naskupu birokrata koji uglavnom rade za sebe..
Firmi za koju radim je jedna od osnovnih grana Turizam, također surađujemo s travel časopisima tipa Conde Nest Traveler, Travel + Leisure i sl i među 70ak i nešto država pokrivamo i Hrvatsku. Po prirodnim ljepotama prema feedbacku gostiju Hrvatska nam redovito biva u top 10, često i u top 5 a ponekad i u top 3. A serviramo nekoliko milijuna turista godišnje.

Koliko samo puta su me ljudi koji su posjetili Hrvatsku pitali zašto tamo ne živim, a bili su zaista opčinjeni ljepotom prirode, gradova, povijesnim bogatstvom? Zemlja je jedno a država ipak drugo, tako da mi nikad nije bilo problem objasniti. Uglavnom, sve svedem na jedno - da oni probaju živjeti u HR s onakvim aparatom, birokracijom, standardom i ostalim zapetljancijama i oni bi brže bolje iselili.


Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
Kada cete shvatiti da dok se vi raspravljate tko je srbin, ustasa, partizan, peder ili lezba netko drugi vam unistavaju snove, mir i srecu, citaj drzavu, koja ima najveci potencijal da bude bolja, ljepsa, razvijenija od Svicarske...
Ja sam kriv jer sam spomenuo onu srpsku porodicu, mada sam se odmah ogradio jer nisam želio još još jednu, bilijuntu valjda, uzaludnu konverzaciju o srpsko-hrvatskim odnosima. No poanta mojeg upisa je loše shvaćena, zapravo su promašili ceo fudbal, jelte... Samo sam pokazao primjer apsurdnosti ne-integriranja u teorijski mnogo kompatibilnije društvo. Umjesto Srba u HR, mogao sam uzeti drugi primjer (Ukrajinci-Rusi, Albanci u okolnim zemljama..). Ali dobro, šta je tu je...

Ja pak još i mogu pogledati hockey, ali onaj baseball, e to mi ubije volju za životom. Otherwise, integriran itekako.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 17:52   #92
Quote:
Galaktik kaže: Pogledaj post
A što god napisala znam da jesi ili imaš nekog bliskog u rodu sa istoka jer ovoliku količinu žući prema Hrvatskoj sam u pravilu više doživljavao baš kod pripadnika Srba koji su odrasli u Hrvatskoj i nisu se nikad asimilirali nego kod PRAVIH Srbijanaca koje u pravilu boli ona stvar za nama jer ljudi imaju SVOJU državu.
Samo se s ovim ne bi složio.

Ok, imam i ja majku iz Srbije, sad i sam živim u Srbiji, ali ovo ti jednostavno nije točno.

Srbi u barem 2 bitnija medija na dnevnoj bazi imaju nešto o Hrvatskoj, ili ovaj političar, ili onaj političar, ili emisije, pa teme u vezi bivše države, Hrvatska je non-stop na tapeti. Skroz su opterećeni Hrvatskom, tek nedavno sam to počeo shvaćati koliko je toga.

A nerealni, to neću ni govoriti. Mnogima je ponešto bombi u 3 mjeseca NATOa ekstremna trauma, a stava su da je u Hrvatskoj to bilo, eto tako. Gore je prošao Vukovar, nego cijela Srbija u tih 3 mjeseca samo što se bombi tiče.

Ali, ajde, nije ni neka tema o tome.

Najgore od svega je to što se moja majka u Hrvatskoj skroz prilagodila, da ne kažem asimilirala, uzela je državljanstvo, za vrijeme rata nije ni pomišljala otići u Srbiju ili na Srpsku stranu, međutim, moj odgoj je daleko, kako ti kažeš, od Thompsona, Hdz-a, ustaša i sličnih. Možda ne može dalje ni biti.

Možda bi osobe kao ja bile najbolje za pomirenje, ali razmišljanja kao moje, nijedna strana ne bi prihvatila. Prvo, ako se razmišlja o nekom pomirenju, Srbija bi trebala platiti ratnu odštetu, kao i Crna Gora, onda možemo dalje o ostalim stvarima.

Prilagodba bilo gdje, je zeznut proces, no, to je u nekim državama stvarno lako, jer su i same naseljivane migrantima s raznim strana Svijeta i praktički su svi "stranci" na toj zemlji.

Još donekle i mogu shvatiti izbjeglice, koji su pobjegli zbog rata, da se nisu prilagodili, ni asimilirali, ali ekonomski migranti, to mi je nekako skroz blesavo. Ideš u drugu državu, ajde, nije ti bilo dobro doma, prihvaćaš drugu državu, uzmeš od nje sve dobro, pa onda opet sereš po njoj.

Meni je to dno. Ok je biti realan, ali preseravati se kako je doma bolje... pa koji se kurac ne vratiš?

Meni je, recimo, od cijele NA hokej najinteresantnija stvar. Ali, svakom svoje.
rocker1987 is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 10:51   #93
Srbi sa koje znam da su se asimilirali u Hrvatskoj su oni većinom koji su odrasli s nama u urbanim sredinama i koji su prihvatili Zagreb, Rijeku, Zadar, Split,Osijek.... kao svoje. Puno veći problem su bili oni iz "krajine".

Nisam mislio zbilja da su toliko i u Beogradu opterećeni s nama, znam par Srba ( baš pravih ) i skroz su mi super. Nije da baš pričamo o ratu kad smo skupa ali se kuži da dečki znaju što je bilo kod nas i ne odobravaju to.

Ja čak ne bih ljude ni krivio toliko jer jebiga, imaš TV, imaš škole, imaš roditelje koji te sustavno godinama uče da Hrvatska NIJE naša nego njihova i u biti oni nisu ništa drugo radili nego pokušali OSLOBODITI svoj teritorij. Ovo sam čuo više puta od frendova Srba ( koji misle svojom glavom ).

Ja na rat gledam i sa strane osobe koja ga je proživila zajedno sa svojom familijom i samo ću to svesti na najnižu moguću raznu - stavi vegetarijanca u polje i nemoj mu dati ništa jesti - ići će ubiti zeca ili bilo koju drugu životinju nakon 5 dana, vjeruj mi. Tako smo i mi kad su nam počele granate letjeti pored stanova, kad je otac od susjeda poginuo ni kriv ni dužan, kad su djeca zvončićima gađana i ranjavana usred bijela dana - popizdiš, uzmeš pušku i ideš tražiti onoga tko misliš da je kriv. To je tako. Instikt za preživljavanje. I maknimo sad tu Tuđmana, HDZ, Miloševića i sl., meni su ginuli prijatelji i familija, briga te za ove na vlasti, spašavaj živu glavu. I vjeruj mi, sve je ovako bilo, ovo ti je iz prve ruke a ne rekla - kazala.

Srbi ( država ) kad napokon plate ratnu odštetu, kad prihvate da su počeli rat, kad prihvate da su ga izgubili, kad prihvate da smo mi svoji na svome ( kakvi god da jesmo, ni bolji ni gori od njih ), kad vrate ukradena blaga i ono najbitnije - kad kažu di su streljani i pokopani naši mrtvi - e, onda će doći do pomirenja, prije ne. I to nije do nas.

A sad u duhu teme - Srbe koje viđam po Australiji su većinom kao i Hrvati koje viđam po Australiji - najveći Srbi i najveći Hrvati, ljubitelji svega svoga i mrzitelji svega "njihovog" a u biti ni jedni ni drugi ne znaju osnove o svojim domovinama. I to mi je iskreno smiješno.

Ali u svakom slučaju, draže mi je raditi sa Srbima ili Bosancima nego sa Australcima.

No zbilja, kako kaže Inter, vidiš ljude koji su došli prije 10,15,20 godina i koji su solidno asimilirani u zapadno društvo a šukundjed mu je rođen prije 200 godina u Hrvatskoj i tamo se nije mogao asimilirati. Koja mu je bliža po svemu.

Ali to je sve zbog onog što sam gore rekao jer kao što rekoh, nije da nisam imao Srbe u kvartu i neki su čak trpili i šikaniranja u vrijeme 90-ih pa opet nisu otišli jer su smatrali da su svoji na svome, kao što i smatraju i danas i kao što ja smatram zajedno s njima. Al jebiga, oni nisu mogli smisliti ratobornu politiku od Miloševića tada i sramili su ga se. I takvi su ljudi najviše patili. Malo manje su patili oni kojima je otac Hrvat ( jer jebiga, svi su tih 90-ih gledali prezimena ) a majka Srpkinja/Crnogorka.

Ne znam što bih više rekao osim da mrzim sve ratove i da više u životu ne bi volio vidjeti ni staviti pušku u ruke. Ali pomirenja neće biti dok se Srbija ne krene ponašati kao Njemačka iz 2.svj.rata. A svi znamo da Srbi nisu švabe. A ni mi.

Pozdrav
Galaktik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 15:21   #94
Ne znam što se čudiš, svatko je opterećen nekim, ali ja nisam u BG, tamo je malo drukčija priča, ionako su tamo Crnogorci većina.

Vojvodina je skroz druga priča, tamo ti je više miješanih brakova nego onih "čistih". Svega i svačega, zapravo oni iz braka iste nacionalnosti su prava rijetkost. Govorim za Novi Sad i Sombor, ostalo baš i ne znam, iako znam da ima sela po nacionalnosti, tipa Slovačka, Njemačka, Mađarska i tako.

Imaš svega svugdje, no stvar je u tome da se i dalje narod puni glupostima, srećom najviše stariji, jer mladi ne gledaju baš TV. Znači i dalje ima nekog poticanja neke prepirke, što ni Hrvatski političari ne pomažu.

Sad još ovi izbori, eh, u Hrvatskoj, pa u Srbiji, pa opet u Hrvatskoj, nema stajanja, godinu dana samo prebacuju jedni drugima.

Ovo za Hrvate u daljim zemljama, pogotovo koji su tu 2-3 generacije, pa pogle Šimunića, njegove je posjećivao Pavelić i takve, vamo tamo, oni misle da je on spasitelj Hrvatske, a prodao bi cijelu Hrvatsku da je imao vremena.

Istina, što se tiče očeva Hrvata, sve žene u kraju su ostale tu, i nisu imale problema, dok je Hrvat Srpskog porijekla, samo zbog prezimena, ubijen na ulazu u hitnu. Mislim da se čak prezivao kao bivši premijer, nisam siguran, morao bi provjeriti. Znači, debilizma svugdje.

Mislim da ovi sada mladi, što odlaze, uglavnom nisu nacionalisti i da će se puno lakše, skupa sa svojim obiteljima, prilagoditi i asimilirati u državama u kojima planiraju živjeti.

Na kraju krajeva, to je i meni u planu kroz neko vrijeme. U Srbiji se samo zabavljam, čak sam se uklopio bolje nego da sam se trudio.

Što se tiče ratova, mislim da ću ih pokušati izbjeći i pratiti sa što veće udaljenosti.
rocker1987 is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 03:08   #95
Ovaj zadnji post od Galaktika , ko da sam ga ja napisao . Nevjerovatno jer inace mi se nikako ne svidjaju njegova razmisljanja . Isto tako Ronaldusu moram dati za pravo sto se tice prihvacanja odnosno ne prihvacanja nekog u sredinu u kojoj nije rodjen . Mislim da je strasno tesko velikoj vecini ljudi prihvatiti kao svoga ,ravnog sebi ,nekog tko je doselio od nekud . To mi se cini da vrijedi za sve narode , barem za one koje sam ja upoznao , a upoznao sam ih puno .
Kao sto sam vec prije spomenuo nisam ekonomski migrant , birao sam zemlje za zivot gdje sam smatrao da ce mi socijaliziranje biti puno lakse i kvalitetnije negó u rodnom Zagrebu . Samo sam djelomicno ostvario taj cilj jer druzenje sa pripadnicama zenskog roda je stvarno postalo puno lakse i kvalitetnije , ali sa muskim rodom 0 bodova . Jednostavno je nemoguce integrirati se u okolinu koja ti to ne dozvoljava . Na koji nacin ti ne dozvoljavaju mogao bi cijelu knjigu napisati , ali u za ovaj vec i onako dugi post samo nekoliko primjera .
Kad sam se zenio sa Spanjolkom , osim sto ju je njena mnogobrojna familija izludjivala pritiskom da se ne udaje za stranca , bas nitko nije htio doci na svadbu iako je bila u Spanjolskoj . Kad u mnogim oglasima za posao pise da primaju samo Spanjolce rodjene u Spanjolskoj , dakle ni spanjolsko drzavljanstvo ti nije dovoljno .Kad ti najbolji frend i kum ne prestaje pricati kako su stranci krivi za sve ( siromasni su dosli samo da bi se bavili kriminalom , a zbog bogatih jako rastu cijene stanova ).
Ali nije ni njima (Spanjolcima ) lako . U Katalunji sjedim i jedem u restoranu ,konobar ljubazan prema meni , a grupu Spanjolaca koji su sjeli za susjedni stol totalno ignorira .Bune se oni da tu sjede vec neko vrijeme bez da im prime narudzbu , a konobar im veli da ne posluzuju ni pse ni Spanjolce .:klap::klap::klap:
O Meksiku cu drugi put , a o Srbiji necu mada sam i tamo zivio neko vrijeme dok smo jos bili ista drzava .

Zadnje uređivanje antemarineitor : 01.09.2016. at 03:15. Reason: greska
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 14:11   #96
otkud sad u cijeloj ovoj priči integracija srba u hrvatskoj??? hrvati fol mrze srbe ali apsolutno svaka rasprava im zavrsi sa srbima. muz i zena u zagrebu kada se svadaju oko podjele kucanskih poslova zavrse raspravom o srbima. oftopic 100%
Koyotee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 02:41   #97
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Miješaš stvari, tj. mješaš državu s društvom. Nisu se ingegrirali u društvo a što je i sama tematika ovog topika. Nisu se integrirali u društvo u okvirima Hrvatske ni pod Yu, ni pod AU, ni u jedno vrijeme otkako su uselili.
Ne, ne. Ne. 'Oni' su vec tada bili drustvo. Kuzis? Zasto bi se drustvo integriralo u drugo drustvo pogotovo u Austro-Ugarskoj moharhiji koja je bila sastavljena od koliko ono drustava, svi zajedno razliciti da razlicitiji ne mogu biti? Slijedom te logike, Hrvati su tada isto bili drustvo pod austrijskom drzavnom upravom - pa se nisu integrirali u Austrijance ili Madjare? Zasto? Jer su imali formiranu zajednicu (iako nije bila drzava) jednako kao i Srbi i nisu imali socijalnu potrebu za integracijom, jednako kao i Srbi. Imali su potrebu za politickom zastitom i ostalim radostima ali necemo sad o tome trabunjati.
Dakle, ona tvoja srpska obitelj koja se integrirala u Americi se integrirala jer su pazi sad ovo - ostali bez drustva, jer su sta? jer su individualci, sami, ili s prvim zemljacima tamo oko Oklahome. Isto kao i ti i ja i amstel i ovaj sto ga je pogodio cekic u glavu kad je pao s trinaestog kata s baustele u Australiji.
Integriraju se pojedinci (ako) jer je covjek drustveno bice. Drustva u drustva tesko i nikako jer vec imaju socijalnu strukturu, obicaje, trte mrte.
Osim silom, prvo sto mi pada na pamet je sto su Spanjolci napravili po Juznoj Americi, recimo.
E, a smjesno mi ovo tvoje 'otkako su uselili'. Kao da su isli preko granicnih prijelaza s dokumentima na poziv vlade. Ja bi rekla 'naselili' ali necu.

Quote:
I u tome je apsurd, ne integrirati se u društvo u kojem živiš stotinama godina, i koje ti je puno sličnije vs. integrirati se praktično odmah u nešto suprotno.
Evo sad sam ti objasnila. Nisu oni zivjeli stotinama godina zajedno nego jedni pored drugih. Drustvo do drustva. Pojedinci se integriraju, ili se zele integrirati kad ostanu sami, vamo tamo... ne da mi se ponavljati ponovo.

Quote:
Nije Nicki loša, zna imati dobrih upisa i razmišljanja i bez obzira na njene stavove rado bih se jednog dana našao s njom na kavi. Pa da filozofiramo unedogled...
Naravno. Nicki je super duper i poznaje materiju o kojoj divani, za razliku od kakovecrekoh ovih koji imaju Stolkomski sindrom (prepoznat ce se).

Ne, ozbiljno, vazi za kavu, javi se kad si ponovo kod ovih kauboja ovdje da sjednemo, cakulamo, poradjamo istinu kao Sokrat kod svojih sugovornika.
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 08:04   #98
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Ovaj zadnji post od Galaktika , ko da sam ga ja napisao . Nevjerovatno jer inace mi se nikako ne svidjaju njegova razmisljanja . Isto tako Ronaldusu ............. prime narudzbu , a konobar im veli da ne posluzuju ni pse ni Spanjolce .:klap::klap::klap:
O Meksiku cu drugi put , a o Srbiji necu mada sam i tamo zivio neko vrijeme dok smo jos bili ista drzava .
Moram reci isto. koliko god bilo povika na galaktika i rolandusa, ne vidim nista pogresno u ovim upisima. Oni imaju malo sturmtruper stil, ali bez obzira na to sa svime sta su izrekli se potpuno slazem.
Oko ove tvoje situacije sa konobarom u barceloni, naravno, on posluzuje samo turiste i katalonce, spanjolce ionako mrzi..... jer oni, katalonci, kao, nisu spanjolci. katalonski regionalizam (citaj: nacionalizam, kad bi bili nacija) je doguran do apsurda, ali ostavimo se ofa.
Prije sam vec govorio o nemogucnosti i neimanju potrebe integriranja te svim problemima kad je o Aziji rijec. Kao i ti imam n primjera gdje sredina podnosi strance, ali izricito odbija mogucnost suzivljenja.
I moja su iskustva sa zenskim svitom fenomenalna pa iako je to na osobnoj razini bitno, iskljucio bih musko-zensku "integraciju" jer tu se radi o potpuno drugacijim okolnostima i odnosima, ne prenosivim na integraciju iz naslova teme.
O srbima ne bih previse, ali cu ipak reci da sa srbima iz srbije koji zive u ovim krajevima i prihvatili su ovdasnji nacin zivota nikada nisam imao problema, upoznao sam krasnih ljudi, a sa nekima sam tako reci cak kucni prijatelj. Medjutim srbi iz RH u RH, to je vec druga prica.

>>>>>>
Ja ti ipak forum ne shvaćam preozbiljno

>>>>>>>

Ovo je bitno jer forum i ova tema (uz npr. turizam i gastronomiju) je samo razbibriga, mjesto za razmjenu misljenja i informacija, a ne bojno polje, stvar koju neki/ke agresivci/ke (prepoznat ce se) jos nisu shvatili.
obi wan kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 12:44   #99
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post
Ne. Srbi a i Hrvati nisu zivjeli u Hrvatskoj drzavi ni prije prve ni druge Jugoslavije. Zivjeli su u Austro-Ugarskoj monarhiji, a prije nje u razno raznim unijama.
O kojoj tocno ne-integraciji ti pricas? Vjerskoj?
Oprosti ali Srbi su živjeli u Hrvatskoj banovini koja je bila dio A-U tako da je ta zemlja itekako hrvatska zemlja pod hrvatskim banom i jasno definiranim granicama te hrvatske banovine.

http://www.vrilo-mudrosti.hr/karte/v...17-18%20st.jpg
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 13:06   #100
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post
Isto kao i ti i ja i amstel i ovaj sto ga je pogodio cekic u glavu kad je pao s trinaestog kata s baustele u Australiji.
Eh, tupko, tupko

Trenutno glavni ing. na terminalu u Down Under. A to mi je 1 fakultet, sa ovim drugim ne bih ipak dovoljno zarađivao ovdje.

A kvragu, da je fakultet mjerilo pameti onda bi i pripadnici inteligencije i tvog roda kao npr. Šešelj bili malo pametniji i objektivniji

Nemoj se sa rogatima bosti, ja sam rogat jer iza mene stoji istina a iza tebe samo puste tlapnje po forum hr.
Galaktik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:32.