Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostali mediji

Ostali mediji O medijima, bez televizije. I novinarima. Podforumi: Tisak, Radio, Internet

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2015., 23:35   #1
Boris Rašeta

Obično izbjegavam komentirati ekipu koja je pisala u Feralu. Guglajući nešto naletio sam na tekst iz lipnja ove godine (2015) tipa koji ne zna spojiti dvije suvisle misli, pa sam se dovoljno razveselio da sam odlučio podijeliti svoje oduševljenje ovim slučajnim humoristom u polusvijetu između politike i mode.

http://www.portalnovosti.com/povjesnicar-od-formata

Quote:
Blagodareći Tvrtku Jakovini, koji je u ‘Treću povijest’ pozvao francuskog povjesničara Henryja Roussoa, imali smo priliku vidjeti kako izgleda povjesničar od formata, čovjek istesan iz jednog komada, odlučan govoriti istinu, samo istinu i ništa osim istine, ma koliko to koštalo. Rousso, prvi svjetski autoritet na svom području, govoreći o predvišijevskoj i višijevskoj, Petaineovoj Francuskoj, ispričao je zapanjujuću priču. U prvom redu, Rousso kaže da Vichy nije bio nikakva marionetska državica koju je prihvaćala manjina Francuza, a ostatak svijeta doživljavao kao ekstenziju Reicha. Ne, kaže Rousso, tu je državu, koja je već 1940. imala rasne zakone protiv Židova, prihvaćala i podržavala većina Francuza, ali su je kao državu priznavali i Amerikanci i Rusi. Francuska je, kaže Rousso, bila jedina velika sila koja se raspala u sedam tjedana nakon početka njemačkog prodora kod Sedana. To je, veli on, ‘jedina velika država koju su Nijemci porazili u Drugome svjetskom ratu’. Pokret otpora? Nasuprot kanoniziranom mitu o generalu De Gaulleu i Jeanu Moulinu, istina je puno trivijalnija. De Gaulleov londonski poziv Francuzima na otpor čulo je jako malo ljudi, a podržalo još manje. Taj govor nije ni snimljen. Dobar dio rata Francuzi su bili uz Petainea i Vichy. ‘De Gaulle je preveo Francusku na stranu pobjednika u Drugome svjetskom ratu’, reći će Rousso, ‘no to nije održavalo stanje stvari – Francuska je u tom ratu bila na strani gubitnika.’ Hoćemo li u Hrvatskoj ikada na sceni imati povjesničare ovakvog formata?
Pod 1. zahvaljivati Tvrtku Jakovini glede njegove TV djelatnosti može samo uguz koji ne shvaća koliko je Jakovina netelevizičan.

Pod 2., mrziš li Rašeta zaista toliko Hrvate i Hrvatsku? Koliko je Hrvata bilo u partizanima 1943 ili 1945, a koliko je partizana bilo ukupno i koliko je ukupno bilo Saveznika na teritoriju bivše SFRJ u lipnju 1945?
Isto to pitanje za Francusku?
Također, Francuska prije početka rata nije bila država u prislinoj uniji s nekime da bi ostvarenje svoje samostalnosti bilo dočekano s oduševljenjem.
Francuzi su Petaina doživjeli više-manje kao novog predsjednika, nakon što je prethodni popušio protiv Nijemaca.

Ako se Henry Rousso želi popišati po Francuzima iz 1941. to je njegova stvar na koju ima pravo, kao Francuz i kao povjesničar. Ali Rašeta je falijo balun ako misli da su NDH i Vichijevska Francuska isto pa traži nekog hrvatskog povjesničara koji će se popišati po Hrvatima iz 1941. Ne može iz nekoliko razloga:

- prvi predsjednik RH Franjo Tuđman (koga nakon pišanja po njemu od izdajnika tipa Mesića danas veličaju i dojučerašnji žešći anacionalni tipovi poput Milanovića) je rekao i napisao u svojim knjigama da je NDH bila izraz težnji hrvatskoga naroda. Mislio tkogod što god želi o Tuđmanu ovo je činjenica, jer nije tako mislio samo Tuđman nego i Stepinac. Sapienti sat.
- po Hrvatima iz 1941, ili preciznije po svima koji su otišli na Bleiburg partizani se nisu popišali, nego su poklali skoro sve koje su stigli. Nisu u Austriji jer bi to bilo nezgodno, nego s druge strane granice. Tako da nije ostalo puno njih po kojima bi se pišalo. A ostalo je jako puno partizanskih ratnih zločinaca, bilo to rađeno po naredbi ili ne, civili, žene i djeca nisu i ne mogu biti normalna ratna meta ni za vrijeme rata, a još manje onda kad je rat gotov.

Quote:
Obična bi čovjeka, naime, zanimalo bi li mete lustracije bili Davor Domazet Lošo, Zdravko Tomac, Slaven Letica i drugi živući bivši komunisti, koji danas čak i nisu ‘tihi susjedi’, kako bi dolikovalo, već su vrlo bučni, specijalisti za šumove u komunikacijskim kanalima. Nadalje, obična bi čovjeka zanimalo bi li 1990. pod udar lustracije došli Tuđman, Šeks, Dalibor Brozović, Ivan Vekić, Josip Manolić, Zdravko Cesar i slični likovi, koji su jednom nogom stajali u represivnom komunističkom aparatu, a drugom u živom blatu nacionalizma.
Kretenizam teški. Nikoga ne zanima tko bi bio lustriran 1990 ili 1996, nego ako već nekome nije jasno, ljude zanima tko će biti lustriran 2016?

Zdravko Cesar? Rašeta je valjda mislio na Ivana Cesara.

Quote:
Ni od lustracije ni od dekomunizacije neće u ovoj zemlji biti ništa, od danas pa do strašnoga suda, i to iz dva razloga. Prvo, ovdje se bivšim represivnim porecima ne suprotstavljaju nikakvi zagovornici liberalne demokracije, već nasljednici snaga poraženih u Drugom svjetskom ratu. Drugo, u Hrvatskoj postoje samo dva kluba, crveni i crni. Lustracija bi tu značila svojevrsni građanski rat. Hrvatska politička pozornica ima, kako je dobro primijetio pokojni Zoran Kravar, izvrsno organizirana krila i konfuzan centar. Uostalom, da lustracija i krene, pa tko bi je u HDZ-u preživio?
Proroštvo nije moguće poreći dok ne prođu izbori i još najmanje godina dana, a onda će se znati hoće li biti lustracije ili ne.

Kako su lustraciju opisivali Raspudić i Jure Vujić, ne vidim da će itko u HDZ-u biti lustriran, ili barem nitko bitan. U većini država gdje je lustracija provedena, lustrira se pripadnike represivnog aparata koji su počinili zločine.

Quote:
I još za kraj: ‘Zaboli me kad vidim svećenika kako vozi najnoviji model automobila. Odaberite skromnija vozila. Ako vam se sviđaju otmjeni automobili, samo se sjetite koliko djece u svijetu umire od gladi.’
Pogledajmo vozni park naših pastira. Sve će vam se samo kasti…
Ako su pastiri svećenici i političari, sve je jasno. Ovi prvi imaju aute jer moraju ophoditi svoju pastvu, dok političari imaju aute i vozače da ih voze iz zagrebačkih stanova u ured na Trgu sv. Marka. Trebaju im vozači i skupocjeni auti od 400 ili 500 konja kao kokoši potkove.

Rašeta naravno nije napisao na koga misli pod ovim "pastira", ali u srpskim Novosstima teško da je mislio na Grčića, Ostojića, Bauka ili nekog sedmog od naših 30 ili 40 besposlenih i nesposobnih ministara za kopanje ruda i gubljenje vremena. Rašeta je ranije pisao za Feral, sad to kao radi za 24 sata i Novossti.
Malo se posereš po Hrvatima i Hrvatskoj, malo po Crkvi, još malo palamudiš o ničemu bitnom, i - eto članka i novi honorarčić!
Sapienti sat, po drugi put.
__________________
Druže Tito ljubičice crna odveze nam žito, do posljednjeg zrna. Druže Tito, ljubičice bela, tebe voli, domovina cela.
- Koja od ove dvije strofe zvuči realnije, koja je odraz stvarnoga mišljenja naroda?
justificije is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 23:56   #2
Čovjek ti treba čestitati na konkretno napisanom postu iako nisam osobito shvatio gdje su to Jakovina i Rašeta nedobri?
Kažeš da Jakovina nije televizičan?
Pa zar mora biti...Čovjek je povijesničar i to vrhunski znalac svog zanata.

Rašetu sam znao vidjeti na NU2 i njegovi su komentari solidni.
Ne čitam sranje od novina ni 24sata ni Express,ali Rašeta je sasvim ok novinar.
Uopće ne vidim zašto mu daješ te glupe pridjeve hrvatomrsca...
Čovjek je kritičan i to znar objasniti...
A,sada vidim i jednu rečenicu gdje ga optužuješ za radu Feralu...Pa Feral su bile vrhunski satirične novine koje danas grdno nedostaju u RH.

Ne mogu shvatiti što ti zapravo želiš reći...Lijepo si napisao post,ali ti je zaključak pogrešan.
Zapravo neobično sam iznenađen kako netko tko zna tako napisati post,zna podastrijeti svoje razmišljanje može imati sasvim sulud konac..Podsjeća me na Bujančevo novinarstvo.Bazirano na netrepeljivosti,umotano u celofan suptilnog govora mržnje,a onda sve umiješano sa izmišljotinam i lažima kojima je korijen paranoja teškog oblika..
Bud Mann is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 10:50   #3
Quote:
Bud Mann kaže: Pogledaj post
Čovjek ti treba čestitati na konkretno napisanom postu iako nisam osobito shvatio gdje su to Jakovina i Rašeta nedobri?
Kažeš da Jakovina nije televizičan?
Pa zar mora biti...Čovjek je povijesničar i to vrhunski znalac svog zanata.
Hvala na čestitci. Da sam usamljen u mišljenju o Jakovini ne bih slova napisao. (Ivan Starčević, filmski i TV kritičar)
Quote:
“Treća povijest” djelo je sveučilišnog nastavnika povijesti Tvrtka Jakovine, još jednog TV amatera koji je preko noći, također po političkim simpatijama odgovornih, postao voditelj i urednik na HTV-u. Ovaj profesionalni povjesničar programiran je kao i S. Horvat, skuplja goste iz susjedstva i jednako je dosadan.
Quote:
Bud Mann kaže: Pogledaj post
Rašetu sam znao vidjeti na NU2 i njegovi su komentari solidni.
Ne čitam sranje od novina ni 24sata ni Express,ali Rašeta je sasvim ok novinar.
Uopće ne vidim zašto mu daješ te glupe pridjeve hrvatomrsca...
Čovjek je kritičan i to znar objasniti...
Vidio sam Rašetu u NU2, slažem se s tobom da su mu komentari u NU2 solidni. To ne znači da je ok novinar, jer jesi li ok ili nisi ne odlučuje se na temelju 5% tvoga rada, nego na temelju najmanje 50% tvoga rada.

Kad polako pročitaš moj gornji upis, očito je zašto Rašeta vuče na neku stranu. Poslodavac honorira, Rašeti nije teško postaviti tendenciozno pitanje koje puno govori, a opet - ništa konkretno nije rekao. On nije napisao da su Hrvati i Francuzi 1941. isto! Nego samo:
Quote:
Hoćemo li u Hrvatskoj ikada na sceni imati povjesničare ovakvog formata?
To isto pitanje postavljeno u Hrvatskom slovu ili Hrvatskom tjedniku ima ponešto drugačije značenje od značenja toga pitanja u Novosstima, slažeš se?

Quote:
Bud Mann kaže: Pogledaj post
A,sada vidim i jednu rečenicu gdje ga optužuješ za radu Feralu...Pa Feral su bile vrhunski satirične novine koje danas grdno nedostaju u RH.
Feral je bio satiričan, ali nije bio samo satiričan. To se najbolje vidi po tome kamo su otišli novinari Ferala, i kako danas pišu.
Ivančić, Dežulović i ostatak ekipe se više-manje ubijaju od truda i muke dokazati kako je samostalna Hrvatska ovakva kakva je grozota.
Demokracija ne valja ako nije po njihovom?
Ispada da trebamo njih pustiti da oni poslože demokratsku Hrvatsku ili da vratimo bratstvo i jedinstvo? Ili bi to bilo možda isto?


Quote:
Bud Mann kaže: Pogledaj post
Ne mogu shvatiti što ti zapravo želiš reći...Lijepo si napisao post,ali ti je zaključak pogrešan.
Zapravo neobično sam iznenađen kako netko tko zna tako napisati post,zna podastrijeti svoje razmišljanje može imati sasvim sulud konac..Podsjeća me na Bujančevo novinarstvo.Bazirano na netrepeljivosti,umotano u celofan suptilnog govora mržnje,a onda sve umiješano sa izmišljotinam i lažima kojima je korijen paranoja teškog oblika..
Izvukao sam četiri Rašetine budalaštine:

- prva je tendenciozno pitanje, što je gore obrazloženo
- drugo je lupanje gluposti o vremenu lustracije i metama lustracije, te neznanju Cesarovog imena (što si ozbiljan novinar ne bi trebao dopuštati)
- treće je kritika bezvezne mistifikacije što to lustracija jest, jer ima dovoljno primjera kako (Poljska, Makedonija) i dovoljno ljudi koji su jasno rekli što treba i kako (Raspudić, Vujić), čak se i Banac nedavno uključio
- četvrto je vrlo jasno napisano, neću opet obrazlagat'

U meni nema netrpeljivosti, hvala na pitanju.
Ne mrzim nikoga, ni Rašetu, iako ne ljubim njegov stil pisanja. Zato sam napisao prvi upis, da ga možebitno potaknem da bude bolji.
Suptilna mržnja, di toga ima? Ivančić mrzi otvoreno, a ni Dežulović nije daleko. Kanta Tomić možda mrzi suptilno? Ali oni koji njega ne vole ne izražavaju se suptilno.

Paranoju je Luketić režirao, nije neki film. Da nije Harisona Forda ne bih gledao nikad.
__________________
Druže Tito ljubičice crna odveze nam žito, do posljednjeg zrna. Druže Tito, ljubičice bela, tebe voli, domovina cela.
- Koja od ove dvije strofe zvuči realnije, koja je odraz stvarnoga mišljenja naroda?
justificije is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2023., 22:45   #4
Znam da dižem stari topic neaktivan, ali ne mogu se suzdržat, gostovao Boris Rašeta jučer na N1 televiziji emisija presing izrekao gomilu toga. pogledao, na kraju gorak okus.

i Napisao knjigu o Titu! (kao da je prvi kojem je to uspjelo ono)
Gomila neprovjerenih informacija, priča, tračeva, krivih tumačenja, polutračeva, nesuvislih tvrdnji, naklapanja.. pa je ne duljiti jedino može se puknut smajlić fejspalm.na sve
(izjavio tito je kao Forrest Gump, maestralna usporedba paralela) itd.
A činio se kao ozbiljan novinar, vrijedan, za vidjet o čemu piše uzet u obzir što napiše.
evo

Monro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2023., 23:39   #5
Quote:
Monro kaže: Pogledaj post
Znam da dižem stari topic neaktivan, ali ne mogu se suzdržat (valjda smijem kao stari forumaš komentirat nebuloze nebulozno), gostovao Boris Rašeta jučer na N1 televiziji emisija presing izrekao gomilu toga. pogledao, na kraju gorak okus.

i Napisao knjigu o Titu! (kao da je prvi kojem je to uspjelo ono)
Gomila neprovjerenih informacija, priča, tračeva, krivih tumačenja, polutračeva, nesuvislih tvrdnji, naklapanja.. pa je ne duljiti jedino može se puknut smajlić fejspalm.na sve
(izjavio tito je kao Forrest Gump, maestralna usporedba paralela) itd.
A činio se kao ozbiljan novinar, vrijedan, za vidjet o čemu piše uzet u obzir što napiše.
evo

On i inače reciklira već objavljene stvari. Komentira ih se. Baš se ne sjećam neke njegove ekskluzive ili barem analize koju je prvi napisao. Barem ne zadnjih godina.
Self marketing na kub.
believer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2023., 09:41   #6
Quote:
Monro kaže: Pogledaj post
Znam da dižem stari topic neaktivan, ali ne mogu se suzdržat, gostovao Boris Rašeta jučer na N1 televiziji emisija presing izrekao gomilu toga. pogledao, na kraju gorak okus.

i Napisao knjigu o Titu! (kao da je prvi kojem je to uspjelo ono)
Gomila neprovjerenih informacija, priča, tračeva, krivih tumačenja, polutračeva, nesuvislih tvrdnji, naklapanja.. pa je ne duljiti jedino može se puknut smajlić fejspalm.na sve
(izjavio tito je kao Forrest Gump, maestralna usporedba paralela) itd.
A činio se kao ozbiljan novinar, vrijedan, za vidjet o čemu piše uzet u obzir što napiše.
evo

Baš sam jučer pročitao njegov članak u 24h.
I ja sam ga smatrao ozbiljnim novinarom, dok nisam pročitao kako je zapravo isto jedan u nizu AP-ovaca.
Napao oporbu da su nesposobni i nemaju lidera za razliku od HDZ-a što ima AP.
don Kacunko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:20.