Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2004., 18:32   #1
Fiksni aparatić za zube

dakle, nosim fiksni aparatic i zanima me postupak skidanja. mogu li se zubi tako ostetiti, ili...? jedan lik mi je rekao ''joooj, to ce ti POKIDAT' zuuubeeee''. zamisli! i onda sam se ja kao trebala rasplakati or something? mislim stvarno... ali, ipak pitanje: da li je moguca kakva ''steta''? jer... zubi su mi prilicno demineralizirani (tj. bili su do prije godinu dana. od tada sam se sprijateljila s aminfluoridom i enormnim kolicinama mlijecnih proizvoda, ali ne znam jel' mi se stanje dovoljno popravilo jer su mi prednji zubeki dosta tanki i prozirni - ne znam bas jel' bi takvi trebali biti). naravno da mi moj ortodont nece reci: ''joj, znas, mogao bi ti se okrnjiti komadic zuba, a caklina ostetiti... jako'', pa zato vas pitam o bilo kakvim mogucim neugodnostima.
 
Old 14.01.2004., 20:58   #2
Baci oko na ovu temu Fiksni aparatić za zube, mislim da negdje imas odgovor
dora is offline  
Old 15.01.2004., 08:46   #3
E, to je i mene uvijek zanimalo, ali mi nitko nije rekao odgovor pa se nisam psihicki pripremila Zapravo, zvucat ce ti puno strasnije nego sto je

Prvo - ne boli nista. Drugo - nece ostetiti zube. Trece - vjeruj ortodontu, ipak on zna sto radi Dakle, skidaju se tako da uzme klijesta i svaku bravicu s time slomije, a nakon toga visak ljepila koje je ostalo na zubu samo prebrusi i izglanca ti zube.

Uglavnom, nije uopce strasno, jedino sto grdo djeluje.

Ja sam imala keramicke (prozirne) bravice, tako da ne znam kakav je postupak za metalne.
Lei is offline  
Old 15.01.2004., 11:48   #4
Re: kako se skidaju braces?

Quote:
jezebel kaže:
dakle, nosim fiksni aparatic i zanima me postupak skidanja. mogu li se zubi tako ostetiti, ili...? jedan lik mi je rekao ''joooj, to ce ti POKIDAT' zuuubeeee''. zamisli! i onda sam se ja kao trebala rasplakati or something? mislim stvarno... ali, ipak pitanje: da li je moguca kakva ''steta''? jer... zubi su mi prilicno demineralizirani (tj. bili su do prije godinu dana. od tada sam se sprijateljila s aminfluoridom i enormnim kolicinama mlijecnih proizvoda, ali ne znam jel' mi se stanje dovoljno popravilo jer su mi prednji zubeki dosta tanki i prozirni - ne znam bas jel' bi takvi trebali biti). naravno da mi moj ortodont nece reci: ''joj, znas, mogao bi ti se okrnjiti komadic zuba, a caklina ostetiti... jako'', pa zato vas pitam o bilo kakvim mogucim neugodnostima.
ja sam nosila aparatic (metalni) 3 i pol godine i kad su mi ga skidali bilo je jako bolno. No, dobra vijest ti je ta da ti se caklina ne osteti niti ti se ne otkrha zub! Jedino kaj ti ostane je malo ljepila na zubima al onda odes svom osobnom zubaru i on ti to izbrusi dolje. ... Na kraju sve se to isplati za lijep osmijeh
__________________
It's funny how when someone doesn't understand its you thats crazy
Kosa is offline  
Old 15.01.2004., 12:12   #5
Re: Re: kako se skidaju braces?

Quote:
Kosa kaže:
Na kraju sve se to isplati za lijep osmijeh
Nisam bas sigurna...
dora is offline  
Old 15.01.2004., 12:24   #6
Re: Re: Re: kako se skidaju braces?

Quote:
dora kaže:
Nisam bas sigurna...
O, vjeruj mi..

__________________
It's funny how when someone doesn't understand its you thats crazy
Kosa is offline  
Old 15.01.2004., 12:38   #7
Re: Re: Re: Re: kako se skidaju braces?

Quote:
Kosa kaže:
O, vjeruj mi..

O a vjeruj ti meni, kad kazem da se bas i ne isplati, moje skormno misljenje.
dora is offline  
Old 15.01.2004., 12:44   #8
Re: Re: Re: Re: Re: kako se skidaju braces?

Quote:
dora kaže:
O a vjeruj ti meni, kad kazem da se bas i ne isplati, moje skormno misljenje.
ma, vjeruj ti meni koja sam to prosla..
..Da me mozes vidjeti, povjerovala bi mi.. (ovak si Nevjerni Toma , )
__________________
It's funny how when someone doesn't understand its you thats crazy
Kosa is offline  
Old 15.01.2004., 12:47   #9
Re: Re: Re: Re: Re: Re: kako se skidaju braces?

Quote:
Kosa kaže:
ma, vjeruj ti meni koja sam to prosla..
..Da me mozes vidjeti, povjerovala bi mi.. (ovak si Nevjerni Toma , )
Vjeruj ti meni koja jos uvijek nosim aparat za zube (link ti je gore u mom prvom postu) da znam o cem pricam, i da znam da mi to nije trebalo i da znam da sam budala i da znam... a sve sto octio tada kad sam stavljala aparat nisam znala. I da ravni zubi ne mogu nadoknadit uzas nosenja ovog govna vec trecu godinu...
dora is offline  
Old 15.01.2004., 12:53   #10
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kako se skidaju braces?

Quote:
dora kaže:
Vjeruj ti meni koja jos uvijek nosim aparat za zube (link ti je gore u mom prvom postu) da znam o cem pricam, i da znam da mi to nije trebalo i da znam da sam budala i da znam... a sve sto octio tada kad sam stavljala aparat nisam znala. I da ravni zubi ne mogu nadoknadit uzas nosenja ovog govna vec trecu godinu...
..je, je.. i ja sam tak pricala dok mi ga nisu skinuli..
Nosis ga 3 godine? Ja sam 3 i pol i stalno sam bila kukala i pitala ih kad ce mi ga skinuti.. ..Sad sam druga osoba..
(na kraju tunela je svjetlo, )
__________________
It's funny how when someone doesn't understand its you thats crazy
Kosa is offline  
Old 15.01.2004., 13:06   #11
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kako se skidaju braces?

Quote:
Kosa kaže:
..je, je.. i ja sam tak pricala dok mi ga nisu skinuli..
Nosis ga 3 godine? Ja sam 3 i pol i stalno sam bila kukala i pitala ih kad ce mi ga skinuti.. ..Sad sam druga osoba..
(na kraju tunela je svjetlo, )
Nije jos tri... al bice tri dok ga skinem i to u najboljem slucaju naravno da si druga osoba - jebote pa nemas to sranje vise u ustima
Na kraju tunela je svjetlo? Hm, vise bi voljela da je na kraju tunela moj zubar, a ja u jurecem vlaku
dora is offline  
Old 15.01.2004., 14:57   #12
ja isto nosim prozirne. uopce mi ne smetaju, najgori dio svega je sto moram voditi racuna o besprijekornoj higijeni, ali i to je proslo jer sam stekla disciplinu... i holivudski osmijeh (boze, sama sam sebi karizmaticna). nosim samo na gornjoj celjusti (od travnja) i toliko se brzo ispravljaju (a bili su katastrofa) da je rekao da cu ga najvjerojatnoje skinuti oko 4.-og mjeseca i nakon toga neko vrijeme nocu nositi plasticni stitnik. uskoro mi treba postaviti na donje zube i nekakve ''plocice'' (da ne pljujem opet 6 000 kn s obzirom na to da sam 20 ys old) za koje nemam pojma kako izgledaju (?) > moram ga pitati.
thanx anyway.
 
Old 15.01.2004., 15:02   #13
Ja sam svojeg nosila, ni manje ni vise nego, 7 godina. Stavila sam ga u 8. osnovne 1989., isao je dolje na 2. godini faxa. I nije mi zao.

Zubi su mi bili toliko krivi da je pravo cudo kako su ispali. Zadnjih godinu-dvije nije bilo nista micanja, vec period retencije (mislim da se tako kaze, vise se ne sjecam, ali sluzi da se zubi fixiraju). Nakon sto sam ga skinula vise nisam morala nositi nikakve pomicne ili druge kombinacije - to je bilo to.

Zubi su ostali nakon toga ravni. Jedino se donja jedinica uspjela vratiti 1mm unazad, vjerojatno jer su je ostali zubi izgurali.
Lei is offline  
Old 15.01.2004., 15:03   #14
sto se tice metalnih, vjerujem da nisu bas preugodni (moje frendice su imale metalne i cesto su se zalile da ih ''zulja'', ''reze'', ''kida cetkice''... sto kod mene nije slucaj). keramicki su puno elasticniji, pogotovo sto se zice tice... prije su bile (mislim) od nehrdjajuceg celika, a danas su (mislim) od titana. moj zubar sada (kako kaze) stavlja samo keramicke, metalne je u potpunosti izbacio iz uporabe.
 
Old 15.01.2004., 15:08   #15
aha, retencija, latencija, tako nesto... moj meni (sada, kad se zica poravnala) stoji prilicno lijepo, kao modni accessory pa ce mi (mislim) prilicno faliti kad ga skinem... moram imati nesto na zubima, mislim da cu staviti cirkonchich.
 
Old 15.01.2004., 15:24   #16
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kako se skidaju braces?

Quote:
dora kaže:

Na kraju tunela je svjetlo? Hm, vise bi voljela da je na kraju tunela moj zubar, a ja u jurecem vlaku

jel nosis metalni ili onaj pomodni prozirni?
__________________
It's funny how when someone doesn't understand its you thats crazy
Kosa is offline  
Old 15.01.2004., 15:35   #17
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kako se skidaju braces?

Quote:
Kosa kaže:

jel nosis metalni ili onaj pomodni prozirni?
Prozirni, ne tolko zbog pomodnosti, vise da se manje (kakti) vidi. Nije stvar u biti u tom jel se vidi il ne, neg u tome da me godinama smeta... a lik mi na pocetku rece: "Maaa ne bute ga nosili dulje od godine, i to je prevec..." bla, bla... seronja...
dora is offline  
Old 15.01.2004., 15:42   #18
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kako se skidaju braces?

Quote:
dora kaže:
Prozirni, ne tolko zbog pomodnosti, vise da se manje (kakti) vidi. Nije stvar u biti u tom jel se vidi il ne, neg u tome da me godinama smeta... a lik mi na pocetku rece: "Maaa ne bute ga nosili dulje od godine, i to je prevec..." bla, bla... seronja...
ajde, ajde... Kak je meni bilo s metalnim na gornjim i na donjim zubima!
Nasmijala sam se ko hrpa zeljeza.
Moj je bio preko socijalnog i nisam mogla birati - kad sam ih pitala dal mogu dobiti aparatic bijele boje, skoro su umrli od smijeha..
..I meni su rekli.. 'Budemo ga stavili samo gore..' Aha.. 'Ne bus dugo nosila, mozda godinicu' Aha..
..... Na temelju svega toga vjeruj mi Dora kad ti kazem - isplati seeee...
__________________
It's funny how when someone doesn't understand its you thats crazy
Kosa is offline  
Old 15.01.2004., 18:43   #19
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kako se skidaju braces?

Quote:
Kosa kaže:
ajde, ajde... Kak je meni bilo s metalnim na gornjim i na donjim zubima!
Nasmijala sam se ko hrpa zeljeza.
Moj je bio preko socijalnog i nisam mogla birati - kad sam ih pitala dal mogu dobiti aparatic bijele boje, skoro su umrli od smijeha..
..I meni su rekli.. 'Budemo ga stavili samo gore..' Aha.. 'Ne bus dugo nosila, mozda godinicu' Aha..
..... Na temelju svega toga vjeruj mi Dora kad ti kazem - isplati seeee...
Ovo govno nije prek socijalnog... nda, cuj, nemrem ti vjerovat na rijec iako vjerujem da bi se nakon skidanja morala osjecat ko lastavica
Ne bojim se ja toga... nego kad ce to bit?
dora is offline  
Old 19.03.2004., 00:05   #20
aparatic za zube + "pozne godine"

Evo ovo je moj prvi post pa ne zamjerite na početničkim greškama
Imam 22 g i razmišljam o ispravljanju zubića (krajnje mi je vrijeme!).Jel netko ima iskustava nošenja aparata u svojoj posttinejdjerskoj dobi?mene strah al sam odlučna još dsa nađem dobrog ortodonta u mojoj maloj zabiti...
filipinka is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:59.