Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2010., 09:08   #2001
Quote:
mariia_ma kaže: Pogledaj post
bok svima!!!
bas trazim po netu informaciju o cijenama kolaca u gerbaud slasticarni, ali nikakav podatak nisam nasla.
zna li netko kakve su cijene i sto obavezno probati?
hvala!!!
- Doboš torta: 23kn
(najpoznatija mađarska torta, izum Józsefa C. Dobosa iz 1884., najomiljenija torta Franje Josipa)

- Esterhazy torta: 23kn
(od hercega Pála Antala Esterházyja /1786-1866/, također općepoznata mađarska torta)

- Šomloi galuška: 36kn
(najpopularniji mađarski desert, izum Károlya Golleritsa iz 1950-ih god., Gollerits je bio glavni konobar u slavnom peštanskom restoranu Gundel od 1920. do 1936.)

- Žerbo ili Gerbeaud: 20kn
(izum vlasnika Emila Gerbeauda /1854-1919/, nema Božića u Mađarskoj bez žerboa)

- Flodni: 23kn
(židovski kolač)

ostale poznati deserti u Gerbeaudu:
- Rigo Janči (od mađarskog ciganskog violinista Jánosa Rigóa /1858-1927/ s tragičnom sudbinom, Rigó je bio ljubavnik Clare Ward-Chimay /žena belgijskog hercega/, mađarski kolač svjetskog glasa iz XIX. st.)
- Blaha Lujza torta (od mađarske glumice Lujze Blaha /1850-1926/, jedna od najvećih mađarskih glumica svih vremena, „slavuj mađarske nacije”)
- Sapari torta (mađarska torta iz XVIII. st., recept dolazi od kuharice grofovske obitelji Szapáry)
- Rakoci turoš (izum Jánosa Rákóczija /1897-1966/, ovaj kolač je bio jedan od najpopularnijih deserta na svjetskom sajmu u Briselu 1958.)

----------------

- kava: od 18kn do 52kn

(+ 15% service)

izvor: Gerbeaud - službena stranica
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 09:11   #2002
Quote:
Till_tea kaže: Pogledaj post
Pitat ću samo za još jedan savjet... Što se tiče izlazaka, po vašem mišljenju gdje bi valjalo izać? Ali da baš nemoramo busom ili metrom, jer mi nije baš svejedno usred noći lutat po gradu...nešto bliže centru? Hvala
Procesljaj malo ovu temu, vec smo pisali o izlascima.
Lani sam pisala di za Novu godinu, a forumas "Trotter" je isto dosta o tome napisao na zadnjim stranicama pa sam ja nesto i dodala.
Uglavnom, oko Oktogona (mozes pjeske iz svog apartmana do tamo) ti je najveca koncentracija birceva i klubova. Iako ima klubova i izvan tog dijela grada, ovisno sto ocekujete od nocnih izlazaka i kakvi ste tipovi (koja glazba itd.)
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 09:17   #2003
Quote:
donniedarko kaže: Pogledaj post
pozz ljudi...išao bih sa curom u budimpeštu za novu godinu pa me zanima koliko bi nas to došlo otprilike?
namjeravamo putovati vlakom, a odsjeli bi u nekom apartmanu...ima tko kakvih prijedloga, a da je jeftino i blizu centra? išli bi na 3 dana, koliko otprilike novaca trebam skupit?
da počnem štedit na vrijeme
povratna karta za vlak je 220 kn
smjestaj- imas bezbroj hostela di imaju dvokrevetne sobe (neke imaju zaseban wc, neke dijele), a imas i bezbroj bezbroj apartmana koje mozes pvoljno rentati. Za NG se cijene krecu od 15 eura po osobi nagore, ali apartmane mozes naci za 20 eura pa navise (ide vas 2, sto je vise osoba, to je jeftinije).
Hrana i izlasci-to je jeftinije nego kod nas, ne toliko znatno ali ipak.
E sad, ima i jedtinih restorana i skupljih, ima bezbroj fast foodova raznih vrsta di se mozes najesti za male pare.
Ako cete biti 3 noci, racunaj maximalno na 1500 kn sveukupni trosak (vlak, spavanje, hrana, izlasci itd itd.. ali mozes i proci za 1200 kn ako cete paziti
sto se tice smjestaja, mogu ti na pm linkati apartmane ako te zanima.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 09:29   #2004
-Lijep pozdrav,
novi sam na forumu, i zanima me informacija o restoranima u budimpešti (znam da ste prije pisali o nekim) od znalaca Magor, Nasmijanonebo... koji su dobri a da nisu preskupi (cijene slične Zagrebu). Dolazimo za Novu Godinu te ako ima neki dobar restoran za preporučit koji organizira istu sa glazbom...
Hvala!
mzelen36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 09:52   #2005
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Procesljaj malo ovu temu, vec smo pisali o izlascima.
Lani sam pisala di za Novu godinu, a forumas "Trotter" je isto dosta o tome napisao na zadnjim stranicama pa sam ja nesto i dodala.
Uglavnom, oko Oktogona (mozes pjeske iz svog apartmana do tamo) ti je najveca koncentracija birceva i klubova. Iako ima klubova i izvan tog dijela grada, ovisno sto ocekujete od nocnih izlazaka i kakvi ste tipovi (koja glazba itd.)
Ok. Pročešljat ćemo taj Oktogon, pa ćemo nać nešto što nam odgovara. To je lako za prepoznati pretpostavljam?
Tillea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 10:34   #2006
till_tea, Oktogon je jedan trg, ali misli se na klubove i kafice u ulicama u nepsorednoj blizini oko tog Oktogona, npr. ulica/trg Liszt Ferenc Ter, Nagymezo utca, Jokai ter, Mozsar utca itd..recimo izmedju Oktogona/Terez korut, Andrassy ut i Opere-to je recimo taj dio cetvrti di je najveca koncentracija birceva itd itd. ali ima i na drugim lokacijama po gradu dosta birceva, nije sve oko tog Oktogona. Nisi rekla sto ocekujes od nocnog izlaska? samo popiti cugu i ici dalje ili i plesati..klasicni disco ili da se spontano plese u nekom klubu?

ponavljam i "trotterov" post:
svrati na Erzsebet ter, tamo ima dosta mladih (uglavnom Mađari) navečer. Taj trg (posebno njegov donji dio-podzemni) je uređen prije par godina. Često budu nekakvi koncerti dole, a i kad nisu mladi se skupljaju i piju vani. Atmosfera ti je nešto tipa Melin kod nas u Tkalči (neznam dal si iz Zg-a) samo puno više ljudi. Skužit češ vrlo lako. Možeš probati i kafiće u Liszt Ferenc ter- prošeći Andrassijevom iz centra u smjeru Oktogona i neposretno prije imaš dio s dosta kafića, navečer pun ljudi.
Ako si malo dalje od centra, uz Dunav ima jedan zgodan disco (Rio) sa strane Budima kod mosta Szabadsag. Naravno bezbroj pubova, strip barova u samom centru po Vacijevoj npr. što nebih savjetovao.
Nešto tipa Jarun i bircevi tamo ( znaći neki veći šminkeraj) otiđi na Hajogyari (Obudai) Sziget - otok na Dunavu iznad Margit Szigeta. Njegov južni dio ima birceve i tamo mladi (ali ne alternativci već više minica i sl style dosta izlaze). Sjeverni dio je više za rekreaciju, koncerte na otvorenom, par csardi itd...

a ovdje ponavljam svoj post:
spomenula bih jos nagymezo utca. to ti je kad ides andrassyjevom prema oktogonu. prodjes operu s lijeve strane i onda vrlo brzo s lijeve strane ti je ta nagymezo utca. to ti je neka vrsta budimepstanskog "Broadwaya". To ti je isto blizu Listz Ferenc ter-a koji spominje troter.
U toj ulici ima puno zgodnih birceva di je stvarno dobra atmosfera, ima i puba i i klubova..ali klub "Instant"-to svakako pogledaj.
To ti je u biti cijela zgrada s unutrasnjim dvoristem, tamo je izgleda bio prije skvot pa su ga cijelog pretvorili u klub. U "podrumu" je "disco", u dvoristu stolovi i stolice, po ostalim prostorijama nekadasnjih stanova ljudi sjede, pricaju, plesu itd..prastari namjestaj i izgleda kao rupa, ali to se mora vidjeti..ides iz prostorije u prostoriju, ides gore, pa dole..a svugdje ljudi koji plesu itd.
opcenito u toj ulici stvarno ima dobrih mjesta, vidjet ces.
otkacena atmosfera i dobra je ekipa, ima i mladjih (ne pustaju ispod 18 godina) pa do nekih 35 godisnjaka..rock. upad se ne placa, samo kad su koncerti, ali je cijena stvarno sića.
http://www.budapestindex.com/going-o...t/bars/instant
http://www.flickr.com/photos/11926664@N02/2950759675
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 11:07   #2007
Hvala na opširnom odgovoru. Od izlaska očekujem kombinaciju svega toga. Znaći prvo cuga pa onda gdje nas noć odvede tako da ćemo skitat okolo i odabrat ono šta nam se čini najbolje. Uz pomoč tvojih savjeta dobro ćemo se snać...nadam se da nećemo zalutat. Ali kad padne mrak držim se cetra...
Tillea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 11:09   #2008
nasmijano nebo puno ti hvala na informacijama!
možeš mi molim te poslat na pm linkove za apartmane. ne tražimo ništa posebno za smještaj, bitno nam je samo da nije daleko od centra, pa bih te molio da mi preporučiš neke...hvala unaprijed!
donniedarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 11:41   #2009
Quote:
luce m@ra kaže: Pogledaj post
gerbeaud nije baš jeftin, ali isplati se otić jednom i probat neš. ja sam jela somloi galusku (njihov tradicionalan desert, dobiješ veliku porciju, dovoljna i za dvoje jer je dosta zasitno - piškote, orasi, šlag, čokolada), a dečko je jeo doboš tortu. njegova torta je bila dosta suha, pa nebi baš preporučila da to probate, ali galuska je odlična evo našla sam i račun u torbi, znači ovak, galuska je 1350 forinti, dobošica je 850 forinti, s tim da ti još zaračunaju i poslugu 15% vrijednosti računa. sve skupa koštalo nas je cca 66kn
hvala ti
bila sam vec u budimpesti, ali ni jednom u poznatoj slasticarni pa sada obavezno zelim nesto probati!
mariia_ma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 11:43   #2010
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
- Doboš torta: 23kn
(najpoznatija mađarska torta, izum Józsefa C. Dobosa iz 1884., najomiljenija torta Franje Josipa)

- Esterhazy torta: 23kn
(od hercega Pála Antala Esterházyja /1786-1866/, također općepoznata mađarska torta)

- Šomloi galuška: 36kn
(najpopularniji mađarski desert, izum Károlya Golleritsa iz 1950-ih god., Gollerits je bio glavni konobar u slavnom peštanskom restoranu Gundel od 1920. do 1936.)

- Žerbo ili Gerbeaud: 20kn
(izum vlasnika Emila Gerbeauda /1854-1919/, nema Božića u Mađarskoj bez žerboa)

- Flodni: 23kn
(židovski kolač)

ostale poznati deserti u Gerbeaudu:
- Rigo Janči (od mađarskog ciganskog violinista Jánosa Rigóa /1858-1927/ s tragičnom sudbinom, Rigó je bio ljubavnik Clare Ward-Chimay /žena belgijskog hercega/, mađarski kolač svjetskog glasa iz XIX. st.)
- Blaha Lujza torta (od mađarske glumice Lujze Blaha /1850-1926/, jedna od najvećih mađarskih glumica svih vremena, „slavuj mađarske nacije”)
- Sapari torta (mađarska torta iz XVIII. st., recept dolazi od kuharice grofovske obitelji Szapáry)
- Rakoci turoš (izum Jánosa Rákóczija /1897-1966/, ovaj kolač je bio jedan od najpopularnijih deserta na svjetskom sajmu u Briselu 1958.)

----------------

- kava: od 18kn do 52kn

(+ 15% service)

izvor: Gerbeaud - službena stranica
hvala puno na trudu i super informacijama!
mariia_ma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 12:57   #2011
Quote:
Till_tea kaže: Pogledaj post
Hvala na opširnom odgovoru. Od izlaska očekujem kombinaciju svega toga. Znaći prvo cuga pa onda gdje nas noć odvede tako da ćemo skitat okolo i odabrat ono šta nam se čini najbolje. Uz pomoč tvojih savjeta dobro ćemo se snać...nadam se da nećemo zalutat. Ali kad padne mrak držim se cetra...
onda oko Oktogona-to neces promasiti-ima puno birceva i klubova, pubova..u dosta njih se i plese, najveca koncetracija Nagymezo utca i Liszt Ferenc utca i ulice okolo. A i linkala sam na prosloj stranici sajt sa popisom klubova
Skoro nigdje se ne placa upad "normalnim" nocima, tj. iznimno za novogodisnju noc, ali ne previse para..
A nije opasno u centru, pogotovo sto nisi solo.
E da, zimi ima dosta beskucnika u pothodnicima, ali su bezopasni, bez brige.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 13:30   #2012
Quote:
-Lijep pozdrav,
novi sam na forumu, i zanima me informacija o restoranima u budimpešti (znam da ste prije pisali o nekim) od znalaca Magor, Nasmijanonebo... koji su dobri a da nisu preskupi (cijene slične Zagrebu). Dolazimo za Novu Godinu te ako ima neki dobar restoran za preporučit koji organizira istu sa glazbom...
Hvala!
Jako teško češ naći restoran koji je ''otvoren'' tj prima ljude bez rezervacije za doček Nove god. Kao i kod nas, potrebno je rezervirati prije...

Inaće, za ostale dane ja preporučam restoran Rozmaring Kertvendéglő.
http://www.rozmaringkertvendeglo.hu/
Ako ti se sviđa možeš ih kontaktirati i dogovoriti nešto...

Inaće ima par zgodnih Csardi na Hajógyári szigetu, ne sječam se imena točno, ali tu bi možda Magor mogao pomoći. nađeš ih na net-u, ako imaju stranicu i rezerviraš ako ti paše i ako je moguće.
trotter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 14:22   #2013
Quote:
donniedarko kaže: Pogledaj post
nasmijano nebo puno ti hvala na informacijama!
možeš mi molim te poslat na pm linkove za apartmane. ne tražimo ništa posebno za smještaj, bitno nam je samo da nije daleko od centra, pa bih te molio da mi preporučiš neke...hvala unaprijed!
poslala sam ti pm pa provjeri u privatnim porukama sto sam ti poslala
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 14:48   #2014
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
spomenula bih jos nagymezo utca. to ti je kad ides andrassyjevom prema oktogonu. prodjes operu s lijeve strane i onda vrlo brzo s lijeve strane ti je ta nagymezo utca. to ti je neka vrsta budimepstanskog "Broadwaya".
Ne samo neka vrsta „budimpeštanskog Broadwaya”, to jest službeni naziv: „Pesti Broadway” (peštanski Broadway).

Njegova povijest počinje krajem XIX. st. kad su izgrađeni kazališta, operetno kaz., lokali, kabareti, peštanski Moulin Rouge itd.
Najpoznatiji i najkvalitetniji lokal je bio Arizona (od 1932., legenda u mađarskoj kulturnoj povijesti).

Pesti Broadway => 857.000 pogodaka na Google-u
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 17:52   #2015
Quote:
dimosphobos kaže: Pogledaj post
Slucajno sam naletio na ovaj PDF... mogu preporuciti Siofok... to mi je do pred nekih 6 godina bila (dugogodisnja) omiljena destinacija.
(...)
Gradic od cca. 25k stanovnika, ljeti ima i 100k!
Bar je tako bilo u moje vrijeme.
Od granicnog prelaza Gorican/Letenye nekih 130km, nije bilo autoceste onda, ali moglo se brzo doci.
A Budapest, uvijek vrijedi vidjeti i dozivjeti!
hvala na savjetu, ali mislim da siofok nije za mene, barem kako ga je Magor opisao (a njegovom opisu vjerujem) tako da će moje iskustvo s balatonom biti s druge obale, a za budimpeštu ne tražim linkove za smještaj jer sam ga našla za kraj prosinca i baš se radujem cijelom događaju .

Quote:
dimosphobos kaže: Pogledaj post
ovo su linkovi za diskoteke, netko ih je tražio
posoljeni zrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 14:06   #2016
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Csaba, to mu je ime
on ti ima vise stanova / apartmana koje renta turistima.
Svi su mu smjesteni u strogom centru. Znam za Varoshaz utca, Varmegye utca, Wesselenyi utca, pa ovo Dessewffy utca, pa jedan negdje kod Deak ter ili Ersebet ter-a.
Ja bila u Varmegye utca, vidjela ovo u Varoshaz, a za ostale adrese sam naknadno saznala (tj. forumasima dala njegov mail pa su mi javili koju im je adresu dao).
Za 2 osobe trazi 20 eura nocenje, za 4 osobe 17 eura, za 6 osoba 13 eura..moze i za 8 osoba...moze od 1 do 6 osoba po apartmanu (ima raznih velicina) ali maximalno je 20 eura po osobi.
tip je mladji, turbo ljubazan, zna engleski, daje svakom plan grada, sve info itd itd.. i bilo sto ga mozes pitati. cist, uredan, u apartmanu ima sve sto treba.
ja ga nasla preko hostelbookers.com, ali sam onda uzivo kad sam bila tamo, trazila mail da mozemo njega drito ubuduce kontaktirati ili da dam drugima. eto, covac profitirao
Ovo je najbolje mjesto u Budimpesti! I mi smo slucajno dosli do Csabe i odusevili se, jako ljubazan, sve pokaze i pomogne i stvarno je mega jeftino za lokaciju koja se dobije! Otad sam svaki put kod njega!
5 zvjezdica, top preporuka!
missB is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 16:23   #2017
Idem krajem 11.mjeseca u Budimpestu. Smjesteni smo blizu sinagoge u apartmanu... Zanima me koji su najbilji clubovi za izlazak? A da se pusta neka komercijala, a ne madjarska glazba? I ima li mozda hrvatski club? )
SpottyOs is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 19:12   #2018
u Vaci utca br. 47 (glavna pjesacka ulica) ima crkva sv. Mihovila (Szent Mihaly)-tamo nedjeljom bude misa na hrvatskom. Tu je i hrvatska katolicka misija.
U Nagymezo utca , br.68 (ta ulica ti je kod Oktogona, inace je to peštanski Broadway, je i Hrv. kulturni centar.
U crkvi sam bila a u Nagymezo utca nisam, jer se nisam sjetila da je u toj ulici a visila sam tamo svake noci po bircevima i klubovima
Nocni zivot-klubovi-ti volis samo komercijalu? dosta smo pisali o nocnom zivotu na ovoj temi, pa malo procesljaj temu.
Moram priznati da u Budimpesti nisam uopce naletila na klubove di pustaju mađ.glazbu.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 31.10.2010. at 20:02.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 20:13   #2019
pozdrav svima, idem idući vikend u budimipeštu, smješten sam u Novotel Hotelu Centrum u Rakoczi ut pa me zanima kako je navečer kada podzemna više ne prometuje, odnosno, koji je najbolji alternativni prijevoz, tramvaj, taxi?
Nikša13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 21:17   #2020
Niksa13, tvoj hotel je na jako dobroj lokaciji. Nece ti trebati javni prijevoz u nocne sate. Do Oktogona imas 15 min pjeske, do Vorosmarty ter i Dunava max 20 min itd itd. Tvoj hotel je jako blizu tramv. stanica i metro stanice
Metro ti redovito vozi do negdje 23.30h kao i tramvaji. Nocnih linija nesto ima, vidjela tamo njihov raspored, ali ne znam detalje, jer nisam imala potrebe to koristiti.
Ali stvarno neces imati potrebe za tim s obzirom na lokaciju smjestaja. Jedino ako mislis negdje izvan centra u kasne nocne sate (npr. u Budim ili do Hajogyari szigeta).
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:31.