Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2013., 14:55   #41
Ljudi žele biti bogati, lijepi i zabavni. Svi koji nisu bogati, lijepi i zabavni su loši.
To su norme koje su oduvijek bile postavljene i koje danas odjekuju na najjače.
Da ne pričam o gladi za moći. Da ne pričam o tome kako znanost uništava prirodu.
Najteže je spoznati samoga sebe, a najlakše davati savjet nekome drugome.
To znači da je jako teško imati svoje ja, jer većina nema svoje ja, odnosno nisu ga spoznali.
Svoje ja se doživljava kroz prizmu drugoga, upravo kako je napisala Seksana - ljudima je bitno kako ih drugi vide, a ne kako sami vide sebe.
fellow is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2013., 20:53   #42
Hvala ekipa. hartman samo bih ja dodala da se pocelo kategorisati drustvo na osnovu bilo cega, na osnovu bilo cega poceli su se stvarati klanovi. Svako ziv voli nagrade, voli pohvale i priznanja, medjutim upravo to moze dovesti da covjeku oboli srce i dusa. Ti vise neces raditi posao koji te cini zadovoljnim i gdje si sretan makar da kuhas svaki dan, makar da kopas bascu, ili da vodas psa svaki dan.. jok.. nema onog hobija sto si se sa njim bavio nekada.. sta je danas trend?
Izaci na kahvu u kafic, piti jednu kafu cijelo vrijeme..uspijeh je ako ti je neko drugi plati..i kakva je politika? Bas sam to posmatrala? Prvo sto uradi izvadi par mobitela, izvadi novcanik i kljuceve od auta (ako ima) i to sve servira na stolu! Napominjem to nema dan radnog staza, nije zaposleno nije nista, vozika babino auto..majka mu je dala dinar za kahvu, ali hej on ce glumiti neku visinu! Da ne govorim pricati o zivotu! Posmatram dalje scenu.. ulazi jedan mladic, sjeda za sto, sam, ova trojica crkose od smijeha kako je taj lik jadan ovo ono..zasto? Jer nije izvadio mobitel na sto, nije bacio kljuceve na sred stola i slicno.

Drugi primjer mi je kuma koja medju najdebljim zenskim osobama koje sam ikada upoznala u zivotu..kakva je ona? Debela je ali na njoj garderoba puca.. i x puta se nasla uvrijedjenom kada sam joj rekla da bi te stvari pucale na meni a kamo li na njoj koja je xxxlll puta deblja od mene..ali sta je bitno? Biti u konekakvom trendu, da ljudi vide da se ti nosis po zadnjoj modi, da te gledjau u facu i kazu kako je extra, jeste garderoba extra i vjerujem da za garderobu kazu da je extra, a ne zato sto je to ona obukla!

Nastale su kategorije na osnovu razmisljanja, idola, zanimanja, na osnovu druzenja, klanovi..oblacenja i slicno! Klanovi na osnovu (ne) zaposlenja i slicno... Grupisanja samo da bi bio s nekim da slucajno TI nebi bio onaj koji ce biti ismijavan u drustvu i slicno!

Najtragicnije je sto to ne vidis samo medju balavcima skolarcima, nego i medju studentima a da ne govorim porodicnim i zaposlenim ljudima!

A roman bi se mogao napisati o osobama kojeg novac promijeni!

Jucer jela iz jednog tanjira sa jednom Hanom, danas sto joj je otac nacelnik, okrece glavu sva rezervisana!

I kad ti dodjes svima njima i bilo sta kazes, svi ce dignuti noseve i reci eto da su svoji, da imaju svoje ja, a evo prvi primjer Hana..do jucer smo jeli iz istog tanjura, danas se druzi s osobama koje su joj se smijale... ali eto..nek joj bude.. ona se promijenila...ti da sad dodjes i to kazes njoj negirala bi...


Zasto im ne prica pricu kako smo im se smijali i ogovarali ih? Mozda je ispricala da sam se ja smijala, a sebe je zastitila! Ali eto..ocito je danas takav ciklus zivota! Popljuj po drugima da bi ti ispao/la dobar/ra! I na kraju ce opet ispasti da se niko ne mijenja, da svi gledaju sebe, da su svi isti!


Ili kada mi se prijateljica pokrila, poceli su je izbjegavati zbog mahrame.. ono nisu direktno ali indirektno..nije bilo izlazaka i slicno..i sta je bilo njoj zagusti i skine mahramu.. i vjeruj opet sve po starom kao da nista nije bilo!

PA MENE BI TO POJELO!

Zadnje uređivanje Seksana : 08.09.2013. at 21:03.
Seksana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2013., 23:22   #43
@Seksana
Sve ovo sto sam procitao je zalosno ali istinito."Imanje svoje ja" se kod vecine ljudi javlja najcesce kada treba prigovoriti, ukazivati na nedostatke, preporucici, ocrniti, kategoricki odbiti samo zbog odbijanja i tako dalje i tako dalje.
Grupiranje se dogadja uvijek i protiv toga se ne moze no ono sto me smeta je da su te grupe skoro uvijek u sukobu jer svaka za sebe ima najljepse misljenje.Uskogrudno razmisljanje jako pomaze kod takvih dogadjanja.
Sto se tice ove koja te izbjegava samo malo pricekaj da vidis kako ce nju izbjegavati ti isti sa kojima se druzi.
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2013., 23:24   #44
Quote:
fellow kaže: Pogledaj post
Ljudi žele biti bogati, lijepi i zabavni. Svi koji nisu bogati, lijepi i zabavni su loši.
To su norme koje su oduvijek bile postavljene i koje danas odjekuju na najjače.
Da ne pričam o gladi za moći. Da ne pričam o tome kako znanost uništava prirodu.
Najteže je spoznati samoga sebe, a najlakše davati savjet nekome drugome.
To znači da je jako teško imati svoje ja, jer većina nema svoje ja, odnosno nisu ga spoznali.
Svoje ja se doživljava kroz prizmu drugoga, upravo kako je napisala Seksana - ljudima je bitno kako ih drugi vide, a ne kako sami vide sebe.
Ovo o zabavnima je otislo toliko daleko da su se ljudi u stanju naljutiti ako nisi dovoljno zabavan!
Ostalo boldano je potpis.Svaka cast!
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 12:32   #45
Quote:
SgtHartmann kaže: Pogledaj post
@Seksana
Sve ovo sto sam procitao je zalosno ali istinito."Imanje svoje ja" se kod vecine ljudi javlja najcesce kada treba prigovoriti, ukazivati na nedostatke, preporucici, ocrniti, kategoricki odbiti samo zbog odbijanja i tako dalje i tako dalje.
Grupiranje se dogadja uvijek i protiv toga se ne moze no ono sto me smeta je da su te grupe skoro uvijek u sukobu jer svaka za sebe ima najljepse misljenje.Uskogrudno razmisljanje jako pomaze kod takvih dogadjanja.
Sto se tice ove koja te izbjegava samo malo pricekaj da vidis kako ce nju izbjegavati ti isti sa kojima se druzi.
Ma covjek na neke stvari jednostavno postane "imun", ali ipak ono pocnes razmisljati.. cinjenica da su bili stvar smijanja... podrugivanja drustva i slicno.. danas nas izbjegavaju da bi se lizali s onima koji su se njima smijali. Nisu takvi samo prema meni, nego prema svima nama.. cak ih moj brat vidja cesce... jednostavno prodju bez ikakvog pozdrava!
Moja mama je cak pricala kada je gospodja dolazila i njoj plakala, zalila se sto im se smiju ovo ono.. a danas eto svi smo se poudali, brat ozenio..niko ni na slatku nije dosao!
U ono sto sam ubijedjena, jeste cim gospodinu prodje mandat onda ja njih necu prepoznati. Hvala Bogu pa mu je ovo ZADNJI mandat! Vise nema pravo! Eto sad racunaj ispocetka.. otkako je prvu put proglasen nacelnikom mi smo prekrizeni! I jednostavno sam ja bas sa svojima pricali ja kad dodjem kod mene nece imati bujruma! ja cu s eponasati da ih ne poznajem.. a prije toga ako bilo sta kazu dobro cu im ocitati ders!
Na pocetku me to ponasanje zaista uvrijedilo, jer sam nas smatrala vise od prijatelja! danas sam jednostavno imuna na njih!

Slazem se sa fellow najlakse je drzati pridike drugima a ne vidjeti sebe. Mozda neko drugi upravo ovo sto ja vidim kod drugih vidi kod mene, ali ja mogu garantovati da nikome nisam okrenula ledja. udala sam se i dan danas imam kontakt sprijateljicama koje i dan danas nisu udate, znaci nisam sebe uzdigla na nivo eh ja sam udata, sta ce one meni i slicno.. i dan danas kada vidim nekog skolskog kolegu pozdravim se.. ako mogu sta pomognem ljudima, ako ne mogu onda kazem..ali bez obzira na posao i na skolovanje , ne znam.. to s eponasa isto kao da neko nije neciji level.. ljudi zaboravljaju ko su i sta su! Zaboravljaju da ipak na kraju svi mi jedni od drugih zavisimo! Bilo koje zanimanje jedno od drugog zavisimo!

Npr.evo sta je Hanin otac uradio, pored nezaposlene stope svoje mahale, on je zaposlio neke desete osobe! Sta fali da je bilo kome iz svoje mahale ponudio posao? Sta fali d aje za bilo koga potegao neki kontakt, neku vezu da ga negdje zaposli? Ipak svi smo mi koliko toliko nasi, mi smo jedna mahala..barem je to tako za mene, bili srbi, bosnjaci ili hrvati mi smo NAŠI! Od njenog oca ja to nisam vidjela niti osjetila!

Zadnje uređivanje Seksana : 09.09.2013. at 12:39.
Seksana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 15:01   #46
Quote:
SgtHartmann kaže: Pogledaj post
Malo ljudi je u stanju biti zadovoljno sami sa sobom bez "dozvole" drustva u kojem zive.
možda bi se za tu malu skupinu ljudi moglo reći da imaju svoje ja.

Quote:
SgtHartmann kaže: Pogledaj post
"Imanje svoje ja" se kod vecine ljudi javlja najcesce kada treba prigovoriti, ukazivati na nedostatke, preporucici, ocrniti, kategoricki odbiti samo zbog odbijanja i tako dalje i tako dalje.
s kakvim se to ljudima družite, milosni isuse
ProstNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 15:53   #47
Danas je jednostavno doslo vrijeme gdje ti za sve treba "odobrenje" drustva! Ko ce biti favorit a ko ne i slicno...kako u javi tako i na forumu, fb-u, tvitteru i slicno. Cim se pojavi neko "razlicit" - taj je cudan!
Seksana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2013., 12:29   #48
Quote:
SgtHartmann kaže: Pogledaj post
Prvi put otvaram temu na ovom podforumu.Volio bi cuti sto vi pomislite kad cujete kad netko stalno naglasava da ima svoje "ja" ili/i da se nekom savjetuje da mora imati svoje "ja"?Cemu naglasavanje vlastitog postojanja kad je ono toliko ocito?Cemu naglasavanje sebe opcenito?Nikada nisam uspio dokuciti sto netko zeli reci, kad ima poriv sebe spominjati u bilo kojem drugacijem kontekstu osim ocitog.Nervira li vas takvo ponasanje?

Ukoliko nije postapalica, naglasavanje sebe u bilo kojem drugom kontekstu osim ocitog je definitivno znak da postoje duboki problemi sa osnovnom percepcijom vlastitog identiteta.Nikada jos do sada nisam sreo covjeka, koji racionalno barata domenom vlastitog samopouzdanja da upotrebljava "ja" u gore spomenutom kontekstu.

Takvi ljudi imaju takodjer poriv spominjati sebe u svim mogucim varijantama kad nesto prepricavaju da mi ne bi slucajno propustili njihov osvrt na problematiku o kojoj se diskutira.Obicno se u takvim izlaganjima 5 puta spomene "ja", 10 puta "meni" i neizostavne varijante "sebe","sebi","sobom" jedno 13 puta.

Mislim da se radi o vrlo nesigurnim ljudima za koje se ponekad i kaze da imaju samopouzdanja samo zato jer nepregledno puno puta vezu sebe uz neku pozitivnu argumentaciju pa ih se na taj nacin i asocira.Teski ljudi za podnositi i zato prakticiram odmicanje
Imati svoje "ja" znači imati svoj vlastiti stav, misliti svojom glavom, a ne tuđom odnosno povoditi se za famoznom većinom. Ono, kako većina misli, tako ću i ja. Ovo kad netko spominije sebe 100 puta, to je sebičnost i egositičnost, ali je to za drugu temu.
ivana245 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:13.