Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2011., 09:42   #61
evo za početak:
imaš živi primjer privatnosti, npr. ona serija policijska patrola, ljudi koji nisu dopustili da ih se snima su izbacivali iz snimki ili su ih "zamučivali" isto tako ako ti djelatnik/ca kaže da ugasiš kameru/fotić/mobitel i da ne snimaš a ti nastaviš smatra se neovlaštenim, jer ti je izričito zabranjeno!
- drugi primjer su televizijske snimke, intervjui na javnim mjestima pa snime i nekoga drugoga!!
- živi primjer je gdje je prije nekih 5-6 godina jedan novinar slikao frajera na livadi kako leži (mislim samo u gačama) i napisao članak "kako preživjeti pasje vručine" jer je bilo ljeto i preko 30 stupnjeva, pa ga je čovjek tužio jer ga je neovlašteno snimao!!
to je za sada sve što mi pada na pamet!!
P.S. a i da kažeš nekom službeniku/ici da češ ga snimati (uz uvjet da ti i dopusti) naravno da će biti kulturna i ljubazna!!!!!
__________________
Da bi bio star i mudar moraš prvo biti mlad i glup!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 14:34   #62
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Zanima me da li je zakonom dopušteno snimanje službenika tipa državne službe npr.poreznog službenika,službenice na šalteru u zdravstvu,bankovnih službenika,trgovaca na blagajnama i slično...mislim,dok su na svom radnom mjestu?...
Ako nema znaka zabrane snimanja ili snimanje nije zabranjeno po kućnom redu, onda je dozvoljeno. Nitko ti ne može ovako općenito odgovoriti jer nije moguće obuhvatiti sve situacije. Kd dođeš u neku ustanovu, informiraj se o kućnom redu i znat ćeš na čemu si.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 16:19   #63
ne možeš im ništa zakonom su zaštićeni ... ja sam tipa čeko sat i pol na šalteru jer je izašao sa frendom na kavu stvorila se gužva iza mene i morali smo čekat nitko drugi nije htio preuzet. Majstor se fino vratio nak 1,5 pol i nastavio dalje kao da nije ništa bilo ... ima par mjeseci do penzije jebe mu se ...

u n.zg dođem platit porez za auto baba na šalteru ima 100 godina ... doslovno jebe majku svima oko sebe ... al ispala je simpatična ...
JVC is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 16:28   #64
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Zanima me da li je zakonom dopušteno snimanje službenika tipa državne službe npr.poreznog službenika,službenice na šalteru u zdravstvu,bankovnih službenika,trgovaca na blagajnama i slično...mislim,dok su na svom radnom mjestu?
Naime,palo mi je na pamet da bi dosta korisno u suzbijanju sporosti birokracije moglo biti snimanje službenika prilikom odnosa sa strankom.Puno puta mi se nažalost desila situacija da se službenik koji bi trebao biti na usluzi građanstvu i raditi svoj posao,ponaša na tom istom poslu bahato i bezobrazno i nimalo profesionalno upravo zato jer ne postoji(ili je jako kompliciran i teško dokaziv) mehanizam za svrsishodnu kritiku ili sankcioniranje takvog ponašanja.
Zato sam mislio da bi dosta pozitvno djelovalo to da se stranka jednostavno snima prilikom posjete recimo... katastru ili slično.
Naime,posljednje što mi se desilo neki dan je bila situacija da je ženska na šalteru za izdavanje dokumenata dobrih 45 minuta sjedila za drugim stolom i nešto piskarala dok je nas nekoliko čekalo u redu...Mislim da se slično ne bi događalo kada bi smio uzeti mobitel i snimiti takvu osobu i njezin odgovor i staviti to na youtube ili predočiti njezinoj nadležnoj službi...
Zbog toga me zanima da li je ta i takva aktivnost zakonom utvrđena i dopuštena...

Unaprijed hvala!
Vidiš, ja sam danas bila na jednom šalteru SPREMNA za to. Al bila je druga službenica a ne ona na koju sam "pikirala".

Treba jednaput krenuti...na na jutube..ha ha
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 17:39   #65
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
evo za početak:
imaš živi primjer privatnosti, npr. ona serija policijska patrola, ljudi koji nisu dopustili da ih se snima su izbacivali iz snimki ili su ih "zamučivali" isto tako ako ti djelatnik/ca kaže da ugasiš kameru/fotić/mobitel i da ne snimaš a ti nastaviš smatra se neovlaštenim, jer ti je izričito zabranjeno!
- drugi primjer su televizijske snimke, intervjui na javnim mjestima pa snime i nekoga drugoga!!
- živi primjer je gdje je prije nekih 5-6 godina jedan novinar slikao frajera na livadi kako leži (mislim samo u gačama) i napisao članak "kako preživjeti pasje vručine" jer je bilo ljeto i preko 30 stupnjeva, pa ga je čovjek tužio jer ga je neovlašteno snimao!!
to je za sada sve što mi pada na pamet!!
P.S. a i da kažeš nekom službeniku/ici da češ ga snimati (uz uvjet da ti i dopusti) naravno da će biti kulturna i ljubazna!!!!!
Na žalost,opet brkaš kruške i jabuke...
Tip u gaćama na livadi je privatno lice u osobnom životu,a službenik za šalterom ili medicinska sestra je službena osoba na svom radnom mjestu.

a i cilj upravo jest da budu ljubazniji i profesionalnije odrađuju svoj posao a osobne frustracije i osobni život ostave kod kuće.

Quote:
paullaa kaže: Pogledaj post
Vidiš, ja sam danas bila na jednom šalteru SPREMNA za to. Al bila je druga službenica a ne ona na koju sam "pikirala".

Treba jednaput krenuti...na na jutube..ha ha
Prečesto sam se osjećao kao zadnji bijednik pred nekima od takvih ljudi a sve iz razloga što sam došao negdje očekujući da će službenik odraditi posao za koji je plaćen zapravo između ostalih i mojim novcem...
Kod nas je prilično izokrenut taj red vrijednosti...oni se ponašaju kao da smo mi tamo radi njih a ne oni radi nas...pa ako je tome zaista tako,zašto bi onda bio problem da se to ovjekovječi kamerom i zakvači i na youtube pa da konačno vidimo tko su ti ljudi...
Govorim hipotetski,naravno da nisam još nikada nešto slično napravio,što ne znači da neću ukoliko nije zabranjeno zakonom i kažnjivo...

Zato sam uostalom i postavio struci ovo pitanje...

Molio bih Vas,cjenjeni forumaši da,iako možda ne znate odgovor na moje pitanje,napišete barem što mislite o toj ideji tek toliko da imam bar neku referencu...

Hvala!
__________________
rembrandt

Zadnje uređivanje Katrin : 15.02.2011. at 17:44.
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 17:42   #66
Glupo mi je referirati se na svoje, ali čini mi se da nisi vidio. U postu br. 6 ti je odgovor.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 17:48   #67
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ako nema znaka zabrane snimanja ili snimanje nije zabranjeno po kućnom redu, onda je dozvoljeno. Nitko ti ne može ovako općenito odgovoriti jer nije moguće obuhvatiti sve situacije. Kd dođeš u neku ustanovu, informiraj se o kućnom redu i znat ćeš na čemu si.
Jesi li potpuno siguran za ovo?
Zar nije snimanje dozvoljeno samo s javne površine ili s površine koja je u vlasništvu onoga koji snima?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 18:01   #68
Ovisi o kućnom redu ustanove. Sve što građanima nije zabranjeno, dozvoljeno je.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 18:20   #69
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Glupo mi je referirati se na svoje, ali čini mi se da nisi vidio. U postu br. 6 ti je odgovor.
Vidio sam Tvoj post i zahvaljujem,samo nisam komentirao jer je odgovor nejasan...
Zanimalo me DA LI JE ZAKONOM igdje općenito obuhvaćeno takvo djelovanje...
Jasno mi je da mogu doć negdje i informirati se o kućnom redu ali to je ponekad teško izvodivo a i što učiniti ako je zakonom zabranjeno a u kućnom redu nije uopće spomenuto...

Zanima me stručan odgovor sa referencom na zakon taj i taj

hvala anyway
__________________
rembrandt
rembrandt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 20:01   #70
Quote:
rembrandt kaže: Pogledaj post
Vidio sam Tvoj post i zahvaljujem,samo nisam komentirao jer je odgovor nejasan...
Zanimalo me DA LI JE ZAKONOM igdje općenito obuhvaćeno takvo djelovanje...
Jasno mi je da mogu doć negdje i informirati se o kućnom redu ali to je ponekad teško izvodivo a i što učiniti ako je zakonom zabranjeno a u kućnom redu nije uopće spomenuto...

Zanima me stručan odgovor sa referencom na zakon taj i taj

hvala anyway

Gle, kad bi netko počeo snimati naše javne službenike i tete iz ureda ...i to snimano linkati na interent , znam samo jedno da bi bilo u dva dana hrpe materijala..

koja je razlika jel ja snimim tetu na šalteru i Ivana Balića????
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 20:28   #71
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ako nema znaka zabrane snimanja ili snimanje nije zabranjeno po kućnom redu, onda je dozvoljeno.
Bitno je razlikovat snimanje slike i snimanje zvuka (i slike). A i bitno je da je u svakom slucaju snimanja (osim sa sudskim nalogom) nuzno na vidljivom mjestu istaknuti oznaku da je prostor pod video nadzorom, ili na neki drugi adekvatan nacin informirat osobu da ju se snima.

BTW, ljudima koji se zale na ponasanje kontrolora RT pristojbe ja predlazem (osim onog standardnog da ih ne pustaju u stan) da eventualno i ukljuce snimanje (audio/video) te naravno uredno obavijeste kontrolora da je ukljuceno snimanje. Primjetio sam naime da se svi puno uljudnije (i prije svega legalno) ponasaju kad znaju da se njihovo ponasanje dokumentira.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 17:31   #72
Eh ovako.. Imaš naime Zakon o medijima koji kaže da "osoba koja obavlja javnu službu ili dužnost ima pravo na zaštitu privatnosti OSIM u slučajevima koji su U VEZI S JAVNOM SLUŽBOM ILI DUŽNOSTI koju osoba obavlja." (članak 7.)

znači ono što je ovdje bitno je pravo na privatnost, koja se štiti apsolutno u slučaju anonimaca, ali ima iznimaka dakle kod javnih osoba i javnih službenika

prema ovom bi lagodno mogo doć i snimat tetu "dozlaboga" ili..?

i da prema ovom zakonu, isto je ivano balić- koji je javna osoba i službenik na šalteru

Zadnje uređivanje Anna 22 : 16.02.2011. at 17:40.
Anna 22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 19:32   #73
Ako nije zabranjeno kućnim redom, nema problema. I, kako je FileExplorer napisao, osoba mora biti upozorena da se snima.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 06:37   #74
Video može, audio ne može, video može ako je pravovaljano označeno da se vrši video nadzor. Audio ne.
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 14:59   #75
Otkaz i snimka

Počeo sam raditi 1. travnja, otkaz mi je dat prije par dana.

Nisam ga potpisao niti preuzeo papire. Inače sam već potpisao Ugovor do 30. 9.

Očekivao sam političku lekciju pa sam snimio razgovor i predao ga medijima.


Detalji o cijelom slučaju:

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...9/Default.aspx

Zadnje uređivanje Katrin : 27.04.2011. at 15:38.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 02:46   #76
Ako si ti stvarno urbani Jugoslaven iz cijele priče , onda se nadam da znaš i ovaj članak Kaznenog zakona, članak 131.:

Neovlašteno snimanje i prisluškivanje

Članak 131.

(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni ili tko omogući nepozvanoj osobi da se upozna s razgovorom ili izjavom koja je neovlašteno prisluškivana ili snimana ili tko neovlašteno prisluškuje ili snimi tuđe poruke u računalnom sustavu.

(3) Ako kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka počini službena osoba u obavljanju službe ili javne ovlasti,

kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.

(4) Kazneni postupak za kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka pokreće se povodom prijedloga.

(5) Posebne naprave kojima je počinjeno kazneno djelo iz stavka 2. ovoga članka oduzet će se.


Najbolje ti se javiti odvjetniku za radno pravo.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr

Zadnje uređivanje Katrin : 28.04.2011. at 10:13.
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 09:25   #77
Ovo je bit

"(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni ili tko omogući nepozvanoj osobi da se upozna s razgovorom ili izjavom koja je neovlašteno prisluškivana ili snimana ili tko neovlašteno prisluškuje ili snimi tuđe poruke u računalnom sustavu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 12:48   #78
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ovo je bit

"(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni ili tko omogući nepozvanoj osobi da se upozna s razgovorom ili izjavom koja je neovlašteno prisluškivana ili snimana ili tko neovlašteno prisluškuje ili snimi tuđe poruke u računalnom sustavu.


Evo što je još kažnjivo:

http://www.vecernji.hr/vijesti/tuzit...-clanak-281090

Zadnje uređivanje pavaogc : 28.04.2011. at 12:57.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 23:26   #79
zanimljivo. Baš me zanima kako će sve završit... Oće li čelni ljudi firme odgovarat ili će se opet ić na ruku šerifa koji misli da je Bog i da može svima govorit i radit šta oće. Nek uključi mozak jedanput prije nego otvori usta, a ti Pave javi šta je bilo dalje...
st sonic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 13:10   #80
S pravne strane trebalo bi prestati biti zanimljivo. Poštom mi je stigao poziv da se temeljem Ugovora o radu vratim na posao, otišao sam do tvrtke i pristao na to.

Objašnjenje:

Damir Pilić je napisao članak u Slobodnoj Dalmaciji o tome kako je manje pismena osoba gradonačelnik, a pismenija obavlja teže fizičke poslove... Prvo, jedan od komentara koje sam dobio bio je nije te Pilić baš pohvalio i tele je pismenije od Keruma. Drugo, bio sam poslovođa u više firmi, pa i prošlo ljeto nisam odabrao posao poput toga već posao u praoni, koji mi je omogućio da popodneva mogu provoditi u društvu kćeri, a večeri čitajući Junga i ostale. I riječ škola je potekla od riječi dokolica... Treće prije nego što sam preselio na selo, bio sam angažiran u radu eko-udruga i s istima npr. pošumljavao Mosor, i to što sam prije nekoliko godina tako odlučio je bilo i iz etičkih i ekonomskih i obiteljskih razloga, a tu sam čekao posao blizu mjesta stanovanja pa s te strane ne biram...

Niti znam točno zbog čega sam otkaz dobio, niti točno što je i koga navelo da me vrati, ali sam s tim ishodom za sada zadovoljan.

Urbani seljak
__________________
UPOZORENJE: Gledanje ovog sadržaja može dovesti do povećanja kamatnih stopa na vašim stambenim kreditima!
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:59.