Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2006., 18:26   #1
Prijevod pojmova iz 17. stoljeća

Predamnom su tekstovi napisani u Dubrovniku nakon velikog potresa koji je razorio grad godine 1667. Polako se probijam (imam transkripte tako da nije stvar rukopisa) ali me muče određeni pojmovi za koje se prijevodi ne nalaze u današnjim rječnicima.

Pa ako netko slučajno zna što su tada nazivali imenom jeđupci, ili što bi značile boldane riječi u frazi "A ja tuscian i neuoglian isuan slocesta madarza diecina, duie filsate i par linzula..." puno bi mi pomogli.

Drugi problem je što u istoj rečenici autori tekstova miješaju talijanski i hrvatski, ali za talijanski imam tumača, tako da mi ostaje ovaj naš dio.

Puno hvala unaprijed, a ja ću dodavati riječi kako se budem zaletavala u njih.

Edit: Jeđupce sam riješila. Deset minuta nakon što sam postavila topic sjetila sam se da je to bio naziv za Rome.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 00:04   #2
Quote:
Cats kaže:
madarza diecina
Erm...deset madraca?

Sori, nemam pojma, ali doći će već netko tko zna.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 16:09   #3
Možda, jer oni linzuli su mi sumnjivi da bi mogli biti plahte. A diecina bi bilo desetak.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 16:48   #4
ako su jeđupci romi,
a ovdje se spominje slocesta,da nije riječ o zločestoj mađarskoj(ciganskoj)djeci,koja nešto kradu,jer često sam se sretala s dječina,starohrvatski dječje,djeca,čak u smislu nasljeđa,
ali i ja moram reči sorry,nagađam
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 16:49   #5
Nije riječ o tome.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 01:56   #6
Quote:
Cats kaže:
Možda, jer oni linzuli su mi sumnjivi da bi mogli biti plahte.
A zo. Meni je povuklo na neku obuću. Kao, par cipela. Zvučalo mi ko neki opanci
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:47.