Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2004., 17:13   #1
zasto u japanskom jeziku nema budućeg vremena?

japanska gramatika ima prošlo vrijeme, ima sadašnje vrijeme, i ima jedno šest kondicionala. zašto nema budućeg vremena?
unaprijed hvala ako netko zna odgovor jer mi odgovor moze poprilično koristiti. hvala
funkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 17:43   #2
jer japanci misle da oni nemaju budućnost. koji sam ja idijot.
hopeless is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 23:14   #3
Mislim, ono, čemu služe Društvene znanosti?

Ne znam, možda zato što sve mogu jasno izraziti sadašnjim vremenima? Mi npr. možemo reći "Vidimo se sutra".
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 23:21   #4
Pa ima budućeg vremena!
beryozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 17:40   #5
Quote:
beryozinka kaže:
Pa ima budućeg vremena!
Šteta, a ja se baš oduševio kako je to vrlo zen, što nema!
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 19:51   #6
Pa ne vjerujem baš da ima budućeg vremena jer onda takvo pitanje ne bi postavio. U biti ne ja nego jedna profesorica s faksa, mislim ne znam ni šta je njoj jer sam ja na građevini a ona postavlja ovakva pitanja a pošto ja nemam blage o japanskom upitah ovdje za pomoć. I molim da ako tko da odgovor da ga obrazloži.
funkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 19:59   #7
Odgovorih na ovaj thread u Kutku za studente itd , ali ukratko: ne, nema pravog futura (iz navedenih razloga), ali u posljednje vrijeme pod utjecajem drugih jezika (čitaj engleskog) prezent i kombinacije s nekim pomoćnim glagolima preuzimaju tu funkciju...
Manekineko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 20:59   #8
hvala
funkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 11:36   #9
Zakon! Nemaju futur. Zato su tako racionalni - ne brkaju svoje projekcije budućnosti, naime 'wishful thinking', i ono što je zbilja.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 12:30   #10
Quote:
nitko i ništa kaže:
Zakon! Nemaju futur. Zato su tako racionalni - ne brkaju svoje projekcije budućnosti, naime 'wishful thinking', i ono što je zbilja.
Samo ako stoji Sapir-Whorfova hipoteza

Ali "evidence" uglavnom ide protiv nje. Dakle - razlike između jezika (kao što je ima futur/nema futur) ne govore mnogo o razlikama u procesu mišljenja između pripadnika pojedinih kultura. Ako takve razlike uopće postoje na temeljnom nivou.
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 12:45   #11
Quote:
Tufir II kaže:
Samo ako stoji Sapir-Whorfova hipoteza

Ali "evidence" uglavnom ide protiv nje. Dakle - razlike između jezika (kao što je ima futur/nema futur) ne govore mnogo o razlikama u procesu mišljenja između pripadnika pojedinih kultura. Ako takve razlike uopće postoje na temeljnom nivou.
Kao da ja znam koja je to hipoteza, i tko su ta dvojica. Daj pojasni.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 18:27   #12
Dva lingvista. Hipoteza kaže da se ljudsko mišljenje i jezik u osnovi ista stvar. Ono što sljedi iz toga je sljedeće: ovisno o tome kojim jezikom govore, ljudi će misliti različito. U ovome slučaju bi se onda moglo pretpostaviti da Japanci nisu u stanju misliti o budunosti zato jer nemaju futur.

E to, naravno, nije točno. Mišljenje i jezik su jednostavno različiti kognitivni procesi.
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 19:36   #13
Quote:
Tufir II kaže:
Dva lingvista. Hipoteza kaže da se ljudsko mišljenje i jezik u osnovi ista stvar. Ono što sljedi iz toga je sljedeće: ovisno o tome kojim jezikom govore, ljudi će misliti različito. U ovome slučaju bi se onda moglo pretpostaviti da Japanci nisu u stanju misliti o budunosti zato jer nemaju futur.

E to, naravno, nije točno. Mišljenje i jezik su jednostavno različiti kognitivni procesi.
Kako znaš da nije točno? Meni zvuči dobro.
Jasno je da su vrlo povezani. Ima ona teza da je sklonost trojstvima u ontologiji indoeuropskih naroda posljedica strukture subjekt-glagol-objekt tih jezika.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2004., 16:22   #14
A nemaju Japanci ni prave množine.

(A opet ih je 130 milijuna!!!)
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2004., 18:58   #15
Nemaju ni deklinacije, ni konjugacije po licima... Ali zato imaju barem 50-ak imenica koje mogu poslužiti kao lične (osobne?) zamjenice... veseli narod.
Manekineko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 10:57   #16
Nemaju ni malih i velikih slova.
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 11:46   #17
Ali zato imaju hiraganu i katakanu, koji su otprilike ekvivalent malim i velikim slovima, tj. više pisanim i štampanim slovima:

ひらがな - hiragana
カタカナ - katakana
Manekineko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 11:56   #18
Kao i mnogi azijski jezici, japanski nema ni pravog glagola "imati", nego koristi neku konstrukciju od više riječi.

Tako i mađarski, a čini mi se i turski.
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 13:27   #19
Što se tiče posjedovanja stvari, glagol motsu: 持つ to savršeno pokriva... Jest da mu je osnovno značenje "držati", ali se naširoko upotrebljava za imati=posjedovati...
Manekineko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2004., 12:14   #20
Quote:
Tufir II kaže:
Samo ako stoji Sapir-Whorfova hipoteza

Ali "evidence" uglavnom ide protiv nje. Dakle - razlike između jezika (kao što je ima futur/nema futur) ne govore mnogo o razlikama u procesu mišljenja između pripadnika pojedinih kultura. Ako takve razlike uopće postoje na temeljnom nivou.
Daj reci koji evidence. To mi je jako zanimljivo.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:22.