Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2011., 13:54   #61
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Usporedba može glasiti i ovako:
Bog je apsolutno zdravlje. Isus Krist je baštinik te istine, odnosno On je Istina. Ti/ja smo pacijenti koji tražimo i želimo zdravlje.
Već prva jasna greška u pisanju ali zapravo je fundamentalna. Isus Krist ni u kojem slučaju nije baštinik, On je baština/istina. Nemože biti u isto vrijeme i baštinik i Istina.

Baštinici istine su oni koje je on pripremao godinama da prime baštinu. U našoj usporedbi svećenici su ti baštinici odnosno liječnici koji crpe iz univerzalne istine. U odnosu liječnik - pacjent ta univerzalna istina je majka priroda.
Quote:
Ima samozvanih "liječnika" koji su u tu pravu knjigu učitali neke svoje lijekove/sakramente i to dijele(često i prodaju) onima koje su uvjerili da se samo PREKO njih i njihovih lijekova/sakramenata može dobiti zdravlje.
Točno tako, to čine Bogu hvala preko 2000 godina nisu se pojavili jučer s tvrdnjom da liječe i da su svi ostali glupi i sotone. Imaju cijelu svoju povijest i uspona i padova koja se može vrlo lijepo pratiti.

Nastavimo dalje s usporedbom. Grijeh je karcinom duše koji metastazira i to agresivno. Ja nikad ali ama baš nikad ne bi si sam pokušao dati kemoterapiju sve da je to i nekako moguće. Naime velika je vjerojatnost da ću se ubiti pošto nestručan, nenaučen primjenjujem na sebi takav lijek.

Liječnici/svećenici NE tvrde da se preko njih može dobiti zdravlje - NIKAD. Koji bi tako nešto rekao bio bi blasfemičan. Svećenici samo administriraju sakramente a na čovjeku je da ih pravilno primi. I da to rade besplatno. Naime ispovjedi, pričesti se ne naplaćuju a krštenja, krizme, vjenčanja pa i sporovodi se naplaćuju nešto sitno recimo da je i 500kn a nije nego je više reda veličine 100kn to je logično. Naime mladenci, vjernici, krštenici trebaju biti u toploj, osvjetljenoj crkvi. Trebaju imati orgulje, ...
Quote:
Ti "liječnici" su otišli toliko daleko, da su čak i pravu knjigu malo prepravili ne bi li dokazali da su baš oni i njihovi ubačeni sakramenti pravi lijek.
Baš me zanima koji su to dio prepravili naime Biblija je prošla sve moguće prevodilačke kritike.
Quote:
A LIJEČNIK kaže da možemo direktno od Njega dobiti pravo zdravlje. Kome ići??
Sigurno u svakom slučaju ne sam sebi prepisivati lijekove pogotovo ako samostalno administriranje vodi ka još većem oštećenju zdravlja.
Quote:
Nadriliječnicima u palaće od oniksa ili ordinacija nakićenih zlatom vrlo diskutabilne prošlosti a bome i sadašnjosti, ili pustiti Liječnika da dođe u naš dom? (Otk.3,20)
Svejedno je dali liječnik liječi u modernoj bolnici kao što su Rebro ili Nova sa svim modernim instrumentima ili u seoskoj bolnici gdje se oskudjeva i sa liječnicima i instrumentima još uvijek liječnik je nositelj istine koju je naučio od majke prirode.

Zamjerati nekom liječniku što je napredovao i došao u bolju i lijepšu bolnicu je malo zlonamjerno pošto nema bezbroj tih super-bolnica samo nekoliko njih za one najbitnije liječnike.

Inače negdje sam pisao, taj oniks je crni oniks koji je građevni materijal a ne bijeli oniks koji je dragocjeni kamen. Takva podmetanja su i Isusu radili evo malo o tome:
Quote:
Mt 12, 3-8
Tada Marija uzme libru prave dragocjene nardove pomasti, pomaže Isusu noge i otare ih svojom kosom. I sva se kuća napuni mirisom pomasti. Nato reče Juda Iškariotski, jedan od njegovih učenika, onaj koji ga je imao izdati: "Zašto se ta pomast nije prodala za trista denara i razdala siromasima?" To ne reče zbog toga što mu bijaše stalo do siromaha, nego što bijaše kradljivac: kako je imao kesu, kradom je uzimao što se u nju stavljalo. Nato Isus odvrati: "Pusti je! Neka to izvrši za dan mog ukopa! Jer siromahe imate uvijek uza se, a mene nemate uvijek."
Evo i iz Otkrivenja komadić citata naravno ide nešto prije od ovog tvog
Quote:
Otk 3, 8
Poznam tvoja djela. Gle, otvorio sam pred tobom vrata kojih nitko ne može zatovriti jer si unatoč svojoj maloj snazi i sačuvao moju riječ i nisi se odrekao moga imena.
Sjetimo se rimljanja i njihovog progona, sjetimo se tih žrtava koje su urodile time da je službena vjera u tom istom rimskom carstvu postao katolicizam.

E sada još bitniji dio
Quote:
Otk 3, 9-10
Evo nadodajem: Članovima sotonine sinagoge koji tvrde da su Židovi, a nisu već lažu - evo učinit ću da 'dođu i da padnu ničice pred tvoje noge' pa upoznaju da 'te ja ljubim'. Budući da si sačuvao moju poruku o postojanosti, i ja ću tebe sačuvati od časa kušnje koji će doći na sav svijet da podvrgne kušnji stanovnike zemlje.
Dakle opominje se ljude da će se pojavljivati neke Crkve koje će tvrditi da su od iste misije, ali zapravo nisu.

Evo za kraj ovo
Quote:
Iv 2,4
Tko veli: "Poznajem ga", a zapovijedi njegovih ne čuva, lažac je, u njemu nema istine.
Evo nekih Isusovih zapovjedi, sad koliko ih tko čuva na svakome je da procjeni
Quote:
Mt 28,19
Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.
Quote:
Iv 20, 23
Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im." Ukazanje u nazočnosti Tominoj
Quote:
Mt 16,18
A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati.
Ono što me najviše zanimalo nisi odgovorio:
Recimo krštenje to je isto tako sakrament. Sam Isus je trebao drugu osobu da ga krsti, Ivana Krstitelja. On (Bog) mu se prepustio da ga krsti:
Quote:
Iv 1,29-31
Sutradan Ivan ugleda Isusa gdje dolazi k njemu pa reče: "Evo Jaganjca Božjega koji odnosi grijeh svijeta!" To je onaj o kojem rekoh: Za mnom dolazi čovjek koji je preda mnom jer bijaše prije mene!" "Ja ga nisam poznavao, ali baš zato dođoh i krstim vodom da se on očituje Izraelu."
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 14:17   #62
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Ivan XlX. Budući da je on bio laik, bilo je potrebno da prođe kroz sva svećenička ređenja, što je i uspio-u samo jednom danu!
Ne bi o papama jer nije tema, ali samo ovaj komadić da nabrzinu prokomentiram. Naime i prema današnjim pravilima svaki kršteni katolik može postati papa. I na sličan način bi taj eventualno izabrani prošao svoja ređenja.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 15:02   #63
Quote:
BUBI69 kaže: Pogledaj post
Zasto onda treba reci sveceniku kad si zadnji put bio na ispovijedi?? I on onda kaze ako npr. nisi bio dugo to je grijeh, a ako si bio on te pohvali.
Zato što ako se redovito ispovijedaš, savjest prepoznaje grijehe bolje. A ako se nisi ispovijedio nekoliko godina, prvo zaboraviš što si sve griješio, a drugo grijeh koji se već toliko puta napravio ako se prvi put i jest doživio kao grijeh, nakon stotog puta već otupi...
zumbagirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 15:07   #64
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post

Baš me zanima koji su to dio prepravili naime Biblija je prošla sve moguće prevodilačke kritike.

Sigurno u svakom slučaju ne sam sebi prepisivati lijekove pogotovo ako samostalno administriranje vodi ka još većem oštećenju zdravlja.


Svejedno je dali liječnik liječi u modernoj bolnici kao što su Rebro ili Nova sa svim modernim instrumentima ili u seoskoj bolnici gdje se oskudjeva i sa liječnicima i instrumentima još uvijek liječnik je nositelj istine koju je naučio od majke prirode.

Zamjerati nekom liječniku što je napredovao i došao u bolju i lijepšu bolnicu je malo zlonamjerno pošto nema bezbroj tih super-bolnica samo nekoliko njih za one najbitnije liječnike.

Inače negdje sam pisao, taj oniks je crni oniks koji je građevni materijal a ne bijeli oniks koji je dragocjeni kamen. Takva podmetanja su i Isusu radili evo malo o tome:

Evo i iz Otkrivenja komadić citata naravno ide nešto prije od ovog tvog

Sjetimo se rimljanja i njihovog progona, sjetimo se tih žrtava koje su urodile time da je službena vjera u tom istom rimskom carstvu postao katolicizam.

E sada još bitniji dio

Dakle opominje se ljude da će se pojavljivati neke Crkve koje će tvrditi da su od iste misije, ali zapravo nisu.

Evo za kraj ovo

Evo nekih Isusovih zapovjedi, sad koliko ih tko čuva na svakome je da procjeni




Ono što me najviše zanimalo nisi odgovorio:
Recimo krštenje to je isto tako sakrament. Sam Isus je trebao drugu osobu da ga krsti, Ivana Krstitelja. On (Bog) mu se prepustio da ga krsti:
Za ovu priliku ću navesti dva primjera, mada ima toga puno, ali da ne odlazimo sa teme:
1. Mt.1.25: "I ona, a da se nije s njom sastao, rodi sina, komu on nadjenu ime Isus".
Tu je izostavljena (pitam se pitam iz kojih razloga) riječ "prvorođenca".
Mt.1,25:"I ne upozna je sve dok ne rodi sina, SVOGA PRVOROĐENCA. I dade mu ime Isus."

2. Dj.8,37:" " U RKC nekad iza broja 36 sljedi broj 38.
U normalnoj aritmetici postoji između i broj 37 koji glasi:
Dj.8,37:"Filip pak odvrati:'Ako vjeruješ od svega srca , možeš'. On odgovori:?Vjerujem da je Isus Krist Sin Božji'.

Avaj, malo je problematično da tek rođene bebe kod krštenja davaju ovakve izjave, pa je to bolje izostaviti.

Dalje...ti nikako da shvatiš da je liječnik Bog, a ne svećenik.

Malo je pretenciozno sa tvoje strane da uspoređuješ pomast za Isusa sa bogatstvom i raskoši klera.( ne svih, hvala Bogu). Ne bih to ni komentirao...

Kad smo već kod Otkrivenja, u njemu se nalaze i ove riječi: "Ovo govori Amen ,Svjedok vjerni i istiniti, Početak Božjeg Stvorenja. Znam tvoja djela, da nisi ni studen ni vruć. Htio bih da si studen ili vruć, ali jer si mlak-ni studen ni vruć-povratit ću te iz usta svojih. Jer govoriš:'Bogat sam. Obogatio sam se i ništa mi ne treba'-a ne znaš da si bijedan i jadan, i siromašan, i slijep, i gol.Savjetujem ti..." (Otk.3,14-18)

A ono što te zanimalo pa nisam odgovorio:
1. Brkaš Ivanovo krštenje sa krštenjem kršćana.
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 15:10   #65
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Ne bi o papama jer nije tema, ali samo ovaj komadić da nabrzinu prokomentiram. Naime i prema današnjim pravilima svaki kršteni katolik može postati papa. I na sličan način bi taj eventualno izabrani prošao svoja ređenja.
Za jedan dan??
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 15:46   #66
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Za ovu priliku ću navesti dva primjera, mada ima toga puno, ali da ne odlazimo sa teme:
1. Mt.1.25: "I ona, a da se nije s njom sastao, rodi sina, komu on nadjenu ime Isus".
Tu je izostavljena (pitam se pitam iz kojih razloga) riječ "prvorođenca".
Mt.1,25:"I ne upozna je sve dok ne rodi sina, SVOGA PRVOROĐENCA. I dade mu ime Isus."

2. Dj.8,37:"U RKC nekad iza broja 36 sljedi broj 38.
U normalnoj aritmetici postoji između i broj 37 koji glasi:
Dj.8,37:"Filip pak odvrati:'Ako vjeruješ od svega srca , možeš'. On odgovori:?Vjerujem da je Isus Krist Sin Božji'.

Avaj, malo je problematično da tek rođene bebe kod krštenja davaju ovakve izjave, pa je to bolje izostaviti.
To će ti Toza odgovorit ako čita
Quote:
Dalje...ti nikako da shvatiš da je liječnik Bog, a ne svećenik.
Oprosti ali ti naopako shvaćaš.

Liječnik je taj koji poznaje prirodu, poznaje istinite prirodne zakone a Bog je u ovoj usporedbi sama istina dakle priroda ono što jednostavno je.

Svećenik je taj koji je nositelj istine Objave kao što je liječnik nositelj istine prirodnih zakona i kako oni funkcioniraju. Bog je taj koji je Istina i koji se objavio kako se objavio, što je ekvivalentno tome što priroda radi kako radi po tvz. prirodnim zakonima i liječnik ih poznaje i po njima postupa.

Nije liječnik taj koji izmišlja zakone po kojima će liječiti ljude ili još gore nije čovjek koji može mijenjati zakone prirode. Oni jesu takvi kakvi jesu i čovjek se prilagođava zakonima.

Kao što jedan znanstvenik upoznaje te zakone po svom profesoru/učitelju. Tako i svećenici upoznaje Objavu po svom profesoru/učitelju Isusu (Bogu) koji je upoznao s tim svoje apostole a apostoli su imali svoje učenike i tako sve do danas.

Ili niječeš da su i apostoli imali učenike?
Quote:
Malo je pretenciozno sa tvoje strane da uspoređuješ pomast za Isusa sa bogatstvom i raskoši klera.( ne svih, hvala Bogu)
Poanta nije u tome, poanta je u sljedećem dijelu:
Quote:
"Zašto se ta pomast nije prodala za trista denara i razdala siromasima?" To ne reče zbog toga što mu bijaše stalo do siromaha, nego što bijaše kradljivac
Dakle očito lažno insinuiranje. Čemu laganje o oniksu kao dragom kamenju, čemu laganje o nečemu optočenom zlatom itd. Da istina postoje velike katedrale koje su super lijepe i raskošne ipak one su središta nečega. Velika većina crkve su velika dvorana sa kućom u kojoj živi svećenik i ne predstavljaju nikakvo bogatstvo, pogotovo to nije bogatstvo svećenika nego naroda kojem dotična mjesna crkva služi. Svećenici se mijenjaju.
Quote:
A ono što te zanimalo pa nisam odgovorio:
1. Brkaš Ivanovo krštenje sa krštenjem kršćana.
Svejedno, poanta je u tome da i kod vas krštenje se dobiva po drugoj osobi a ne daješ ga sam sebi. Odnosno sam odlučiš biti kršten a po nekoj osobi budeš kršten.

Tako je i s ispovjedi. Sam se pokaješ i pomiriš s Bogom a preko svećenika do dovršiš.

Tako je i sa sakramentom ženidbe. Mladenci sami odlučuju da će se vjenčati i u svojim glavama sami odluče primiti taj sakramet, svećenik ga potvrđuje.

Prilikom svete mise, sam vjernik vidi dali je spreman primiti Tijelo Kristovo a po svećeniku ga dobije.

Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Za jedan dan??
Ne za jedan dan nego za nekoliko sati.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 16:26   #67
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post



Ne za jedan dan nego za nekoliko sati.
Ako se desi, da jedan laik dođe u Vatikan, i u jednom danu ( u nekoliko sati) prođe sve stepenice ređenja i postane papom, ja ću se prvo tebi najpokornije ispričati, obrijati glavu, posuti se pepelom i javno ispred bazilike pokajati što sam uopće ikad-išta rekao-napisao o RKC. Obući ću se u kostrijet i otići u najzabačeniji samostan i bičevati se dan i noć.
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 16:57   #68
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Ako se desi, da jedan laik dođe u Vatikan, i u jednom danu ( u nekoliko sati) prođe sve stepenice ređenja i postane papom, ja ću se prvo tebi najpokornije ispričati, obrijati glavu, posuti se pepelom i javno ispred bazilike pokajati što sam uopće ikad-išta rekao-napisao o RKC. Obući ću se u kostrijet i otići u najzabačeniji samostan i bičevati se dan i noć.
Pa prvo i jedino ređenje koje će imati je ono za biskupa neke naslovne vjerojatno nadbiskupije i onda će biti ustoličen za papu što nije posebno ređenje pošto je papa biskup kao i ostali samo što je on Rimski biskup i kao takav ima ovlasti koje ima.

Inače ovo sve vrijedi za krštenog katolika. Naravno da se tako nešto neće dogoditi i bilo bi pomalo nakaradno, jer da bi se tako nešto moglo dogoditi kardinali bi takvu osobu morali izabrati a oni to neće.

Takva osoba morala bi biti od velikog ugleda u Crkvi a van svećenstva itd. Iako mogućnost je otvorena da svaki muškarac kršteni katolik postane Rimski biskup.

Bilo je u povijesti da su glasove na konkalavama dobivale osobe koje recimo još nisu bili kardinali kao npr. Giovanni Batista Montini budući Pavao VI koji je još prilikom izbora Ivana XXIII dobivao glasove iako nije bio ni kardinal niti je bio na tim konkalavama.

A glede tvojih postupaka nakon takvog događaja govori dosta o tvojoj vjeri i razlozima prihvaćanja / ne prihvaćanja iste. Ukoliko bi u takvom slučaju prihvatio sav sadržaj poput ispovjedi, krštenja, svete potvrde, biskupske vlasti, svećeničkog pastirstva itd. koji je razlog da ih sada izbjegavaš?

Ja kada sam za papu nisam niti za Ratzingera niti Wojtilu niti Roncallija, niti ne pretpostavljam Ratzingera Bozaniću ili svog župnika papi. Ja pretpostavljam funkciju odnosno službu službi i razlikujem ih kao što ih je i Isus razlikovao, ne zato da bi nekoga omalovažio nego da bi radio ono što mu je namjenjeno.

Ne pada mi na pamet zbog moje taštine ili sramote/nespremnosti/nelagode ili toga što mi se baš ne sviđa što je neka kuna potrošena za ovo ili ono ići odlučiti da sam sebi opraštam grijehe ili da sam sebe vjenčam, da sam sebi podjeljujem svetu pričest itd.

Meni nikako nije ispod časti ispovjedati se nekom skromnom franjevcu ili malo napuhanom debeljku. Ja se ispovjedam Bogu a dotičnom sam zahvalan što se je odazvao pozivu i posvetio je život tome da među ostalim i udjeljuje sakramente.

Zadnje uređivanje OliverZG : 15.05.2011. at 17:05.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 17:11   #69
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
To će ti Toza odgovorit ako čita



Ili niječeš da su i apostoli imali učenike?

Poanta nije u tome, poanta je u sljedećem dijelu:

Dakle očito lažno insinuiranje. Čemu laganje o oniksu kao dragom kamenju, čemu laganje o nečemu optočenom zlatom itd. Da istina postoje velike katedrale koje su super lijepe i raskošne ipak one su središta nečega. Velika većina crkve su velika dvorana sa kućom u kojoj živi svećenik i ne predstavljaju nikakvo bogatstvo, pogotovo to nije bogatstvo svećenika nego naroda kojem dotična mjesna crkva služi. Svećenici se mijenjaju.

Svejedno, poanta je u tome da i kod vas krštenje se dobiva po drugoj osobi a ne daješ ga sam sebi. Odnosno sam odlučiš biti kršten a po nekoj osobi budeš kršten

Tako je i s ispovjedi. Sam se pokaješ i pomiriš s Bogom a preko svećenika do dovršiš.

Tako je i sa sakramentom ženidbe. Mladenci sami odlučuju da će se vjenčati i u svojim glavama sami odluče primiti taj sakramet, svećenik ga potvrđuje.

Prilikom svete mise, sam vjernik vidi dali je spreman primiti Tijelo Kristovo a po svećeniku ga dobije.

Ostaje nam čekati Tozu...Ako se javi, dobro, ako ne, mogu ti i ja rasvijetliti neke stvari oko prijevoda. Naravno, na nekoj drugoj temi...

Dobro si napisao: ...i apostoli su imali UČENIKE -ali ne svećenike.

Ne bih ulazio u materijalno bogatstvo RKC- za to će odgovarati nekom drugom a ne meni.

Nije problem oko toga jel' te krsti ili ne neka treća osoba. Poanta je u tome da to ne znači da taj koji krštava mora biti svećenik. (pa ni Ivan Krstitelj nije bio svećenik u smislu kako ti aludiraš). Malo pripazi da te ne ukore sa Kaptola kada pišeš rečenicu poput ove: "Odnosno SAM ODLUČIŠ BITI KRŠTEN... mig.gif

Tako je i s ispovijedi. Sam se pokaješ i pomiriš se s Bogom. TOČKA

( Da je nauk o ispovijedi donio teškoće RKC na ovaj ili onaj način,, daje se naslutiti iz riječi KATOLIČKE ENCIKLOPEDIJE. Nakon što spominje "nebrojene napade" nastavlja. ako je za Reformacije ili kasnije crkva trebala odstupiti od nekog nauka ili se okaniti nekog običaja u korist mira te ublažiti 'teške riječi'- ispovijed bi bila prva osuđena na ukinuće!" (The Catholic Encyclopedia, svez.ll. str.625, čl. "Penance"))
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 18:31   #70
Quote:
zumbagirl kaže: Pogledaj post
Zato što ako se redovito ispovijedaš, savjest prepoznaje grijehe bolje. A ako se nisi ispovijedio nekoliko godina, prvo zaboraviš što si sve griješio, a drugo grijeh koji se već toliko puta napravio ako se prvi put i jest doživio kao grijeh, nakon stotog puta već otupi...
Ako otupi nakon 100 puta ponavljanja grijeha, onda to nije grijeh. Jer da je grijeh, bio bi kažnjen na neki način. Ili bi te kaznilo sudstvo ili bi ti se svi rugali
Takav je npr. grijeh upotrebe kondoma. Nitko ne pati ako ga koristiš.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 20:31   #71
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ako otupi nakon 100 puta ponavljanja grijeha, onda to nije grijeh. Jer da je grijeh, bio bi kažnjen na neki način. Ili bi te kaznilo sudstvo ili bi ti se svi rugali
Takav je npr. grijeh upotrebe kondoma. Nitko ne pati ako ga koristiš.
Da, tu se sada vraćamo na temelje svega. Ako čovjek nema grijeha ne treba mu ni ispovijed...

A je li nešto grijeh ili ne, svaki čovjek duboko u sebi najbolje zna i osjeti i samome sebi ne može lagati. Postoje laki i teški grijesi. Zbog lakih te, kako ti kažeš, sudstvo ne kažnjava, a nekad ni zbog teških, no to ne znači da tim činom nisi povrijedio ravnotežu, nekoga i da neće biti posljedica tvog grijeha... najkraće rečeno.

A kondom je laki grijeh zbog neotvorenosti novom životu (i svojevrsne sebičnosti), naravno da postoji nešto što se zove odgovorno planiranje roditeljstva, ali za to postoji i prirodni način, no to je sad potpuno druga tema...
zumbagirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 20:51   #72
Jeli netko primjetio da pokretač teme ne sudjeluje još od prve stranice. Pitate li se da li ona ima odgovor? Valjda je ona ovdje na prvom mjestu, a ne vaša prepucavanja.
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 20:54   #73
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Tvoj pokušaj navođenja Korahove pobune kao paralele je smiješan ...

Ovaj dio tvog posta je smiješan ...
Eto, drago mi je da sam te nasmijao. Smijeh nije grijeh

A kako ti onda tumačiš Judino spominjanje onih koji su propali od Korahove pobune? Da se i ja malo nasmijem.

Inače, to protestantsko papagajsko ponavljanje kako je Krist jedini svećenik i da to dokida potrebu hijerarhijskog svećenika podsjeća me i na ono mantranje o tome kako je Krist jedini posrednik između Boga i ljudi pa ne treba tražiti zagovor Marije i svetaca. I iz iskustva znam da koliko god čovjek uloži truda da objasni da npr. štovanje Marije i svetaca ne proturječi objavljenoj istini - oni se uvijek vrate na isto papagajsko ponavljanje jedne rečenice za koju su uvjereni da su je baš oni ispravno shvatili i rastumačili.

Tako da nemam sada volje tražiti biblijske potvrde ministerijalnog svećeništva, iako ih ima jako puno. Ova sa Korahom mi je najupečatljivija, jer se čini da je apostol Juda predvidio pojavu protestantizma još prije 2000 godina - i osudio ga.

A vidim i da oliver2 radi jako dobar posao, samo neka nastavi
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 21:03   #74
Quote:
zumbagirl kaže: Pogledaj post
Da, tu se sada vraćamo na temelje svega. Ako čovjek nema grijeha ne treba mu ni ispovijed...

A je li nešto grijeh ili ne, svaki čovjek duboko u sebi najbolje zna i osjeti i samome sebi ne može lagati. Postoje laki i teški grijesi. Zbog lakih te, kako ti kažeš, sudstvo ne kažnjava, a nekad ni zbog teških, no to ne znači da tim činom nisi povrijedio ravnotežu, nekoga i da neće biti posljedica tvog grijeha... najkraće rečeno.

A kondom je laki grijeh zbog neotvorenosti novom životu (i svojevrsne sebičnosti), naravno da postoji nešto što se zove odgovorno planiranje roditeljstva, ali za to postoji i prirodni način, no to je sad potpuno druga tema...
Baš me zanima što bi mi rekao svećenik na ispovjedi, jer ću ja i dalje koristiti kondom jer mi je to praktično. Da li bi se mogao pričestiti ? Ako to nije neki teški grijeh. Ja se ne slažem sa svećenstvom da je kondom grijeh. Pogotovo ako imam troje djece. Da li je onda mog brijeh veći? Jer ne poštujem autoritet crkve.

Quote:
JUŽNI kaže: Pogledaj post
Jeli netko primjetio da pokretač teme ne sudjeluje još od prve stranice. Pitate li se da li ona ima odgovor? Valjda je ona ovdje na prvom mjestu, a ne vaša prepucavanja.
Skužila jadnica da je upala u vreću rogova
Pa je šmugnula.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 21:09   #75
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Eto, drago mi je da sam te nasmijao. Smijeh nije grijeh

A kako ti onda tumačiš Judino spominjanje onih koji su propali od Korahove pobune? Da se i ja malo nasmijem.

Inače, to protestantsko papagajsko ponavljanje kako je Krist jedini svećenik i da to dokida potrebu hijerarhijskog svećenika podsjeća me i na ono mantranje o tome kako je Krist jedini posrednik između Boga i ljudi pa ne treba tražiti zagovor Marije i svetaca. I iz iskustva znam da koliko god čovjek uloži truda da objasni da npr. štovanje Marije i svetaca ne proturječi objavljenoj istini - oni se uvijek vrate na isto papagajsko ponavljanje jedne rečenice za koju su uvjereni da su je baš oni ispravno shvatili i rastumačili.

Tako da nemam sada volje tražiti biblijske potvrde ministerijalnog svećeništva, iako ih ima jako puno. Ova sa Korahom mi je najupečatljivija, jer se čini da je apostol Juda predvidio pojavu protestantizma još prije 2000 godina - i osudio ga.

A vidim i da oliver2 radi jako dobar posao, samo neka nastavi
Ne vidim u čemu je problem. Uzmeš jedan biblijski program, ukucaš u tražilicu pojam MINISTERIJALNO SVEĆENSTVO i voila! Izbacit će ti masu citata gif
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 21:12   #76
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
( Da je nauk o ispovijedi donio teškoće RKC na ovaj ili onaj način,, daje se naslutiti iz riječi KATOLIČKE ENCIKLOPEDIJE. Nakon što spominje "nebrojene napade" nastavlja. ako je za Reformacije ili kasnije crkva trebala odstupiti od nekog nauka ili se okaniti nekog običaja u korist mira te ublažiti 'teške riječi'- ispovijed bi bila prva osuđena na ukinuće!" (The Catholic Encyclopedia, svez.ll. str.625, čl. "Penance"))
Ne "trebala" nego "mogla". Da je Crkva mogla odustati od nekog nauka ili prakse u korist mira te ublažiti "tvrdu riječ", ispovijed bi bila prva koja bi nestala (kaže se u tom članku). No dogodilo se upravo suprotno, Crkva je tijekom tog razdoblja precizno definirala nauk o pokori i jako inzistirala na nužnosti ispovijedi. Poanta je u tome da Crkva nije mogla odustati od toga (usprkos svim napadajima koje je doživljela na tom planu).
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 21:41   #77
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Ne vidim u čemu je problem. Uzmeš jedan biblijski program, ukucaš u tražilicu pojam MINISTERIJALNO SVEĆENSTVO i voila! Izbacit će ti masu citata gif
Htio bi ti dati jedan iskreno dobronamjeran savjet. Nemoj tako nešto koristit ako nisi pročitao Bibliju u kontinuitetu. Dakle neka knjiga npr. evanđelje pa od početka do kraja. Ako već koristiš onda prije nego postaš citat sam za sebe pročitaj nekoliko redaka prije ili poslije.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 22:29   #78
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Ne vidim u čemu je problem. Uzmeš jedan biblijski program, ukucaš u tražilicu pojam MINISTERIJALNO SVEĆENSTVO i voila! Izbacit će ti masu citata gif
Možda je problem u tome što tumačiš Bibliju pomoću računalnog programa?
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 22:31   #79
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Htio bi ti dati jedan iskreno dobronamjeran savjet. Nemoj tako nešto koristit ako nisi pročitao Bibliju u kontinuitetu. Dakle neka knjiga npr. evanđelje pa od početka do kraja. Ako već koristiš onda prije nego postaš citat sam za sebe pročitaj nekoliko redaka prije ili poslije.
Uhhh, hvala. Evo, početi ću čitati Bibliju, odsad ću se maniti katekizma i sličnog štiva.
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 15:12   #80
Quote:
krena kaže: Pogledaj post

Skužila jadnica da je upala u vreću rogova
Pa je šmugnula.

hahaha
mene zanima kako se tretira kad osoba nešto ne smatra grijehom,a po crkvenim zakonima je??
šta onda,..kako ispovjediti nešto što netko to ne smatra grijehom,..recimo lijenost???
kakav je stav katoličke vjere u vezi toga?
angelina39 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:14.