Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2014., 00:14   #81
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
jel ti nas tu trolaš?
Ne trolam ne brini, želim vas uvjeriti u nešto što nisam do kraja definirao pa malo teže ide, ali bit će bolje...
Cyathea Roka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 00:14   #82
Quote:
Ro-Roka kaže: Pogledaj post
Zato što velike privatne multinacionalne kompanije doslovno iskorištavaju svoje radnike za profit, ponašajući se prema njima kao strojevima. Nasuprot toga imamo radnike u HEPu koji laganini uživaju u svojem poslu bez stresa i za to dobivaju plaću.
Zato što je HEP monopolista za kojega građani plaćaju sve - i onda kada imaš faktični monopol, možeš fino i ugodno na tuđi račun.

Quote:
Ro-Roka kaže: Pogledaj post
E sad ti mene uvjeri kako je privatizacija dobra stvar.
Naravno da je dobra stvar - jer već imamo 3-4 opskrbljivača koji daju niže cijene od HEP-a, a i sam HEP je prvi puta u povijesti snizio cijene, da nema te konkurencije, i dalje bi ponavljali kako za to nemaju uvjeta. I ladili jaja. Sada su se naglo ubrzali i našli rezerve.

Quote:
Ro-Roka kaže: Pogledaj post
Nećeš uspjeti, zato što za mene i za većinu Hrvata privatizacija znači samo brutalno iskorištavanje potlačenog, jadnog običnog Hrvata za malu plaću, dok državno vlasništvo simbolizira lagodan život uz chillout pristup poslu.
Državno vlasništvo uglavnom simbolizira cuclanje drugih na najgore moguće načine - ulupano u brodogradilišta 15 milijardi kuna, u HŽ preko 30 milijardi kuna - i to je parazitizam nad onima koji rade i to najgore vrste. Ili iskorištavanje monopola, što je npr. radio HT dok nije došao VIP.

Opet, izuzimam onaj mali broj društava koja trebaju ostati državna jer predstavljaju infrastrukturu koja ne treba u privatizaciju ili rade neke posebne poslove, tipa posebnih održavanja za vojsku.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 00:20   #83
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Zato što je HEP monopolista za kojega građani plaćaju sve - i onda kada imaš faktični monopol, možeš fino i ugodno na tuđi račun.

Naravno da je dobra stvar - jer već imamo 3-4 opskrbljivača koji daju niže cijene od HEP-a, a i sam HEP je prvi puta u povijesti snizio cijene, da nema te konkurencije, i dalje bi ponavljali kako za to nemaju uvjeta. I ladili jaja. Sada su se naglo ubrzali i našli rezerve.

Državno vlasništvo uglavnom simbolizira cuclanje drugih na najgore moguće načine - ulupano u brodogradilišta 15 milijardi kuna, u HŽ preko 30 milijardi kuna - i to je parazitizam nad onima koji rade i to najgore vrste. Ili iskorištavanje monopola, što je npr. radio HT dok nije došao VIP.

Opet, izuzimam onaj mali broj društava koja trebaju ostati državna jer predstavljaju infrastrukturu koja ne treba u privatizaciju ili rade neke posebne poslove, tipa posebnih održavanja za vojsku.
Sve je ovo istina, to nema sumnje.

Ali objasni mi zašto je za jednog običnog radnika (kao jedinke čovjeka) bolje raditi u privatnoj firmi nasuprot nekoj državnoj?
Cyathea Roka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 00:21   #84
Quote:
Ro-Roka kaže: Pogledaj post
Ma da razumijem ja to, privatizacija ima svoje nedostatke i prednosti, ali problem je to što smo mi kao narod osjetili kako je to malo raditi, a puno imati, a sad kada se od nas traži obrnuto nastaju problemi.
pa da. ali onda piši pismo američkoj vladi nek nam šalje kredite ko nekad jer se nama ne da radit. možda naiđemo na razumijevanje.
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 00:23   #85
Quote:
Ro-Roka kaže: Pogledaj post
Sve je ovo istina, to nema sumnje.

Ali objasni mi zašto je za jednog običnog radnika (kao jedinke čovjeka) bolje raditi u privatnoj firmi nasuprot nekoj državnoj?
Zato jer će dobar radnik brže napredovati i dobiti veću plaću, jednostavno. Gazda jako brzo prepozna onoga tko mu dobro radi. Državna firma je uglavnom kao i državna služba - sustav koeficijenta.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 00:23   #86
Quote:
Ro-Roka kaže: Pogledaj post
Sve je ovo istina, to nema sumnje.

Ali objasni mi zašto je za jednog običnog radnika (kao jedinke čovjeka) bolje raditi u privatnoj firmi nasuprot nekoj državnoj?
u državnim firmama je bolje na račun privatnog sektora. ako bi sve proglasili državnim, onda bi svima bilo bolje na čiji račun?
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 00:30   #87
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
u državnim firmama je bolje na račun privatnog sektora. ako bi sve proglasili državnim, onda bi svima bilo bolje na čiji račun?
Kako bi Tatcherica rekla: "Osnovni problem socijalizma je što kad-tad ostaneš bez tuđih novaca."
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 00:37   #88
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
u državnim firmama je bolje na račun privatnog sektora. ako bi sve proglasili državnim, onda bi svima bilo bolje na čiji račun?
Na račun banaka kod kojih bi se država zaduživala hh

Ma shvaćam ja što ste rekli, ali meni nekako još uvijek taj koncept gdje je u poduzeću sve podređeno efikasnosti i profitu, najčešće nauštrb radnika, nekako nije ljudski. Pošto se privatizacija temelji na tome onda je definitivno bolje za obične radnike da primaju plaću na dug države za malo posla što su obavili.

Naravno da to nije održivo, ali....
Cyathea Roka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 00:46   #89
Quote:
Ro-Roka kaže: Pogledaj post
Na račun banaka kod kojih bi se država zaduživala hh

Ma shvaćam ja što ste rekli, ali meni nekako još uvijek taj koncept gdje je u poduzeću sve podređeno efikasnosti i profitu, najčešće nauštrb radnika, nekako nije ljudski. Pošto se privatizacija temelji na tome onda je definitivno bolje za obične radnike da primaju plaću na dug države za malo posla što su obavili.

Naravno da to nije održivo, ali....
ali...?
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 00:50   #90
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
ali...?
Ma ali kao zašto mora doći do promjene! Ali ne zbog očitih ekonomsko gospodarskih razloga, već iz perspektive pojedinca.

Jer nitko ne voli promjene kad mu je dobro, čak ni ako ga se pokušava uvjeriti da mu promjene samo donose bolje stvari.
Cyathea Roka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 00:51   #91
Quote:
Ro-Roka kaže: Pogledaj post
..meni nekako još uvijek taj koncept gdje je u poduzeću sve podređeno efikasnosti i profitu, najčešće nauštrb radnika, nekako nije ljudski....
Profit ne postoji. Postoje samo ljudi. Firme mogu biti podredjene politicarima(socijalizam) ili opcenito ljudima kao kupcima (kapitalizam).Drzava stiti kupce u kapitalizmu, ne radnike. Kao nismo komunisticki indoktrinirani ha..
mirko77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 00:54   #92
Quote:
mirko77 kaže: Pogledaj post
Profit ne postoji. Postoje samo ljudi. Firme mogu biti podredjene politicarima(socijalizam) ili opcenito ljudima kao kupcima (kapitalizam).Drzava stiti kupce u kapitalizmu, ne radnike. Kao nismo komunisticki indoktrinirani ha..
A ti nemaš problema s time što država ne štiti radnike?
Cyathea Roka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 02:54   #93
Quote:
Ro-Roka kaže: Pogledaj post
A ti nemaš problema s time što država ne štiti radnike?
Kak ne stiti.. drzava stiti radnicka prava pola miliona nezaposlenih.. od
minimalne place, prevelikih poreza/doprinosa/nameta,postovanja radnog vremena,godisnjih,birokracije itd.. sve ce to nezaposleni uzivati kad im dodje andjel s neba i zaposli ih na drzavne jasle. Uskoro, vjerojatno na sljedecim predsjednickim izborima, iako predsjednik po sadasnjem ustavu nema doticaja s ekonomijom.
mirko77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 02:57   #94
Država je tu da štiti radnike kroz zakone i postavljajuči pravila igre. Država kao vlasnik poduzeća ne funkcionira provjereno jer političari su šefovi države i u demokraciji nemoguće je da političar koji bi hladno kapitalistički pokušao organizirati sva poduzeča ne bi izdržao tri dana na vlasti.
Privatizacija donosi puno toga dobroga, a jako malo lošega jer sve to što su neki uhljebljeni se plača a to plačamo svi mi.
Što se tiće ovoga o ukidanju linija ako je neka linija od posebnog interesa za državu grad ili već nekog pojedinca uvijek je se može subvencionirati iz proračuna unatoč njezinoj neprofitabilnosti.
U nas je ljude zapravo strah promjene no ono najbitnije dobar radnik u svakoj branši će uvijek imati posao kod privatnika, ali mi smo još uvijek navikli na socijalizam gdje ljudi dobijaju posao eto zato da nisu na ulici, ali sve te plaće mi plačamo tako da na kraju više pušimo nego što dobijamo,
__________________
Glupan koji je postao svjestan da je glupan nije više glupan.
ler is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 10:38   #95
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
nema nikakvog izrabljivanja ako se nikom ne dozvoli monopol i ako radnik ima mogućnost dati otkaz i naći drugi posao.

ljudi kod nas često "izrabljivanjem" smatraju to što je menadžer puno više plaćen od običnog radnika, ali to je problem nerazumijevanja uloge menadžera.



takvih primjera ima ali praksa je pokazala da to uglavnom ne funkcionira... a zašto je to tako je pitanje ljudske psihologije... ljudi su po prirodi sebični i uglavnom će odabrati vlastitu korist na štetu društva, pa će npr. glasati za političara koji će ga uvaliti u državnu firmu iako je to za samu firmu možda loše... a privatnik to u svojoj firmi neće dozvolit.
Nije istina, ja sam u svojoj tvrtki jedini menađer i imam najmanju plaću
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 11:04   #96
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Nije istina, ja sam u svojoj tvrtki jedini menađer i imam najmanju plaću
+1

I nije mi problem plaćati dobru plaću radnicima da bi ja imao više slobodnog vremena (makar i za forum.hr).

A državne firme ne podnosim iz osnovnog razloga što nema korelacije između kvalitete radi i honoriranja tog rada. I zato što svaki moj radnik mora raditi 3x bolje nego onaj u državnoj službi da bi ostvarili nivo prihoda koji nam omogućuje plaće jednake onima u državnim firmama.

EDIT:
Ro-Roka: Prosto ne verujem da ovako razmišljaš. Imaš išta staža u poduzetništvu?

Zadnje uređivanje Mirko_M : 02.01.2014. at 11:15.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 12:07   #97
i još +1 a ako kaj ostane na kraju godine onda
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 12:30   #98
Po meni ljudi u većini ne kuže koliko zapravo košta pogon jedne male firme i koliko treba svaki mjesec zaraditi i naplatiti da bi se pokrili troškovi i na kraju da bi uopće ostalo nešto vlasniku da si isplati kao dobit.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 13:14   #99
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
+1

I nije mi problem plaćati dobru plaću radnicima da bi ja imao više slobodnog vremena (makar i za forum.hr).

A državne firme ne podnosim iz osnovnog razloga što nema korelacije između kvalitete radi i honoriranja tog rada. I zato što svaki moj radnik mora raditi 3x bolje nego onaj u državnoj službi da bi ostvarili nivo prihoda koji nam omogućuje plaće jednake onima u državnim firmama.

EDIT:
Ro-Roka: Prosto ne verujem da ovako razmišljaš. Imaš išta staža u poduzetništvu?
Ma krivo ste vi mene razumjeli, nisam ja za povratak u socijalizam.

Što se tiče poduzetništva osobno nemam ništa, no bliža obitelj ima i dovoljno sam upoznat s njhovim radom da mogu reći kako za malog poduzetnika (doo 10 zaposlenh) u građevinskom sektoru nema ničega goreg od promjene stranke na vlasti na lokalnim izborima. Nikakva kriza te nemora uništiti, ali promjene političkih struktura na lokalnim izborima te mogu dolsovno slomiti ako se nisi snašao.
Cyathea Roka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 14:10   #100
Da si pogledao samo surove brojke i statistiku koja prikazuje "uspješno" hrvatsko upravljanje ne bi podizao ovakve teme. Mogu misliti što bi bilo da su sve banke ostale u našem vlasništvu. Ne bi imali niti bankomate koliko bi se nakrali...
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:05.