Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2014., 10:22   #1
Eutanazija da ili ne

Ovih dana se vodi o tome rasprava u Bundestagu.Lijecnicko potpomognuto samoubojstvo.
Umiruci pacijent Mora biti priseban,mora se raditi o neizljecivoj bolesti koja vodi neminovno do smrti. Pacijent mora biti upoznat s drugim mogucnostima(palijativnom medicinom).Dijagnoza mora biti potvrdjena od drugog doktora (tzv.princip cetvero ociju). Na kraju pacijent mora sam uzeti smrtonosni lijek. (To zadnje se navodi kao primjer). Pacijent obolio od ALS -amiotroficne lateralne skleroze koji se ne moze micati,tesko da moze sam uzeti lijek.
Koplja se lome oko pacijenata u komi. Nedavno je savezni sud presudio u korist obitelji cija je majka imala CVI i bila u tzv "budnom stanju kome " -Wachkoma. U slucaju da postoji bilo kakva pisana zelja pacijenta da ne zeli umjetno produljenje zivota ili umjetnu prehranu preko nazogastricne sonde,to se mora postovati.
Vec sada na nekim odjelima pacijenti pri dolasku ispunjavaju formulare o tome da li zele reanimaciju,umjetno produljenje zivota ili umjetnu prehranu putem nazogastricne sonde
Kakvo je vase misljenje?


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
[B]Dok budemo imali domaćih izdajica....dotle ćemo imati tuđih gospodara....izdajica ćemo imati dok se narod ne osvijesti. Dr Ante Starčević
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 10:33   #2
Ljudi o ovoj temi vole raspravljati na teoretskoj razini, kao da je to nešto što se njih ne tiče i ne može im se dogoditi.

Kakvo je doista mišljenje ljudi o toj temi?

Pa to bismo zapravo saznali kada bi doista bili suočeni sa strašnom bolešću, pa bi eutanazacija (dobra smrt) bila ponuđena kao alternativa.

Tada bi sva moralistička izdrkavanja pala u vodu kod većine, oborivo predmnijevam.

Tada bismo znali što svatko od nas misli o tome.

Meni baš nije jasno što to znači priseban.

Čitao sam da postoje stanja u kojima čovjek fizički vegetira, ali medicina nije baš sigurna postoji li ovdje određena svijest umirućeg prema vanjskom svijetu. Čak se čini da postoji.

To znači da je tim ljudima eutanazija onemogućena.
__________________
Danas jesmo, sutra nismo, prekosutra tko zna di smo
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 10:52   #3
Teska tema.
Palijatalna skrb je jedno od mjesta gdje ne bi mogao volontirati i to ne zato sto mi se gadi,nego ne bi mogao psihicki podnijeti(bio,vidio).
Vidio sam kako umiru ljudi od karcinoma(posebno koze i kostiju).Nema tog horor filma.
Nakon toga sam u stanju svakom onom vjerskom fanatiku koji je protiv toga da se takvom covjeku skrate muke izreci najgore moguce uvrede...a nisam tome sklon.
Moj pas je zaspao meni na rukama kada je poceo patiti,a ljude pustamo da se raspadnu zivi i to doma jer nemamo dovoljno odjela palijatalne skrbi.Onda obitelj zove hitnu svako malo,a sto da oni rade?
Ljudi koji rade na odjelima za bol su uglavnom prekrasni i strasno se trude,ali i oni dodu do zida.
Problem je zlouporaba...znam.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 10:57   #4
Ja sam za eutanaziju pod liječničkim nadzorom. Kako je bubimir napisao, ne damo životinjama da se pate, ali ljude puštamo.

Medicina je u mnogočemu "kriva" za produljenje života (ma koliko on očajan bio), pa je valjda logično da ju se i koristi da se takav život okonča, ako bolesnik to želi.

Na žalost Hrvatska je postala vrlo zatucana, osobito u medicini što se pitanja života i smrti tiče, pa možemo samo teoretski raspravljati i nadati se da nećemo sami ili netko nama blizak, doživjeti takvu patnju. Ili otići u neku od zemalja gdje je eutanazija moguća, ako se ima sredstava.
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 11:29   #5
Eutanazija je jedna od onih tema koje svrstavam u "put u pakao popločen je dobrim namjerama".

Naravno da imam suosjećanja i razumijevanja za one koji umiru u mukama.
Pa ako su pri tom i ateisti onda stvarno nemaju ni nade ni smisla izdržati još malo prije odlaska.

Ne bih volio da eutanazija postane društvena norma, ali recimo da nemam prema tome toliki otpor kao prema pobačaju.

Uz to ovdje je spomenuto i odbijanje produženja života što je sasvim druga tema od eutanazije.

Bojim se samo da eutanazija neće stati na krajnjim i ekstremnim slučajevima. Bojim se da će se ta tržišna niša vrlo brzo razviti i da će ova civilizacija koja je već i sada više okrenuta smrti nego životu postati puno gora.

Kako reagirati na slučaj u Belgiji kada je eutanizirana osoba zbog kronične depresije?
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 11:34   #6
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Eutanazija je jedna od onih tema koje svrstavam u "put u pakao popločen je dobrim namjerama".

Naravno da imam suosjećanja i razumijevanja za one koji umiru u mukama.
Pa ako su pri tom i ateisti onda stvarno nemaju ni nade ni smisla izdržati još malo prije odlaska.

Ne bih volio da eutanazija postane društvena norma, ali recimo da nemam prema tome toliki otpor kao prema pobačaju.

Uz to ovdje je spomenuto i odbijanje produženja života što je sasvim druga tema od eutanazije.

Bojim se samo da eutanazija neće stati na krajnjim i ekstremnim slučajevima. Bojim se da će se ta tržišna niša vrlo brzo razviti i da će ova civilizacija koja je već i sada više okrenuta smrti nego životu postati puno gora.

Kako reagirati na slučaj u Belgiji kada je eutanizirana osoba zbog kronične depresije?
Koliko razumjevanja imaš za Njega?Mnogi ga nisu imali,a neki jesu.Srećom da se sam ubio jer bi ga većina najrađe nabila na kolac
http://www.jutarnji.hr/otac-koji-je-...ismo-/1043532/
__________________
Kad malo bolje razmislim ustvari ni ne trebam razmišljati današnji tipični Hrvat je Dudek,običan naivac kojeg vječno prevesla Cinober
Sibor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 11:38   #7
Quote:
Sibor kaže: Pogledaj post
Koliko razumjevanja imaš za Njega?Mnogi ga nisu imali,a neki jesu.Srećom da se sam ubio jer bi ga većina najrađe nabila na kolac
http://www.jutarnji.hr/otac-koji-je-...ismo-/1043532/
Ovo nema veze sa temom.
Ako misliš da je eutanazija rješenje za osobe sa teškoćama u razvoju onda sam žestoko protiv.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 11:41   #8
Quote:
zeusxl kaže: Pogledaj post
Ovih dana se vodi o tome rasprava u Bundestagu.Lijecnicko potpomognuto samoubojstvo.
Umiruci pacijent Mora biti priseban,mora se raditi o neizljecivoj bolesti koja vodi neminovno do smrti. Pacijent mora biti upoznat s drugim mogucnostima(palijativnom medicinom).Dijagnoza mora biti potvrdjena od drugog doktora (tzv.princip cetvero ociju). Na kraju pacijent mora sam uzeti smrtonosni lijek. (To zadnje se navodi kao primjer). Pacijent obolio od ALS -amiotroficne lateralne skleroze koji se ne moze micati,tesko da moze sam uzeti lijek.
Koplja se lome oko pacijenata u komi. Nedavno je savezni sud presudio u korist obitelji cija je majka imala CVI i bila u tzv "budnom stanju kome " -Wachkoma. U slucaju da postoji bilo kakva pisana zelja pacijenta da ne zeli umjetno produljenje zivota ili umjetnu prehranu preko nazogastricne sonde,to se mora postovati.
Vec sada na nekim odjelima pacijenti pri dolasku ispunjavaju formulare o tome da li zele reanimaciju,umjetno produljenje zivota ili umjetnu prehranu putem nazogastricne sonde
Kakvo je vase misljenje?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Da, eutanazija u svakom slučaju.

Želim da, jednog dana, dok ću biti nemoćan, smrtno bolestan i/ili na teretu drugima, mogu mirno reći "Gasite svijeću!" i da će se ta moja želja poštivati.

Ne želim okolini biti godinama na teretu; da ne spominjem silne, a na kraju beskorisne troškove održavanja na životu.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 11:44   #9
Ja recimo mislim da o tome mogu govoriti i ljudi kojima je bliski član obitelji u mukama.Ja sam imao sreću pa mi je otac otišo za 3 mjeseca od zračenja za dva tumora + umro je u snu.Dakle nije se mučio godinama ili mjesecima .
__________________
Kad malo bolje razmislim ustvari ni ne trebam razmišljati današnji tipični Hrvat je Dudek,običan naivac kojeg vječno prevesla Cinober
Sibor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 11:48   #10
Quote:
Sibor kaže: Pogledaj post
Ja recimo mislim da o tome mogu govoriti i ljudi kojima je bliski član obitelji u mukama.Ja sam imao sreću pa mi je otac otišo za 3 mjeseca od zračenja za dva tumora + umro je u snu.Dakle nije se mučio godinama ili mjesecima .
Da, slažem se...
Primjer moje susjede; moždani udar, nepokretna i neprisebna punih 7 godina.
Katastrofa za obitelj, zdravstveni sustav i državu u cjelini.
Potrošilo se novaca kojim bi se dalo izliječiti mnogo drugih.
Ne želim biti u toj situaciji. Žalim se u takvom slučaju isključiti.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 11:51   #11
Izvinjavam se što sam stavio krivi link
http://www.index.hr/vijesti/clanak/n...ne/640723.aspx
Tako da on se nije ubio.
__________________
Kad malo bolje razmislim ustvari ni ne trebam razmišljati današnji tipični Hrvat je Dudek,običan naivac kojeg vječno prevesla Cinober
Sibor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 12:08   #12
Mislim da je tragično da se ide kroz život i traži samo zlo, te strahuje od svega, zbog čega se postaje prepreka napretku. A u to se upravo katoličanstvo pretvorilo. Uzevši si pravo i monopol određivati što je ok u pitanju života i smrti.

Tehnologija je tu da nam omogući kvalitetan život, ali i smrt. Zahvaljujući čudima medicine, ljudi preživljavaju u situacijama koje nisu bile moguće i tako se produžava patnja.

Vjerska uvjerenja se moraju micati iz medicine. Svačija.
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 12:28   #13
Quote:
Alexis kaže: Pogledaj post
Tehnologija je tu da nam omogući kvalitetan život, ali i smrt.
Je, posebno smo se specijalizirali za smrt. Možeš birat vrstu, način, brojku... Posebno su impresivne ove masovne, jedna tehnološki napredna bombica i milionima olakšaš patnje.

Srećom nije istina da samo katolici problematiziraju eutanaziju. Ali nisi odolila da ne prospeš malo svoje mržnje.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 13:04   #14
Eutanazija da ili ne

Quote:
Alexis kaže: Pogledaj post
Mislim da je tragično da se ide kroz život i traži samo zlo, te strahuje od svega, zbog čega se postaje prepreka napretku. A u to se upravo katoličanstvo pretvorilo. Uzevši si pravo i monopol određivati što je ok u pitanju života i smrti.



Tehnologija je tu da nam omogući kvalitetan život, ali i smrt. Zahvaljujući čudima medicine, ljudi preživljavaju u situacijama koje nisu bile moguće i tako se produžava patnja.



Vjerska uvjerenja se moraju micati iz medicine. Svačija.

Ja sam otvorio temu. Katolik sam ali nisam klerik. Po politickom opredijeljenju desnicar,a zalazem se za pravo zena na izbor,a tako i za pravo smrtno oboljelima kojima med. vise ne moze pomoci da imaju mogucnost izbora
Molim bez generaliziranja.

Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
[B]Dok budemo imali domaćih izdajica....dotle ćemo imati tuđih gospodara....izdajica ćemo imati dok se narod ne osvijesti. Dr Ante Starčević
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 15:32   #16
Quote:
zeusxl kaže: Pogledaj post
Ja sam otvorio temu. Katolik sam ali nisam klerik. Po politickom opredijeljenju desnicar,a zalazem se za pravo zena na izbor,a tako i za pravo smrtno oboljelima kojima med. vise ne moze pomoci da imaju mogucnost izbora
Molim bez generaliziranja.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Nisam ništa generalizirala, no veliku prepreku eutanaziji u nas i globalno, čini upravo KC koja je odabrala zalagati se za život, ali ne i tako da se zalaže za ukidanje smrtne kazne po cijelom svijetu jer to je nešto što je sasvim sigurno loše i gdje ginu nevini. U pitanje abortusa, kontracepcije, MPO neću ulaziti jer je ovdje riječ o eutanaziji. Koja će kod nas ostati misaona imenica predugo.
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 16:27   #17
Bio je jedan zanimljiv slučaj u Nizozemskoj početkom devedesetih.

12 pacijenata je izjavilo da žele da se nad njima izvrši eutanazija. Doktori su tim pacijentima u ruke dali dozer sa gumbom gdje samo pritisnu gumb i u njih se automatski ubrizga smrtonosna doza izuzetno ugodne droge. Dakle umrli bi bez ikakvih bolova u ugodnom stanju svijesti.

Od tih 12 pacijenata, samo je jedan pritisnuo gumb i ubio se
Kung-Lao is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 16:57   #18
Quote:
Kung-Lao kaže: Pogledaj post
Bio je jedan zanimljiv slučaj u Nizozemskoj početkom devedesetih.

12 pacijenata je izjavilo da žele da se nad njima izvrši eutanazija. Doktori su tim pacijentima u ruke dali dozer sa gumbom gdje samo pritisnu gumb i u njih se automatski ubrizga smrtonosna doza izuzetno ugodne droge. Dakle umrli bi bez ikakvih bolova u ugodnom stanju svijesti.

Od tih 12 pacijenata, samo je jedan pritisnuo gumb i ubio se
Da.
Uvijek je lakse da to ucini netko drugi.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 17:38   #19
Evo kako npr. djeluje udruga Dignitas u Švicarskoj, koja vrši eutanazije ne samo za švicarske državljane, već i strance.

Imaju detaljnu proceduru kojom se utvrđuje da osoba svjesno pristaje na pomognuto samoubojstvo, koje je dozvoljeno kao takvo u Švicarskoj. Udruga nema nikakve dodatne koristi osim jednokratne naknade.

Pacijent prvo oralno uzima antiemetik (inače lijek protiv mučnine) i nakon jednog sata smrtonosnu dozu pentobarbital (barbiturat) koja ga u roku 5 minuta uspava, a nakon 30 minuta nastupa smrt. Prije nego osoba dobija smrtnosnu dozu barbiturata, ponovo ju se pita da li želi nastaviti sa eutanazijom. Ako se nije predomislila, uzima tu smrtonosnu dozu.

Godine 2011. je bio referendum za zabranu eutanazije i za proglašavanjem ilegalnim počinjenje na strancima, no 85% izašlih je glasalo protiv te zabrane.

21% pacijenata nisu bolovali od nikakve kronične bolesti. Cijena koju naplaćuju je od 4000-7000€. Bilo je optužbi bivših uposlenika da su postali "tvornica" za ubijanje. Doživjeli su brojne neugodnosti. 60% pacijenata je iz Njemačke, a dosta je i iz UK. Jedan dio nema namjeru se odmah ubiti, već odlaze tamo zbog toga što ne znaju kako će njihova bolest progresirati, pa žele imati sigurnost da mogu počiniti samoubojstvo ako se stanje pogorša. Jedan dio takvih pacijenata se vraća kući.

Quote:
Dignitas was founded in 1998 by Ludwig A. Minelli, a Swiss lawyer. Swiss laws provide that assistance to suicide is only illegal if it is motivated by self-interest. As a result, Dignitas seeks to ensure that it acts as a neutral party by proving that aside from non-recurring fees, they have nothing to gain from the deaths of its members.[citation needed]

The person who wishes to die meets several Dignitas personnel, in addition to an independent doctor, for a private consultation. The independent doctor assesses the evidence provided by the patient and is met on two separate occasions, with a time gap between each of the consultations.[2] Legally admissible proof that the person wishes to die is also created, i.e. a signed affidavit, countersigned by independent witnesses. In cases where a person is physically unable to sign a document, a short video film of the person is made in which they are asked to confirm their identity, that they wish to die, and that their decision is made of their own free will, without any form of coercion. This evidence of informed consent remains private and is preserved only for use in any possible legal dispute.[citation needed]

Finally, a few minutes before the lethal overdose is provided, the person is once again reminded that taking the overdose will surely kill them. Additionally, they are asked several times whether they want to proceed, or take some time to consider the matter further. This gives the person the opportunity to stop the process. However, if at this point the person states that they are determined to proceed, a lethal overdose is provided and ingested.[3]

Suicide method[edit]

In general, Dignitas uses the following protocol to assist suicides: an oral dose of an antiemetic drug, followed approximately 1 hour later by a lethal overdose of powdered pentobarbital dissolved in a glass of water or fruit juice. If necessary, the drugs can be ingested via a drinking straw. The pentobarbital overdose depresses the central nervous system, causing the person to become drowsy and fall asleep within 5 minutes of drinking it. Anaesthesia progresses to coma as the person's breathing becomes more shallow, followed by respiratory arrest and death, which occurs within 30 minutes of ingesting the pentobarbital.

In a few cases in 2008, Dignitas used breathing helium gas[4] as a suicide method instead of a pentobarbital overdose. This avoids the need for medical supervision and prescription controlled drugs, and is therefore cheaper.[5]

Referendum[edit]

In a referendum on 15 May 2011, voters in the Canton of Zurich overwhelmingly rejected calls to ban assisted suicide or to outlaw the practice for non-residents. Out of more than 278,000 ballots cast, the initiative to ban assisted suicide was rejected by 85 per cent of voters and the initiative to outlaw it for foreigners was turned down by 78 per cent.[6][7][8]

Statistics[edit]

Ludwig Minelli said in an interview in March 2008 that Dignitas had assisted 840 people to die, 60% of them Germans.[4] By 2010, that number had exceeded a thousand assisted suicides.[9]

Most people coming to Dignitas do not plan to die but need insurance in case their illness becomes intolerable. Of those who receive the green light, 70% never return to Dignitas.[4]

21% of people receiving assisted suicide in Dignitas do not have a terminal or progressive illness, but rather "weariness of life".[10]

Costs and finances[edit]

According to Ludwig Minelli,[4] Dignitas charges its patients €4,000 (£3,182/$5,263.16) for preparation and suicide assistance, or €7,000 (£5,568/$9,210.53) in case of taking over family duties, including funerals, medical costs and official fees.

Despite being a non-profit organization, Dignitas has repeatedly refused to open its finances to the public.[11]

'Suicide Tourism' (recent mass-media term)[edit]

Main article: Suicide tourism

Although the market for so called 'assisted suicide' is largely German, as of March 2012, approximately 180 British citizens had travelled to Switzerland from the UK to be killed at one of Dignitas' rented apartments in Zurich.[12]

In March 2010, British comics artist John Hicklenton ended his life at the Dignitas clinic following a 10-year battle with multiple sclerosis.[13]
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."

Zadnje uređivanje Alexis : 17.10.2014. at 17:46.
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 18:22   #20
Eutanazija (samoubojstvo) je ljudsko pravo. Nitko drugi nema pravo odlucivati o mome zivotu osim mene samoga. Uopce me ne zanimaju religijska vjerovanja ili slicno. Nema nicega dostojanstvenoga niti moralnoga umrijeti u teskim mukama gdje nijedan lijek ne moze smanjiti bol.
Eugen C is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:03.