Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2014., 11:20   #61
eutanaziju bih odobrio samo u temrinalnoj fazi za koju medicinska struka smatra da nema povratka. posebice ako su u pitanju bolovi i agonija.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 13:25   #62
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
eutanaziju bih odobrio samo u temrinalnoj fazi za koju medicinska struka smatra da nema povratka. posebice ako su u pitanju bolovi i agonija.
Na tom stavu je i utemeljen proces eutanazije.
Quote:
The word "euthanasia" was first used in a medical context by Francis Bacon in the 17th century, to refer to an easy, painless, happy death, during which it was a "physician's responsibility to alleviate the 'physical sufferings' of the body.
__________________
"Only puny secrets need protection. Big discoveries are protected by public incredulity."
Marshall McLuhan
nezdravrazum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 13:37   #63
Quote:
nezdravrazum kaže: Pogledaj post
Na tom stavu je i utemeljen proces eutanazije.
To je bila nekakva početna ideja, ali naravno da je "evoluirala".
Evo ti ovdje članak, čovjek je eutaniziran jer nije bio zadovoljan sobom nakon promjene spola.

Ovdje je dobar članak upravo o primjeru Belgije koja je daleko odmakla:

Quote:
Prošle godine je 45-godišnjim gluhim identičnim blizancima koji nisu mogli podnijeti pomisao da će oslijepiti, odobrena eutanazija. Liječnici su odobrili njihov zahtjev «jer ionako nisu imali za što živjeti». Doktor koji im je dao smrtonosnu injekciju rekao je da «to nije velika stvar». U drugom slučaju eutanazirana je 44-godišnja žena koja je patila od kronične anoreksije. Tada 64-godišnja žena koja je patila od kronične depresije eutanazirana je bez znanja njenih rođaka. Liječnici su branili svoje odluke objašnjavajući da su ti ekstremni i iznimni slučajevi bili legalni jer su bili ispunjeni svi zakonski uvjeti. Eutanazija od medicinske mogućnosti postaje ideologija.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 13:40   #64
Ovdje ti je zanimljiv članak o Nizozemskoj gdje je eutanazija isto tako "evoluirala" pa sada vode raspravu o tome nisu li ipak pretjerali.

Quote:
A controversial new clinic that helps the chronically depressed end their lives has The Netherlands wrestling with state-mandated euthanasia.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 15:22   #65
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
To je bila nekakva početna ideja, ali naravno da je "evoluirala".
Evo ti ovdje članak, čovjek je eutaniziran jer nije bio zadovoljan sobom nakon promjene spola.

Ovdje je dobar članak upravo o primjeru Belgije koja je daleko odmakla:
Tko ce sprijeciti takvog tipa da skoci pod vlak, ako nema mogucnosti za asistirano samoubistvo. Covjek je eutanazairan na vlastiti zahtijev. Lijecnici ne odredjuju tko ce izvrsiti samoubistvo.
__________________
"Only puny secrets need protection. Big discoveries are protected by public incredulity."
Marshall McLuhan
nezdravrazum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 15:30   #66
Quote:
nezdravrazum kaže: Pogledaj post
Tko ce sprijeciti takvog tipa da skoci pod vlak, ako nema mogucnosti za asistirano samoubistvo. Covjek je eutanazairan na vlastiti zahtijev. Lijecnici ne odredjuju tko ce izvrsiti samoubistvo.
Ponavljam, jedno je osobni čin, a drugo društvena norma.
Osobni čin nitko ne može spriječiti, ali društvena norma bi trebala težiti ka pomaganju života, a ne smrti.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 15:45   #67
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Ponavljam, jedno je osobni čin, a drugo društvena norma.
Osobni čin nitko ne može spriječiti, ali društvena norma bi trebala težiti ka pomaganju života, a ne smrti.
Ali ne zivota pod svaku cijenu,
svi imaju pravu na dostojanstvenu i bezbolnu smrt, a ne samo zatvorenici koji cekaju izvrsenje zatvorske kazne u razvijenim zemljama tipa SAD...

U srednjem vijeku su ljudi osudjeni na smrt bili ubijani na nacin da sto vise pate,
postojale su svakakve sprave, nabijanje na kolac, guljenje kozhe, sve da osoba sto vise pati i da umre prakticki od boli.
Tek je s giljotinom omoguceno brzo i relativno ''bezbolno'' umiranje (bezbolno jer je trenutno).

Nitko ne zasluzuje umrijeti od nepodnosive boli (bilo fizicke ili psihicke, psihicka je jos gora jer na nju ne djeluje ni morfij), nego brzo i dostojanstveno.
Ljudi koji imaju teske psihijatrijske dijagnoze se ne ubijaju jer im je dosadno u zivotu, nego zbog nepodnosive psihicke boli (postoji vise kategorija boli,
procitati u knjizi Eduarda Klaina ''Psiholoska medicina'').
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 15:50   #68
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Što ako osoba koja želi počiniti samoubojstvo to ne može učiniti (npr ako je nemoćna, paralizirana i slično)?
Ja nikako ne bih htio zivjeti s locked-in sindromom
http://en.wikipedia.org/wiki/Locked-in_syndrome

To nije zivot, to je kao da si osudjen ziv na smrt.

Samoubojstvo je duhovno lose, donosi losu karmu,
ali sto se moze, postoje situacije kad ga ne bi trebalo osudjivati.
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 16:28   #69
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Osobni čin nitko ne može spriječiti, ali društvena norma bi trebala težiti ka pomaganju života, a ne smrti.
Koliko je meni poznato, sve drzave koje su ozakonile eutanaziju (osim mozda Albanije) imaju vrlo dobru zdravstvenu zastitu. Svicarska, Nizozemska i Belgija
imaju javno zdravstvo,svima dostupno. Otkuda ideja da se tamo uskracuje zdravstvena njega i umjesto iste koristi eutanazija.
__________________
"Only puny secrets need protection. Big discoveries are protected by public incredulity."
Marshall McLuhan
nezdravrazum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 18:55   #70
A što s potpomognutim samoubojstvom (osoba se želi ubiti, a svjesna je svega)? Što točno ta osoba, ako se ubije, čini drugima da ju drugi osuđuju ili da joj oduzmu pravo na takvo samoubojstvo?
Isto pitanje, samo da je ta osoba u teškim bolovima koji su neizlječivi?

Ja ne mislim da je život vrijednost sama po sebi, jer nije i ne može bit. Nije mi bitno (i nije me briga) što netko radi, ako to utječe samo na njega.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 19:39   #71
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
A što s potpomognutim samoubojstvom (osoba se želi ubiti, a svjesna je svega)?
Treba joj pomoći u rješavanju problema koje joj se čine bezizlaznima.
Ili je treba liječiti.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 19:50   #72
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Treba joj pomoći u rješavanju problema koje joj se čine bezizlaznima.
Ili je treba liječiti.
Od čega bi ti liječio gluhu i slijepu osobu koja više ne želi živjeti?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 20:01   #73
Quote:
zeusxl kaže: Pogledaj post
Mislim da si ti pravnica. Kako nas kazneni zakon tretira ubojstvo iz milosrdja?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kao usmrćenje, na temelju članka 112. st. 3. KZ-a:

(1) Tko usmrti drugoga doveden bez svoje krivnje njegovim napadom, teškim vrijeđanjem ili zlostavljanjem u stanje dugotrajne patnje, jake razdraženosti ili prepasti,

kaznit će se kaznom zatvora od jedne do deset godina.

(2) Majka koja usmrti svoje dijete pod utjecajem jakog duševnog opterećenja zbog trudnoće ili poroda,

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(3) Tko usmrti drugoga na njegov izričit i ozbiljan zahtjev iz suosjećanja zbog njegovog teškog zdravstvenog stanja,

kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 20:02   #74
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Ponavljam, jedno je osobni čin, a drugo društvena norma.
Osobni čin nitko ne može spriječiti, ali društvena norma bi trebala težiti ka pomaganju života, a ne smrti.
To je u redu i da nije tako ne bi došli do stadija do kojeg jesmo.
No treba napraviti nekakvu granicu kad je pomaganje života a kad produženje agonije iz koje nema povratka samo zbog vlastite savjesti.
Da, znam da je to teško.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 20:12   #75
Eutanazija da ili ne

Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Zlouporaba eutanazije je ogromni problem.
Zato sam za eutanaziju bolesnika u terminalnoj fazi bolesti koji trpe jake bolove.Naravno iskljucivo ako to zeli.
I naravno za usvajanje No code.

A Sto je s nepokretnim pacijentima(amiotroficna lateralna skleroza) leze u krevetu. Ne mogu se pomaknuti,piti,jesti.Guse se slinom ili sekretom jer ga ne mogu progutati. Na kraju zavrse na respiratoru . Prognoza je infausna. Nimalo lijepa smrt.
Sto je s multiplom sklerozom u zavrsnoj fazi ili mozdanom udaru gdje je pacijentima oduzeta polovica tijela. Ne mogu gutati, hrane se na nazogastricnu sondu. Inkontinentni. Imaju pelene, ne mogu govoriti. Jer je To zivot?


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
[B]Dok budemo imali domaćih izdajica....dotle ćemo imati tuđih gospodara....izdajica ćemo imati dok se narod ne osvijesti. Dr Ante Starčević
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 20:20   #76
Quote:
zeusxl kaže: Pogledaj post
Jel je To zivot?
Odlično pitanje. Što je vrijedan život?
Moraš se složiti da vrlo često ljudi koji se ubiju nisu ni blizu dijagnoza koje spominješ.
Da li je njihova želja da žele umrijeti manje vrijedna? Može li uopće čovjek donijeti sud kada život jest a kada nije vrijedan (neovisno o subjektivnom sudu)?
Ja ne tvrdim da znam odgovor, samo postavljam pitanja koja jednostavno treba postaviti.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 20:24   #77
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
No treba napraviti nekakvu granicu kad je pomaganje života a kad produženje agonije iz koje nema povratka samo zbog vlastite savjesti.
Da, znam da je to teško.
Možda. Ali posve sam siguran da će eutanazija, kada probije tu prvu pukotinu, srušiti cijelu branu. Ljudsko društvo tako funkcionira.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 20:40   #78
Quote:
casqc kaže: Pogledaj post
bilo bi fer da kad pišete o eutanaziji ne pišete o tome kakav je bog.

osobno, ma koliko se patio i u nezamislivim mukama umirao, nikad ne bih pristao na eutanaziju niti želim da itko to uradi za mene u komi.

i to je sve što mislim da mogu napisati na tu temu.
Nisam željela povrijediti ničije osjećaje, žao mi je ako si tako doživio. Spomenula sam Boga zato što je Meštar govorio o smislu i nadi koji vjernicima omogućuju da svojevoljno podnose strašne bolove u terminalnom stadiju bolesti.

Nisam katolkinja ni kršćanka, ali vjerujem u Boga i njegovu ljubav na svoj način i znam da nije moguće voljeti nekoga i svjesno mu nanositi ili ga izlagati boli. Za mene tu nema logike, pa mi je teško razumjeti, zato sam reagirala kako jesam.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 20:40   #79
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Možda. Ali posve sam siguran da će eutanazija, kada probije tu prvu pukotinu, srušiti cijelu branu. Ljudsko društvo tako funkcionira.
Što želiš reči? Da bi se zdravi ljudi krenuli masovno samoubijati kada bi se zakonom dopustila eutanazija?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 20:50   #80
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Spomenula sam Boga zato što je Meštar govorio o smislu i nadi koji vjernicima omogućuju da svojevoljno podnose strašne bolove u terminalnom stadiju bolesti.
Mislio sam na vjerovanje da smrt nije kraj već prijelaz. S takvom mišlju posve sigurno je lakše podnijeti kraj i patnju.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:41.