Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2014., 06:43   #21
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Svjetonazorska vecina u HR su socijalisti. Nekih 90% gradjana.
Nažalost da, ali ovdje govorimo o svjetonazoru, o sukobu vrijednosti Hrvata vs vrijednosti iz bivše države

Quote:
dylan111 kaže: Pogledaj post
hrvatski ljevičar:
ne ide u crkvu; on je svjetski čovjek, a ne balkanac; voli sve što voli neoliberalni svijet

hrvatski desničar: praktični je vjernik, vezan je za taj komad raja na zemlji , ekonomski je socijalist
Zapravo ljevičar voli Sarajevo, voli Guču, a Beograd mu je meka i disneyland odjednom.

On ne voli Balkan samo kada treba pljuvati Hrvate iz BiH i dalmatinskog zaleđa
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 08:02   #22
Quote:
El Cid kaže: Pogledaj post
Nažalost da, ali ovdje govorimo o svjetonazoru, o sukobu vrijednosti Hrvata vs vrijednosti iz bivše države



Zapravo ljevičar voli Sarajevo, voli Guču, a Beograd mu je meka i disneyland odjednom.

On ne voli Balkan samo kada treba pljuvati Hrvate iz BiH i dalmatinskog zaleđa

Zapravo je cijeli thread pokazatelj koliko su kod nas ukorijenjene predrasude i generaliziranje a navodno najveći protivnici nekog ljevičarstva iz ne tako davnih vremena se ponašaju baš kao i ti toliko im omraženi ljevičari: život posvećuju pronalaženju unutarnjih i vanjskih neprijatelja.
mojneinen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 09:11   #23
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Ajmo nabrzinu 3 najbitnije razlike između hrvatskog ljevičara i desničara.
1. Odnos prema građanima Republike Hrvatske. Dok su ljevičari za ravnopravnost svih ljudi, svih manjina, desničari su protiv toga jer konzervativan stil razmišljanja ne trpi različitost.

2. Poštovanje prema Republici Hrvatskoj. Danas desničari podržavaju razbijanje antifašističkih spomenika i dvojezičnih ploča na institucijama, ne dolaze na radna mjesta financirana od strane poreznih obveznika, a koja predstavljaju poluge vlasti, ne poštuju državni protokol nego se prebacuju u druge kolone itd.

3. Izazivanje ideoloških sukoba i izdaja Domovinskog rata. Ideologija je klasičan modus operandi desnice; laži početkom dvijetisućitih o gaženju DR-a, teze o ukidanju vjeronauka 2007., definicija braka u ustavu 2013. te Tito, jugoslavenstvo i komunizam praktički oduvijek. Izdaja DR-a počela je suradnjom s Haagom 1996., nastavila se izdajom splitske rive, Mirka Čondića, svih generala izručenih Haagu, napuhivanjem broja branitelja te besramnim zanemarivanjem Purde i Marića.
Xenoborg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 10:12   #24
ono što najviše karakterizira Hrvatsku ljevicu i ljevičare je velika neiskrenost, laganje, podvaljivanje i podmetanjima političkim neistomišljenicima,spinanjem,licemjerjem.

ono što karakterizira Hrvatsku desnicu ili konzervativci je naivnost,strah od nepoznatog,ograničenost,poslušnost.

to su dakako mane .

Zadnje uređivanje frane2110 : 06.11.2014. at 11:08.
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 10:19   #25
Quote:
Xenoborg kaže: Pogledaj post
1. Odnos prema građanima Republike Hrvatske. Dok su ljevičari za ravnopravnost svih ljudi, svih manjina, desničari su protiv toga jer konzervativan stil razmišljanja ne trpi različitost.

2. Poštovanje prema Republici Hrvatskoj. Danas desničari podržavaju razbijanje antifašističkih spomenika i dvojezičnih ploča na institucijama, ne dolaze na radna mjesta financirana od strane poreznih obveznika, a koja predstavljaju poluge vlasti, ne poštuju državni protokol nego se prebacuju u druge kolone itd.

3. Izazivanje ideoloških sukoba i izdaja Domovinskog rata. Ideologija je klasičan modus operandi desnice; laži početkom dvijetisućitih o gaženju DR-a, teze o ukidanju vjeronauka 2007., definicija braka u ustavu 2013. te Tito, jugoslavenstvo i komunizam praktički oduvijek. Izdaja DR-a počela je suradnjom s Haagom 1996., nastavila se izdajom splitske rive, Mirka Čondića, svih generala izručenih Haagu, napuhivanjem broja branitelja te besramnim zanemarivanjem Purde i Marića.
Što je s pljuvanjem Domovinskog rata, koji je u Ustavu?
Jesu i to desničari krivi?
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 10:20   #26
Quote:
El Cid kaže: Pogledaj post
Nažalost da, ali ovdje govorimo o svjetonazoru, o sukobu vrijednosti Hrvata vs vrijednosti iz bivše države



Zapravo ljevičar voli Sarajevo, voli Guču, a Beograd mu je meka i disneyland odjednom.

On ne voli Balkan samo kada treba pljuvati Hrvate iz BiH i dalmatinskog zaleđa

zapravo si upravo usr'o svoju temu!

s nekim ljudima nema smisla razgovarati. nije svijet crno- bijel!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 10:43   #27
Quote:
El Cid kaže: Pogledaj post
Što je s pljuvanjem Domovinskog rata, koji je u Ustavu?
Jesu i to desničari krivi?
Ubiti jesu.

U Domovinskom ratu je ucestvovao prakticki cijeli narod....lijevica, desnica. Samo u rovu direktno preko 500,000 ljudi..sto je ubiti kompletna muska populacija koja je u to vrijeme bila spremna za vojsku.

Ali samo desnicari u Hrvata pokusavaju na tu temu nesto izreketarit...neku lovu, sitnu privilegiju, uvijek nesto cackaju, kopaju..gledaju kako na taj racun uzicat kakav glas. Ljudima to pocinje ici na kurac....zapravo im ide na kurac vec odavno...i dok je pred koju godinu zbog nasih generala jos to i mogla biti tema, danas 2014 ..povlaciti to pitanje i koristiti ga u predizborne svrhe mogu samo seronje i lazni domoljubi.

Upravo je hrvatska desnica upjela postici da prosjecan Hrvat kada cuje pojam DR naglo dobije poriv za praznjenjem crijeva.

Ostavite se domovinskog rata i uhvatite se jebene motike. Hrvatska nam je i sluzbeno postala najgora drzava u europi a vi se jos pricate o ratu koji je zavrsio ima 20 godina.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 06.11.2014. at 10:52.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 10:52   #28
Quote:
dylan111 kaže: Pogledaj post
hrvatski ljevičar:
ne ide u crkvu; on je svjetski čovjek, a ne balkanac; voli sve što voli neoliberalni svijet

hrvatski desničar: praktični je vjernik, vezan je za taj komad raja na zemlji , ekonomski je socijalist
Kada se treba distinktirati od desničara onda kaže da nije balkanac.
Inače je zagovaratelj probalkanske politike, i Hrvatsku vidi samo i jedino kao dio balkanske Regije.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 11:09   #29
Svjetonazorska većina u Hrvatskoj nije ni "desna" ni "lijeva".

Najveći problem hrvatske politike je upravo u tome što ne postoji politička snaga koja bi znala i mogla "uhvatiti" i artikulirati (pa i pomiriti) stavove većine.

"Desnica" nam je skroz zbunjena i u stalnoj je krizi identiteta - što rezultira time da često jednakom žestinom zastupa u biti izrazito socijalističke stavove i u tome ne preže pred korištenjem tvrdih boljševičkih metoda na balkanski način....

"Ljevica" u Hrvatskoj u biti ne postoji - nakupina bjelančevina koja se okuplja oko SDP-a ni po čemu ne zastupa "lijeve" stavove, a ni desne.... Pri tome su u ove 3 godine na vlasti poakazali i maestralan nedostatak sposobnosti za bilo što ....

Ja u stvari uopće ne znam gdje bih smjestio HDZ i SDP na nekoj političko-svjetonazorskoj skali....

U međuvremenu zemlja glavinja, tone sve dublje, nedavno smo i službeno postali najneuspješnija država Europe, ono najbolje što imamo odlati (ili preko granice, ili se zatvara u neke svoje male nišice i trude se ignorirati sve što se oko njih događa što više mogu....)

Pa se jednom svake 4 godine malo potpire strasti i razmišljanja u izbornim kampanjama, pa se u pravilu glasa "Protiv" nečega ili nekoga, rijekto "Za" nešto.... da bi poslije izbora opet sve ostalo isto...

A sa svakim takvim ciklusom je nade i prilika za boljitak je sve manje....
gromukoprive is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 11:20   #30
Quote:
Gerry Conlon kaže: Pogledaj post
Evo ja cu nekoliko koje mi prve padnu na pamet. Ima ih jos da se razumijemo.

Ljevicar:

- za gay brak, za povlacenje tuzbe protiv Srbije, "mracne devedesete", "Tudjman pokrao Hrvatsku", vidi ustase svuda i svugdje, sve sto mirise na domoljublje automatski proglasava fasizmom i ustastvom, Tito pozitivac, Jugoslavija pozitivna, Hrvatska kriva za rat jer je "provocirala Srbe", žal za Jugoslavijom, HDZ lopovska stranka...

Vjerujem da ce drugi forumasi znati nastaviti niz...

Desnicar:

- sve suprotno od gore navedenog, da sada ne nabrajam ponovno...

Uglavnom, ljevicarstvo u Hrvatskoj NEMA VEZE sa ekonomijom, kao u svim normalnim drzavama, ono kod nas ponajprije ima veze sa IDEOLOGIJOM.
I znaci postoje samo dvije ladice? Sto je s nama koji dijelimo neke stavove od ovih navedenih za ljevicu, a neke ne?

Ni desnica u hrvatskoj nema veze s ekonomijom, sve mainstream desne stranke su puno vise lijeve od 'lijevih' stranaka, a svi skupa su totalno lijevi.

Ono na sto ja ne pristajem je teza da smo se branili od Jugoslavije, no istodobno ne mislim da smo mi izazvali rat. Mislim da je HDZ lopovska stranka, isto kao sto je to i vecina stranaka. Ne mislim da je Tudjman opljackao Hrvatsku, ali mislim da je bio naivan u tom pogledu.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 11:22   #31
Quote:
El Cid kaže: Pogledaj post
Što je s pljuvanjem Domovinskog rata, koji je u Ustavu?
Jesu i to desničari krivi?
Sto je s pljuvanjem? Ti mozda prihvacas postojanje nedodirljivih, ali ja ne. I nitko me nikad, nikavim ustavom nece sprijecit da kritiziram ono sto treba kritizirati, bez obzira na to sto drugi misle o tome, oces religijske simbole, oces nesto drugo.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 11:28   #32
Kod nas su rijetki cisti ljevicari ili cisti desnicari.Vecina je negdje izmedu,ovisno o cemu se radi.
Mogu govoriti za ljevicu jer sam i sam ljevicar....
Mladi ljudi su okrenuti zapadu i "zapadnim vrijednostima".Mene Juga ne zanima,ni ne sjecam je se.Ona je za mene bila splet nesretnih okolnosti i ne smatram da ce se ikada vise obnoviti,a tako i treba.
Jednako tako me ne zanimaju istocni susjedi jer su oni sto se tice nacina zivota i vrijednosti kojima tezim jos svjetlosne godine iza nas(ispricavam se ako sam nekoga uvrijedio).
Moj uzor su skandinavske zemlje.
Kod nas jos ima starih komunista koji su vezani za bivsa vremena i to na neki nacin razumijem.Jednako tako ljevica je kod nas jos uvijek donekle socijalno osjetljiva,ali trend iz vana se prelijeva.
To je trend sto manjeg uplitanja drzave,a zajedno sa tim sto manje izdvajanje za socijalu.Svatko treba imati sansu i ako je sposoban i pametan on ce uspjeti,a ako nije sam si je kriv.Onom tko je sposoban drzava ne smije odredivati kamo ce sa svojim novcima,kome ce ih dati ili nece.To je trend totalnog egoizma i stvaranja elite sposobnih,pametnih,lijepih i bogatih koji mogu sve i imaju sve.
Udruge i pokreti koji su se uvijek vezali uz ljevicu se podupire dok ne stete kapitalu.Radnicki pokret je jedan od takvih i zato je gurnut na marginu.Jedan stari komunist mi je rekao:"Kapitalisti su nam ukrali ljevicu!"
To je istina jer nema vecih i zescih kapitalista od ovih gore navedenih.
Onda su tu po meni previse munjeni i idealisticni anarhisti.
Za desnicu ne znam...
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 11:33   #33
I ja se slažem sa onim kolegama koji tvrde da nije moguće napraviti svjetonazorsku podjelu na lijevo i desno. Trebali bi u najmanju ruku imati dvije razine podjele: društvenu (tradicionaln/liberalan) i ekonomsku (socijalan/kapitalist).

Prema anketi koju sam svojedobno na forumu proveo prema Rasudićevoj podjeli, u Hrvatskoj je najzastupljeniji spektar: Tradicionalan/Socijalan.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 11:47   #34
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
I ja se slažem sa onim kolegama koji tvrde da nije moguće napraviti svjetonazorsku podjelu na lijevo i desno. Trebali bi u najmanju ruku imati dvije razine podjele: društvenu (tradicionaln/liberalan) i ekonomsku (socijalan/kapitalist).

Prema anketi koju sam svojedobno na forumu proveo prema Rasudićevoj podjeli, u Hrvatskoj je najzastupljeniji spektar: Tradicionalan/Socijalan.
Sjećam se te ankete.
I ja sam se čak i tamo imao problema osobno negdje "svrstati", iako je bilo, čini mi se, preko 10-tak kombinacija.

Ali evo, ako se većina Hrvata svrstava u kategoriju "tradicionalan/socijalist", to odgovara našem današnjem ukupnom položaju:

Tradicionalan - drži se ustaljenih i oprobanih vrijednosti i načina; znači razvoj, inovacija, promjena, i sl. mu teško padaju i ne prihvaća ih lako (ili ih prihvaća s "figom u džepu");

Socijalist - svima jednako, ne priznaju se razlike u sposobnostima, tko odskače ili radi drugačije je automatski sumnjiv i manje vrijedan, socijalni transferi imaju prioritet pred razvojem i ulaganjem u razvoj, izvrsnost se ne potiče (a teško se i tolerira), kolektiv i kolektivne vrijednosti MORAJU biti ispred idnividualnih vrijednosti i interesa (čak i unutar 4 zida pojedinca), itd., itd....

tj, razvoj, napredak, promjene, "strukturne reforme" i sl. se ne trebaju očekivati...
gromukoprive is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 11:58   #35
Quote:
gromukoprive kaže: Pogledaj post
...to odgovara našem današnjem ukupnom položaju:..
Izvukao si i preuveličao samo negativne strane spektra Tradicionalan/Socijalan.
Jesi li razmišljao da se zaposliš kao PR stručnjak?
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 12:01   #36
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Izvukao si i preuveličao samo negativne strane spektra Tradicionalan/Socijalan.
Jesi li razmišljao da se zaposliš kao PR stručnjak?
Pokušao sam izvući ono kako se pojmovi "tradicionalno" i "socijalno" kod nas doživljavaju (ili barem manifestiraju u praksi). I kako se onda preljevaju u svo i svakodnevno činjenje.
gromukoprive is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 12:01   #37
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
I ja se slažem sa onim kolegama koji tvrde da nije moguće napraviti svjetonazorsku podjelu na lijevo i desno. Trebali bi u najmanju ruku imati dvije razine podjele: društvenu (tradicionaln/liberalan) i ekonomsku (socijalan/kapitalist).

Prema anketi koju sam svojedobno na forumu proveo prema Rasudićevoj podjeli, u Hrvatskoj je najzastupljeniji spektar: Tradicionalan/Socijalan.
Nismo mi tu specificni.
Najvise srecem liberalne kapitaliste.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 12:07   #38
Quote:
El Cid kaže: Pogledaj post
Nažalost da, ali ovdje govorimo o svjetonazoru, o sukobu vrijednosti Hrvata vs vrijednosti iz bivše države



Zapravo ljevičar voli Sarajevo, voli Guču, a Beograd mu je meka i disneyland odjednom.

On ne voli Balkan samo kada treba pljuvati Hrvate iz BiH i dalmatinskog zaleđa
Znaš li ti uopće kao su nastali pojmovi u politici lijevo i desno, kada i koji su principi jednih i drugih.
Znaš li na primjer u Njemačkoj za WW2 koje su orijentacije bili nacisti?
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 12:10   #39
Quote:
irdeto kaže: Pogledaj post
Znaš li ti uopće kao su nastali pojmovi u politici lijevo i desno, kada i koji su principi jednih i drugih.
Znaš li na primjer u Njemačkoj za WW2 koje su orijentacije bili nacisti?
A znaš li ti koja je glavna odrednica HR ljevičara?
Jugo orijentacija.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 12:16   #40
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
A znaš li ti koja je glavna odrednica HR ljevičara?
Jugo orijentacija.
Ja osobno nikad, ali baš nikad i nigdje, nisam sreo Hrvata koji bi stvarno i iskreno MISLIO da bi se trebalo vratiti u bilo kakav oblik Jugoslavije.
Ali baš nikad.
Mislim, gdje ti vidiš te ljude??
gromukoprive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:09.