Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2008., 12:32   #961
Fazlija i sati; zahvaljujem na pažnji i odgovoru, no u pitanju sam naglasio vaše osobno mišljenje o Isusu, dakle ne o "religiji" (ljudskom prenošenju i obredima, te naukama) nego o Isusu iz evanđelja i ako je moguće da pročitate tekstove o Isusu koje sam stavio tu na pdf. Religija.

Obzirm da Fazlija nije budist ali ipak je naklonjen budizmu onda ću njegov odgovor gledat iz te perspektive.

Sati, zar ti nisi budist? , znam da je Budha živio prije Isusa, no to neigra ulogu u pitanju.

citiram sebe:
"što budisti misle o Isusu (generalno mišljenje), koja Isusova učenja prihvaćate a koja ne, koja su komaptibilna sa Budhinim, dakle zanimaju me mišljenja budista o Isusu Kristu."

Dali ima itko na ovome forumu tko je budist?
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2008., 19:54   #962
Evo me po milosti opet tu.

Imam pitanje za svih vas.

Dali bi Isus došao na svijet da je odgovor za svijet bio Budha, s obzirom da je budhizam postojao prije Krista?

Molim vas nemojte ovo pitanje shvatiti uvrijedljivo jer mi to nije namjera.
Moje mišljenje je da nebi, gledajući iz perspektive da je Bog savršen.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2008., 23:12   #963
Quote:
JUŽNI kaže: Pogledaj post
Evo me po milosti opet tu.

Imam pitanje za svih vas.

Dali bi Isus došao na svijet da je odgovor za svijet bio Budha, s obzirom da je budhizam postojao prije Krista?

Molim vas nemojte ovo pitanje shvatiti uvrijedljivo jer mi to nije namjera.
Moje mišljenje je da nebi, gledajući iz perspektive da je Bog savršen.
Da je Isus (kojeg osobno poštujem) jedina mogućnost spasa onda bi logički došo odmah iza Adama( koji je ipak metafora) da ni jedno biće ne padne.
Bhagavadgita kaže da se Bog manifestira kad god pada pravda i raste nepravda!
I logički bi bilo da se Bog brine za svu kreaciju ne samo za par zajednica.
Ako je Njegova ljubav jaća od zlog, definitivno se pojavljuje puno puta.
I Buda i Isus pojavili su se kao reakcija na krute religiozne sustave koji su počeli služit samim sebi. Konkretno Isus se pojavio kao reakcij na farizeje i Buda se pojavio kao reakcija na brahmane. (odgovor sam maksimalno pojednostvio)
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 05:24   #964
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Da je Isus (kojeg osobno poštujem) jedina mogućnost spasa onda bi logički došo odmah iza Adama( koji je ipak metafora) da ni jedno biće ne padne.
Bhagavadgita kaže da se Bog manifestira kad god pada pravda i raste nepravda!
I logički bi bilo da se Bog brine za svu kreaciju ne samo za par zajednica.
Ako je Njegova ljubav jaća od zlog, definitivno se pojavljuje puno puta.
I Buda i Isus pojavili su se kao reakcija na krute religiozne sustave koji su počeli služit samim sebi. Konkretno Isus se pojavio kao reakcij na farizeje i Buda se pojavio kao reakcija na brahmane. (odgovor sam maksimalno pojednostvio)
Ne slažem se. Adam je stvarno biće i živio je preko 900 godina. Knjiga Postanka. O redoslijedu dolaska, ja bi to Bogu dao na sud jer tko smo mi da sudimo. Buda nije ni iscjeljivao, niti je uskrsnuo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 06:34   #965
Ako je Isus uskrsnuo, da bi tijelom išao na nebo (nebo nije nešto materjalni), onda je to paradoks, osim ako Uskrsnuće nije nešto poput Nirvane!
Osoba koja uđe u Nirvanu zapravo joj više tijelo ne treba osim da bi poučavala druge na zemlji.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 07:23   #966
Juzni
ti imas ogromnu konfuziju i veliku kolicinu magle u svom umu. Mislim da te ljudi ovdje ne uzimaju uopce ozbiljno kad nam dajes totalno besmislene linkove pune izvitoprenih pogleda koji pisu ljudi koji u svom zivotu nisu dozivjeli niti jednu minutu unutrasnje realizacije i niti imaju intelektualnog znanja o budizmu. I to uzimas kao argument svoje teze.
Reci nam ti rade s kojim si motivom u stvari dosao ovdje na temu o budizmu, spasavati duse? Jel te navela ljubav prema bliznjem? Ovo ti sad ne pisem ironicno niti mi je namjera provocirati. Znatizeljna sam. Da li ti stvarno zivis ono sto tu pricas?
Evo posvecujem ti jedan link, nadam se da znas engleski dovoljno dobro da bi razumio profesora Thurmana.

http://fyminc.typepad.com/bob_thurma...-bob-thur.html

Ja prakticiram vajrayanu pa te u tom svjetlu i sukladno s mojim zavjetima stavljam na krunu svoje glave. OM MANI PADME HUM HRI. Hvala ti na dobroj namjeri.
saya otonashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 11:06   #967
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
Fazlija i sati; zahvaljujem na pažnji i odgovoru, no u pitanju sam naglasio vaše osobno mišljenje o Isusu, dakle ne o "religiji" (ljudskom prenošenju i obredima, te naukama) nego o Isusu iz evanđelja i ako je moguće da pročitate tekstove o Isusu koje sam stavio tu na pdf. Religija.

Obzirm da Fazlija nije budist ali ipak je naklonjen budizmu onda ću njegov odgovor gledat iz te perspektive.

Sati, zar ti nisi budist? , znam da je Budha živio prije Isusa, no to neigra ulogu u pitanju.

citiram sebe:
"što budisti misle o Isusu (generalno mišljenje), koja Isusova učenja prihvaćate a koja ne, koja su komaptibilna sa Budhinim, dakle zanimaju me mišljenja budista o Isusu Kristu."

Dali ima itko na ovome forumu tko je budist?
Pozdrav Bumbare

Sve što sam svojim odgovorom nameravao jeste da na što je moguće uljudniji način kažem da budisti ne razmišljaju o Isusu (kao uostalom i hrišćani o Budi). To je trebalo da bude odgovor na tvoje prvo pitanje: "što budisti misle o Isusu (generalno mišljenje)"

Na drugo pitanje: "koja Isusova učenja prihvaćate a koja ne, koja su komaptibilna sa Budhinim"
se odnosio drugi deo mog odgovora da ne poznajem dovoljno Hristovo učenje da bih mogao da ih upoređujem. A bojim se olakih paralela i zaključaka, jer više štete nego što koriste.

Ipak postoji jedno pitanje na koje mogu da ti odgovorim: Da, sebe smatram budistom.

Mislim da bismo mogli doći do nekih odgovora ako bi preformulisao svoje pitanje i postavio ga otprilike na ovaj način. "Prema Hristovom učenju, to i to. Da li je to u skladu ili nije sa Budinim učenjem?" Tako nekako. Onda bih možda mogao da ti odgovorim na to što te interesuje. Ako te zaista interesuje, a nisi ovde d anas "spasavaš", kao (čini mi se) nas prijatelj Južni...

Free hug
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 14:34   #968
Moje osobno misljenje o Isusu je vrlo slicno Pukovnikovom. Prije svega mislim da se Bog ako je svemocan, kao sto jeste, moze u isto ili razlicito vrijeme pojaviti na istim ili razlicitim mjestima svoje vlastite tvorevine i djelovati kao Ucitelj covjecanstva... sto u svakom slucaju jesu bili i Buddha i Isus. Morao bi makat nacelno moci prihvatiti ovu mogucnost bozanskog djelovanja.

Cinjenica je da ljudi u Izraleu do dolaska Isusa nisu imali neko vrlo razvijeno duhovno ucenje (osim mozda kabalistickog koje se prenosilo tajno i pojedinacno), dok su oni u Indiji imali i Buddhu, i Krshnu i Shivu i gomilu drugih ucitelja koji su s vremena na vrijeme dolazili i poducavali ih. Stoga ne cudi da se i u Izraelu pojavio neki vrlo razvijeni Ucitelj koji je tamo djelovao.

Quote:
JUŽNI kaže:
Da li bi Isus došao na svijet da je odgovor za svijet bio Budha, s obzirom da je budhizam postojao prije Krista?
Usprkos razvijenim trgovackim i kulturnim vezama kultura Sredozemlja, Bliskog Istoka i Indije i prije vremena Isusa (npr. Megasten, ambasador grckog cara Perzije Seleuka Nikatora je oko 300 god.pr.N.e. bio na dvoru dinastije Mauriya u Pataliputri, a car Ashoka Mauriya je oko 250 god.pr.N.e. poslao buddhisticke misionare u Grcku, Siriju i Egipat) ipak se buddhizam nije uhvatio na Zapadu. Stoga ne cudi da je mozda bilo providjenje takvo da se unutar zidovske kulture rodi novi ucitelj za taj dio svijeta. Morao bi makar nacelno moci prihvatiti takvu mogucnost.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 14:48   #969
Bog jeste savrsen, bas zato daje priliku duhovne poduke razlicitim ljudima, u razlicitim mjestima i vremenima, na razlicite nacine kako je njima vec blize i prihvatljivije.

Tvoj argument se lako moze preokrenuti protiv tebe na nekoliko nacina. Gledas na taj problem vrlo kolektivno, sto je vrlo povrsno, kao da citas povijesni atlas po epohama, ali Bog nema takve kolektivne ugovore. Bog ima pojedinacan i vrlo blizak odnos sa svakim Svojim pojedinim stvorenjem. Ako neko ucenje nije doslo do nekih ljudi, On ce im dati novo ucenje. Tako se u Indiji u isto vrijeme ispreplicu mnoge duhovne skole na istom mjestu.

Morao bi takodjer primjetiti i to da je raznolikost temeljno pravilo Bozanske tvorevine. Ne postoje dva ista cvijeta, niti dva ista covjeka, niti dva ista atoma ili molekule. Sve je jedinstveno i malo razlicitije od necega drugoga. Niti buddhizam i krscanstvo nisu isti. Postoje mnoge skupine unutar krscanstva, kao i medju buddhistima. Dakle, ova se ucenja malo razlikuju i unutar sebe samih, a kamo li medjusobno.

Inace, kao starije ucenje buddhizam bi trebao biti izvornije i pravilnije ucenje; ili ako je krscanstvo novije, onda je islam jos noviji i bolji od krscanstva, a Sai Baba jos noviji i bolji od svega toga. Tako da svi ti izvanjski i plitki argumenti ne djeluju, jer jednostavno ne odgovaraju istini. Na taj se nacin to pitanje ne moze promatrati. Na taj nacin ne mozes doci do zadovoljavajuceg odgovora.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 15:52   #970
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Na drugo pitanje: "koja Isusova učenja prihvaćate a koja ne, koja su komaptibilna sa Budhinim"

se odnosio drugi deo mog odgovora da ne poznajem dovoljno Hristovo učenje da bih mogao da ih upoređujem. A bojim se olakih paralela i zaključaka, jer više štete nego što koriste.
da, ako ne poznaješ Isusa (ako nisi pročitao evanđelja + ove tekstove koje sam stavio,) ili ako poznaješ površno onda je bolje ne davat mišljenje.

Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Mislim da bismo mogli doći do nekih odgovora ako bi preformulisao svoje pitanje i postavio ga otprilike na ovaj način. "Prema Hristovom učenju, to i to. Da li je to u skladu ili nije sa Budinim učenjem?" Tako nekako. Onda bih možda mogao da ti odgovorim na to što te interesuje. Ako te zaista interesuje, a nisi ovde d anas "spasavaš", kao (čini mi se) nas prijatelj Južni...
Ok, tu sam samo za pitanja koja me zanimaju jer ja cijenim Budhina učenja (to što znam: odbacivanje želja i materijalnog što je kompatibilno s Isusovim učenjima) te vlastiti odlazak u prirodu i odricanje od novca/bogatstva.

Obzirom da me puno toga zanima pitat ću malo po malo, kako će se odvijat odgovoranje tako ču onda i nastavit-

Isus naučava da volimo i svoje neprijatelje, dali se to pokalapa s Budizmom?

"Čuli ste da je rečeno: Ljubi svoga bližnjega, a mrzi neprijatelja. 44A ja vam kažem: Ljubite neprijatelje, molite za one koji vas progone 45da budete sinovi svoga oca koji je na nebesima, jer on daje da sunce njegovo izlazi nad zlima i dobrima i da kiša pada pravednicima i nepravednicima. 46Jer ako ljubite one koji vas ljube, kakva li vam plaća? Zar to isto ne čine i carinici? 47I ako pozdravljate samo braću, što osobito činite? Zar to isto ne čine i pogani?"
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 17:12   #971
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Moje osobno misljenje o Isusu je vrlo slicno Pukovnikovom. Prije svega mislim da se Bog ako je svemocan, kao sto jeste, moze u isto ili razlicito vrijeme pojaviti na istim ili razlicitim mjestima svoje vlastite tvorevine i djelovati kao Ucitelj covjecanstva... sto u svakom slucaju jesu bili i Buddha i Isus. Morao bi makat nacelno moci prihvatiti ovu mogucnost bozanskog djelovanja.
Dali si pročitao evanđelja, pa da na osnovu toga daš mišljenje?
(dali prihvačaš da je sve što Isus kaže u evanđeljima istina)
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 23:19   #972
Quote:
bumbar kaže:
Da li si pročitao evanđelja, pa da na osnovu toga daš mišljenje?
Procitao sam evandjelja.

Quote:
bumbar kaže:
da li prihvačaš da je sve što Isus kaže u evanđeljima istina)
Ne prihvacam.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 23:43   #973
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
Isus naučava da volimo i svoje neprijatelje, dali se to pokalapa s Budizmom?

"Čuli ste da je rečeno: Ljubi svoga bližnjega, a mrzi neprijatelja. 44A ja vam kažem: Ljubite neprijatelje, molite za one koji vas progone 45da budete sinovi svoga oca koji je na nebesima, jer on daje da sunce njegovo izlazi nad zlima i dobrima i da kiša pada pravednicima i nepravednicima. 46Jer ako ljubite one koji vas ljube, kakva li vam plaća? Zar to isto ne čine i carinici? 47I ako pozdravljate samo braću, što osobito činite? Zar to isto ne čine i pogani?"
Ovde mi padaju na pamet Budine reči iz Dhammapade:

“Vrijeđao me i zlostavljao,
svladao me i opljačkao”.
Koga takve misli muče,
u tom se ne smiruje mržnja.

“Vrijeđao me i zlostavljao,
svladao me i opljačkao”.
Koga te misli ne muče,
u njemu se mržnja utišava.

Mržnja se nikad ne smiruje mržnjom,
mržnja se utišava nemržnjom.
To pravilo važi oduvijek.

U skladu sa zakonom kamme, da smo svi naslednici svojih dela, a nikako tuđih, ono što treba da nas zanima jesu pre svega naši postupci. Ukoliko se neko drugi prema nama ponaša loše, umesto automatske reakcija ogorčenja i osvete, trebalo bi da razvijamo saosećanje za tu osobu, kao što bismo saosećali sa nekim ko je sišao sa uma i ne zna šta radi, pa tako najviše škodi samome sebi. Ujedno, posmatrajući koliko je to ružno što radi, opominjemo sebe da sami tako nešto ne radimo. Naravno, to zahteva mnogo vežbanja i ne treba stvari idealizovati i očekivati kad pročitamo gornje stihove da ćemo odmah postati "svetac", već početi vežbanje sa malim iritacijama. Recimo, čuli smo da nas je neko ogovarao iz leđa i slično. Kasnije možda stignemo do nivoa kad možemo da se nosimo i sa "neprijateljem" dok se gledamo oči u oči.

U ovom vežbanju nam veoma pomaže i metta meditacija ili meditacija prijateljske ljubavi. Pošavši od emitovanja takve pozitivne energije prvo prema sebi, širimo taj krug na sebi najbliže osobe, roditelje, svoje učitelje, prijatelje, pa zatim na ljude prema kojima smo neutralni, da bismo na kraju u ritmu disanja u sebi izgovarali želju i za sreću i dobrobit svojih neprijatelja, tražeći ujedno oproštaj od onih koje smo svesno ili nesvesno povredili.

Eto, nadam se da je to ono što si pitao.
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 11:02   #974
Evo još jednog korjenskog teksta na istu temu iz tibetanske tradicije:


Osam stihova za trening uma
Geshe Langri Tangpa (1054-1123)

1.
Smatrajući da su sva osjetilna bića
za ostvarenje vrhovnog cilja,
dragocjenija od dragulja koji ispunjava sve želje,
nastojat ću ih uvijek držati dragima u svojem srcu.

2.
Kad god sam u društvu s drugima,
smatrat ću sebe najnižim(om),
te iz dubine svojeg srca
s poštovanjem druge smatrati najvišima.

3.
U svakom činu, blisko ću propitivati svoje stanje uma,
pa u trenutku kad niknu ometajuće emocije ili negativni stavovi,
čvrsto ću se s njima suočiti i spriječiti štetno djelovanje,
buduć mogu povrijediti i mene, i druge.

4.
Kad god sretnem ljude neugodnog karaktera
ili one koje preplavljuju negativnost, bol ili patnja,
brinut ću se za njih kao da sam pronašao(la)
rijetko i dragocjeno blago.

5.
Kad god se drugi, uslijed zavisti, prema meni loše odnose
grubošću, uvredom, lažnim optužbama ili na druge nepravedne načine,
prihvatit ću ovaj poraz za sebe
i pobjedu podariti drugima.

6.
Kad netko kome sam činio(la) dobro
ili u koga polažem veliko povjerenje i nadu,
povredi me ili se bez razloga odnosi prema meni na bolan način,
tu ću osobu smatrati svojim dragocjenim učiteljem.

7.
Ukratko, ponudit ću izravno i posredno svu pomoć,
sreću i dobrobit svim bićima, mojim majkama,
a potajno na sebe preuzeti
sve njihove štetne činove, bol i patnju.

8.
Neka uvijek ove prakse održavam čistima
od mrlja osam svjetovnih briga
( dobitka - gubitka, ugode - bola, pohvale - pokude, ugleda – sramote ).
Prepoznajući praznost i prividnu prirodu svih postojećih stvari,
neka ostvarim slobodu od ropstva prianjanja i pogrešnih viđenja stvarnosti.


Bango is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 18:20   #975
Imam ispovijest budističkog redovnika 2. dio. Zanima li koga da ne prekršim pravilo?
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 20:59   #976
Zna li tko kakvu dobru ekranizaciju, prvenstveno mislim na film, budističke tematike. Samo da nije Mali Buda
Harmenszoon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 09:19   #977
Quote:
Harmenszoon kaže: Pogledaj post
Zna li tko kakvu dobru ekranizaciju, prvenstveno mislim na film, budističke tematike. Samo da nije Mali Buda
Proljeće, ljeto, jesen, zima,... proljeće.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 09:36   #978
Hvala, znam za to. No mislio sam prvenstveno nešto utemeljeno na povijesnoj tematici, odnosno na nekom kanonu i sl..
Harmenszoon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 09:41   #979
Quote:
Harmenszoon kaže: Pogledaj post
Zna li tko kakvu dobru ekranizaciju, prvenstveno mislim na film, budističke tematike. Samo da nije Mali Buda
Umesto igranih, preporučio bih pre dokumentarne filmove, iz njih se može nešto i naučiti.
Na primer:
Doing Time, Doing Vipassana
Fearless Mountain
ili The Mindful Way

sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 18:40   #980
Quote:
sati kaže: Pogledaj post
Umesto igranih, preporučio bih pre dokumentarne filmove, iz njih se može nešto i naučiti.
Na primer:
Doing Time, Doing Vipassana
Fearless Mountain
ili The Mindful Way

Hvala, ali znam i za to. Mislio sam na neki konkretan povijesni spektakl. Osim Malog Bude ja ne znam za ništa drugo, zna li tko možda?
Harmenszoon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:01.