Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2006., 13:19   #21
Quote:
Au197/79 kaže:
Imao sam link na kojoj neki Rus (koji zna gomile slovenskih jezika a ruski mu se ne sviđa) pravi novi sveslovenski jezik čija će prednost biti prirodnost, za razliku od slovia. Kao osnovu uzeo je makedonski jer nema padeže i lepo zvuči. I naš jezik ima u vidu tako da je za nas to super.
Nije u redu što je uzeo jezik bez padeža. Ja studiram hrvatski, na prvoj sam godini učila staroslavenski. Jedno od obilježja tog jezika je da ima hrpetinu padeža, u množini, jednini i dvojini. Osim toga, to i je sveslavenski jezik, samo što bi ga samo rijetki učili jer je kompliciran i u gramatičkom i leksičkom, a pogotovo u izgovornom smislu jer se ni dan danas ne zna kako su se pojedini glasovi izgovarali. Jor i jer naprimjer (poluglasi).
tonya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 22:20   #22
Uzeo je jer je prost. I pored nepostojanja padeža oni se dobijaju na neki način dodatnim rečima, kako to već ide vo Makedonija. Probaću nabaviti taj link da pročitate šta je autor zamislio a još nije ostvario.

A subjektivno je pitanje šta je lepše i lakše. Evo ja gledam ukrajinsku TV i slabo razbiram šta govore, a na ruskoj već bolje. Po logici trebalo bi da je obratno, ali verovatno to što sam 8 godina učio ruski čini svoje.
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:49.