Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2017., 21:10   #41
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Zanimljiv podatak. Ali kako onda objašnjavaš da su ih u međuvremenu preobratili pun kufer i osamsto? Indija deevoluirala ili što?
Nećeš zamjeriti što ne znam više o tome, nije da mi je ta tema visoko na listi prioriteta
Mogu jedino nagađati kao i ti. Možda se ukorijenilo samo u određenim krajevima Indije razmjerno većem utjecaju europljana i manjem hinduista. Ili, ako imamo u vidu da se kršćanstvo u svojim začecima širilo samo među robovima i ženama (tada najobespravljenijim članovima društva) možda su i u indiji našli značajniji oslonac u šudri i čandali!?

P.S. Nije samo indija involuirala, s obzirom da su najveći svjetski umovi prognozirali pad i nestanak religija još u XIX.st. (religije su djeca neznanja koja neće puno duže živjeti od svoje majke) možemo reći da smo svi u slobodnom padu
Goc-369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 21:30   #42
Krscansto je u indiji najjace zazivjelo na sjeveroistooku koji je i inace kulturoloski drugaciji, etnicki blizak Budmi isl, po uredjenju plemenski, a po uvjerenjima mjesavina svega ali uz dosta animizma, hibridnog hinduizma itd, ovisi.

U cenralnijim djelovima (doduse mislim da ga ima vise na jugu, al nemoj uzet za rijec) konvertitstvo je takodjer dosta vezano bilo uz plemenske, bilo uz nize kaste i ekonomske slojve, navdno. Dosta tu i ima hindu nacionalisticke kontr-propagande pa treba uzet sa rezervom.

No isti je slucaj recimo i sa novim konvertitima na Budizam (koji je u indiji mahom nestao do modernih vremena) koji su cak i puno cvrsce i izkljucivije vezani uz kastinske probleme..

Ne bih rekao da to ima veze sa sofisticiranoscu koja je na zapadu previse romantizirana. 98% nepismenih prije 100-200 god nije bas nekih razvijenih filozofa i kulturnjaka.
Rekao bih da se najcesce radi o banalnijim kulturnim, administrativnim, ekonomskim, socialnim, politickim, vojnim i inim razlozima u sirem smislu ili psihloskim i egzistencijalnim na pojedinacnom, rijetko itko konvertira zbog filozofije i dktrine, to dolai tek kasnije.
Ukratko, konvertira onaj koji misli da da mu trenutno stanje ne ide u prilog i da promjena donosi neku dobrobit, a konzervira se onaj koji ima suprotne interese, nije neka velia filozofija u tome
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 21:44   #43
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pričam o onome o čemu ti pričaš

http://mojiskolskisastavi.blogspot.h...ovjeka_02.html
Jednu su njihovu vrstu -tzv. Prokonzula- neki znanstvenici dugo smatrali posljednjim zajedničkim pretkom čovjekolikih majmuna i čovjeka.
Ah, taj.

U moje vrijeme koristio se latinski naziv Proconsul, ili Proconsul africanus. Bio je zajednički predak čovjeka, čovjekolikih majmuna i majmuna. Dakle, nije bio majmun.

Sori na cjepidlačenju, nisam mogla odoljeti.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 21:50   #44
Quote:
Goc-369 kaže: Pogledaj post
P.S. Nije samo indija involuirala, s obzirom da su najveći svjetski umovi prognozirali pad i nestanak religija još u XIX.st. (religije su djeca neznanja koja neće puno duže živjeti od svoje majke) možemo reći da smo svi u slobodnom padu
Tako sam si nekako i mislila.

Čisto kao zanimljivost - Poul Anderson je u svojim romanima o putovanju kroz vrijeme (koji su obuhvaćali i daleku budućnost) smjestio "vrhunske godine" negdje u sedamdesete prošlog stoljeća. Nakon toga slijedi polagan, ali siguran pad.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.