Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2006., 16:33   #1
Question Da li je moguće oduzeti vlasniśtvo?

Molim Vas za savjete i ujedno se isprićavam za eventualne greśke u pisanju jer već 20 godina żivim u inostranstvu a u dodatku nemam neka Hrvatska slova u kompjuteru.

Moj tata je od preko 30 godina suvlasnik kuće sa zemljiśtem.

Zaśto trażim savjet?
Drugi suvlasnik tużio ga je da se preko 20 godina nije interesirao svojim dijelom i radi toga zahtjeva da mu sud presudi dio moga tate.

Ćinjenice su slijedeće:

Tata je rijetko prebivao u svom dijelu jer njegov posao bio vezan sa stalnim putovanjima.
Kroz prvih desetak godina stanovao sam ja u tatinom dijelu jer sam se śkolovao u tom gradu, a kada sam zavrśio śkolovanje morao sam ga zbog posla naputiti.

Kakav je suvlasnik:

Suvlasnik (dalja obitelj) bio je grozan. Tukao je svoju mamu i iżivljavao se na njoj, a na svojoj sestri i bratu iżivljavao se psihićki, a na brata je jednom napao nożem ali mi ostali uspijeli smo mu ga oduzeti. Svoju suprugu je tukao ćak kada je bila u drugom stanju.
Zadnju godinu śto sam stanovao tamo zavrnuo je dovod vode u tatin dio tako da sam stanovao bez vode. Tata je razgovarao sa njim, molio ga je da vodu otvori, ali zavrśilo se tako da je on napao fizićki moga tatu (policiju nismo pozvali).

Zaśto to opisujem?

Jer zbog njegove naravi nitko od mojih nije mogao stanovati u tatinom dijelu zato se je tata odlućio da proda svoj dio.
Uzeo je sudskog vjeśtaka koji je dośao i poslije detaljnog 'pregleda' i mjerenja ocijenio je vrijednost tatinog dijela na ondaśmjih 60 tisuća maraka a minimalni rok 'trajanja' kuće procijenio je na joś 40 godina (oko 90-te godine) i sve je to napisao na desetak stranica procjene, podpisao i podbio svojim pećatom sudskog vjeśtaka.
Prodaju svoga dijela tata je povjerio agenciji za nekretnine i ostavio im kljućeve.
Iz agencije su dolazili sa potencijalnim kupcima ali suvlasnik usprkos tome śto su mu pokazali ugovor sa tatom zbranio je ulażenje u kuću i zatvarao vrata pred nosem. Tata je u to vrijeme bio u inostranstvu.

Uskoro je poćeo rat u bivśoj Jugi.
Za vrijeme rata moj tata je otiśao u mirovinu a pośto je bio bolestan primila ga je kod sebe moja sestra.
Kada moj tata viśe nije mogao stanovati kod moje sestre otiśao je stanovati u svoj dio kuće ali neprijatno se iznenadio jer kuću ćiji dio je posjedovao suvlasnik je sruśio (bez pitanja i saglasnosti moga tate) zato sam ga ja primio kod sebe.
U medjuvremenu suvlasnik je poćeo na mjestu sruśene kuće graditi novu. Ja sam otiśao u gradjevinsko i saznao sam tamo da nije imao dozvolu za ruśenje kuće a kamoli za gradnju nove.

Od momenta ruśenja kuće do danas je proślo preko 10 godina a do prośle godine joś nije bila potpuno dovrśena tako da za to cijelo vrijeme da mu je suvlasnik i dozvolio ili nije komplicirao (da i ne prićam o mogućnosti normalnog żivota sa njim pod jednim krovom) tata nije mogao stanovati tamo.
Suvlasnik je ponudio za otkupnju tatinog dijela prije dvije godine10 tis. eura sto je bila smijeśna suma jer u to vrijeme da je ostala stara kuća vrijednost tatinog dijela iznosila bi min. 60 tisuća eura (tako nam je rekao sudski vjeśtak koji ju je prije procenjivao).
Tata mu je rekao neka da barem pola cene ali on se nije slożio i ove godine tatu je dao na sud tvrdeći da se nije interesirao kućom preko 20 godina.
1 rasprava je za par dana.

Tata ne może i ne żeli pokloniti tudjemu svoj dio, a ako sud odbije trażenje suvlasnika i tako ne może stanovati u toj kući.
Molim Vas za savjete śta da radimo, prićamo, dokazujemo itd.

Zahvaljujem se unaprijed za svaki savjet.

PS: Ne ćudim se śto suvlasnikova obitelj govori o njemu: 'Hitler'...
Benny is offline  
Old 03.12.2006., 16:44   #2
hoce staći pravo vlasništva dosjelošću... jer ima neprekidno trajanje 20 godina (koliko je po Zv potrebno za stjecanje) a tvoj tata se tome nije protivio...

ima osnov
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 03.12.2006., 17:01   #3
Quote:
lara35zg kaže:
hoce staći pravo vlasništva dosjelošću... jer ima neprekidno trajanje 20 godina (koliko je po Zv potrebno za stjecanje) a tvoj tata se tome nije protivio...
Kako bi se protivio kada niti nije bio pitan o nićemu, a za tih 10 godina gradnje, suvlasnika ili nije bilo (zakljućana metalna kapija) ili nije htio tatu pustiti unutra a na tatinu telefonsku molbu do policije da dodju ostao je eho...
Benny is offline  
Old 03.12.2006., 17:07   #4
Question

Quote:
lara35zg kaže:
ima osnov
Lara śta bi Ti sada ućinila da si na mjestu moga tate?
Benny is offline  
Old 03.12.2006., 17:08   #5
došla u Hrvatsku i u mjestu gdje je ta nekretnina (sud - forum rei sitae) nasla odvjetnika
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 03.12.2006., 17:17   #6
Dodajem da moj tata ima gomilu dokumenata potvrdjenih od razlićitih institucija koje dokazuju da je cijelo vrijeme putovao obavljajući svoj posao.
Benny is offline  
Old 03.12.2006., 17:29   #7
Quote:
lara35zg kaže:
došla u Hrvatsku i u mjestu gdje je ta nekretnina (sud - forum rei sitae) nasla odvjetnika
Tata je već neko vrijeme kod brata u Hrvatskoj.
Na żalost tako nam je ispalo u żivotu da momentalno nitko od nas nema novaca da bi tata mogao uzeti odvjetnika...

Możeś li Ti Lara ili netko drugi dati savjet na koji naćin bi se to moglo rijeśiti bez odvjetnika?
Benny is offline  
Old 03.12.2006., 17:37   #8
Htio bih pomoći tati ali nemamo novaca za odvjetnika zato sam se sa molbom za pomoć obratio Vama pośtovani forumaśi.
Benny is offline  
Old 03.12.2006., 17:43   #9
Lara neznam da li je to mjesto za napisanje toga i da li je to Tvoje ime ali ćitajući ga moje misli su se vratile u proślost sjećajući se moje pokojne mame ćija omiljena melodija je bila Lara iz filma Doktor Żivago...

Nije na temu ali nisam izdrżao- sentimentalan sam...
Benny is offline  
Old 03.12.2006., 17:52   #10
Nažalost Lara je u pravu.
Bez odvjetnika iako nije da ga zakon izričito zahtijeva,nema nade.
Naime stjecanje vlsništva dosjelošću(neometano uživanje)može se i osporiti,ali samo svjedocima koji će potvrditi da je tvoj otac ipak u tih 20g koristio nekretninu.
Iskreno rečeno tvoj je otac ne reagiranjem,makar da su bile pismene žalbe,sudske tužbe za neovlašteno ometanje posjeda,sam doprineo da će ostati bez imovine.
Osobito što vi nemate novaca za skupog odvjetnika.
VeronikaN is offline  
Old 03.12.2006., 18:12   #11
benny nemogu ti pomoci..
komora daje besplatnu pravnu pomoć ali nisam sigurna da li za tvoj problem.. trebas pitati.

cuj tvoj slucaj bez odvjetnika teesko, jer dosjelost je institut koji je materijalne prirode.

Benny oprosti ali kada te boli zub ides zubaru, kada ti punke cijev zoves vodoinstalatera, kada ti rikne instalacija elektricara, tako kada imas pravni problem...ides odvjetniku
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 03.12.2006., 19:15   #12
Quote:
benny kaže:
Możeś li Ti Lara ili netko drugi dati savjet na koji naćin bi se to moglo rijeśiti bez odvjetnika?
Može, završiš pravni fakultet i odradiš pripravništvo...U pitanju je dosta osjetljiva stvar, gdje su potrebni izvidi na terenu, traženje starih dokumenata i još dosta složenih poslova. Treba ti odvjetnik, po mogućnosti lokalni, da nemaš i dodatne troškove putovanja.

Ako ste socijalni slučajevi, imate prevo tražiti besplatnu pravnu zaštitu. Pokušavati spašavati nekretninu na osnovi savjeta s Foruma - neozbiljno je.
Vojky is offline  
Old 03.12.2006., 19:24   #13
Pośtovani da li je za sud vażno ako netko ima zanat takav da mora biti cijelo vrijeme na putu i zato ne może koristiti svoje vlasniśtvo?

Ponavljam da tata ima stotine dokumenata koji potvrdjuju da je bio na putu zbog svoga zanata/posla.


Oko 1980 godine suvlasnik je sa svojim bratem odvezao iz dvoriśta auto od mojeg tate. Ne bismo niti znali da su to oni napravili, ali policija ih je zaustavila kada su bili u tom autu i legitimirala oko 1 kilometra od kuće, te su o tome obavijestili mog tatu. Policija je napravila slużbeni zapisnik i pitala da li tata żeli da oni pokrenu protiv njih kazneni postupak. Na mnoge molbe i plać mame suvlasnika tata je odustao od event. pokretanja kaznenog postupka, ali zapisnik je vjerovatno ostao (ne znam da li policija uniśtava svoje zapisnike poslije X godina).
Benny is offline  
Old 03.12.2006., 19:32   #14
Pośtovani da li je za sud vażno ako netko ima zanat takav da mora biti cijelo vrijeme na putu i zato ne może koristiti svoje vlasniśtvo?

Benny, vlasništvo je apsolutno pravo i u načelu neograničeno pravo jedne osobe 8uz određena ograničenja zakonom navedena)
Ono daje prava a i obvezuje.
Vlasnik sa svojom stvari može raditi što god hoće ali pri tome mora pridonositi općem dobru.

Ta hrpa papira koju spominješ može biti dokazni prijedlog u parničnom postupku ali taj dokazni prijedlog ne vrijedi ništa bez osnovnog akta kojom pokrečeš(iniciraš)parnični postupak.

Taj osnovni pravni akt kojom pokrećeš parnični postupak zove se tužba a ta tvoja tužba jest i species a zove se Rei vindicatio ( u slengu reivindikacija), a njezin species je da netko uskračuje vlasniku samu stvar, tako da vlasnik neposjednik traži od nevlasnika posjednika individualno određenu stvar (suvlasnički dio nekretnine).
Druga ti je mogućnost da tražite poništenje njegovog pravnog akta ili da pokrenete protutužbu, a četvrta mogućnost je da tražite deklaratornom tužbom uspostavu vlasništva tvojeg oca u suvlasničkom dijelu i razvrgnuće suvlasničke zajednice..

Da li si ti išta sad tu razumio? i da li ćeš moći sam sebe zastupati?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 03.12.2006., 19:38   #15
Smile

Quote:
Vojky kaže:
Treba ti odvjetnik, po mogućnosti lokalni, da nemaš i dodatne troškove putovanja.
Da li znate koliko odvjetnik uzima ca. eura za vodjenje takvog slućaja?
Da li mu se obavezno mora platiti unaprijed ili może tek posle eventualno dobijene parnice?

Quote:
Vojky kaže:
Ako ste socijalni slučajevi, imate prevo tražiti besplatnu pravnu zaštitu.
A koga se smatra socijalnim slućajem?
Kakve uvjete mora ispunjavati?

Hvala Vam na dosadaśnjim odgovorima
Benny is offline  
Old 03.12.2006., 19:46   #16
to moras sa odvjetnikom dogovoriti....

socijalni slucaj..?
da nema prihoda od rada i drugih samostalnih djelatnosti, nuzno da ima imovine
dokaz - potvrda o imovnom stanju
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 03.12.2006., 20:12   #17
Quote:
lara35zg kaže:
Da li si ti išta sad tu razumio? i da li ćeš moći sam sebe zastupati?
Vjerovala ili ne sve sam razumio osim onih 4-5 pravnićkih rijeći.

Da li może tata uzeti odvjetnika sada poslije 1 rasprave ili je onda već prekasno?

Da li może tata za vrijeme trajanja tużbe suvlasnika pokrenuti tużbu protiv suvlasnika o sprećavanju koriśtenja svoga vlasniśtva?

Da li może tata sada za vrijeme trajanja te iste pokrenuti deklaratornu tużbu?

Śta bi bilo realnije/korisnije u tatinom slućaju:
-da trażi poniśtenje njegovog pravnog akta
-da pokrene protutużbu
-i jedno i drugo

Da li dokazni prijedlog kojeg sam naveo u mojim predhodnim postovima może biti dokaznim prijedlogom u postupku tużbe suvlasnika?

Zadnje uređivanje Benny : 03.12.2006. at 21:42.
Benny is offline  
Old 03.12.2006., 22:15   #18
Quote:
lara35zg kaže:
to moras sa odvjetnikom dogovoriti....
A ca.? Ako je teśko reći u euro to możda koliko % od vriejdnosti nekretnine?

Quote:
lara35zg kaže:
socijalni slucaj..?
da nema prihoda od rada i drugih samostalnih djelatnosti,
Prima samo mirovinu oko 1800 kuna mjesećno.

Quote:
lara35zg kaže:
nuzno da ima imovine
Ne razumijem To znaći da mora imati neku imovinu ili da ne smije imati?

Quote:
lara35zg kaže:
dokaz - potvrda o imovnom stanju
Tu gdje żivim ispunjuje se sudski obrazac o posjedanju eventualne imovine i visini njene vrijednosti i o visini naśih mjesećnih prihoda, a izjavu podpisujemo i pravno za nju odgovaramo.

A kako je u Lijepoj Naśoj?

Isto tako ili se treba taka potvrda negdje (uprava prihoda?) izvaditi?
Benny is offline  
Old 03.12.2006., 22:51   #19
CMIIW, ali ovako ovlaš čitajući nema osnove za dosjelost jer nema poštenja posjeda...očito je da je suvlasnik znao ga polovina nije njegova pa ne može dosjesti...

dakle, moraš malo preciznije navesti šta on tužbom točno hoće, u biti nećeš tu dobiti adekvatne odgovore, morat ćeš skupiti za odvjetnika,,,
dr. Szmola is offline  
Old 04.12.2006., 00:08   #20
Evo prilażem kompletnu tużbu suvlasnika. Piśe tużitelji jer je suvlasnik neki svoj dio prepisao svojoj supruzi

------------------------------------------------------------------------

Tużitelj : … i …
Tużenik : moj tata

radi utvrdjenja prava vlasniśtva dosjelośću.

Tużba

VPS 2500 kuna

1-Tużitelji su suvlasnici u .../... dijela i kvalificirani posjednici viśe od 30 godina nekretnine koja u naravi predstavlja kuću i dvoriśte na …. sagradjenu ……

Dokaz

ZK- Izvadak

2- kao suvlasnik predmetne nekretnine u .../... dijela pojavljuje se u ZK izvadku …..
Tużenik koji medjutim nije nikada bio u posjedu niti dijela predmetne nekretnine.

Dokaz:

Oćekivano priznanje tużenika

3- slijedom navedenog predlażemo sudu da donese slijedeću presudu:

1-utvrdjuje se da su tużitelji …. i ….. stekli pravo vlasniśtva dosjelośću na .../… suvlasnićkog dijela tuzenika …. …… u ... koja u naravi predstavlja kucu i dvoriśte na …. …. povrś ... hvati ili ... m2 sagradjene na ZK. ć. ..., upisane u ZK. UL ...

2-nalaże se tużeniku da tużiteljima nadoknadi trośak parnićnog postupkan u roku od 15 dana

------------------------------------------------------------------------

Na pozivu za parnicu piśe:

-Poziv za glavnu raspravu u sporovima male vrijednosti.
Benny is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:35.